قیمت اسید نیتریک

اسید نیتریک از جمله اسید های بسیار پرمصرف دنیا می باشد که سالانه تولید انبوهی نیز دارد به طوری که کارخانجات و پتروشیمی های متعددی اقدام به تولید آن کرده اند که از جمله آن میتوان به اسید نیتریک شیراز ۵۷ % ، اسید نیتریک کارون ۶۲% و … اشاره نمود که از لحاظ کیفیت بهترین اسید نیرتیک کشور متعلق به پتروشیمی شیراز می باشد و به همین دلیل هم تولید و هم روش بسیار زیادی دارد . اسید نیتریک ۵۷% شیراز توسط این شرکت به قیمت بسیار پایین و با کیفیت بینظیر بفروش می رسد و از لحاظ کاربرد نیز در کلیه صنایع کاربرد دارد که میتوان به شیرسازی ، صنایع فولاد و شیشه گری و زرگری اشاره نمود . شرکت بزرگ آذر اسید با سابقه خرید و فروش مواد شیمیایی به صورت چند دهه ای خد آماده ارائه اسید نیتریک شیراز با بهترین کیفیت بازار و کمترین قیمت آن است . همچنین این شرکت دارای انبار در تهران و همچنین در تبریز برای سهولت خردیاران است لذا خریداران و مشتریان عزیز میتوانند با توجه به موقعیت مکانی خود اقدام به خرید اسید نیتریک یراز در بسته بندی های مختلف از جمله کالن های ۲۰ لیتری ، بشکه های ۲۲۰ لیتری ، مخازن ۱۰۰۰ لیتری ، مخازن ۵ تنی و تانکر های ۲۰ تنی کنند . قیمت اسید نیتریک ۵۷%  شیراز را میتوانید پس از استعلام قیمت از همکاران ، از ما استعلام کرده و از کم بودن قیمت ها در این شرکت اطمینان حاصل فرمایید .

برای خرید اسید نیتریک تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

فناوری های فعلی و نوظهور کاهش انتشارات گازهای گلخانه ای در صنعت تولید نیتریک اسید

 

۱- مقدمه

این سند، یکی از چندین اوراق سفید است که فناوری ها و روش های کاهش انتشارات گازهای گلخانه ای ناشی از بخش های صنعتی خاص را به صورت خلاصه بیان کرده است. این اوراق سفید، فقط بدین منظور تدوین شده اند تا با ارائه ی اطلاعات اولیه در خصوص فناوری های کنترلی وروش هایکاهش گازهای گلخانه ایبه آژانس های ایالتی و محلیِ کنترل آلودگی هوا، مقامات قبیله ای، و نهادهای نظارتی، در اجرا و پیاده سازی این فناوری ها کمک نمایند. این پیاده سازی باید تحت قانون هوای پاک، مخصوصا، تحت برنامه یPSD (اجتناب از زوال قابل توجه) و با کمک فناوری BACT (بهترین فناوری کنترلی در دسترس) صورت گیرد. این اوراق سفید هیچ گونه سیاست، استاندارد و یا قوانین الزام آوری را به وجود نمی آورند. تنها مقررات اجرایی EPA[آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا] و برنامه های پیاده سازی مصوب دولتی، حاوی چنین الزاماتی هستند.

هدف این سند

فناوری ها و روش های کنترل انتشارات گازهای گلخانه ای در صنعت فعلی تولید اسید نیتریک و اطلاعات مربوط به این فناوری ها در این سند ارائه شده است. از آنجایی که در صنعت تولید اسید نیتریک ، اولین و عمده ترین گاز گلخانه ای که منتشر می شود، گاز نیتراس اکسید ( ) است، لذا در این سند بیشتر بر روی فناوری ها و روش های کنترلی این آلاینده تمرکز شده است. اگرچه در این سند، تقریبا بسیاری از فناوری های موجود، مورد بررسی و بحث واقع شده اند، اما لزوما همه ی فناوری ها و روش های کنترلی کاهش همه ی گازهای گلخانه ای بیان نشده است. تهدید جهانی که تولید می کند، ۳۱۰ برابر بیشتر از خطرات و مضراتی است که باعث آن می شود، زیرا ماندگاری  در جو، به مراتب بیشتر از ماندگاری دی اکسید کربن است.

اطلاعاتی که در این سند ارائه شده، به منزله ی تاییدیه ی آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا برای هیچ یک از آژانس های کنترلی نمی باشد. همین طور، این اطلاعات، نباید به منزله ی مجوز و یا تصویب آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا، برای هیچ یک از فناوری ها و یا روش های کاهش انتشارات به حساب آید.

از تاریخ انتشار این سند تا کنون، تنها روش برای کاهش انتشارات در صنعت تولید نیتریک اسید، روش BACT [بهترین فناوری کنترلی در دسترس] است که توسط آژانس مستقر درایالت آیداهو در تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۰۹ معین شده است. اینآژانس، مجوز ساختی را برای ساخت یک کارخانه ی انرژی در غرب آیداهو صادر کرد، این کارخانه، مرکز انرژی پیشرفته ی LLC در شهر امریکن فالز آیداهو است. جزئیات بیشتر تعیین بهترین فناوری کنترلی در دسترس در پیوست A موجود می باشد.

۲- فرآیند تولید قیمت اسید نیتریک (گزارش سابقه AP-42، آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا)

تولید اسید نیتریک به دو روش مختلف صورت می پذیرد: تولید اسید نیتریک ضعیف [رقیق] و تولید اسید نیتریک با قدرت بالا [غلظت بالا]. در روش اول، از اکسیداسیون، متراکم سازی، و جذب استفاده می شود و اسید نیتریک با غلظت بین ۳۰ تا ۷۰ درصد تولید می شود. در روش دوم، برای تولید اسید نیتریک غلیظ (۹۰ درصد و بالاتر از آن)، از خشک کردن، سفید کردن، متراکم کردن و جذب  قیمت اسید نیتریک رقیق استفاده می شود. اصول اولیه و کلی تولید اسید نیتریک در طول این سالها، تغییر قابل ملاحظه ای نکرده است. بیشتر کارخانجات آمریکا در بین سال های ۱۹۶۰ تا ۲۰۰۰ ساخته شده اند. در حال حاضر، تقریبا ۴۰ کارخانه ی تولید اسید نیتریک رقیق و غلیظ وجود دارد که فعال هستند. لیست این کارخانجات در پیوست B موجود است. در ضمن، اطلاعات بیشتر نیز در بخش ((سند پشتیبانی فنی تولید اسید نیتریک)) موجود است: قانون پیشنهادی گزارش دهی اجباری گازهای گلخانه ای، ۲۲ ژانویه، ۲۰۰۹٫

