فروش کربنات سدیم

کربنات سدیم سبک از اقلام و اجناس پرمصرف بازار ایران می باشد و شرکت آذر اسید با نهایت توانایی، آماده ارائه خرید کربنات سدیم سبک به صورت عمده و خرده می باشد . کربنات سدیم در اکثر صنایع و اصناف تولیدی کاربرد دارد و لذا ارائه به موقع و با کیفیت این محصول از مهمترین فاکتور های خرید می باشد که خریداران می توانند در این مورد کاملا به این شرکت اعتماد نمایند .

کربنات سدیم در کشور در چند مکان مختلف تولید می شود که از محبوبترین آن ها بین خرید اران می توان به کربنات سدیم سبک شیراز ، کربنات سدیم سبک مراغه و کربنات سدیم سبک سمنان اشاره نمود . این شرکت با توجه به عدم تولید و توقف تولید کربنات سدیم شیراز ، قادر به ارائه آن نخواهد بود ولی در عوض در بقیه تولید ها به صورت صد درصد تضمینی نسبت به خرید کربنات سدیم خود اقدام نمایید.

به طور کلی کربنات سدیم در موارد زیر به فروش می رسد :

 • کربنات سدیم سبک شیراز
 • کربنات سدیم سنگین شیراز
 • کربنات سدیم سبک مراغه (پیشنهادی)
 • کربنات سدیم سنگین مراغه (پیشنهادی)
 • کربنات سدیم سبک سمنان
 • کربنات سدیم سنگین سمنان

شما کافی است با استفاده از اطلاعات تماس که در زیر مشاهده میکنید با ما تماس بگیرید و از جدیدترین قیمت های موجود با خبر شوید . تمامی اجناس شرکت دارای کیفیت صادراتی بوده و به قید تضمین به فروش می رسد . چنانچه مشتری حتی بعد از ۶ ماه از کیفیت جنس ناراضی باشد شرکت تضمین مینماید جنس را با هزینه حملی که خود شرکت پرداخت میکند ، برگردند .

 • ***
 • وضعیت عرضه
 • هزینه انبارداری
 • هزینه بارگیری
 • ارائه در ظروف مشتری
 • انبار تهران
 • بلی

 • اخذ می شود
 • اخذ می شود
 • خیر
 • انبار تبریز
 • بلی

 • اخذ نمی شود
 • اخذ نمی شود
 • خیر

برای خرید کربنات سدیم تماس بگیرید

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

 

 • دفتر شرکت                   ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
 • آقای مرتضی بخشایشی   ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
 • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

 • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
 • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

کربنات سدیم چیست

به نام خدا

گزارش ارزیابی اولیه ی SIDS

 1. هویت و مشخصات کربنات سدیم

نام: کربنات سدیم

شماره ی سی آ اس : ۸-۱۹-۴۹۷

شماره ای آی ان ای سی اس : ۸-۸۳۸-۲۰۷

فرمول مولکولی :

وزن مولکولی : ۱۰۶

مترادف ها : یکی از مترادف هایی که استفاده ی وسیع و گسترده ایی دارد خاکستر سودا است (خاکستر سودا به معنی محصولاتی است که از سدیم کربنات درست میشوند تعابیره دیگری نیز دارد که در بخش های بعدی با آنها آشنا می شوید) .دیگر مترادف ها را می توان دی اکسید کربن نمک دی سدیم ،

کربنات دی سدیم و نوشابه کلسینه نامید که این مترادف هارا به ترتیب کلیتون و کلیتون در سال ۱۹۹۳ ؛ مرک ایندکس در سال ۱۹۸۳ و آخرین هم معنی (مترادف را ) جانسون و سوانسون در سال ۱۹۸۷ کشف کردند.

بعلاوه برای حالت های بی آب شماره ی سی آ اسه مونو هیدرات ها ۶-۱۱-۵۹۶۸ است و برای حالت های دکاهیدرات شماره ی سی آ س آنها ۱-۰۲-۶۱۳۲ وجود دارد و این مواد در بازار ها در مقیاس های بسیار کمی وجود دارند و مقدار زیادی از آنها در بازار ها نمیتوان یافت ( در مقایسه با حالت ها و فرم های بی آب  ).

خرید سدیم کربناب دکاهیدرات نیز همینطور به عنوان نوشابه ی اس آ ال یا نوشابه لباسشویی شناخته می شود . اگرچه سدیم کربنات مونوهیدرات دارای شماره ی سی آ اس متفاوتی نسبت به سدیم کربنات بی آب است ، چندی از مطالعات روی ماده ی سدیم کربنات مونو هیدرات شامل این پرونده میشوند به این دلیل که خواص ذاتیه این مواد و ماهیت آنهارا انتظار می رود که شبیه به آنی هیدرات ها باشند.

ترکیب بندی

سدیم کربنات یک ترکیب سفید رنگ است ، کریستال ها و پودرهای جذب رطوبت در این مواد خلوصشان بیشتر از ۹۸ درصد است.در اینجا دو حالت از سدیم کربنات موجود است ، نوشابه ی سبک وزن و خفیف و نوشابه ی متراکم. میزان ناخالصی های خرید سدیم کربنات ممکن است شامل آب ، سدیم کلرید ، سولفات ، کلسیم ، مگنسیوم و آهن باشد .

میزان خالص بودن و ناخالص بودن این مواد بسته به ترکیب بندی و مواد خام دارد ، پروسه تولید کردن این مواد باید از قبل تعیین شده و مشخص شده باشد تا بتوان از محصول استفاده کرد . بعنوان مثال درجه ی خلوص دارویی این مواد باید بیشتر از ۹۹٫۵ درصد در اروپا باشد.

خواص فیزیکی و شیمیایی کربنات سدیم خرید شده

سدیم کربنات دارای نقطه ی ذوب ۸۵۱ درجه ی سلسیوس است که این ( سدیم کربنات ) از دمای ۴۰۰ درجه به بعد شروع به تجزیه شدن می کند و این دلیل موجب میشود که نتوان نقطه ی جوشی برای این ماده تعیین کرد . خرید سدیم کربنات یک نمک معدنی است و بنابراین میزان فشار بخار نیز میتواند نادیده گرفته شود.

چگالی این ماده در دمای ۲۰ درجه سلسیوس ۲٫۵۳۲ است و میزان حلالیت آن در آب ۷۱ گرم در لیتر در دمای صفر درجه و ۲۱۵ گرم در لیتر در آب در دمای ۲۰ درجه است و همینطور ۴۵۵ گرم بر لیتر در آب در دمای ۱۰۰ درجه ی سلسیوس است.

میزان ضریب پارتیشن اکتانوله موجود در آب مربوط به ماده های معدنی ای که از یکدیگر جدا هستند نمی شوند و میانگین قطر این ذرات برای سدیم کربنات ها کم و سبک است و محدوده ی آن بین ۹۰ الی ۱۵۰ میکرومتر است و در صورتی که سدیم کربنات ها در جایی متراکم باشند این محدوده و بازه تغییر کرده و میزان آن بین ۲۵۰ الی ۵۰۰ میکرومتر میشود .

سدیم کربنات یک ترکیب قلیایی قوی است که پی هاچ آن ۱۱٫۶ است و این میزان برای ۰٫۱ محلول آبی است. میزان (پ کی آ ) کربن تری اکسیده دو باره منفی ۱۰٫۳۳ است و این میزان به این معنی است که پی هاچ این ماده هم برای خرید کربنات ها و هم برای بی کربنات ها ۱۰٫۳۳ است و برای این ماده ها نیز مقدار های برابری را بوجود می آورد.

اطلاعات عمومی درباره این موضوع

خرید سدیم کربنات  که تولید شده شامل تمامی محصولاتی می شود که تعداد آنها در بازار های جهانی بین ۵۰ الی ۷۰ محصول پیش بینی شده است . میزان کلی و جهانی درخواست ها برای سدیم کربنات ها در سال ۱۹۹۹ ، ۳۳٫۴ میلیون تن بود.

سدیم کربنات می تواند از مواد معدنی ای تولید شود که حاوی سدیم کربنات نیز هستند. این موضوع اکنون در آفریقا و ایالات متحده در مقیاس های کلان برای کربنات ها و ترونا ها درحال توسعه است ، یک سنگ معدن که شامل مقدار های مولی ای از کربنات ها و بیوکربنات ها است میتواند جزو این دسته باشد .

با این حال، حدود ۷۰ درصد از این محصولات جهانی میزان هایی از سدیم کربنات ها دارند که توسط سولوای ها ( آمونیا سودا ) ساخته شده اند و در پروسه قرار گرفته اند . به همین علت است که آمونیاک ها به محلول های سدیم کلریدی اضافه می شوند . کربن دی اکسید نیز از طریق رسیدن به بیوکربنات ها شروع به جوشیدن می کند  و بی کربنات سدیم را تولید می کند .

سدیم بی کربنات نیز بوسیله ی گرما تجزیه شده و از آن سدیم کربنات بحصول می آید. فرآیند های رایج و سنتیه سالوی بر اساس مواد معدنی ای است که شامل خرید سدیم کربنات می شوند.  کیفیت های مختلفی از سدیم کربنات تولید می شود که همه ی آنها براساس استفاده ی نهایی ماده است.از نظرتکنیکی ، غذا و درجه های دارویی در بازار ها جای دارند.

