مصرف قرص کلر

خلاصه

مصرف قرص کلر و کاربردهای آن در این مقاله مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار گرفته است. زیرا کلر ماده ای بسیار مهم و کاربردی در صنایع گوناگون می باشد. و این موضوع اهمیت بررسی ویژگی ها و کاربردهای این ماده را در روند مصرف قرص کلر نشان می دهد.

لذا خریداران این محصول قبل از روند خرید بایستی چندین مورد را از جمله قیمت قرص کلر ، مکان های مصرف قرص کلر ، کیفیت محصول ، خلوص محصول و مواردی از این دست را مورد بررسی قرار دهند. در این مقاله سعی ما بر این است که تمامی موارد فوق الذکر را جهت اطلاع بیشتر خریداران محترم مورد مطالعه قرار دهیم.

برای خرید قرص کلر تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • شرکت                         ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹
  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
  • آقای امید بخشایشی      ۰۹۱۴۵۸۴۵۵۲۹

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

موارد مصرف قرص کلر

موارد مصرف قرص کلر عبارتند از:

تصفیه آب و فاضلاب

ضدعفونی و گندزدایی استخرها

تولید محصولات و فرآورده های کاغذی و سلولزی

تولید مواد صنعتی و نفتی و پالایشگاهی

تولید نمک خوراکی

سازه های شهری

داروسازی و مواد شوینده و  بهداشتی

محافظت از جان انسان

منسوجات و وسایل حمل و نقل

مصرف قرص کلر در تصفیه آب و فاضلاب

مهمترین مصرف قرص کلر در روند تصفیه آب و فاضلاب بوده زیرا این ماده توانایی از بین مقدار زیادی از میکروبها و باکتری را داشته. و باعث بهداشتی و قابل مصرف شدن آب می گردد. و در هر ppm آب چهار الی پنج سانتی متر مکعب بایستی کلر مایعو سایر اشکال آن جهت ضد عفونی استفاده گردد.

مصرف قرص کلر در تصفیه و گندزدایی استخرها

استخرها حاوی مقادیر بسیاری از باکتری ها و آلاینده های مضر می باشند. لذا به همین سبب مصرف قرص کلر جهت ضدعفونی محیط و آب استخرها از توجه ویژه ای برخوردار می باشد.

تولید محصولات و فرآورده های کاغذی و سلولزی

مصرف قرص کلر و سایر اشکال کلر در تولید محصولات و فرآورده های کاغذی و سلولزی به جهت خاصیت سفیدکنندگی کلر در سفید نمودن خمیر کاغذ می باشد.

تولید مواد صنعتی و نفتی و پالایشگاهی

مصرف قرص کلر به دلیل خاصیت حلالیت آن در تولید مواد لاستیکی ، پلاستیکی ، مواد نفتی و تولید بسیاری از ماده شیمیایی و صنعتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

مصرف قرص کلر در تولید نمک خوراکی

با توجه به این که ترکیب نمک خوراکی از دو عنصر کلر و سدیم می باشد. لذا یکی از عمده موارد مصرف قرص کلر جهت تولید نمک خوراکی می باشد. همچنین با توجه به سمی بودن کلر ، استفاده از آن به تنهایی بسیار خطرناک و مضر می باشد. اما این ماده در ترکیب با سدیم ، ترکیب بی خطر سدیم کلرید را به وجود می آورد که ما بدون هیچ گونه نگرانی آن را مصرف می نماییم.

ساخت و سازها و سازه های شهری

امروزه در ساختمان و ساخت و سازها از عایق فوم استفاده گسترده ای می شود. و یکی از مواد مورد استفاده در این عایق ، ماده کلر می باشد. بنابراین یکی دیگر از موارد مصرف کلر عایق های فوم می باشد. این عایق های پلاستیکی جهت کاهش آلایندگی های صوتی و محیطی بوده و در حفظ محیط زیست نیز نقش اساسی دارند. همچنین از کلر در ورق های وینیل که در ساخت پنجره ها مورد استفاده قرار می گیرد استفاده می شود.