الف- تولید نیتریک اسید رقیق

قیمت  اسید نیتریک رقیق از طریق فرآیند سه مرحله ای اکسیداسیون کاتالیستی آمونیاک با دمای بالا تولید می شود. چارت کلی فرآیند تولید آن در شکل ۱ نشان داده شده است. هر یک از مراحل فرآیند به یک واکنش شیمیایی خاص مربوط می شود. همان طور که در واکنش ۱ نشان داده شده است، مخلوطی از آمونیاک و هوای گرم شده در یک مبدل کاتالیستی واکنش می دهند تا اکسید نیتریک ( ) و آب تولید کنند. رایج ترین کاتالیست، حاوی ۹۰% پلاتینوم و ۱۰% گاز رودیوم است که از سیم های فلزی ساخته شده است. همچنین، از حداکثر تا ۵% پالادیوم هم استفاده شده است. این واکنش حرارت زا به بازدهی ۹۳ تا ۹۸ درصدی می انجامد. دمای بالاتر و فشار کمتر باعث تولید بیشتر می شود در صورتی که دمای پایین تر و فشار بالاتر باعث تولید بیشتر نیتروژن ( ) و  می شود. دمای اکسیداسیون معمولا بین ۷۵۰ تا ۹۰۰ درجه سانتی گراد (۱۳۸۰ تا ۱۶۵۰ درجه فارنهایت) می باشد. گرمای زائد تولید شده، معمولا بازیافت می شود و دوباره در یک دیگ جوش گرمای زائد برای تولید بخار استفاده می شود. از این بخار، بعدا، برای تبخیر آمونیاک مایع استفاده می شود.

سپس تولید شده از اکسیداسیون آمونیاک،همان طور که در واکنش ۲ نشان داده شده است، اکسید می شود. انرژی باقیمانده و بخار فرآیند در یک خنک کننده یا کندانسور واکنش می دهند تا نیتروژن دی اکسید ( ) و نیتروژن تترا اکسید ( )، تشکیل دهند، که یک دایمر مایع است. این مرحله از فرآیند، به شدت به دما و فشار وابسته است. دمای پایین و فشار بالا، باعث اکسیداسیون بهتر می شود.

جذب، همان طور که در واکنش ۳ نشان داده شده است، آخرین مرحله ی تولید اسید نیتریک رقیق است. مخلوط  و دایمر مایع به قسمت انتهایی برج جذب پمپاژ می شود، و همچنین در نقطه ای بالاتر نیز، دوباره یک دایمر مایع زائد، افزوده می شود. به بالای برج، آبِ یون زدوده شده افزوده می شود. با عبور جریانآب در خلاف جهت مخلوط  و دایمر مایع، فرآیند جذب، در سینی های غربالی شکل و یا سرحبابی، رخ می دهد.  های باقی مانده، از طریق جریان هوای ثانویه حذف می شوند.

(واکنش ۱)

(واکنش ۲)

(واکنش ۳)

برای تولید اسید نیتریک رقیق، از سیستم فشار تک مرحله ای یا دو مرحله ای استفاده می شود. رایج ترین روش، استفاده از سیستم فشار تک مرحله ای است. در یک کارخانه ی تک مرحله ای، هوای تغذیه شده، برابر با فشار فرآیند، فشرده می شود، و این فشار واحد یا یگانه هم در اکسیداسیون آمونیاک و هم در جذب اکسیدات نیتروژن استفاده می شود. کارخانجات فشار متوسط در فشاری برابر با (۴ تا ۸ اتمسفر) و کارخانجات با فشار بالا در فشاری برابر با (۸ تا ۱۴ اتمسفر) عملیات انجام می دهند. در سال ۱۹۹۱، اغلب کارخانجات تولیدی جدید و با ظرفیت تولید کمتر (تولید کمتر از ۳۰۰ تن در روز)، از فشار بالا استفاده می کردند(آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا،دسامبر ۱۹۹۱).

تبدیل ، تحت فشار پایین، مطلوب تر است در حالی که تولید و تشکیل اسید نیتریک و  در طول واکنش نهایی، در دمای بالا مطلوب تر است. یک سیستم فشار دوگانه، اکسیداسیون آمونیاک در فشار پایین و جذب با فشار بالا را ترکیب می کند. اکسیداسیون آمونیاک معمولا در فشار تقریبا منفی و نزدیک به ۴ اتمسفر انجام می گیرد. حرارت واکنش، توسط دیگ جوش، بازیافت می شود و بخار لازم برای کمپرسورهای توربینی را فراهم می کند. گازها، پس از عبور از بین خنک کننده یا کندانسور، برابر با فشار جذب کننده، بین ۸ تا ۱۴ اتمسفر، فشرده می شوند. در این سیستم، قیمت اسید نیتریک تولید شده در طی فرآیند جذب، به یک سفید کننده یا بی رنگ کننده ی خارجی، جایی که  حل نشده حذف می شود ، فرستاده می شود. این گازها، فشرده می شوند، و از بین جذب کننده عبور داده می شوند. گاز زائد حاصل، توسط یک یا بیش از یکمبدل گرمای گاز-به-گاز، گرم می شود و به توربین بازیافت انرژی فرستاده می شود. از اینانرژی تولید شده از بازیافت، برای حرکت کمپرسور استفاده می شود. کارخانجات فشار دوگانه، بیشترین بازدهی تبدیل آمونیاک را دارند. به علاوه، عمر کاتالیست در این کارخانجات بیشتر از سایر کارخانجات است، و کمتر نیازمند این هستند که کاتالیست را تعویض کنند. عیب کارخانجات فشار دوگانه این است که بهای تمام شده ی ساخت و نصب آنها در مقایسه با کارخانجات فشار یگانه، بسیار بیشتر است.

ب- فرآیند تولید اسید نیتریک غلیظ

تنها کارخانه ی تولید اسید نیتریک غلیظ در آمریکا (الدرادو، ای آر) از فرآیند DSN (نیتروژن غلیظ مستقیم) استفاده می کند. در این فرآیند، اسید نیتریک غلیظ ،مستقیما از آمونیاک تولید می شود و همچنین  نیز منتشر می شود. علی رغم فرآیندهای متعدد DSN که در آمریکا موجود است، فرآیند Uhde، کاربرد تجاری یافته است. فرآیند Uhde در شکل ۲ نشان داده شده است.