از لحاظ کلی اکثریت استفاده ایی که از خاکستر کربنات سدیم استفاده میشود برای :

– ظرف های شیشه ایی ۲۸ درصد

– شیشه های مسطح ۱۶ درصد

– استفاده های شیمیایی ۱۸ درصد

– صابونوموادشوینده ۱۰ درصد

– بقیه شیشه ها ۷ درصد

– فلزات و مواد معدنی ۳ درصد

– پالپ ها و کاغذ ها ۲ درصد

– استفاده های غیره ۱۶ درصد

است که این اعداد و آمار برای سال ۲۰۰۰ میباشد.

صنعت شیشه تا کنون بزرگترین درخواست کننده و متقاضی برای محصولاتی است که از خاکستر سودا تولید می شود که این میزان چیزی نزدیک به ۵۱ درصد است . چیزی نزدیک به ۱۸ درصد این خاکستر سودا برای بخش های شیمیایی استفاده میشود که این مواد نیز شامل محصولاتی مانند سدیم کرومات ، سدیم سیلیکات و سدیم بی کربنات هستند می شود.

در بخش هایی که مربوط به شویندگی میشود خاکستر سودا هم برای استفاده مستقیم فرمول های سازنده استفاده میشود و هم برای استفاده غیرمستقیم در محصولات تولیدی مواد شیانایی استفاده میشود مثل سدیم تریپولی فسفات و سدیم سیلیکات ها . خاکسترسودا استفاده های محیطی نیز دارد که از این استفاده ها می توان از استفاده کردن از آن برای فاضل آب ها و پساب ها گفت که برای خنثی سازی اسیدی بودن زباله ها استفاده میشود

و از این مواد بعنوان یک منبع برای قلیائیات استفاده میشوند ، در بخش های پالپ ( خمیرکاغذ) و خود بخش های کاغذی همینطور در صنعت های مربوط به پارچه و تصفیه آب نیز این مواد کاربرد دارند . محصولات سدیم کربناتی نه تنها توسط صنعت ها استفاده می شود بلکه توسط مصرف کنند گان نیز کاربرد دارد.

ممکن است به طور مستقیم از محلول های سدیم کربنات خرید شده برای خیس کردن لباس ها ، ظرفشویی خرید سود پرک پاکسازی سطح و برای چربی زدایی نیز استفاده شوند.علاوه براین ، شمار بسیاری از محصولات مصرفی مانند لوازم آرایشی و بهداشتی ، صابون ها ، تمیز کننده های آنزیمی ، پودرهای لباسشویی و غیره استفاده میشوند.

این مواد شامل یک متغییر متناسب هستند که برای خرید کربنات سدیم  ها استفاده میشوند . همچنین از اینها به عنوان یک چیز شناخته شده و ایمن نیز در نظر گرفته میشود که این ماده ها معمولا در غذا ها وجود دارند و هیچ محدودیتی نیز برای غذاهایی که تولید می شود وجود ندارد.

قرارگرفتن در محیط زیست و عاقبت آن

محلول های آبی ای که قابلیت حل شدن بالایی دارند و کمتربخار می شوند نشان می دهند که سدیم کربنات عمدتا در محیط ها و فضا های آبی یافت میشود. در آب ، سدیم کربنات به سدیم های جدا و کربنات های جدا تبدیل میشود که هردوی این یون ها در سطح ذرات جذبه سطحی نمی شود و این مواد انباشته نمی شوند

و در بافت ها زندگی می کنند . اگر ما سدیم کربنات را به آب صادر کنیم نتیجه در میزان قلیایی بودن تاثیر خواهد گذاشت و این گرایش باعث میشود که میزان پی هاچ افزایش پیدا کند . یون های کربناتی در برابر آب واکنش نشان می دهند ، نتیجه گیری در این حالت ها برای بی کربنات ها و هیدروکسید ها است یعنی برای این مواد این واکنش ها نتیجه بخش است ، تا زمانی که در سال ۱۹۶۳ موازنه یا تعادل کشف شد . بسیار واضح است که هردوی سدیم و یون بی کربنات یک طبیعت و ذات گسترده ایی دارند.

غلظتی که در ریشه ی کربنات ها وجود دارد:

اگر کربنات ها درون آب حل شوند یک تعادل دوباره ایی نیاز دارد و با توجه به این اتفاقات باید از رابطه های زیر پیروی شود :

اگر تنها یک شکستگی ای با میزان کمی در کربن دی اکسید رخ دهد بر روی کربنیک اسید نیز می تواند تاثیر گذار باشد ، یکی از اصلی ترین قسمت های این مواد اکنون به عنوان کربن دی اکسید شناخته میشود . میزان کربن دی اکسید در آب بوسیله ی فشار جزئی ای که در اتمسفر برای کربن دی اکسید وجود دارد باعث تعادل می شود .

کربن دی اکسید / بی کربنات / کربنات ۲ بار منفی تعادل ایجاد کردن در این مواد یکی از اصلی ترین چیزهاست که برای اندازه گیری آب دریاها و آب شیرین و اندازه گیری پی هاچ آنها در سراسر دنیا تاثیر گذار هستند . با توجه به معادلاته بالا کربن دی اکسید ، یک گونه ی برجسته است که میزان پی هاچ ان کمتر از ۶٫۳۵ است ،

علی رغم اینکه بی کربنات یکبار مثبت در گونه های عمده ی خود دارای محدوده ایی بین ۶٫۳۵ و ۱۰٫۳۳ است و کربنات دو بار منفی نیز در گونه های عمده ی خود دارای پی هاچی بیشتر از ۱۰٫۳۳ هستند. بیشترین مقدار جمع شدگی و انباشتگی این مواد در آب های شیرین است که تحت تاثیر فرآیند های ژئوشیمی و بیولوژیکی قرار می گیرند .

کربن دی اکسید در اکوسیستم های آبی تولید میشود این تولید شدن از فروپاشیه میکروبیه ماده های آلی رخ می دهد . درطرفه مقابل گیاهانی که دارای محلول های کربن دی اکسیدی برای سنتز کردن زیست توده ها (فوتوسنتز) به کار گرفته می شوند نیز بصورت محلول درمی آیند . به دلیل بسیاری از عوامل میزان تاثیری که این مواد (کربن دی اکسید / بی کربنات / کربنات ) در آب های شیرین استفاده می شود بسیار مهم و حائز اهمیت است که باعث می شود که این مواد برمیزان غلظت آب تاثیر بگذارند.

اگر میزان پی هاچ بین ۷ و ۹ باشد سپس یون های بی کربنات ها یکی از مهم ترین و مسئول پذیرترین گونه ها برای میزان ظرفیت اکوسیستم های آبی میشوند. یو ان ای پی در سال ۱۹۹۵ گزارشی ارائه کرد که در آن از میزان غلظت بی کربنات ها صحبت کرده است که میزان کلی آن ۷۷ رودخانه در شمال آمریکا ، جنوب آمریکا ، آسیا ، آفریقا ، اروپا و اقیانوسیه است که بیشتر آنها در این نقاط مترمرکز هستند.

غلظتی که در خرید کربنات سدیم نهادینه است

یون های سدیم در محیط در همه جا حاضر هستند و این مقدار در میزان گسترده ایی اندازه گیری شده است که این مقادیر برای اکوسیستم های آبی در نظر گرفته شده است . سدیم و کلراید در آب غلظتشان به یکدیگر به صورت محکمی پیوسته است .هر دوی آنها در اثر سنگ هایی که در مقابل فرسایش هوا فرسوده می شوند

سرچشمه میگیرند،برای مورد هایی که نیاز به انتقال های هوایی دارند نیز تاثیراتی که انسان بر این اکوسیستم ها گذاشته است بی ثمر نیست . میزان متمرکز بودن سدیم در ۷۵ رودخانه در شمال و جنوب آمریکا ، آفریقا ، آسیا ، اروپا و اقیانوسیه به این گونه گزارش شده است که برای صدک ها ۱٫۵ میلی گرم در لیتر تا ۲۸ میلی گرم در لیتر برای این مکان ها است که این آمار و ارقام در سال ۱۹۹۵ جمع آوری شده است.

تاثیری که انسان بر افزایش بر روی خرید سدیم کربنات گذاشته است

استفاده ای که از سدیم کربنات کیسه ای  به صورت بالقوه استفاده می شود در انتشار های آبزی ایی که برای سدیم کربنات وجود دارد نتیجه گیری می شود و این نتایج ممکن است به طور شبکه ایی میزان رشدیی که برای سدیم و کربنات در محیط های ابی است را نشان دهد .

در بعضی از داده های تحلیلی یا داده های مطمئن راجع به سدیم کربنات جامبو و انتشاراتی که از سدیم و کربنات می شود داده ی درستی پیدا نشده است. همانطور که ازپیش توضیح داده بودیم، میزان انتشاری که از خرید سدیم کربنات در محیط های آبی و وابسته به آب وجود دارد باعث میشود که میزان پی هاچ آب افزایش پیدا کند.همچنین برای با اهمیت جلوه دادن ظرفیت بافر یک جدول برای شما آورده شده است که میزان غلظته سدیم کربنات را نشان میدهد و میزان پی هاچ آنرا نیز در مقیاس های مختلف بررسی کرده است.