نقش حفاظتی قرص کلر

یکی دیگر از موارد مصرف قرص کلر استفاده در چترهای نجات ، جلیقه های ضد گلوله ، عینک های دید در شب جهت محافظت از جان انسان ها می باشد.

صنعت داروسازی و مواد شوینده و بهداشتی

مصرف قرص کلر در صنعت داروسازی در زمینه تولید مواد و داروهای مرتبط با بیماری های کلسترول ، کنترل درد آرتریت ، تسکین علائم آلرژی ، تجهیزات بخیه ، لنزهای تماسی ، عینک های ایمنی ، استنشاقهای تنفسی می باشد. همچنین از این ماده نیز در تولید اکثر مواد شوینده و بهداشتی به عنوان عنصر اصلی ، استفاده می شود.

منسوجات و وسایل حمل و نقل

از جمله موارد مصرف قرص کلر در صنعت حمل و نقل می توان به ساخت قطعات هواپیما ، قطار ، قایق ، اتومبیل ، کوسن های صندلی ، ضربه گیر ، مایع ترمز ، کیسه هوا ، سیم و کابل ، بدنه فلزی و سیستم ناوبری اشاره نمود.

تعیین مشخصات نمونه بررسی شده در مصرف قرص کلر

در روند مصرف قرص کلر تجزیه و تحلیل پراش پودر اشعه ایکس (XRD) برای درک ساختار بلوری انجام شد. سطح و توزیع اندازه منافذ با استفاده از دستگاه جذب Micromeritics ASAP 2020 N2 تعیین شد. و طیف فوتوالکترون های اشعه ایکس (XPS) نمونه ها با تشخیص طیف سنجی فوتوالکترون اشعه ایکس Kratos AXIS Ultra DLD-600W مشخص شد.

تا شرایط شیمیایی و غلظت اتم سطح عناصر شناسایی شود. اثرات شارژ با تنظیم انرژی اتصال پیک C1s به ۲۸۵ الکترون ولت اصلاح شد. همچنین تجزیه و تحلیل میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) نمونه ها توسط میکروسکوپ الکترونی روبشی JSM-6510LV برای تشخیص توپوگرافی مشخص شد. طیف رامان نیز در یک طیف سنج LabRAM HR با تحریک لیزر ۵۳۲ نانومتر ثبت گردید.

تعیین مشخصات مواد در روند مصرف قرص کلر

در مطالعات مربوط به مصرف قرص کلر ساختارهای متخلخل CZ و CuCl2 بارگذاری شده CZ با استفاده از روش جذب / دفع گاز مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. و N2  و CO2 به عنوان گاز پروب انتخاب شدند. جذب / دفع N2 و جذب CO2 به ترتیب در ۷۷ K و ۲۷۳ K انجام شد.

بر اساس نتایج داده های جذب / دفع N2 و CO2  اطلاعات کاملی از توزیع اندازه منافذ در بازه های مختلف از ریز هسته تا مزوپور بدست آمد. شکل زیر توزیع اندازه منافذ را نشان می دهد.

شکل یک مصرف قرص کلر

شکل یک مصرف قرص کلر

در جدول زیر سطح BET و حجم منافذ نمونه ها آورده شده است.

دی اکسید کربن به عنوان گاز پروب نیتروژن به عنوان گاز پروب سطح BET نمونه
۰/۰۲۰ ۰/۰۷۳ ۷۶/۷۱ CZ
۰/۰۲۰ ۰/۰۷۷ ۷۷/۵۲ ۱%CC/CZ
۰/۰۱۴ ۰/۰۶۲ ۶۳/۲۱ ۳%CC/CZ
۰/۰۱۴ ۰/۰۴۵ ۴۵/۸۸ ۶%CC/CZ
۰/۰۰۷ ۰/۰۴۶ ۴۲/۷۷ ۱۰%CC/CZ

مصرف قرص کلر و بررسی الگوهای XRD  و طیف رامان مربوط به آن

در روند مصرف قرص کلر الگوهای XRD مربوط به آن در شکل زیر نشان داده شده است.