هوا و آمونیاک گازی مخلوط شده و واکنش می دهند. گرمای واکنش، جریانی را در داخل دیگ جوش گرمای زائد ایجاد می کند. واکنش، در هنگام خنک شدن، بر اثر تقطیر، اسید نیتریک رقیق تولید می کند. بعد از جدا کردن اسید نیتریک ،  باقی مانده، توسط دو استوانه ی اکسیدکننده، به  اکسید می شود. سپس، بخارها، فشرده می شوند و خنک می شوند تا دی نتروژن تترا اکسید تشکیل شود.  مایع،در فشار ۵ MPa (50 اتمسفر)،  با  واکنش می دهد و قیمت نیتریک اسید غلیظ با غلظت ۹۵ تا ۹۹ درصد را شکل می دهد. از آنجایی که  تولید شده در جذب کننده، یک ماده ی خام با ارزش است، لذا گازهای زائد با آب، پاک می شوند و  به وجود می آورند. سپس، پساب یا ضایعات تولید شده از پاک کردن گازهای زائد در مرحله ی قبل، با اسید غلیظ تولید شده در استوانه ی جذب، مخلوط می شوند. این محصول مرکب، در یک ظرف رآکتوری، اکسید می شود، خنک می شود، بی رنگ می شود، و در نهایت اسید نیتریک غلیظ تولید می شود.

اسید نیتریک غلیظ را همچنان می توان از خشک کردن، بی رنگ کردن، متراکم کردن و جذب کردن اسید نیتریک رقیق بدست آورد. با این وجود، هیچ کارخانه ای در آمریکا از این روش استفاده نمی کند. شکل ۳، چارت فرآیند تولید اسید نیتریک غلیظ را نشان داده است. روش ثانویه ی تولید اسید نیتریک غلیظ از  قیمت نیتریک اسید رقیق، این گونه شناخته شده است که انتشارات  مازاد ندارد. اسید سولفوریک و نیتریک اسید رقیق به داخل یک استوانه خشک کننده بسته ریخته می شوند. بخار اسید حاصل، متراکم می شود و نیتریک اسید با غلظت ۹۸ تا ۹۹ درصد تولید می کند.

ج- فرآیند تولید نیتریک اسید و انتشارات

انتشارات در تولید اسید نیتریک ، به عنوان محصول فرعیِ جریان فرآیندبه حساب می آیند و به همین دلیل، با عنوان انتشارات ((فرآیند صنعتی)) شناخته شده هستند. منبع و دلیل اصلی انتشار در تولید نیتریک اسید، اکسیداسیون آمونیاک می باشد. میزان انتشار  به شرایط سوخت و سوز در واحد اکسیداسیون ، ترکیبات کاتالیست ، عمر کاتالیست، و طرح سوزاننده بستگی دارد. واکنش های ۴ تا ۶، نحوه ی تشکیل  در کارخانجات تولید اسید نیتریک را نشان می دهند. جزئیات بیشتر در خصوص نحوه ی شکل گیری  در پیرز-رامیرز، جی و همکارانش، ۲۰۰۳ موجود می باشد.

(واکنش ۴)

(واکنش ۵)

(واکنش ۶)

مقادیر پیشفرض که در سند پشتیبانی فنی استفاده شده اند، در جدول ۱ نشان داده شده اند. این مقادیر از دستورالعملی استخراج شده اند که، مجمعIPCC [مجمع بین المللی تغییرات آب و هوایی]، برای موجودی ملی گازهای گلخانه ای تدوین کرده است (۲۰۰۶). آژانس محافظت از محیط زیست آمریکا (EPA)، برای اینکه بتواند، انتشارات کنترل نشده ی  در کارخانجات تولید نیتریک اسید را برای موجودی گازهای گلخانه ای، محاسبه کند، معیاری را در سال ۲۰۱۰ تعیین کرده است که آن برابر است با ۹ کیلوگرم  در یک تن . مقادیر کم و زیاد، عدم قطعیت عوامل پیشفرض ارائه شده توسط مجمعIPCC را نشان می دهند.

جدول ۱: عوامل پیشفرض انتشارات

فرآیند تولیدفشار تقریبی (اتمسفر)انتشارات

کیلوگرم  در یک تن نیتریک اسید

کممتوسطزیاد
کارخانجات مجهز به فناوری NSCR۱٫۹۲٫۰۲٫۱
کارخانجات مجهز به فرآیند ادغام شده یا فرآیند تخریب گازهای زائد۲٫۲۵۲٫۵۲٫۷۵
کارخانجات با فشار جو (فشار پایین)۱۴٫۵۵٫۰۵٫۵
کارخانجات فشار متوسط۴-۸۵٫۶۷۸٫۴
کارخانجات فشار بالا۸-۱۴۵٫۴۹۱۲٫۶

منبع: دستورالعمل مجمعIPCC برای موجودی های ملی گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۰۶

 

در ضمن، عوامل انتشار کنترل نشده ی از پروژه های CDM (مکانیزم توسعه ی پاک) نیز در دسترس است. پیوست Cحاویخلاصه ای از تست های انتشار در این پروژه ها است. خلاصه ای از تست های انتشار کنترل نشده ی  در این پروژه ها، در جدول ۲ نشان داده شده است. عامل انتشارات کنترل نشده ی که به صورت پیشفرض توسطدستورالعمل مجمعIPCC برای موجودی گازهای گلخانه ای آمریکا (۹ کیلوگرم  در یک تن ) برای کارخانجات تولید اسید نیتریک تعیین شده است، بسیار نزدیک است به نرخ میانگین انتشار کنترل نشده ی  در پروژه های CDMیعنی (۸٫۹ کیلوگرم  در یک تن ).

جدول ۲: انتشارات کنترل نشده ی پروژه های CDM

نوع کنترلتعداد گزارشات تست محدوده

(کیلوگرم  در یک تن )

میانگین

(کیلوگرم  در یک تن )

ثانویه۳۸۴٫۰-۱۹; ۸٫۱-۳۸۸٫۵; ۱۷٫۱
ثالث۱۱۶٫۲-۱۵٫۷; ۱۲٫۴-۳۱٫۴;۱۰; ۲۰٫۰
۴۹۴٫۰-۱۹; ۸٫۱-۳۸۸٫۹; ۱۷٫۸

منبع: پروژه ی CDM

 

در آمریکا، انتشارات ، از لحاظ معادل های ، ۴٫۶% از کل انتشارات گازهای گلخانه ای را در سال ۲۰۰۸ به خود اختصاص داده بود. فرآیند تولید اسید نیتریک ، سومین منبع بزرگ انتشار  در آمریکا است. ۶% یا ۱۹ میلیون تن از کل انتشارات از لحاظ معادل های ، مربوط به فرآیند تولید نیتریک اسید است (موجودی سال ۲۰۱۰، آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)).

د- مختصری از روش های کنترلی

روش های کنترل گازهای گلخانه ای ارائه شده در این سند، در جدول ۳ بیان شده اند. مواردی از قبیل ظرفیت کاهش انتشار، صرفه جویی انرژی، هزینه ها، و عملی بودن این روش ها در این جدول ارائه شده است.

