نقش به سزای آب اکسیژنه در سلامت سلول ها

نقش به سزای آب اکسیژنه در سلامت سلول ها 

 

خلاصه مطلب

آب اکسیژنه همان اسید ضعیف و رایجی است که اکثر مردم جهت ضدعفونی کردن آشپزخانه ها و التیام بریدگی ها و خراش ها از آن استفاده می کنند. آب اکسیژنه توسط بدن جهت سالم نگه داشتن سلول ها نیز تولید می شود. اکنون محققان بخشی از چگونگی کار این فرآینده پیچیده را حل نموده اند.

متن خبر :

بر اساس گزارشی از نشریه natuer در مورخه ۳ ژانویه.تیمی به سرپرستی lowther یک تصویر سه بعدی سریع از نحوه ارتباط و تعامل دو پروتئین ایجاد شده توسط سلول های بدن که وظیفه تنظیم سطح مقدار آب اکسیژنه را بر عهده دارند تهیه کردند.

به عنوان مثال: زمانی که سیستم ایمنی بدن جهت پاسخ به باکتری ها فعال می شود مقدار زیادی آب اکسیژنه توسط سلول های مشخصی برای مقابله با عفونت تولید می شود.

لاودر و همکارانش تحقیق کردند که چگونه یک مولکول به نام prx به تنظیم سطح مقدار آب اکسیژنه کمک می کند

وظیفه prx از  این نظر حائز اهمیت هست که اگر سطح آب اکسیژنه بیش از مقدار لازم فراتر برود DNA و سایر پروتئین ها آسیب می بینند و دانشمندان بر این باور هستند که همین روند آب اکسیژنه و فرآیندهای مشابه آن باعث بروز سرطان، دیابت و سایر بیماری ها می گردد.

آب اکسیژنه تاثیر مضری بر سلامت سلول ها دارد

پی آر ایکس نقش دوگانه ای در فرآیند آب اکسیژنه بر عهده دارد کار اصلی و مهم آن حذف آب اکسیژنه مازاد از سلول ها به وسیله تبدیل آن به آب است اما اگر مقادیر آن به طور خطرناکی افزایش یابد و پی آر ایکس به یاری نیاز داشته باشد.

فرآیند تبدیل آب اکسیژنه متوقف شده و بجای آن فرآیند تبدیل به یک سیگنال و هشدار مبدل می گردد که فرمان تولید یا فعال کردن دیگر پروتئن ها را برای کمک به حذف مقادیر مازاد را به سلول می دهد.

اساسا این فرآیند همانند حسگری عمل می کند که در هنگام بالا رفتن مقادیر آن به سلول هشدار می دهد تا سلول به این فرآیند عکس العمل نشان بدهد و زمانی که این فرآیند و خطر رفع گردید.

پی آر ایکس باید به میزان نرمال خود تقلیل یابد ولی پی آر ایکس چگونه به فعالیت عادی خود بازگشته و مجددا فعال می گردد و چگونه برای موج جدیدی از آن آماده و در دسترس می باشد.

در سال ۲۰۰۳ محققین گزارش دادند که پروتئین به نام اس آر ایکس نیز در فرآیند بالا نقش دارد هدف تیم تحقیقاتی لاودر فهمیدن دقیق آنچه روی می دهد با استفاده از کریستالوگرافی اشعه ایکس بود .

لاودر بیان کرد که این تکنولوژی برای ما یک عکس سه بعدی سریع از چگونگی ارتباط و همکاری پروتئین ها را ارائه می کند و همچنین ما خواستار آن بودیم که متوجه بشویم که پی آر ایکس چگونه ساختار خود برای بازسازی و ترمیم در فرآیند آب اکسیژنه دچار تغییر می کند.

درمان فتودینامیکی فعلی به درمان سرطان موضعی یا سطحی محدود می‌شود .

نظر دانشمندان در مورد تاثیر آب اکسیژنه در فرآیند سلولی

 

دانشمندان آگاه بودند که بازسازی پی آر ایکس با اتصال به اس آر ایکس همراه است. آن ها همچنین می دانستند که ساختار پی آر ایکس آب اکسیژنه حتما باید تغییر یابد چون قسمتی از مولکول که توسط اس آر ایکس بازسازی و ترمیم می شود در وضعیت غیر فعال بودن، پنهان می ماند.

ما همچنین دریافتیم که پروتئین گسترده شده همانند آغوش به قسمت پشتی اس آر ایکس پیچیده و به آن متصل می شود.

لاودر گفت در اصل آن بازوی خود را به دور همتای خود می اندازد که باعث کمک به نگه داشتن آن در جایگاه ترمیم خود می شود.

 

جانسون افزود که متصل شدن اس آر ایکس سبب ایجاد یک واکنش شیمیایی جهت بازسازی پی آر ایکس می شود. وی همچنین گفت تغییر ساختار آن بسیار فراگیر و چشمگیر بوده و ما متوجه شدیم که این تغییر ساختار برای فرآیند بازسازی بسیار ضروری و مهم است.

محققان گفتند که درک اینکه این مکانیسم حفاظتی که جهت سالم نگه داشتن سلول ها است روزی به ما کمک می کند تا وضعیت بیماری ها را که در روند نادرستی پیش می روند آشکار کنیم.

آنها می توانند با تحقیق در مورد چگونگی اثر تغییرات ساختار در فرآیند آب اکسیژنه در تعامل پی آر ایکس با سایر پروتئین ها تحقیقات خود را ادامه دهند.

منبع : sciencedaily

پایداری سطحی اسید نیتریک بر روی آب
اختراع پارچه خنک کننده و یا عایق کننده خودکار
نیتروژن در مسیر سریع پیوند شیمیایی قرار می‌گیرد
پرورش گاه های مواد شیمیایی زمین در زیر زمین کشف شدند
الکترود صنعتی