شکل دو مصرف قرص کلر

شکل دو مصرف قرص کلر

قله های پراش CZ خام با آنهایی که از فلوریت مکعب ساخته شده با CeO2 سازگارمی باشد. برای ۱ CC CC / CZ و ۳ CC CC / CZ ، موقعیت های اوج مطابق با CZ است. و هیچ قله پراش CuCl2 مشاهده نمی شود. و این مساله نشان می دهد که CuCl2 به خوبی بر روی پشتیبانی پراکنده شده است. برای ۶٪ CC / CZ  یک اوج پراش نسبتاً ضعیف CuCl2 مشخص شده است.

وقتی محتوای جرم CuCl2 بیشتر از ۶٪ باشد. شدت قله ها قویتر شده و قله های CuCl2 بیشتری ظاهر می شوند. که نشان می دهد بخشی از CuCl2 بارگیری شده متبلور است. و شکل زیر نتایج SEM CZ و ۶٪   CC / CZ را نشان می دهد.

شکل سه مصرف قرص کلر

شکل سه مصرف قرص کلر

این تصاویر به وضوح نشان می دهند که سطح نمونه ها صاف است. به دلیل تسویه دمای بالا از پشتیبانی برای ۶٪ CC / CZ  برخی از ذرات نامنظم و خشن ظاهر می شوند. که ممکن است به دلیل کنگره CuCl2 باشد.

به منظور شناسایی هرگونه تغییر در ساختار نمونه ها ، طیف Raman بدست آمد. همانطور که در قسمت a شکل زیر نشان داده شده است. برای CZ خام ، یک سیگنال Raman قوی و دو سیگنال Raman ضعیف مشاهده می شود. شکل ظاهری این قله ها گواه وجود فاز مکعبی است که به عنوان تقارن چهار ضلعی داخلی در یک فاز شبه مکعبی شناخته می شود.

شکل چهار مصرف قرص کلر

شکل چهار مصرف قرص کلر

همانطور که در قسمت b شکلف فوق دیده می شود. از تصویر گرفته شده توسط نرم افزار طیف سنج Raman  قابل حمل ، CuCl2  به طور یکنواخت روی CZ بارگیری نمی شود. و منطقه سبز از CuCl2 بارگیری شده حاصل می شود. غنی سازی CuCl2 در بعضی مناطق و کمیاب شدن CuCl2 در منطقه دیگر رخ می دهد. طیف رامان به دست آمده در منطقه کمیاب CuCl2 دقیقاً مشابه CZ است. با این حال  برای منطقه غنی سازی  CuCl2 سیگنال های رامان در CuCl2 تشخیص داده می شود.

بررسی ویژگی ها و مشخصات اتم های سطحی

در بررسی قرآیند مصرف قرص کلر غلظت مولی اتمهای سطح در جدول زیر نشان داده شده است.

O/Ce+Zr Cl/Cu Cu Cl Zr Ce O نمونه ها
۲/۴ ۲۹/۱ ۷۰/۹ CuCl2
۲/۴ ۱۳/۴ ۱۶/۱ ۷۰/۵ CZ
۲/۳ ۲/۰ ۱/۲ ۲/۴ ۱۲/۸ ۱۶/۴ ۶۷/۳ ۱%CC/CZ
۲/۳ ۲/۰ ۲/۱ ۴/۱ ۱۲/۳ ۱۶/۳ ۶۵/۳ ۳%CC/CZ
۲/۳ ۲/۳ ۴/۶ ۱۰/۷ ۹/۹ ۱۶/۰ ۵۸/۷ ۶%CC/CZ
۲/۵ ۲/۴ ۶/۵ ۱۵/۵ ۹/۶ ۱۲/۵ ۵۵/۹ ۱۰%CC/CZ