جدول ۳: مختصری از روش های کنترل گازهای گلخانه ای در صنعت تولید نیتریک اسید

آلایندهفناوری کنترلکاهش انتشار

(درصد)

صرفه جویی هزینهبهای تمام شده (دلار به ازای هر یک تن معادل های دی اکسید کربن)هزینه های عملیات (دلار به ازای یک تن معادل های دی اکسید کربن)عملا نشان داده شده است؟
اولیه۳۰-۸۵هیچنامعلومنامعلومبله
ثانویه۷۰-۹۰هیچنامعلوم۰٫۱۲-۰٫۹۷بله
NSCRبیشتر از ۸۰هیچ۶٫۲۷۰٫۱۴-۰٫۲۲بله
سایر روش های کنترلیبیشتر از ۸۰هیچ۲٫۱۸-۳٫۵۵۰٫۱۴-۱٫۹۱بله

منبع: آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا، ۲۰۰۶؛ کمیسیون اروپایی،آگوست ۲۰۰۷

 

در کارخانجات تولید اسید نیتریک ، روش های مختلفیبرای کنترل انتشارات  وجود دارد، این روش ها بر اساس محل کنترل در فرآیند تولید اسید نیتریک ، به سه نوع تقسیم می شوند:

  • کنترل اولیه- مقدار را در مرحله ی اکسیداسیون آمونیاک کاهش می دهد. این کنترل را می توان با اصلاح کاتالیستِ استفاده شده در فرآیند اکسیداسیون و یا از طریق اصلاح شرایط عملیاتی فرآیند بدست آورد.
  • کنترل ثانویه- انتشار را بلافاصله پس از شکل گیری در مرحله ی اکسیداسیون آمونیاک کاهش می دهد.
  • کنترل ثالث- مقدار را از طریق نصب یک رآکتور کاتالیست در مسیر گسترش دهنده ی گازهای زائد به دنبال اکسیداسیون آمونیاک، کاهش می دهد.

رایج ترین روش های عملی کنترل انتشارات، روش های کنترلی ثانویه و ثالث می باشند. این فناوری های کنترلی، از تکنیک های کنترلی تجزیه و کاهش استفاده می کنند. این فناوری ها، این قابلیت را دارند که انتشارات  را تا ۸۰ درصد و حتی بیشتر از آن کاهش دهند. آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA)، طی یک گزارش اقتصادی در سال ۲۰۰۶، برای مدل سازی هزینه های کاهش انتشارات گازهای گلخانه ای بدون  در سطح جهان و در بازه زمانی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، منحنی های کاهش حاشیه ای را طراحی کرده است. در بخش قیمت اسید نیتریک این گزارش، برای مشخص کردن روش های کاتالیستی کاهش، که توسط شرکت های متعدد طراحی شده، از گزارشات مهندسی استفاده شده است. بهای تمام شده ی فناوری های کنترلی، به ازای حذف هر یک تن معادل کربن،بین ۲ تا ۶ دلار است. هزینه های عملیاتی نیز، به ازای حذف هر یک تن معادل کربن، بین ۰٫۱۴ تا ۱٫۹۱ دلار است (آژانس EPA؛ ژوئن ۲۰۰۶).

یک فناوری ثالث، به نام فناوری NSCR (کاهش کاتالیستیغیرگزینشی)، برای کاهش انتشارات  در تعدادی بسیاری از کارخانجات تولید نیتریک اسید آمریکا و سرتاسر جهان نصب شده است. همان طور که در بخش های بعدی این گزارش اشاره می شود، فناوری NSCR تا حد قابل توجه ای میزان انتشارات  را کاهش می دهد. بیشتر فناوری های دیگری که در اینجا مورد بررسی قرار گرفته اند، ابتدا در اروپا بوجود آمده اند تا تعهدات یا اهداف ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را حمایت و پشتیبانی کنند. این اهداف تحت پروتکل کایوتو به وجود آمده اند. طبق دستورالعمل اتحادیه اروپاییکنترل و پیشگیری از آلودگی های صنعتی که اخیرا به روز رسانی شده، کشورهای عضو این اتحادیه، ملزم هستند که محدودیت های جواز برای انتشارات  را بر اساس فناوری BACT (بهترین فناوری کاهش در دسترس) وضع نمایند. در ضمن، روش های کنترلی در قالب برنامه های تعرفه ای از قبیل راه حل های حفظ اقلیم (CAR)، مکانیزم توسعه پاک (CDM)، اجرای مشترک (JIتحت پروتکل کایوتو ارزیابی می شوند. اطلاعات مربوط به روش های کنترل انتشارات  و پروژه های مربوطه در وبسایت CAR و لینک زیردر دسترس می باشد:

http://www.climateactionreserve.org/how/protocols/adopted/nap/currentnitric-acid-production-project-protocol/

شرح مفصل نظارت بر انتشارات با به کارگیری این روش های کنترلی در کارخانجات سرتاسر جهان را می توانید در وبسایت کنوانسیون چارچوب سازمان ملل تغییرات آب و هوا بیابید: http://unfccc.int. تعدادی از پروژه های ذکرشده در لیست CDM نشان می دهند که ۶۶ خط از خطوط نیتریک اسید در کارخانجات تولید اسید نیتریک خارج از آمریکا، از روش های کنترل استفاده می کنند. ۵۳ خط از روش های کنترلی ثانویه و ۱۳ خط نیز از روش های کنترلی ثالث استفاده می کنند (http://cdm.unfccc.int/Projects/projsearch.html). درضمن، استفاده از فناوری کاهش NSCR که در ۱۴ خط فرآیند در داخل آمریکا استفاده می شود، شامل این اعدادنمی شود. به علاوه، حداقل ۱۰ خط اروپایی دیگری نیز وجود دارد که از روش های کنترل ثانویه استفاده می کنند و ۴ خط اروپایی دیگر نیز وجود دارد که از روش های کنترلی ثالث استفاده می کنند. (کمیسیون اروپایی، آگست ۲۰۰۷).

در جلسه ی سهامداران ECCP (برنامه ی adhoc تغییرات آب و هوایی اروپایی)، مقادیر معیار انتشارات گازهای گلخانه ای در صنایع مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این مقادیر، عملکرد میانگینی از ۱۰% از نصب هایی را ارائه می کنند که بیشترین کارآیی را داشته اند. مقدار قیمت اسید نیتریک بدین صورت بیان شده: ۳۴۲ کیلوگرم معادل دی اکسید کربن در یک تن یا ۱٫۱ کیلوگرم در یک تن یا ۲٫۲ پوند  در یک تن. [پوند (با نماد کوتاه‌شده lbیاlbm) یکایی برای جرم است، امروزه پوند را دقیقاً برابر با ۰٫۴۵۳۵۹۲۳۷کیلوگرم می‌دانند].واحدهایی که از فناوری NSCRاستفاده می کنند، از این محاسبات مستثنی شده اند، زیرا که این واحد ها ملزم نیستند سایر گازهای گلخانه ای (متان، دی اکسید کربن) که از واحدهای NCSR انتشار می یابند را نظارت کنند. (معیار محصول، ۲۰۱۰).