در معرض انسان قرارگرفتن

این ماده برای مدت طولانی ایی استفاده می شود ، اما هیچ چیزه آشکاری از لحاظ پزشکی گزارش نشده است. محصولی که تولید شده و استفاده میشود برای سدیم کربنات ممکن است برای استنشاق کردن نتیجه گیری شود ، ممکن است از لحاظ پوستی برای انسان نیز خطرناک باشد.

استنشاق کردن در هنگام خرید کربنات سدیم

استنشاقی که از سدیم کربنات مراغه ممکن است گرد وغبار نیز بر روی این ماده تاثیر گذارباشد . قلیا های سبک ممکن است که به دستگاه های تنفسیه فوقانی برسند و سپس عمدتا در این نقطه ها جای گیرند ، باتوجه به اندازه ی قطر این مواد این نتیجه گیری ها میشود.

برای رسیدن به دستگاه های تنفسیه تحتانی برای این ماده بسیار سخت خواهد بود . قلیا های متراکم برای دسترسی به تمامی قسمت های تنفسی مشکل دارند و این به این دلیل است که خواص رطوبتی و اندازه ی قطر بر روی اینها تاثیر گذارند . استنشاق کردن به طور معمول برای مصرف کننده فاکتوری بی اهمیت در نظر گرفته می شود و این به دلیل مدت زمان مواجه ی این مواد با گرد و غبار است که برای بیشتر محصولاتی که شامل خرید سدیم کربنات اند این ماده ها تاثیر گذارند.

مواجهه با پوست در هنگام خرید کربنات سدیم

از لحاظ پوستی و مواجهه ی کربنات سدیم شبک شیراز و کربنات سدیم سبک مراغه کیسه ای با آن ممکن است که هنگام استفاده از محصولات آن و استفاده از سدیم کربنات تاثیری بر روی پوست داشته باشد. همچنین محصولات خالص نیز برای مشتریان و مصرف کنندگان قابل استفاده هستند.

محلول های سدیم کربنات در آب ممکن است که توسط مشتریان برای اسفتاده هایی مانند ظرفشویی ، لباس شستن و خشک کردن ، پاکسازی سطح ها و برای چربی زدایی باشد.بعلاوه ، خرید سدیم کربنات در پاکسازی خانه ها نیز ممکن است که استفاده شود (محصولاته سدیم کربناتی ) و در بخش های پوستی نیز میتواند نتیجه گیری شود.

همچنین از لوازم پاکسازی و آرایشی برای استحمام پوست و مو استفاده میشود و غلظت این ماده در این وسایل کمتر از ۰٫۱ درصد است و همچنین غلظت بعضی آنها بین رنج ۱۰ الی ۲۵ درصدی قرار دارد. این محصولات ممکن است که انتظار رود برای ساعاتی بر روی پوست تاثیره خود را داشته باشد و ممکن است که برای بازه های زیادی برای سال ها استفاده شود.

قرارگرفتن کربنات سدیم در معرض دهان

سدیم کربنات نیز در بسیاری از کشور ها بعنوان یک ماده ی اضافی به غذا ها استفاده میشود. سدیم کربنات یک تعریفی میدانند که برای مواد غذایی انسان ها به طور مستقیم به شمار می آید ، که هیچ محدودیتی برای غذا هایی که تولید می شوند نیز وجود ندارد.

خطراتی که برای سلامت انسان دارند

سدیم کربنات سبک شیراز یا سدیم کربنات سبک مراغه کاربرد های بسیاری دارد ، در شمار زیادی از کشور ها برای مدت طولانی ای است که این ماده کاربرد هایی دارد. خطر بزرگ برای سلامت انسان از سدیم کربنات ، تحریک های موضعی است و با جدا کردن این قسمت ها از بخش های پوستی و چشمی  التهاب ها شامل اس آی آ آر میشوند ،  هرچند التهاب و سوزش ها از عنصر های اس آی دی اس نیست  و جزء آن نیستند.

تاکسیکوکینتیک، مکانیزم و سوخت سازه بدن

یکی از اصلی ترین بافر های خارجه سلولی در خون و مایع های میان بافتی در مهره داران در سیستم های بیکربنات ها توسط رابطه ی زیر پیروی میشود :

کربن دی اکسید از طریق بافت ها به طور سریع به سلول های قرمز خون پخش میشوند ، جایی است که هیدرات ها بوسیله ی آب به حالت های کربنیک اسیدی در می آیند.این واکنش بوسیله ی کربنیکان هیدراز ها شتاب بخشیده میشوند ،  یک آنزیم در سلول های قرمز خون در غلظت های بالایی وجود دارد.

کربنیک اسید به حالت های جدا در بی کربنات ها در می آید و همینطور به یون های هیدروژنی  جدا تبدیل میشوند. بیشتر یون های بیکربناتی در پلاسما انتشار پیدا میکنند.از زمانی که نسبت  کربنیک اسید به کربن دی اکسید تجزیه میشود این تحلیل شدن باعث میشود که این مواد در حالت تعادل و موازنه قرار بگیرند،

پ  هاش ممکن است که در اصطلاحاتی مثل یون های بیکربنات ها متمرکز شود وفشار جزیی که توسط کربن دی اکسید بوجود می آید توسط اصلاحی از رابطه    هندرسون و هاسل باچ بدست آمد  که به شکل زیر میباشد :

میزان پلاسمای خون به طور معمولی دارای پی هاچ ۷٫۴ است که میتواند تا میزان ۷ که حداقل آن است کاهش یابد و همینطور این میزان پی هاچ میتوان تا ۷٫۸ افزایش پیدا کند،و اگر بیش از حد تعیین شده باشد صدماتی جبران ناپذیر خواهد داشت.مکانیسم های جبرانی ایی که برای اسید و باز وجود دارد تابع اختلالاتی برای ترکیب هایی میشود که میتواند تغییر نسبت  بی کربنات را به اسیدوز  تنفسی تغییر دهند،

با بازگشت پی هاچ  خون به حالت معمولی این اتفاق ممکن است که رخ دهد.بنابراین ، اسیدوز متابولیک ممکن است که توسط تنفس های سریع جبران شود و میزان جذبه کلوئیدی  بی کربنات ها افزایش پیدا کند.سوخت و ساز هایی که باعث افزایش قلیا در بدن میشوند ممکن است توسط حجم های تنفسی نیز جبران شوند که باعث تبدیل بی کربنات های مازاد و اضافی به ادرار تبدیل شوند.

مکانیزم های کلیه ها اصولا برای بازیابی  بالانس و تعادل اسید و باز ها کافی است. میزانه جذبی که از سدیم میشود ، توسط در معرض  سدیم قرار گرفتن باعث میشود که سدیم  غذا ها کمتر جذب شود.بنابراین ، سدیم کربنات از این ماده انتظار نمی رود که در سیستم های بدن در دسترس باشد . بعلاوه ممکن است که متوجه میزان جذب خوراکی ایی که از فروش کربنات سدیم سبک مراغه می شود در مراحل های خنثی سازی در شکم با توجه به اسید معده پی برده شود.

مسمومیت های ناشی از خرید کربنات سدیم

مسمومیت دهان و دندان

یک مطالعه بر روی سمیت حادی که مواد خوراکی دارند بوسیله ی موش ها و سدیم کربنات مونو هیدرات ها انجام شد تا بتوانند میزان ال دی را اندازه گیری کنند و میزان آنرا بسنجند. موش ها تا ۲۰ درصد  محلول ها دوز داده شدند و این عمل درون آب بوسیله ی لوله گذاری ها انجام شد،

در غلظت های ۱۳۰۰ ، ۱۸۰۰ ، ۲۶۰۰، ۳۶۰۰ و ۵۰۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم برای وزن بدن بود . میزان ال دی ۵۰ ، ۲۸۰۰ بود. برای هریک از ۵ دوز ها مراحلی وجود داشت در این گروه ها ۵ مرد و ۵ زن قرار داشتند. اکثریت  قریب به اتفاقه حیوانات در مرگشان از لحاظ تخلیه ای  و ترشح و یا دهانی، ضایعات در کبد ،

ریه های خالدار ، لکه هایی که بر روی کلیه هایشان مشاهده شده بود و یا گاز هایی که دستگاه های گوارششان را پر کرده بود مرده بودند. چندی از این حیوانات که زنده مانده بودند نیز دارای کبد  خالدار بودند . همچنین این مشاهدات و مطالعات برای گونه های خاص نبود و برای گونه هایی بود که با توجه به دستورالعمل بر روی آنها آزمایش شده بود.

سمیت پوستی

شش خرگوش  نیوزلندی در معرضه سدیم کربنات مراغه مونوهیدرات قرار گرفته بودند تا بتوانند میزان ال دی ۵۰ بر روی پوست آنها سنجیده شود. ۳۰ درصد از سطحه بدن آنها توسطه ۲۰۰۰ میلیگرم بر کیلو گرمه وزنه بدن احاطه شده بودند،که میتوان آنهارا به آب هایی ۱۰۰۰ میلی گرم بر میلی لیتری تقسیم بندی کرد .

