اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹
  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

مصرف اسید کلریدریک و جوهر نمک و تولید

روش های تولید اسید کلریدریک جوهر نمک

اسید کلریدریک  توسط واکنش مستقیم هیدروژن و کلر تولید می شود ، از واکنش کلرید و اسید ، و به عنوان یک محصول فرعی، بسیاری از فرآیندهای مواد شیمیایی مانند کلروهیدروکربن تولید می شوند .

که در صنعت از تعامل کلرید سدیم و اسید سولفوریک تولید می گردد. از کلرید سدیم ، دی اکسید گوگرد ، هوا و بخار آب ؛ با کنترل کردن ترکیب عناصر ؛ و یا به عنوان یک محصول از سنتز کلر هیدروکربن تولید می شود. / جوهر نمک – اسید کلریدریک /

حدود ۹۰ درصد از اسید کلریدریک – جوهر نمک ها یک محصول جانبی از تولید حلال های کلر، فلوئوروکربن، ایزوسیانات، مواد آلی، منیزیم، و مونومر وینیل کلرید هستند .

ساده ترین روش برای تولید هیدروژن کلرید ، سنتز مستقیم از عناصر می باشد ، که بازده آن یک محصول بسیار خالص است . محصولات صنعتی از یک مشعل استفاده می کنند ؛ کلر و هیدروژن توسط لوله های مشابه جداگانه به داخل محفظه احتراق تغذیه می شوند. پس از احتراق کامل، سوختگی کلر در هیدروژن آرام آرام رخ می دهد ، شعله بسیار داغ است ، بیش از ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد . بخش خنک کننده با اندازه و شکل مناسب به محفظه احتراق متصل می شود.

بزرگترین مقدار اسید کلریدریک – جوهر نمک از محصولات جانبی کلر تولید می گردد. منبع اصلی هیدروژن کلرید ترک خوردگی  به کلرید وینیل است. تغلیظ کلر هیدروکربن شامل موارد زیر است: ۱٫ جدا کردن گاز از آن ؛ هیدروژن کلرید تولید شده توسط کلر آلی را می توان در شیوه های مختلف بهبود داد ۲٫ جداسازی و خالص سازی هیدروژن کلرید با انجام عملیات تقطیر ؛ و ۳٫ جذب آب توسط هیدروژن کلرید.

واکنش کلرید سدیم یا در برخی موارد، کلرید پتاسیم با اسید سولفوریک در کوره های مکانیکی صدا خفه کن و در دمای تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد رخ می دهد؛ توسط فرایند مایر است که در آن بی سولفیت سدیم با کلرید سدیم در ۴۰۰-۸۰۰ درجه سانتیگراد واکنش نشان می دهد. با رگرسیون این فرآیندها و با استفاده از دی اکسید گوگرد، نمک، و بخار، منجر به یک واکنش گرمازا می شود ؛ سنتز، که در آن هیدروژن با کلر می سوزد؛ به عنوان یک محصول جانبی کلر با ترکیبات آلی می باشد. این فرآیندها با حذف مواد جامد معلق و خنک کننده ،  مهر و موم و تصفیه می گردند. اسید کلریدریک – جوهر نمک

اسید کلریدریک ( جوهر نمک ) از چهار منبع اصلی به دست می آید: به عنوان یک محصول جانبی در تولید مواد شیمیایی آلی؛ از واکنش مستقیم نمک و اسید سولفوریک . از واکنش نمک ، دی اکسید گوگرد ، اکسیژن و آب (فرآیند هارگریوز) ؛ و از سوزاندن کلر با گاز هیدروژن . منابع ، محصول جانبی ۸۷-۹۲٪ از تولید اسید کلریدریک گزارش شده در سال های اخیر و برای نمک ۳-۴٪ و برای سوختن کلر ۵/۱۰ درصد را آمار داده اند،.