الف- روش های کنترلی اولیه- مهار و سرکوب کردن تشکیل

یکی از روش کنترل اولیه،  اضافه کردن رآکتور اکسیداسیون  است. شرکت یارا یک فناوری ای را ابداع و ثبت اختراع کرده که در آن، بین کاتالیست پلاتینوم و اولین مبدل گرما،از یک محفظه ی واکنش ((خالی))، با طول تقریبا ۳متر استفاده شده است. این امر،زمان ماندگاری را از ۱ تا ۳ ثانیه افزایش می دهد. پیش بینی می شود، انتشارات را از ۷۰ تا ۸۵% (معادل ۴ تا ۶ پوند در یک تن اسید۱۰۰% یا تقریبا ۴۰۰ ppm) کاهش دهد. این فناوری در کارخانجات جدید با سرمایه گزاری های کم، قابل اجرا است. برای کارخانجات موجود، هزینه ها بسیار بیشتر است زیرا ممکن است در کنار سایر اصلاحات کارخانهیک رآکتور جدید نیز لازم شود. (کمیسیون اروپایی، آگست ۲۰۰۷).

روش کنترل اولیه ی دیگر این است که گازهای اکسیداسیون آمونیاک را اصلاح کنیم. این کاتالیست ها می توانند کاتالیست های پلاتینوم بهبود یافته باشند. در تعداد کمی از کارخانجات، کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مشاهده شده است. کاتالیست های اکسیداسیون جایگزین (مواردی که بر مبنای پلاتینوم نیستند) قادرند میزان انتشارات را از ۸۰ تا ۹۰ درصد کاهش دهند، اما NOی کمتری تولید می شود. (کمیسیون اروپایی، آگست ۲۰۰۷).

داده های برگرفته شده از ۱۴ واحد اروپایی با کاتالیست اکسیداسیون پیشرفته، محدوده ای را نشان داد که بدین صورت است: (۳٫۶ تا ۹٫۷ کیلوگرم  در یک تن) (معادل ۷٫۲ تا ۱۹٫۴ پوند در یک تن). میانگین بدین شرح است: ۶٫۲ کیلوگرم در یک تن. (معادل ۱۲٫۴ پوند در یک تن). کمیسیون اروپایی، فوریه ی ۲۰۰۸).

ب- روش کنترل ثانویه- تجزیه ی کاتالیستی در رآکتور اکسیداسیون

در این روش، در مسیر رو به پایین اکسیداسیون ، بلافاصله یک کاتالیست قرار داده شده است. همان طور که در معادله ی ۱ نشان داده شده است، بلافاصله با استفاده از این کاتالیست، به  و تجزیه می شود. ۴ شرکت (یارا، باسف، جانسون ماتی، و هرائوس) برای حذف ، کاتالیست های گزینشی را طراحی کرده اند. کاتالیست در سوزاننده ی آمونیاک موجود است، و به این دلیل (گزینشی) گفته می شود که تجزیه ی  به  و  را ارتقا می دهد، همان طور که در واکنش ۷ نشان داده شده است. معمولاهیچ گونه تغییر عمده ای در رآکتور اکسیداسیون آمونیاک مورد نیاز نیست و نصب کاتالیست نیز، هیچ گونه تاثیری بر تبدیل آمونیاک نداشته است. قراردادن کاتالیست در سوزاننده ی آمونیاک باعث می شود که انتشارات از طریق افزایش زمان ماندگاری [زمان اقامت] گاز در سوزاننده، کاهش یابد. طول عمر متوسط کاتالیست، ۴ سال است (ICAC، ۲۰۰۹). کاهش ۹۰ درصدی ممکن است (ICAC، ۲۰۰۹) و میزان انتشار  را می توان از ۱۳۰ تا ۴۴۰ PPM کاهش داد. سیستم یارا (شکل ۴)، اولین بار در سال ۲۰۰۲ نصب شد، و در حال حاضر، در ۱۷ کارخانه استفاده می شود. کارخانجاتی که از روش های کنترلی ثانویه استفاده می کنند، ۲۰۰ تا ۲۶۵۰ میلیون تن در روز، تولید دارند.

(واکنش ۷)

یک منبع بیان می کند که این روش کنترلی، کمترین بهای تمام شده را دارد، زیرا که رآکتور کاتالیست اکسیداسیون آمونیاک، به کمترین میزان اصلاحات نیازمند است. هزینه های عملیاتی دیگری نیز وجود ندارد. مجموعا، ۵۳ خط فرآیند در کارخانجات تولید اسید نیتریک در سرتاسر جهان، این فناوری را به کار گرفته اند. در آمریکا، ۳ شرکت، از این فناوری استفاده می کند. یک مقاله اخیرا، بررسی و بحث کرده است که در کارخانه ی الدرادو نیتروژن ال پی بایتون، که کارخانه ای در تگزاس است، از کاتالیست ثانویه استفاده شده است. (مقاله ی گازهای گلخانه ای صنعتی، ۲۰۱۰/۰۶/۱۷). پروژه، تقریبا در حوالی سال ۲۰۱۰ شروع به عملیات نمود. شرکت سعی نمود اعتبار انتشار گازهای گلخانه ای را تحت برنامه ی حفظ اقدام آب و هوا دریافت کند. در ضمن، صنایع ترا نیز در شهرهای یازو، می نی سی سی پی و کلارمور، اکلاهوما، کاتالیست ثانویه را تحت این برنامه نصب کردند.

دو منبع، نتایج تست انتشار با استفاده از روش های کنترلی ثانویه را تهیه کرده اند که در پیوست C موجود می باشد. این دو منبع عبارتند از: کمیسیون اروپایی (فوریه ی ۲۰۰۸) و گزارشات نظارت بر انتشارات توسط پروژه های CDM. این نتایج در جدول ۴ خلاصه شده اند. در پروژه های CDM، میزان بازدهی در ۳۰ تست از مجموع ۳۷ تست، برابر یا بیشتر از ۷۰% بود. میزان بازدهی در ۲۳ تست از مجموع ۳۷ تست، برابر یا بیشتر از ۸۰% بود. در پروژه های CDM، ۲ واحد وجود داشت که درصد کاهش آنها بسیار کمتر از ۳۰ واحد تست دیگر بود (۹٫۳۹%). داده های این پروژه های CDM در شکل ۵ نشان داده شده اند. همان طور که در این جدول مشاهده می شود، بسیاری از کاتالیست های ثانویه، به کمتر از ۳ پوند  در یک تن قیمت  نیتریک اسید ۱۰۰% دستیابی پیدا کرده اند. این پروژه ها در پیوست C ارائه شده اند.