سه عدد از این حیوانات دارای پوستی پاک بودند و ۳ حیوانه دیگر نیز پوستشان این طور نشده بود.بعد از گذشت ۲۴ ساعت از این که موش ها قرنطینه شدند ، محلی که در آن تست انجام میشد کاملا پاک و خشک شد.هیچ مرگ و میری در این قسمت رخ نداد ،

اما بی حالی و بی رمقی و تنفسه سریع و تند در حیوانات مشاهده شد که در طی ۲۴ ساعته اول ترکیب ها اجرا شدند، و به اریتم آنها به خوبی تعریف شد و در ۲۴ ساعت اول بعد از اجرایی کردنه ترکیب ها کمی ورم نیز در حیوانات مشاهده شد .سه عدد از شش حیوان وزن خود را یا از دست دادند یا افزایشی پیدا نکرد ( در حین مشاهده). مطالعه ای با توجه به ای پ آ ۱۶  سی اف آر ۱۵۰۰٫۴۰ انجام شد.و این آزمایش ممکن است که نتیجه گیری کند که ال دی ۵۰ بیشتر از ۲۰۰۰ میلی گرم بر کیلو گرم برای وزنه بدن انسان است.

استنشاق سم

در تلاش برای ایجاد ال دی ۵۰ برای سدیم کربنات ، طیف های نوردهی برای کل بدنه موش های مذکر انجام شد ، موش های مذکر و خوک های مذکر برای این که غلظت های مختلفی را بتوانند ایجاد کنند و نمایش دهند استفاده شدند. در بعضی از حیوانات اختلالات تنفسی در مشخصات آنها داده میشد و این مشاهده برای هنگامی بود که برای ۲ ساعت این در معرض ذراتی که از احتراقه سدیم در هوا معلق بودند قرار گرفتند،عمده ی تشکیل دهنده ها دوز های مختلفی را برای حیوانات و سدیم کربنات معرفی میکردند.نشانه های پزشکی ای که شامل تنگیه نفس ، خسخسسینه،ترشحبزاقبیشازحد در این حیوانات دیده میشد.

مرگ و میری که در دو بازده اتفاق افتاده بود ، از جمله مرگ و میر در ۱-۲ ساعت بعد از در معرض قرار گرفتن و یا این که شروع آن در ۱ روزه بعد تا ۱۰ روز بعد از در معرض قرار گرفتن این مرگ و میر رخ داده است.ضایعات در حیواناتی که در بازه های کمتری پس از در معرض قرار گرفتن به مرگ رسیده اند تجمعه موکوس در حلق و حنجره ی شان ، تاول و ورمه مخاط در آنها دیده میشد.دیگر ضایعات و مواده اضافی ایی شامل ادما و قسب الریه ،خونریزی در ریه و نفخشدیدمعده میشدند.

برای حیواناتی که زنده مانده اند ، ضایعات در دستگاه های تنفسی به مخاط محدود میشدند. ال سی ۵۰ برای خوک ها ، موش ها  و موش های صحرایی به ترتیب ۸۰۰ ، ۱۲۰۰ و ۲۳۰۰ میلی گرم بر مترمکعب اندازه گیری شده است.

نتیجه گیری در مورد خرید کربنات سدیم

مطالعه ایی که بر روی میزان سمیتی که خوراکی ها دارند شد بوسیله ی سدیم کربنات مونوهیدرات و موش ها انجام شد دارای ال دی ۵۰ ی ۲۸۰۰ بود.میزان سمیت پوستی ایی که سدیم کربنات مونوهیدرات ها دارند نیز کم است به طوری که میزان آن کمتر از ۲۰۰۰ ال دی ۵۰ است.

این مطالعات بوسیله ی خرید سدیم کربنات مونوهیدرات ها انجام شد که میزان سمیته سدیم کربنات انتظار نمیرفت که تفاوته چندانی با یک دیگر داشته باشند.میزان ال سی ۵۰ برای خوک گینه ، موش صحرایی و موش ها ۸۰۰ ، ۱۲۰۰ و ۲۳۰۰ بود ، هنگامی که حیواناته مذکر به مدت ۲ ساعت در معرض گرد و غباره سدیم قرار گرفتند محصولات آنها شامل خرید کربنات سدیم شد . میزانه سمیتی که سدیم کربنات برای بدنه انسان تایید شده است برای انسان کم است.

سوزش پوست ناشی از برخورد کربنات سدیم

-داده های حیوانات

در یک مطالعه که باتوجه به قانون های ای پی آ انجام شد ، سوزش پوست به صورت نهادینه برای سدیم کربنات مونوهیدرات ها در ۶ موشه سفیده نیوزلندی آزمایش شد. هریک از خرگوش ها میبایست ۲ تکه از مویشان یکی ساییده و دیگری دست نخورده میبودند.به میزان ۰٫۵ گرم از مایع های آبی این پچ هارا به مدت ۲۴ ساعت پوشش دادند.

در طی این فرآیند ها گزارش نشده بود که مکان ها هنگامی که تکه ها جدا میشدند حذف شده اند.میانگینه اریتم و ادما ۰ بود ، و میزان التهابه پوستیه اولیه نیز صفر بود. مطالعه ایی که بر روی ۶ خرگوشه نیوز لندی برای سوزشه پوستشان انجام شد ،میزانه ۰٫۵ گرم از سدیم کربنات برای پوست های ساییده در نظر گرفته شد که برای ۴ ساعت میبایست به صورت نوار های زخم بندیه انسدادی قرار میگرفتند.

سی دقیقه ، شصت دقیقه ، ۲۴ ، ۴۸ و ۷۲ ساعت بعد از در معرض قرار گرفتن در مقابل این مواد هیچ نشانه ایی از اریتما و ادما در پوسته های دست نخورده دیده نمیشد.شش خرگوشه نیوزلندی که در معرضه خرید سدیم کربنات سنگین شیراز مونوهیدرات برای اندازه گیریه ال دی ۵۰ قرار قرار گرفته بودند.

سی درصد از سطحه بدن این موجودات به اندازه ی ۲۰۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم برای وزنه بدن بود،که این مقادیر را به مقادیره ۱۰۰۰ تاییه میلی گرن بر میلی لیتر تقسیم بندی میکردند. سه حیوانی که پوستشان ساییده شده بود و ۳ حیوانه دیگری که ساییده نشده بود.بعد از ۲۴ ساعت مسدود بودن ، بخشه تست تمیز و پاک شد. به خوبی تعریف شده است که برای اریتمه شدید و خفیف برای این که ادما هم مشاهده شود در هر شش حیوان نیاز به این است که ۲۴ ساعت از اجرای ترکیب گذشته شود.

داده های انسانی

تکه های انسانی (سوزش پوست) که تست آنها بوسیله ی ۹۸ درصد از فروش سدیم کربنات اجرا شد از ۲۶ انسانه داوطلب استفاده شد و آنهارا برای ۱۵، ۳۰ و ۶۰ دقیقه تا ۲، ۳ و ۴ ساعت در معرضه این مواد قراردادند.پچ تست شامله برنامه هایی میشد که به میزان ۰٫۲ گرم در بخش های مختلفه درمانی برای ۲۴، ۴۸ و ۷۲ ساعت بعد از حذف پچ ها اندازه گیری میشد.

این نتایج نشان دهنده ی این است که هیچ واکنش پذیری ای در طی داوطلبان وجود نداشته و سپس این محلول ها برای سدیم کربنات ها نیز بعنوان یک محرک برای انسان ها طبقه بندی نشده است.یک محلول آبی برای خرید سدیم کربنات تایید شده که برای پوست های ساییده و دست نخورده ی شش داوطلب برای مدت ۴ ساعت تحت شعاع قرار گرفته است.این داوطلبان در ۴ ، ۲۴  و ۴۸ ساعت بعد از بکارگیریه راه حل ها برای اریتما و ادما استفاده شد مورد آزمایش و بررسی قرارمیگیرد.

میزانه دسته بندی برای ایریتانسی ها بر روی پوسته بدن انسان مربوط به التهاب های اولیه ی پوست میشود.پوستی که ساییده شده ( در این مقاله منظور از کلمه ی ساییده ، پوسته تحریک شده نیز میباشد ) که دارای اریتما و ادما است بایستی با دو عنوان درجه ی آن حداکثر ۴ باشد. در اینجه هیچ نشانه ایی از اریتما و ادما در پوست های سالم دیده نمیشود.

مطالعاتی که بر روی سوزش پوست ها بوسیله ی سدیم کربناته جامد و ۵۰ درصد سدیم کربنات محلول انجام شده است در هر دو گونه های انسان ها و حیوانات ، اریتما و ادما برای پوست های دست نخورده و سالم دیده نشده بنابر این خرید سدیم کربنات سبک برای پوست های سالم خطری بسیار کم دارد یا اصلا خطری ندارد.