تولید جهانی اسید کلریدریک جوهر نمک در سالهای ۱۹۹۴- ۲۰۰۵ ( در مناطق انتخاب شده )

سال ومحل تولید

آمریکا

اروپا

کانادا

ژاپن

چین

۱۹۹۴

۳۴۰۵

۱۰۱۳

۱۳۴

۲۳۷۰

گزارش نشده

۱۹۹۵

۳۵۴۱

۱۲۴۸

۱۳۸

۲۴۶۹

گزارش نشده

۱۹۹۶

۳۷۳۳

۱۵۴۰

۱۴۷

۲۴۱۶

گزارش نشده

۱۹۹۷

۴۱۴۵

۱۹۰۷

۱۴۲

۲۵۳۹

۳۸۴۳

۱۹۹۸

۴۲۲۶

۱۸۳۰

۱۴۹

۲۴۰۸

۳۸۰۱

۱۹۹۹

۴۰۸۱

۲۰۹۸

۱۵۷

۲۴۴۸

۳۹۶۰

۲۰۰۰

۴۲۷۸

۲۰۵۰

۱۵۵

۲۴۹۴

۴۵۵۴

۲۰۰۱

۳۹۶۹

۲۶۰۸

۱۴۳

۲۳۴۲

۴۷۰۷

۲۰۰۲

۴۰۳۷

۴۱۴۲

۱۵۱

۲۳۱۷

۴۹۲۶

۲۰۰۳

۴۱۷۹

۳۷۸۴

۱۵۳

۲۳۶۳

۵۲۷۶

۲۰۰۴

۵۳۰۱

۵۱۶۵

۱۴۹

۲۳۰۴

۶۰۰۷

۲۰۰۵

۴۴۰۶

۶۳۰۰

۱۴۲

۲۳۰۸

۶۵۸۲

مصرف اسید کلریدرک مصرف جوهر نمک

۱۲٪ آن در اسید شویی فولاد و ۸۸٪ آن در نرم افزار MISC (1974) استفاده می شود.

موارد مصرف اسید کلریدریک یا همان جوهر نمک ، در کلر آلکالی ۱۲٪ ، اسیدشویی فولاد ۱۱٪ ، مواد غذایی ، از جمله شربت ذرت ، ۱۱٪، کلرید کلسیم ۹٪ ، چاه نفت اسیدی شده  ۸٪ ، کلر ۴٪ ، استخرهای شنا ۲٪ ، و در دیگر موارد از جمله بازیابی فلز از کاتالیزور ها استفاده می شود ، کنترل pH برابر ، حذف لجن ، شن و ماسه و تصفیه خاک رس ، و تولید مواد غیرآلی مثل کلرات سدیم ، کلرید فلزی، کربن فعال و رنگدانه های اکسید آهن و مواد آلی مانند رزین های پلی کربنات هستند، بیس فنول-A، رزین های پلی وینیل کلرید و گلیسیرین مصنوعی ۴۳٪ می باشند.

مصرف جوهر نمک یا اسید کلریدریک  در سال ۱۹۹۳ در حدود ۱٫۵۷ میلیون تن (۱۰۰٪) بود.

مشخصات شیمیایی  و فنی اسید کلریدریک

: تقاضا: سال ۲۰۰۳: ۲۸۱۳۰۰۰ تن؛ سال ۲۰۰۴: ۳،۵۷۴،۰۰۰ تن؛ سال ۲۰۰۸: ۳،۶۶۵،۰۰۰ تن، پیش بینی شده بود. رقم عرضه و تقاضای دقیق اسید کلریدریک مشکل است . سردرگمی در شمارش داده ها به دلیل بسیار بودن تنوع انواع منبع اسید کلریدریک مختلف می باشد، که برخی از آنها بازیافت هیدروکلراید را به همراه دارند. حدود ۶۰ درصد از هیدروکلراید های تولید شده (به جز تولید مونومر VCM / وینیل کلراید /) در سال های اخیر و برای خدمت به بازار تجاری رخ داده است.

مصارف اسید کلریدریک و جوهر نمک

مصرف اسید کلریدریک

درصد

مواد شیمیایی آلی

۲۸

مواد شیمیایی غیر آلی

۱۳

فرآوری مواد غذایی

۱۲

درمان آب نمک

۱۰

اسید شویی فولاد

۸

اسیدی کردن چاه نفت

۴

استخرهای شنا

۲

متفرقه از جمله نیمه هادی ها، کاتالیزور برای سنتز شیمیایی ها، فرآوری مواد معدنی و بازسازی رزین تبادل یونی استفاده شده برای تصفیه آب

۲۳

شکل یک تولید اسید کلریدریک
فرآیند آسیاب صابون با سود پرک