جدول ۴: نتایج تست انتشار روش های کنترلی ثانویه

منبعواحدهای

 تست شده

محدوده

(پوند  در یک تن)

میانگین

(پوند  در یک تن)

محدوده ی

کاهشبه درصد

میانگین

کاهش به درصد

EC۸۱٫۸ – ۵٫۰۳٫۲نامعلومنامعلوم
EC۴۳٫۰ – ۳٫۸۳٫۴نامعلومنامعلوم
پروژه های CDM۳۰۰٫۱۵ – ۱۱٫۶۴٫۱۹ – ۹۸۷۶

ج- روش های کنترلی ثالث- کاهش کاتالیستی

فناوری NSCR (کاهش کاتالیستی غیرگزینشی)، یک فناوری کنترلی رایج است کهاز آن برای کاهش انتشارات  در کارخانجات تولید اسید نیتریک ، استفاده می شود. جایی که یک سوخت واکنش دهنده، مانند گاز طبیعی، پروپان، بوتان، یا گاز خالص گیاه آمونیاک (غالبا )، به عنوان واکنش دهنده استفاده می شود تا با کاهش میزان  و  در سطح یک کاتالیست،  و آب تولید کند.  مانند یک مبدل کاتالیستی سه راهه، در زمانی که سایر انتشارات اکسید می شوند، انتشار نیز  و  کاهش می یابد. کاتالیست های NSCR، معمولا بر مبنای پلاتینوم ، وانادیوم پنتااکسید ، اکسید آهن، و یا تیتانیوم هستند. کاتالیست را معمولا با گلوله های آلومینیومی یا زیرلایه های سرامیکی لانه زنبوری، تقویت و پشتیبانی می کنند. فناوری NSCR می تواند میزان انتشارات  را از ۸۰ تا ۹۵ درصد کاهش دهد (کمیسیون اروپایی ، آگست ۲۰۰۷). فناوری NSCR، معمولا در کارخانه هایی استفاده می شود که این قابلیت را دارند که گازهای زائد را تا دمای ۲۰۰ تا ۴۵۰ درجه سانتی گراد، پری هیتکنند [یعنی از قبل گرم کنند] و این فناوری یک عامل واکنش دهنده ای را می طلبد که از SCR بزرگتر باشد (RTI، ۲۰۰۹). همان طور که قبلا اشاره شد، ۱۴ خط فرآیند در آمریکا، از فناوری NSCR استفاده می کنند. این کارخانجات، فناوری NSCR را به منظور کاهش انتشارات  نصب کرده اند، اما در کنار این هدف، از مزیت دیگری نیز برخوردار شده اند، و آن کاهش انتشارات  است. نتیجه ی تست انتشار در یکی از این شرکت ها بدین صورت بوده است: ۰٫۴۳ پوند  در یک تن. در بسیاری از کارخانجات تولید اسید نیتریک در خارج از آمریکا، از فناوری NSCR در کنار فناوری SCR استفاده می شود.

یک تولید کننده ی NSCR، به نام سود شیمیایی، واحدی دارد (به نام ) که هنگامی که دمای گاز زائد به بالاتر از ۴۰۰ درجه سانتی گراد می رسد، بهترین عملکرد را از خود نشان می دهد. این واحد، یک فرآیند تجزیه است که در آن کاتالیست، در نزدیکی رآکتور قرار داده شده است. در جریان گاز زائد، هیدروکربن ها مورد نیاز هستند تا کنترل کارآمدی را فراهم کنند. هم  و هم  با هیدروکربن ها واکنش می دهند و به نیتروژن و اکسیژن تجزیه می شوند (سود-شیمایی، بدون تاریخ).

سود-شیمای در کنار Uhde، فرآیندی به نام  را طراحی کردند که جزئیات بیشتر آن در شکل ۶ و ۷ نشان داده شده است. فرآیندهای  با توجه به دمای گاز زائد به دو نوع تقسیم می شوند. نوع ۱، در بخش بعدی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد- تجزیه ی کاتالیستی. نوع ۲، برای گازهای زائدی مناسب است که دمای آنها کمتر است و در محدوده ی بین ۳۰۰ تا ۵۲۰ درجه سانتی گراد هستند.

فرآیند نوع ۲ (برای دماهای پایین) برای هدایت کاهش کاتالیستی از هیدروکربن هایی مانند گاز طبیعی، استفاده می کند. محفظه ی واکنش، در مسیر رو به بالای گسترش دهنده ی گاز زائد قرار داده شده است (توربین). آمونیاک با گاز زائدی مخلوط می شود که حاوی  و  است. این مخلوط، از بستر یک کاتالیست یگانه، محلی که کاهش موازی آلاینده ها رخ می دهد، عبور می کند. برای تبدیل  و  به نیتروژن، اکسیژن و آب، از کاتالیستی استفاده شده که فاقد وانادیوم است. در ضمن، این کاتالیست خاص، آمونیاکی که برای هدایت واکنش بین کاتالیست و  اضافه شده بود را حذف می کند، و از این طریق از نشت آمونیاک جلوگیری می کند. با قرار دادن سیستم ، در زیرِ گاز پلاتینوم، نرخ تبدیل بالاتر از ۹۸ درصد نیز بدست آمده است (سود-شیمای، بدون تاریخ). افزودن هیدورکربن ها برای هدایت این واکنش، به نظر نمی رسد که انتشارات قابل توجه ای از  را در مقایسه با کاهش  بوجود آورد (Uhde، ۲۰۰۵). این فرآیند از رآکتور گاز زائدی استفاده می کند که مستقیما در مسیر رو به بالای گسترش دهنده ی گاز زائد قرار داده شده است (توربین).

پ- روش های کنترل ثالث تجزیه ی کاتالیستی

فناوری تجزیه، که می تواند با دمای بالا یا دمای پایینباشد، نیازمند هیچ عامل یا افزونه ی کاهنده ی مازادی نیست، و هیچ گونه محصول جانبی نامطلوب یا ناخواسته ای، از این واکنش تشکیل نمی شود. اصل اساسی فناوری تجزیه بر این است که  را به نیتروژن و اکسیژن تجزیه کند (ICAC، ۲۰۰۹). برای هدایت تجزیه از یک کاتالیست استفاده شده است. این کاتالیست در حضور آمونیاک و ، پایدار است، و نصب SCR برای کاهش ، چه در مسیر رو به بالا و چه در مسیر رو به پایین، را امکان پذیر می کند (ICAC، ۲۰۰۹). تجزیه می تواند میزان  موجود در جریان فرآیند را تا ۹۹ درصد کاهش دهد.