التهاب چشمی

التهاب های چشمی به طور بالقوه برای سدیم کربنات سبک سمنان مونوهیدرات ها در یکی از مطالعات بر روی ۹ خرگوش نیوزلندی اندازه گیری شده است. یک میزان ۰٫۱ میلی لیتری برای چشم ها القا برای هر یک از حیوانات القا شده است.بعد از تقریبا ۴ ثانیه پس از درمان ۳ خرگوش بوسیله ی ۳۰ میلی لیتر آب شستشو داده شدند بوسیله ی آب مقطر ، هنگامی که بقیه ی خرگوش ها چشم هایشان آبیاری نشده بود (شستشو ) در طی ۱۴ روز مشاده بر روی خرگوش هایی که چشمشان شسته نشده بود ،

۲ خرگوش چشمشان دچاره پاره گی شده بود و بقیه ی ۴ خرگوشه باقی مانده هنوط هم نشانه هایی از التهاب را در انتهای آزمایش از خود نشان دادند. یکی از حیوانات با چشم های شسته نشانه هایی از التهاب نیز در انتهای آزمایش نیز در خود داشت،در هنگامی که چشم در حالتی طبیعی به نظر میرسد برای ۲ خیروان باقی مانده به ترتیب ۲ و ۱۴ روز باید وقت گذاشته شود تا چشم به حالت نرمال بازگردد.

با توجه به سیستم های امتیازدهی ای که توسط مولفانه این آزمایش طراحی شده بود هر ۶ حیوانی که چشمانه آنها شسته نشده بود دارای امتیازه قرنیه ی مثبت ، نمره ی عینبیه و ورمه ملتحمه هستند. در میانه حیواناتی که چشمانشان بوسیله ی آب مقطر شستشو داده شده بود یک سوم آنها دارای این امتیازات بودند.

براساس نتایجی که کرفته شد سدیم کربنات برای جشم ها یک تحریک کننده ی آزار دهنده در نظر گرفته شد.این سیستمی که طراحی شده بود تمام قوانین ای پی آ را رعایت میکند.در طی یک مطالعه ایی که بر روی شش خرگوشه نیوزلندی برای سوزش چشم انجام شد.میزان ایریتانسیه چشم توسط اضافه کردن ۰٫۱ گرم خرید سدیم کربنات بر روی چشم سنجیده آزمایش میشد.برای هر یک از حیوانات، چشم راست بعنوان یک فاکتوره درمان نشده در نظر گرفته شد.بعد از گذشت ۱ ساعت ، ۲۴ ، ۴۸ و ۷۲ ساعت چشم ها مورد آزمایش قرار گرفتند

تا میزان التهابی که قرنیه و عینبیه دارد سنجیده شود.سوزش های چشم با توجه به مقیاس های درایز امتیاز و رتبه بندی میشد. شدت نمره ی درایز برای التهاب های قرمز رنگ ۱٫۶۷،برای کیموزیسهمراه ۱٫۳۸ و برای عینبیه ۰٫۲۵ بود.روشی که برای این آزمایش انجام شد تحت قوانین او ای سی دی بود.التهاب چشمی ای که از خرید سدیم کربنات بوجود می آید در دو دسته ی مختلف ارزیابی میشود و در کمترین حالت شش خرگوش نیوزلندی از نژاد آلبینو (مذکر و مونث) با توجه به روش درایز مورد ارزیابی قرار گرفتند.

تاثیر سدیم کربنات روی پوست

خرید سدیم کربنات به بخش مرکزیه چشم راست اضافه شد و چشم چپ بدون تغییر باقی ماند .چشم های گروه اوول از خرگوش ها برای ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه بعد از اضافه کردن مواد به چشم ها شستشو داده شدند.چشم ها در گروه دوم نیز مورد آزمایش قرار گرفتن چشم هایی که بعد از آزمایش شستشو داده نشده بودند. کنترل و درمان چشم ها در ۱ ساعت ، ۱، ۲ ، ۳ و ۷ روز امتیاز گیری و ثبت شد

(بعد از در معرض قرارگرفتن با توجه به روش درایز).و تاثیراتی که سدیم کربنات بر روی چشم ها میگذارد برای ۳ روز نت برداری شد.در بخش چشم هایی که شستشو یافتند میزان کدورت قرنیه در روز دوم مشاهده میشد و در روز هفتم این کدورت از بین میرفت.آماس عینبیه برای چشم هایی که مورد شستشو قرار نگرفته بودند نیز بعد از یک سااعت در معرض قرار گرفتن در مقابل سدیم کربنات مشاهده شده بود.

سدیم کربنات ورم ملتحمه تولید میکند که باعث میشود تمام حیوانات در طی ۷ روز بوسیله ی ان آزمایش شوند.همچنین محصولات پانوسی در نیمی از چشم هایی که مورد شستشو قرار نگرفته بودند نیز مشاهده میشد. و همینطور در یک ششم از چشم هایی که شستشو داده نشده بودند قوز قرنیه دیده شده بود.تمامی این آزمایش هایی که انجام شده بود تحت نظر قوانین او ای سی دی بوده و از این عرف خارج نبوده. بر اساس نتایجی که از تست سدیم کربنات گرفته شده میزان سوزش به صورت بالایی ثبت شده.

چشم هایی که برای آزمایش های سوزش چشم انجام شدند نتایج مختلفی داشت.در این مطالعات از دوز های ۰٫۱ میلی لیتریه کربنات سدیم مراغه مونوهیدرات و خرید سدیم کربنات استفاده میشد و در تقسیم بندی های مختلفی از بخش های سوزش چشم دسته بندی و نتیجه گیری شد.ااگرچه ، بر اساس مطالعاتی که بر روی این دسته ی ۰٫۱ گرمی از سدیم کربنات شده است از این ماده بعنوان یک محرک چشمی یاد نشده است.براساس نتیجه گیری کلی ای که از نتایج آزمایش ها بدست آمد سدیم کربنات برای چشم ها آزار دهنده بحساب می آید.

میزان سمی بودنی که از تکرار دوز ها بوجود می آید

-سمیت های دهانی و پوستی

هیچ داده  و اطلاعاتی مبنی بر این که سمیت هارا در حیوانات به صورت مکرر استفاده کرد و سمیت های دهانی ، دندانی و پوستی توسط سدیم کربنات مراغه ایجاد شده باشد در دسترس نیست. در یک مطالعه که بر روی میزان گسترش سمیت انجام شده بود و در سال ۱۹۷۴ توسط اف دی آ گزارش شده بود در این گزارش اطلاعاتی مبنی بر این که تکرار کردن دوز ها و دارو ها باعث سمی بودن میشوند گزارش شدند.

محلول های آبی سدیم کربنات به صورت روزانه تقسیم میشدند و این کار توسط لوله گذاری های دهانی برای موش های حامله که محدوده ی دوز های آنها بین ۳٫۴ تا ۳۴۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدنشان بود انجام شد و این کار از ۶ الی ۱۵ روز به طور انجامید.

ماده ایی که در آزمون استفاده شده بود بر روی زیست این جانوران و ابقای آنها ، وزن بدنشان ، تعداد نوزاد ها تاثیر گذار نبود اما گزارشی که از این آزمایش و مطالعه بدست آمده بود در بعضی قسمت ها محدود بود.یک نتیجه ی منفی مشابهی نیز برای میزان دوز ۲٫۴۵ الی ۲۴۵ میلی گرفم بر کیلوگرم برای موش ها و ۱٫۷۹ و ۱۷۹ میلی گرم بر کیلوگرم برای خرگوش ها گزارش شده بود.

استنشاق مواد سمی

استنشاق مکرر دوزها و مطالعه ایی که بر روی آنها شده بود توسط رشتیوک و شوشنکو در سال ۱۹۶۶ گزارش شد اما این مطالعه اطلاعات کافی و مطلوبی نداد.موش های مذکر در معرض ۲ درصد از محلول سدیم کربنات برای ۴ ساعت در روز ، ۵ روز در هفته و برای ۳٫۵ ماه در معرض این مواد قرار گرفتند.

غلظت نهایی این مواد ۷۰ میلی گرم بر مترمکعب گزارش شده بود،در حالی که اندازه ی ذرات از مرز ۵ میکرومتر عبور نمیکرد. هنگامی که این حیوانات برای کنترل کردن آزمایش با یکدیگر مقایسه شدند هیچ تغییری در وزن آنها ، اندام آنها ، دمای بدن و عوامل خون های آنها دیده نشد.

ولی میزان اسید کوربوریک ریوی کاهش پیدا کرده بود.انحراف در ریه ها مشاهده شده بود اما آزمایش هایی که بر روی حیوانات انجام میشد میزان هیپرپلازیوپوستهریزیه اپیتلیوم برونکیولار و ادما را نشان میداد.در این آزمایش دستگاه تنفسی فوقانی مورد آزمایش قرار گرفته نشد.