در سطح CuCl2 · ۲H2O خام ، نسبت Cl / Cu ∼ ۲٫۴ است. که بالاتر از مقدار نظری ۲٫۰ است. برای ۱٪ CC / CZ و ۳٪ CC / CZ ، نسبت Cl / Cu کاهش می یابد. و فقط نزدیک به ۲٫۰ است. علاوه بر این  مقادیر برای نمونه بارگذاری بالاتر CuCl2 به to2.4 افزایش می یاب.د طبق مطالعه قبلی ، در بارگذاری کم CuCl2 ، یون های Cu2 در یک هماهنگی بدون کلر وجود دارد.

در حالی که یون های Cu2 در یک هماهنگی غنی از کلر در بارگذاری مس بالا وجود دارد. برای همه نمونه ها ، نسبت خالص O / (Ce + Zr) بیشتر از ۲ است. که نشان دهنده غنی سازی اکسیژن در تمام سطح جاذب ها است. مطالعه قبلی گزارش داده است که هر دو مکان فعال Cl و Cu در پشتیبانی مسئول حذف جیوه هستند.

در مطالعه قبلی ما ، گونه های اکسیژن جذب شده شیمیایی نیز برای حذف جیوه در دمای پایین قابل توجه است. بنابراین  طیف Cl 2p ، O 1s و Cu 2p به ترتیب در شکل های زیر ارائه شده است.

شکل پنج مصرف قرص کلر

شکل پنج مصرف قرص کلر


شکل شش مصرف قرص کلر

شکل شش مصرف قرص کلر


شکل هفت مصرف قرص کلر

شکل هفت مصرف قرص کلر

اثر دمای واکنش و بارگذاری  CuCl2

در بررسی مصرف قرص کلر فعالیت حذف جیوه در غیاب اسید کلریدریک تحت جو N2 + 5٪ O2 مورد آزمایش قرار گرفت. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است. کارایی حذف جیوه CZ با افزایش دما از ۱۰۰ درجه سانتیگراد به ۳۰۰ درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

شکل هشت مصرف قرص کلر

شکل هشت مصرف قرص کلر

Raw CZ  فعالیت ضعیفی را در حذف Hg نشان می دهد. به خصوص در سطح پایین درجه حرارت فعالیت حذف جیوه ۱٪ CC / CZ و ۳٪ CC / CZ رابطه مشابهی با دما دارند. و فعالیت بهتری را در دامنه دما نشان می دهند. برای ۶ CC CC / CZ و ۱۰ CC CC / CZ ، راندمان حذف جیوه پایدار است. و بیش از ۹۰% در محدوده دما ۱۰۰-۳۰۰ درجه سانتیگراد است. به طور خاص  این دو نمونه فعالیت بسیار بهتری از خود نشان می دهند.

دمای پایین بارگذاری CuCl2 می تواند به طور قابل توجهی عملکرد حذف جیوه را در محدوده دمای ۱۰۰-۳۰۰ درجه سانتیگراد بهبود بخشد. به ویژه در دمای پایین هنگامی که محتوای CuCl2 به ۱۰٪ برسد. بازده حذف جیوه بیشتر افزایش نمی یابد. و این موضوع نشان می دهد که ۶٪ مقدار بارگذاری مطلوب برای پشتیبانی فعلی است. بنابراین  نتایج نشان داد که ۶٪ CC / CZ می تواند یک جاذب امیدوار کننده برای حذف جیوه در دمای پایین باشد.

منبع:https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0016236117315491?via%3Dihub

شکل پنج قیمت متابی سولفیت سدیم
شکل چهار فروش متابی سولفیت سدیم
شکل سه مصرف آب ژاول
شکل دو تولید آب ژاول
شکل پنج قیمت آب ژاول
شکل یک تولید اسید کلریدریک
شکل هشت مصرف قرص کلر
شکل چهار مصرف اسید نیتریک
شکل پنج فروش سود پرک