همان طور که در بالا به آن اشاره شد، Uhde در کنار سود-شیمای فرآیندی به نام  را طراحی کرده اند. جزئیات بیشتر در شکل های ۴ و ۵ نشان داده شده است. فرآیندهای  با توجه به دمای گاز زائد به دو نوع تقسیم می شوند. نوع ۱، در این بخش مورد بحث و بررسی قرار می گیرد- تجزیه ی کاتالیستی. نوع ۱، برای گازهای زائدی مناسب است که دمای آنها بیشتر است و در محدوده ی بین ۴۲۵ تا ۵۲۰ درجه سانتی گراد هستند.  برای این دماها، یک فرآیند دو مرحله ای می باشد. در مرحله ی اول،  در بستر یک کاتالیست به نیتروژن و اکسیژن تجزیه می شود.سپس، گاز زائد حاصل، با آمونیاک مخلوط می شود و وارد بستر کاتالیست دوم، جایی که  به بخار آب و نیتروژن کاهش [تجزیه] می یابد، می شود. ، بعدا از بستر این کاتالیست حذف می شود (Uhde، ۲۰۰۵ و تیسن کراپ، ۲۰۰۵).

فناوری Shell C-NAT (فناوری تجزیه ی )، نوع دیگری از فناوری تجزیه ای می باشد. یک کاتالیست گلوله ای، در داخل یک رآکتور جریان جانبی تعبیه شده است. گاز زائد، از طریق طراحی تخت بسته بندی شده، رانده می شود، تا از سطح کاتالیست بیشتری نسبت به طراحی های سنتی کاتالیست ها، استفاده کند. این فناوری در دماهای بین ۴۵۰ تا ۶۵۰ درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارد، ولی در دماهای پایین تا ۳۰۰ درجه نیز می تواند عملیات انجام دهد. سیستم
Shell C-NAT می تواند انتشار  را تا بیش از ۹۸ درصد کاهش دهد (CRI، ۲۰۰۹؛ ICAC، ۲۰۰۹).

کاتالیست BASF NOx CAT ZN2O، نوع دیگری از فناوری تجزیه ای است. این فناوری، هم  و هم  را در دمای بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد حذف می کند. در این فرآیند، به داخل کاتالیستی که از یک کاتالیست SCR (مثلا، واندیوم/تیتانیوم) و کاتالیست کاهش NOxCAT Z N2O تشکیل شده است، آمونیاک تزریق شده است (ICAC، ۲۰۰۹).

نتایج تست انتشار روش های کنترلی ثالث از دو منبع بدست آمده اند- کمیسیون اروپایی (فوریه ی ۲۰۰۸) و گزارشات نظارتی از پروژه های CDM (پیوست B). این نتایج در جدول ۶ خلاصه شده اند. در ضمن، نتایج بدست آمده از پروژه های CDM و یک کارخانه ی آمریکایی که از فناوری NSCR استفاده می کند در شکل ۸ نشان داده شده است. در بیشتر روش های کنترلی، نتایج بدست آمده بدین صورت بوده است: ۱٫۰ پوند  در یک تن اسید ۱۰۰%. پروژه های CDM در پیوست C موجود می باشند.

جدول ۶: نتایج تست انتشار روش های کنترلی ثالث

منبعواحدهای

 تست شده

محدوده

(پوند  در یک تن)

میانگین

(پوند  در یک تن)

محدوده ی

کاهشبه درصد

میانگین

کاهش به درصد

EC۷۰٫۰۲ – ۰٫۴۸۰٫۱۸نامعلومنامعلوم
پروژه های CDM۱۱۰٫۴۱- ۲٫۲۱٫۲۸۸-۹۸۹۴

 

 

د- کاهش کاتالیستی گزینشی (SCR)

کاهش کاتالیستی گزینشی (SCR)، فناوری موثری برای کنترل انتشارات  نمی باشد (پیررز-رامیرز و همکارانش ۲۰۰۳). پروتکل پایش تولید نیتریک اسید CAR با شرح مفصل بیان می کند که فناوری SCR می تواند حداقل، تاثیر ناخواسته ی اندکی بر انتشارات  در مجموع کل انتشارات داشته باشد (حفظ اقدام آب و هوا، ۲۰۰۹).

د- انتشارات سایر گازهای گلخانه ای

ضمنا، کارخانجات تولید اسید نیتریک ممکن است به صورت غیرمستقیم، و با مصرف جریان یا برق تولید شده ناشی از احتراق سوخت های فصیلی در استارت آپ [راه اندازی] فرآیند، باعث انتشاراتی از قبیل کربن دی اکسید (CO2)،  و متان (CH4) شوند. این امر، در کارخانجاتی که از کمپرسورهای بخار استفاده می کنند و باید در مرحله ی استارت آپ [راه اندازی] از گاز طبیعی استفاده کنند، امری عادی و طبیعی است. پس از اینکه کارخانه به حالت نرمال خود می رسد، به اندازه ی کافی بخار تولید خواهد کرد که قدرت لازم برای کمپرسور را تولید نماید. در ضمن، کارخانه برای سایر بخش های شرکت نیز، بخار مازاد صادر خواهد کرد و از این طریق از مصرف سوخت های فصیلی جلوگیری خواهد کرد. در طول این زمان کوتاه، دی اکسید کربن تولید می شود.

در ضمن، در کارخانجاتی که از فناوری های کنترلی NSCR یا سایر فناوری های کنترلی استفاده می کنند نیز این امکان وجود دارد که مقدار کمی متان و CO2 منتشر شود. معمولا از متان به عنوان سوخت در فناوری های NSCR استفاده می شود. احتراق متان یا سایر سوخت های ارگانیک، باعث تولید کربن دی اکسید می شود. انتشارات CO2، باعث افزایش تقریبا ۲ درصدی گازهای گلخانه ای می شود، و با روش های کنترل انتشارات N2Oمانند فناوری NSCR، کاهش مثبت ۸۰ درصدی گازهای گلخانه ای بدست می آید. این افزایش تقریبا ۲ درصدی حتیکمتر هم می شود، زیراباید این مطلب را در نظر بگیریم که در NSCR،گرمای فراوانی تولید می شود،و این گرما در گسترش دهنده بازیافت می شود و بعدا به عنوان منبع برق کمپرسور استفاده می شود،و از این طریق منبع برقی برای کارخانه به وجود می آید و باعث کم شدن مصرف برقی می شود که باید از توربین بخار یا موتور الکتریکی تامین می شد.