دیگر تغییراتی که مربوط به ریه میشد نشان دهنده ی ضخیمشدنآلوئولار ها ، هیپرمیونفوذلنفاوی را نشان میداد اما این تغییرات در ۵۰ درصد این آزمایشات مشاهده میشد.یکی از آزمایش های مقدماتی در بازه ی زمانی نامشخصی انجام شد که میزان غلظت آن بین محدوده ی ۱۰ الی ۲۰ میلی گرم بر متر مکعب بود ، که این نشان دهنده ی تاثیرات سمی و مخرب نمیشد.اگرچه این گزارش در بخش هایی محدود شده بود، تغییرات آسیب شناسی نیز در ریه ها دیده میشد که این تغییرات از قبل انتظار نمیرفت،در یک زاویه دید دیگر از ضایعاتهیستوپاتولوژیک ها در حیواناتی که در معرض قرار گرفته بودند مشاهده شده بود( به مدت ۲ ساعت ) ،

همچنین این در معرض قرار گرفتن برای این موجود در قسمت های تنفسی فوقانی آنها محدودیت ایجاد میکرد،همچنین ممکن است که تغییرات دیگری را نیز این عملیات شامل شود ، به احتمال زیاد در قسمت های دیگر در دستگاه های تنفسی فوقانی نیز این در معرض قرار گرفتن تاثیرگذار است که ممکن است در بعضی دارو ها و دوز ها در مرحله های مختلفی دیده میشود که در بخش های بالاتر برای ۳٫۵ ماه آزمایش تشریحاتی ارائه شد.

نتیجه گیری آور دوز کربنات سدیم

مطالعاتی که بر روی استنشاق های مکرر دوز ها شد ، اطلاعات کافی را شامل نمیشد که این استنشاق های مکرر باعث تاثیرات موضعی ایی بر روی ریه ها میشد که میتوان آنهارا با توجه به ماهیت و طبیعت مواد قلیایی پذیرفت.یک مطالعه با کیفیت و داده های مطلوب برای آزمایش هایی که بر روی دهان و دندان و پوست مبنی بر استنشاق های مکرر دارو ها باشد در دسترس نیست.

با این حال ، سدیم میتواند خطر طولانی مدتی بر روی انسان داشته باشد که میتوان آنهارا به خوبی شناسایی کرد و بر روی اثراتی که بر روی انسان میگذارد مترمکز شد و فشارخون انسان را کنترل کرد.همچنین میزان دریافتی سدیم از غذا روزانه بین ۲ تا ۳ کرن برای یک فرد معمولی و حد متوسط توصیه میشود و ۳٫۱ گرم الی ۶ گرم سدیم برای یک دریافت طبیعی و نرمال در نظر گرفته میشود.کربنات ها درون شکم توسط پی هاچی که گاز های آبمیوه هاا دارند خنثی میشود.

علاوه بر این موضوع ، سدیم کربنات از لحاظ سیستمیتیک برای بدن در دسترس نیست که این امر به دلیل خنثی شدن توسط گاز معده یا خون میباشد.بنابراین ، آزمایش های اضافی ایی نیز برای تکرار کردن میزان سمی بودن دوز ها در نظر گرفته نشده و برای سدیم کربنات غیرضروری بحساب آمده است.تضمینی است که این موضوعات در گذشته شناخته شده بودند ، به دلیل سدیم کربناتی که در غذا وجود دارد هیچ محدودیتی برای دیگر محصولات در نظر گرفته نشده است.

سمیت ژنتیکی

الیویر و مارزین در سال ۱۹۸۷ خرید سدیم کربنات کیسه ای مراغه را برای القائ اولیه ی دی ان ای آزمایش کردن و آسیبی که به آن میرسید را در اشرشیا کولی کرومو تست مورد بررسی و مطالعه قرار دادند.میزان غلظت این مواد از ۰٫۱۱ الی ۱۱۰۰۰ میکرو گرم بر میلی لیتر بود که انکوبه کردن نمونه های اولیه باعث رشد تصاعدی آنها برای ۲ ساعت بدون فعالسازی متابولیکی انجام شد.میزان سمی بودن در این مواد در ۱۱۰۰ میکرو گرم بر میلی لیتر مشاهده شده است.

همچنین این نتیجه گیری نیز از این اطلاعات بعمل می آید که آسیب اولیه ایی بر دی ان ای در کروموتست اسشریشیا کویل بدون فعال سازی های اولیه انجام نمیشود. در هرصورت، کرومو تست ها برای اسشرشیا کولی ها برای اهداف مشخصی که از پیش تعییین شده بود قانونی نبود و تنظیم این میزان هارا دستخوش تغییراتی میکرد.

یک تست ایمز بوسیله ی سدیم کربنات در دسترس نیست اما تست ایمز برای سدیم بیکربنات ها چه متابولیک ها فعال شده باشند و چه فعال نباشند انجام شد و نتیجه ی این آزمایش ها نتیجه ی منفی ای داشت.نتیجه های مشابهی هنگامی که سدیم سکیوکربنات ها آزمایش شدند بدست آمد.

خلاصه

چیزی که در آزمایشگاه برای جهش زایی تست شد که بوسیله ی سدیم کربنات انجام شد منفی بود. هنگامی که پی هاچ تا ۸ نگه داشته شود تابع های بیولوژیکی دارای کیفیت خوبی برای سیستم های آزمایشی هستند ، به طور عمده بی کربنات ها قابل استفاده خواهند بود. بعلاوه سدیم بی کربنات در حالت طبیعی در سلول ها حاضر است و هر دوی ساختار این سدیم کربنات و سدیم بی کربنات پتانسیلی که ژنوتوکسید دارد را نشان نمی دهد. بنابراین در اینجا هیچ دلیلی برای ارزیابی پتانسیل ژنوتوکسیتی سدیم کربنات وجود ندارد و هیچ تاثیر ژنوتوکسیکی انتظار نمیرود.

میزان سمیتی که در تولید مثل ممکن است وجود داشته باشد

رشد سمیت

محلول های آبی ایی که از سدیم کربنات مراغه هستند و به صورت روزانه بوسیله ی روش های لوله گذاری برای باردار کردن موش ها استفاده میشوند محدوده ی دوز آنها بین ۳٫۴ الی ۳۴۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن آنها است که این فرآیند ها در ۶ الی ۱۵ روز برای بارداری به طور می انجامد.ماده ایی که از آزمایش بدست می آید بر روی زیست این موجودات تاثیری نمیگذارد.بافت های نرم و اسکلتی ایی که دارای نا هنجاری هایی هستند در گروه های آزمایش نوشته شده اند ، اما نتیجه و داده ایی که از این اطلاعات بدست می آید با کنترل های تحت درمان با شم فرق دارد.

نتیجه های منفی مشابهی که از خرگوش ها و موش ها برای استفاده روزانه ی دارو ها بدست آمده مقادیری به تربیت ۲٫۴۵ الی ۲۴۵ میلی گرم بر کیلو گرم برای موش ها و ۱٫۷۹ الی ۱۷۹ میلی گرم بر کیلو گرم برای خرگوش ها بود.این مطالعه این را تایید میکند که سه گونه هیچ توجه و نگرانی ایی مبنی بر افزایش و گسترش مقادیر سمی نداشته اند که این باعث میشود که ماده به جنین در حالت عادی نرسد ( هنگامی که در معرض سدیم کربنات قرار میگیردن )  و این مقادیر به عنوان یک چیز سیستماتیک استفاده نمیشوند.

سمی بودن در تولید مثل

یک آزمایش و تست موثق مبنی بر این که چه میزان سدیم کربنات میتواند بر روی تولید مثل تاثیر بگذارد وجود ندارد.اگرچه،ماده به طور معمول نمیتواند به جنین های مذکر و مونث راه پیدا کند و هنگامی که در معرض این مواد خوراکی ، یا استنشاق کردن قرار گیرند به یک سیستمیتیکه در دسترس و قابل استفاده تبدیل نمی شوند . همینطور ، این در نظر گرفته نمیشود که این تحقیق واطلاعات بدست آمده برای تولید مثل و اطلاعاتی راجع به تاثیر پذیر بودن آن هارا نداشته باشد بلکه، این اطلاعات بدست آمده میتواند بسیار مفید و کاربردی باشند.

خطراتی که ممکن است به محیط زیست وارد شود

-اثراتی که بر روی آبزیان ممکن است گذاشته شود

میزان پی هاچ به میزان تعادل و موازنه ایی که بین کربن دی اکسید ، کربنات و بی کربنات وجود دارد بستگی دارد که باید این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که میزان تغییراتی که محلول های آبی بر روی کربنات سدیم نیز میگذارند نیز از قبل محاسبه شده است.همچنین میتوان این نکته را نیز اضافه کرد که کربنات سدیم در آب باعث افزایش میزان قلیایی بودن پی هاچ میشوند. این بدین معناست که تنها تاثیراتی که بر روی کربنات ها ، بی کربنات ها و پی هاچ پذاشته میشود میتوانند تعیین و مشخص شوند.

تاثیر بر روی ماهی

میزان آزمایشی که برای سمیت بر روی ۵۰ خورشید ماهی فلیس انجام شد و آنهارا بر معرض کربنات سدیم قرار دادند و ۱۰ ناهی را کایمز و شچیر کنترل و آزمایش کردند. بعد از گذشت ۲۴ ، ۴۸ ، ۷۲ و ۹۶ ساعت میزان مرگ و میر مشخص شد. هدف از این کار این بود که بتوانند میزان تحمل و بردباری سه گونه ی متفاوت از این ماهی ها را بسنجند. تی ال و ال سی ۵۰ که میزان غلظتشان نزدیک به ۵۰ درصد است انتظار میرود که این میزان برای ماهی ها زنده بمانند.

۹۶ ساعت دیگر از این آزمایش برای تعیین محدودیت ها بوسیله ی کربنات سدیم گذشت که این آزمایش هارا بر روی ماهی موسکویتو نیز بوسیله ی والن و همکارانش انجام شد.آزمایشات دیگری نیز در این زمینه در بازه های زمانی مختلفی انجام شد که در بازه های زمانی ای مانند ۲۴ ، ۴۸ ، ۷۲ و ۹۶ ساعت انجام شد . در ۲۴ ساعت میزان تی ال ام ( که برابر با ال سی ۵۰ است ) ۱۲۰۰ میلی گرم بر لیتر ، در ۴۸ ساعت ۸۴۰ میلی گرم بر لیتر و در ۹۶ ساعت میزان آن ۷۴۰ میلی گرم بر لیتر بوده.

میزان غلظت کشنده ی کربنات سدیم در گونه های مختلف برای ماهی های گول و اسپاتفین شینر ها توسط ون هورن و همکارانش در سال ۱۹۴۹ اندازه گیری و مشخص شد.حداقل غلظت کشنده ایی که  خرید کربنات سدیم سبک مراغه داشت ۲۵۰ میلی گرم بر لیتر با توجه به در معرض قرار گرفتن برای ۱۲۰ ساعت درنظر گرفته شد.یک مرور کوتاه بر میزان سمیتی که برای ماهی ها میتوان توضیح داد

در ایالت کالیفرنیا با توجه به منابع آبی آنجا غلظتشان ۶۸ الی ۸۰ میلی گرم بر لیتر گزارش شد که باعث میشود که کینگ سالمون ، سالمون نقره ای و ماهی قرل آلا بعد از ۵ روز در معرض قرار گرفتن بمیرند ، در صورتی که دیگر گونه های ماهی ها مثل کپور ، باس ، شینر ، خورشید ماهی و موسکیوتو در غلظت های بالاتری که محدوده ی آن بین ۲۰۰ الی ۱۲۰۰ میلی گرم بر لیتر بود کشته شدند که مدت زمان در معرض قرار گرفتن آنها همان ۵روز بود.این مطالعه که توسط ون هورن و همکارانش گزارش شد احتمال درست بودن و تضمینی بودن آن کم است.

اثرات کربنات سدیم بر روی مهره داران

اخیرا یک آزمایش و تست برای تعیین میزان سمیت و اجزای مواد شوینده و آب های شیرین انجام شد که وارن و همکارانش نتایج این آزمایش را منتشر و چاپ کردند (سال ۱۹۹۹). گزارش شده بود که میزان ای سی ۵۰ برای ۴۸ در معرض قرار گرفتن در مقابل کربنات سدیم ۲۰۰ و ۲۲۷ میلی گرم بر لیتر بوده است. این مطالعه به خوبی طبقه و دسته بندی شده بود و اصول علمی برای این نوع آزمایشات در نظر گرفته شده بود.

یک تحقیق دیگر که برای تعیین میزان سمیت بوسیله ی مهره داران و خرید کربنات سدیم سنگین مراغه  توسط مک کی و همکارانش منتظر شده بود نشان دهنده ی این بود که نمیتوان تضمینی برای نتیجی که از این آزمایشات بدست آمده در نظر گرفت و آنهارا قطعی دانست.میزان ای سی ۵۰ دافنیا ماگنا نیز در بین ۲۶۵ الی ۵۲۴ میلی گرم بر لیتر گزارش شده بود. برای آمفیفودا ها ، کولکس ها ، دوگسیا و لیمنا ها و تخم مرغ ها این میزان ( ای سی ۵۰ ) به ترتیب ۶۷ ، ۶۰۰ ،۳۴۱ ، و ۴۱۱ میلی گرم بر لیتر است.

تاثیرات بر روی گیاهان آبزی / جلبک ها

مطالعه ای که بخواهد میزان سمیت آبزیان ، گیاهان و جلبک هارا نشان بدهد تاکنون انجام نشده است.با این حال، اینگونه به نظر نمیرسد که برای به اجرایی در آوردن این آزمایش ها با توجه به قانون های او ای سی دی مفید و مثمره ثمر باشد. نتایج میتوانند با توجه به میزان افزایش پی هاچ پیش بینی میشوند (پی هاچ محلول های تستی ) .

میزان پی هاچ ابتدایی ایی که بیشتر از ۹ است باید کاهش پیدا کند و نتایج به صورت نظری و تئوری پیش بینی و محاسبه شوند تا بتوانند تعیین کنند که میزان ان او ای سی احتمالا بین ۱ الی ۱۰ میلی گرم بر لیتر است.ای سی ۵۰ ممکن است که در محدوده ی ۱۰ الی ۱۰۰ میلی گرم بر لیتر قرار داشته باشد.

با این حال نتایج وابسته به نوع جلبک هایی که انتخاب میشوند است  و ترکیب بندی این مواد برای آزمایش های متوسط  احتمالا پیش از این که تست شروع شود شرایطی را برای رشد تعیین میکند.نتایج بدست آمده ممکن است که به طور مستقیم برای اکوسیستم های آبزیان در نظر گرفته نشوند بدلیل این که شرایطی که برای رشد تعیین شده است در بعضی از گونه ها قابل مقایسه با گونه های آزمایش نیست.

سبک عمل

هنگامی که کربنات سدیم به آب اضافه میشود نتایج نه تنها در بخش های غلظت کربنات ها افزایش پیدا میکند همچین میزان غلظت بیکربنات ها و هیدروکسید های آبی نیز افزایش پیدا میکند. از لحاظ اصول نظری تمامی یون ها میتوانند با یکدیگر مشارکت پیدا کنند تا میزان سمیتی شدیدی که کربنات سدیم دارد را مورد بررسی قرار دهد ، که در تمامی گونه ها غلظت ۱۰۰ الی  ۱۰۰۰ میلی گرم بر لیتر مشاهده شده است.با این حال، میزانی که به سدیم اضافه میشود نمیتوان مقدار سمیت آنرا توضیح داد به دلیل این که ای سی ۵۰ سدیم کلراید ها در بخش هایی از حد معمول بالاتر است.

میزان غلظت بیکربنات ها اگر سدیم کربنات سبک شیراز ها اضافه شوند تغییراتی میکنند و محدوده ی آنها بین ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ میلی گرم بر لیتر میشود و میزان سمیت سدیم بیکربنات ها برای توضیح دادن و شرح دادن تاثیرات آنها بر روی مواد بسیار ناچیز است.با این حال میزان پی هاچی که کربنات سدیم سبک شیراز در حالت های سمی دارند نیز میتواند گسترش پیدا کند و همینطور میتوان آنهارا شرح کرد.میزان پی هاچ این ماده ها بین ۱۰ الی ۱۱ است و این پی هاچ ها نشان دهنده ی سمی بودن در این موجودات آبزی است.

خلاصه

در حالت کلی مشاهدات و تحقیق هایی که بر روی میزان سمی بودن مواد با کربنات سدیم را مشخص کند انجام نشده و این انجام نشدن به دلیل قواع و قوانین و استاندار های کنونی است.در بسیاری از مورد های پی هاچ ، ظرفیت بافر در انتشارات بحث نشده است، اگرچه  این اطلاعات برای آزمایش هایی که مربوط به سمیت میشوند بسیار حیاتی هستند (آزمایش های مربوط به کربنات سدیم ).

در حالت کلی ، مرگ و میری که موجودات آزمایشی مشاهده شد میزان غلظت بسیار بالایی داشتند به گونه ایی که غلظت کربنات سدیم شیراز برای آمفیپودا ها ، سالمون ها و ماهی های قزل آلا بیشتر از ۱۰۰ میلی گرم بر لیتر است که تاثیرات آنها بین ۶۷ تا ۸۰ میلی گرم بر لیتر پیش بینی شده است،

اگرچه تضمین قطعی ایی برای این مطالعات انجام شده و نتایج بدست آمده نیست.یکی از عوامل و فاکتور های اصلی برای تشریح و توضیح میزان سمیت آبزی ها برای سدیم کربنات ها به گونه ایی است که در بیشترشان این ماده (کربنات سدیم سنگین شیراز ) باعث افزایش پی هاچ میشود.یکی از مناسب ترین پارامتر ها برای اندازه گیری تاثیراتی که محیط میتواند بر روی سدیم کربنات بگذارد بدون شک بررسی کردن تغییراتی است که در پی هاچ بوجود می آید.

با توجه به رهنمود ها میزان پی هاچ آب های سطحی برای این که از ماهی ها محافظت کند و آنهارا در خطر نیاندازد باید مقدار آن بین ۶ تا ۹ باشد.در بخش های بالاتر همانطور که اشاره شد بی کربنات ها دارای غلظت های مختلفی در رودخانه های هستند.اگر اینطور به نظر میرسد که تنها بیکربنات ها برای ظرفیت بافر ها مسئولیت دارند

و تاثیر گذار هستند پس این نتیجه را میتوان گرفت که اکوسیستم باعث افزایش پی هاچ تا مقدار ۹ میشود که بیشترین مقداری که میتوان برای سدیم کربنات ها در نظر گرفت است و این باعث میشود که کارهایی که انسان میکند باعث میشود که میزان سدیم کربنات سمنان ها در بین محدوده ی ۲٫۷ الی ۱۷ میلی گرم بر لیتر و میزان غلظت برای بی کربنات ها نیز بین محدوده ی ۱٫۲ الی ۷٫۴ میلی گرم بر لیتر میباشد.