بر خلاف مطالب ذکر شده در قسمت قبل، یک گزارش اروپایی (فرانهوفر، ۲۰۰۹)، تخمین می زند که نشت متان از NSCR، تاثیر چشمگیری بر میزان کلی انتشارات گازهای گلخانه ای تولید شده از کارخانجات تولید اسید نیتریک با روش های کنترلی NSCR دارد. در این گزارش پیش بینی شده است که میانگین انتشارات از NSCR، ۲٫۰ پوند N2O در یک تن است. میانگین انتشارات از NCSR، که در این گزارش آمده است، در جدول ۷ بیان شده است. بیان این نکته لازم است که نرخ نشت متان که در این مقاله فرض شده (۴۵۰۰ ppm)، از نرخ نشت سایر مقالات بیشتر است.

جدول ۷: انتشارات از NSCR

آلایندهغلظت (ppm)انتشارات [پوند N2O در یک تن]
۵۰۰٫۶۶
متان۴۵۰۰۱٫۵
۱۰۰۰۰٫۰۴
۱۵۰
۱۰۰

 

ث- بهبود بهره وری انرژی برای کاهش انتشارات سایر گازهای گلخانه ای (RTI، ۲۰۰۹)

 

بازیافت انرژی

تولید اسید نیتریک ، صادر کننده ی خالص انرژی است. بنابراین، بازیافت انرژی برای این کارخانجات، یک منبع بسیار ارزشمند می باشد. بازیافت انرژی از فرآیند تولید می تواند مصرف منابع خارجی سوخت را به حداقل برساند.

انرژی که دو واکنش حرارت زا، یعنیاکسیداسیون و جذب، تولید می کنند از کل انرژی مصرفی توسط فرآیند تولید بیشتر است. در آمریکا، کارخانجات فشار یگانه و دوگانه در حال فعالیت هستند. در طراحی کارخانجات جدید، طراحی فشار دوگانه، به عنوان طراحی غالب می باشد. با تمام این وجود، اختلاف فاحشی در هر دو طرح از لحاظ میزان مصرف انرژی و یا انرژی بازیافتی وجود ندارد.

ضمنا، باید به انرژی لازم برای روش های کنترلی نیز توجه داشته باشیم. در روش های کنترل ، واحد های SCR نسبت به واحد های NSCR، انرژی کمتری را می طلبند، زیرا در دمای کمتری انجام عملیات می کنند. همان طور که قبلا اشاره شد، روش کنترلی NSCR، یک مزیت مازاد هم داشت و آن هم کنترل  است. بازیافت کلی انرژی به مدل طراحی شرکت یا کارخانه بستگی دارد. رآکتور کاتالیستی، تقریبا، ۱۶۶۰ (Btu بر پوند) قیمت اسید نیتریک با غلظت ۱۰۰% تولید می کند. [Btu= British thermal unit= یکای بریتانیایی حرارت (با نماد اختصاریBTU) واحد سنتی انرژی است که برابر ۱۰۵۵ ژول انرژی می‌باشد]. برج جذب، تقریبا، ۳۷۰ (Btu بر پوند) تولید می کند. تمامی این انرژی ها، آماده ی بازیافت هستند. به علاوه، واحد گسترش دهنده، این ظرفیت را دارد که ۸۰ درصد از انرژی مکانیکی استفاده شده که معادل تقریبا، ۳۲۵ (Btu بر پوند) است را بازیافت نماید. این مقدار از انرژی، تقریبا برابر با ۱۹۵۵ (Btu بر پوند) است که آماده ی بازیافت می باشد. این مقدار از انرژی بخار که بازیافت می شود، باعث جلوگیری از تولید مقدار قابل توجه ای از انتشارات معادل  می شود که احتمال داشت بوجود آید، این مقدار برابر است با ۰٫۲۶ تن معادل  در هر تن اسید نیتریک ۱۰۰%. به علاوه، از انتشار ۰٫۷۷ تن معادل  در هر تن اسید نیتریک ۱۰۰% نیز از طریق تولید انرژی الکتریکی جلوگیری می شود. با تمام این مسائل، درصد واقعی بازیافت انرژی، با توجه به ملاحظات اقتصادی و عملی، تقریبا ۵۰ تا ۶۵ درصد از مقادیر نظری می باشد. بنابراین، بین ۹۶۹ و ۱۲۱۷ (Btu بر پوند) قابل بازیافت است. این مقدار، برابر است با حذف ۰٫۱۲ تا ۰٫۵ تن معادل  در یک تن .

در خطوط فرآیند تولید اسید نیتریک ، رایج ترین شکل بازیافت انرژی، تولید بخار است. معمولا، گرمای ناشی از فرآیند، بازیافت می شود و از آن برای تولید بخش عمده ای از بخار مورد نیاز در سایر بخش های کارخانه استفاده می شود. در مرحله ی استارت آپ ، هنگامی که تولید اسید نیتریک هنوز به مرحله ی بازیافت انرژی بخار نرسیده، از گاز طبیعی برای تقویت این بخار استفاده می شود. در کارخانجات تولید نیتریک اسید، می توان از چرخه ی ترکیبی گرما و برق برای بازیافت انرژی استفاده کرد، اگرچه این روش در حال حاضر، به صورت گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرد. با این نوع از سیستم CHP، از بازیافت گرما، بخاری با فشار بالاتر از فشار مورد نیاز در سایر فرآیندها تولید خواهد شد، و قبل از اینکه به سایر فرآیندها با فشار مورد نیاز فرستاده شود، در ژنراتور توربین بخار به جریان در خواهد آمد. برق یا نیرو یا توان ایجاد شده را می توان در داخل کارخانه استفاده کرد، و از این طریق از خرید نیرو از شبکه جلوگیری کرد. این امر، باعث کاهش مستقیم  در کارخانه نخواهد شد، اما به صورت غیر مستقیم، باعث کاهش خرید از شبکه ی نیرو خواهد شد. مقدار و سطح کاهش، تابعی از شدت  ی تولید نیروی خارجی جایگزین است.

بهره وری انرژی

در کارخانجات قیمت اسید نیتریک ، می توان از ابزار بهره وری انرژی استفاده کرد. برخی از زمینه هایی که می توان در آنها، بهره وری انرژی تولید کرد عبارتند از سیستم روشنایی و HVAC ساختمان، موتورها، هوای فشرده و پمپ ها. ستاره ی انرژی، برای کارخانجات نیتریک اسید، دستورالعمل انرژی خاصی را تدوین نکرده است. [ستاره انرژی (به انگلیسی: Energy Star) استانداردی بین‌المللی است درباره ینحوهمصرفانرژی توسط دستگاه‌های الکترونیکی و دیگر محصولات تجاری شرکت‌ها]. یک راهنمای عمومی به نام ((مدیریت کردن انرژی خود)) در دسترس است.

متورم شدن چوب در اسید نیتریک 68.5 درصد