غلظت ۱٫۲ الی ۷٫۴ برای سدیم هیچ تغییر و تاثیری بر موجودات آبزی نخواهد داشت به این دلیل که میزان سمیتی که این مواد برای موجودات آبزی دارند بسیار اندک و ناچیز است.برای ارزیابی تاثیر بالقوه ایی که محیط میتواند بر روی ترشح کربنات سدیم مراغه ها داشته باشد و همینطور بر روی افزایش سدیم کربنات ها ، بی کربنات و پی هاچ ممکن است که داشته باشد باید با مقیاس های طبیعی سنجیده شود و نوساناتی که ممکن است وجود داشته باشد با توجه به اطلاعات و مقایسه ها سنجیده شود.

تاثیرات خاکی کربنات سدیم

آزمایش هایی که برای تشخیص سمی بودن و تاثیرات خرید کربنات سدیم سبک مراغه بر روی ارگانسیم های زمینی انجام میشود به طور کامل در دسترس و قابل استفاده نیستند. یکی از مطالعات مهم که بر روی در معرض قرار گرفتن در برابر سدیم کربنات انجام می شد نتیجه ایی داشت که از قبل این نتیجه انتظار نمیرفت و به همین دلیل در این بخش نیاز به این نیست که آزمایش مبنی بر این که میزان سمی بودن را بسنجیم انجام دهیم.

نتیجه ایی که از این آزمایش ها بدست خواهد آمد مطمئنا به میزان قوی بودن و ظرفیت بافر ها بستگی دارد و این امکان نیز وجود دارد که بر اساس بافر ها و ظرفیتشان که برای خاک در نظر گرفته شده است از قبل نتایج از قبل پیش بینی نیز شوند.بعلاوه ، کربنات ها طبیعتا در ماهیت خودشان ترکیبات معدنی و مواد معدنی خاکی دارند.

دیگر اثرات محیطی

هیچ تاثیر محیطی دیگری غیر از این تاثیراتی که در بخش های بالاتر گفته شد انتظار نمیرود که رخ دهد.

نتیجه گیری

سدیم کربنات یک ماده ی قلیایی است.میزان ال دی ۵۰ برای موش ها ۲۸۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن آنها از لحاظ دهانی بود که میزان ال دی ۵۰ های پوست این موش ها نیز مانند دهانشان بشتر از ۲۰۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم بود. ال سی ۵۰ برای بخش هایی که باید استنشاق شوند و بو کشیده شوند به ترتیب ۸۰۰ ، ۱۲۰۰ و ۲۳۰۰ میلی گرم بر متر مکعب برای خوکچه های هندی ، موش های صحرایی و موش ها به ترتیب بود.

سدیم کربنات سبک سمنان برای پوست باعث سوزش بسیار ضعیفی میشود که حتی این مقدار هم به صورت بالقوه است اما برای چشم ها این ماده خطرناک و تهدید کننده و سوز آور در نظر گرفته میشود.با توجه به مشخصات قلیایی  ایی که این ماده دارد میتوان آنرا برای دستگاه های تنفسی نیز محرک در نظر گرفت.هیچ داده ی حیوانی معتبری بر روی تکرار دوز ها و دارو ها از طریق دهان ، پوست ، استنشاق و راه های دیگر برای سدیم کربنات وجود ندارد.

بر اساس یک تحقیق که بر روی تکرار دوز ها بوسیله ی استنشاق کردن انجام شده بود ، اطلاعات کافی و کلی ایی را اشمل نمیشد که بتوان از آن اطلاعات با یک برهان درست یک نتیجه گیری مطمعن کرد ، با توجه به این که این ترکیب ها ماهیت قلیایی دارند انتظار میرود که تاثیرات موضعی ایی بر روی ریه ها بگذارند.با توجه به نظارت های کنترل شده ایی که بر روی سدیمی که در خون است و میزان تاثیر آن بر روی پی هاچ خون انجام شده بود این ماده باعث افزایش پی هاچ  خون میشود و بنابراین از  سدیم کربنات سبک مراغه این انتظار نمیرود که از لحاظ سیستمیکی در بدن وجود داشته باشند.

ممکن است که در بعضی بخش ها احتمال سمی بودن و ریسک کردن وجود داشته باشد اما در بخش های دیگر نیز این احتمال سمی بودن  و محرک بودن این ماده برای آن بخش ها وجود ندارد. این نکته ایی که بیان شد توسط مطالعه و آزمایشی که بر روی خرگوش ها ، موش ها و موش های صحرایی انجام شده بود تایید میشود. در آژمایش های جهش زایی که بر روی حیوانات در آزمایشگاه بوسیله ی باکرتری ها انجام شده بود نتیجه ی آن منفی بود و با توجه و تکیه بر ساختار سدیم کربنات هیچ تاثیر ژنتیکی برای این موجودات انتظار نمیرفت.میزان خطری که سدیم کربنات مراغه میتواند برای محیط اطراف  داشته باشد

جمع بندی نکات قابل تامل در خرید کربنات سدیم

به طور عمده به دلیل تاثیراتی است که پی هاچ میتواند بر روی یون های کربنات داشته باشد است. به همین دلیل تاثیری که خرید سدیم کربنات  بر روی ارگان ها میتواند داشته باشد وابسته به ظرفیت بافر برای آبزیان و اکوسیستم های زمینی است.همچنین تنوعی که مواد سمی میتوانند برای ارگان های آبزی داشته باشند در آزمایش هایی که بوسیله ی بافر ها انجام شده است مشخص شده اند.

که در حالت کلی و عمومی ، میزان مرگ و میر در موجودات آزمایش پیدر غلظت های بالاتر از ۱۰۰ میلی گرم بر لیتر یافت شد به گونه ایی که برای آمفیپودا ، سالمون و قزل آلا تاثیراتی داشت که غلظت آنها بین ۶۷ الی ۸۰ میلی گرم بر لیتر مشاهده می شد که این نتایج احتمال صحیح بودنش کم است.در اکوسیستم های آبزیان میزان غلظت پی هاچ و بی کربنات ها در میزان های مشخصی در نظر گرفته میشوند به گونه ایی که این مواد را با شرایط جدید  و خاصی سازگاری میدهند.

به دلیل ماهیت پی هاچ ، بیکربنات ها و غلظت سدیم تغییرات متفاوتی را میتوان در اکوسیستم های آبزیان دید به گونه ایی که این تغییرات در بخش های پی ان ای سی ندارند. برای ارزیابی و محاسبه تاثیرات بالقوه ایی که این مواد میتوانند بر روی محیط ، سدیم ، بی کربنات ها و پی هاچ بگذارند باید ماهیت ساختار این مواد در بازه های مختلفی با یکدیگر مقایسه شود به گونه ایی که نوساناتی که میتوند برای این مواد در ساختارشان وجود داشته باشد با توجه به تغییرات و تاثیراتی که انسان بر روی اکوسیستم آنها دارد میتوان آنهارا ارزیابی کرد. محصولات و کاربرد هایی که از سدیم کربنات میشود

به صورت بالقوه در میزان انتشار و ترشح سدیم کربنات موثر هستند و به صورت موضعی باعث افزایش پی هاچ در محیط آبزیان میشوند.اگرچه این میزان های فاضلاب ها میتوانند به صورت نرمال و معمولی با این مواد سازگار شوند و تاثیراتی را در میزان پی هاچ خود بپذیرند به گونه ایی که این مواد باعث افزایش پی هاچ نمیشوند و از آنها افزایش پی هاچ انتظار نمیرود. اگر فاضلاب های آب های اضافی توسط محدودیت های پی هاچ ها کنترل و مدیریت شوند باعث میشوند که میزان طبیعی پی هاچ و طرفیت بافر در آب های دریافتی تاثیراتی بر روی محیط آبزیان نگذارد و طبیعت آنهارا مختل نکند.

خروج و انتشار سدیم از آبزیان در مقیاس های کوچک با استفاده های خرید سدیم کربنات ها در منابع دیگر میشود. واضح است که میزان ارزیابی ایی که از این مواد برای تعیین خطرناک بودنشان برای محیط زیست انجام شده است در گزارش های مختلفی با نمک های سدیم رابطه داشته است.

توصیه برای خرید

ترکیبات شیمیایی ایی که اولویت کمتری دارند نیاز به کار های اضافی بر روی آنها نیست به دلیل این که منظور از اولویت کم میزان خطری است که ممکن است که داشته باشد که اگر این میزان در مقیاس های پایین باشد نیاز به کار های اضافی بر روی این فرآیند ها نیست. اگرچه ، در این مقاله آسیب هایی که ممکن است که به چشم و دستگاه تنفسی وارد شود نوشته شده است و درباره این مسائل در قسمت های بالاتر توضیحات کاملی ارائه کرده ایم.

منبع :  Inchem