فروش سود پرک شاهین

سود پرک از جمله مواد شیمیایی پرمصرف در صنعت می باشد که در تمامی صنایع و کارخانجات کشور مصرف دارد و یکی از مهمترین مواد مصرفی نیز می باشد .

موارد مصرف سود پرک شاهین

به طور خلاصه سود کاستیک ۹۸% یا همان سود پرک در صنایع روغن ، شیر ، ضایعات پلاستیکی ، تولیدات نساجی ، قالیشویی و …. مصرف دارد و جزلاینفک این صنایع می باشد .

انواع سود پرک

سود پرک را میتوان به دو گروه اصلی مایع و جامد تقسیم کرد که مایع آن را کاستیک سودا که درصد آن%۵۰ می باشد و جامد آن را سود پرک یا سود کاستیک که معمولا بین ۹۸-۹۹ % می باشد در قسمت جامد نیز تنها تفاوت بین برند های اجناس و کیفیت تولید می باشد .

سود پرک این شرکت

این شرکت در زمینه سود مایع و سود جامد از هر دو همواره موجودی جنس دارد که در این جا فقط به سود جامد آن یعنی سود پرک میپردازیم . این شرکت همواره در تلاش است تا بهترین برند های بازار را با قیمت کمتر در اختیار شما مشتریان عزیز قرار دهد و اجناس بی کیفیت هیچ جایگاهی در سبد عرضه این شرکت ندارد لذا تعداد این برند ها هم از تعداد انگشتان دست فراتر نمیرود و به همین دلیل همواره این شرکتا برای سود پرک فروش خود گارانتی کیفیت و گارنتی برگشت وجه در صورت نارضایتی عرضه میکند تا مشتریان عزیز با خیال راحت اقدام به خرید نمایند .

سود پرک شاهین

این سود پرک یکی از محبوبترین برند های سود پرک در بازار می باشد که به دلیل کیفیت بالا و قیمت پایین همواره جزو سه سود پرک پردرخواست کشور نیز می باشد . این شود پرک حداقل ۹۸% بوده و تولید شهر تبریز می باشد و دارای رنگ کاملا شفاف و پرک های کاملا یکدست و کامل حل شونده و با کیفیت می باشد . در عرضه این جنس هیچ گونه محدودیتی از لحاظ تعداد کم یا زیاد نیست و شما مشتریان عزیز میتوانید با توجه به نیاز خود اقدام به سفارش و تحویل در درب کارخانه خود نمایید .

سخن آخر :

همین الان از طریق قسمت تماس با ما با اینش رکت تماس گرفته و سود پرک خود را سفارش دهید و لذت یک خرید مطمئن و راحت را با این شرکت تجربه کنید . شعار شرکت ما اینست : از ما به عنوان آخرین نفر قیمت بگیرید همچنین بدون دغدغه خرید کنید چون جنس شما با تمام احترام پس گرفته خواهد شد و حتی هزینه باربری شما نیز پرداخت خواهد شد .

برای خرید سود پرک شاهین تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

 اثر غلظت سود پرک شاهین و درجه گرمایش پخت(عمل آوری)

 

 

۱ گروه مکانیک کاربردی ، دانشکده مهندسی دولتی ، Aurangabad ، ماهاراشترا ، هند

۲ گروه مکانیک کاربردی ، دانشکده مهندسی دولتی ، Karad ، ماهاراشترا ، هند

بتن / ملات ژئوپلیمر، توسعه جدید در زمینه ساخت و ساز است که در آن سیمان به طور کامل با مواد پوزولانی – خاکستر آتشفشانی یا خاکستر بادی جایگزین شده و توسط محلول آلکالین فعال میشود. این مقاله اثر تراکم سود پرک شاهین ، دما و طول مدت گرمایش بر روی مقاومت فشاری ( قدرت تراکم) ملات ژئوپلیمر بر پایه خاکستر بادی را نشان داد.

محلول سیلیکات سدیم شامل Na2O ) % 16.45 ( ، ۲SiO ) % 34.35 ( و H2O ) % 49.2 ( و محلول سود پرک شاهین ۲٫۹۱ ، ۵٫۶۰ ،۸٫۱۰  ،۱۱٫۰۱  و ۱۵٫۰۸ می باشد. غلظت مول به عنوان فعالکنندههای قلیایی مورد استفاده قرار گرفت . مخلوط ملات سیمان ژئوپلیمری با محلول خاکستر بادی به  نسبت های ۰٫۳۵ ، ۰٫۴۰ و ۰٫۴۵  در نظر گرفته شد . دمای کوره پخت در ۴۰ ، ۶۰ ، ۹۰ و ۱۲۰ درجه سانتی گراد برای هر دما در یک دوره گرمایش

۲۴ ساعته تنظیم و تست قدرت تراکم در مدت ۳ روز در دوره تست پس از تعین درجه حرارت ، انجام شد . نتایج آزمون نشان می دهد که کارایی و مقاومت فشاری هر دو با افزایش غلظت محلول سود پرک شاهین برای همه نسبت های خاکستر بادی به میزان محلول افزایش می یابند. درجه گرمایش نیز نقش حیاتی در تسریع مقاومت ایفا میکند ؛ با این حال ، هیچ تغییر عمده ای در قدرت تراکم پس از گذشت سه روز و بعد از دوره مشخص گرمایش کوره وجود ندارد .

مقدمه

صنعت سیمان یکی از عوامل اصلی انتشار گازهای گلخانهای مانند دی اکسید کربن است که سالانه حدود ۱۰ میلیارد تن میباشد [۲ ,۱] . افزایش تولید سیمان پورتلند در جهان با افزایش تقاضای صنعت ساخت وساز که سالانه از مرز هزار میلیون تن میگذرد،  افزایش مییابد.

از سوی دیگر ، خاکستر بادی ، مواد زائد نیروگاه حرارتی مبتنی بر زغال سنگ است که به طور فراوان در دسترس است ، اما با مشکل دفع همراه است. چندین هکتار زمین با ارزش برای دفع آنها مورد نیاز است. همانطور که خاکستر بادی از نظر وزن ، سبک و به راحتی پرواز میکند , این امر مشکلات سلامتی شدیدی مانند آسم , برونشیت و غیره را ایجاد میکند. طبق این بررسی ، کل تولید خاکستر بادی در جهان حدود ۷۸۰ میلیون تن در سال است (۳).

با توجه به اینکه سیلیکون و آلومینیوم به عنوان اجزای اصلی به شمار می آیند ، خاکستر بادی یک ماده موثر جایگزین در سیمان است ، اما تنها به مقدار ۱۷ – ۲۵ %  مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، خاکستر بادی در تولید سیمان پورتلند پوزولانی،  جایگزینی جزئی سیمان و کارایی در بتون و همچنین در تولید بلوکهای سلولی و آجر و تثبیت خاک مورد استفاده قرار میگیرد (۴) .

هر تن خاکستر بادی که بجای سیمان پورتلند به کار میرود ، از انتشار حدود یک تن دیاکسید کربن به اتمسفر جلوگیری می کند (۳) . ملات و بتون ساختهشده با خاکستر بادی دوستدار محیطزیست هستند و میتوانند برای جایگزینی بیش از ۵۰ % سیمان برای تولید بتون خاکستر بادی حجم بالا ساخته شوند (۵) .

اما برای استفاده کامل از خاکستر بادی، دیویدویتس  ,۶ ,۱][۷ فرآیند فعالسازی را پیشنهاد کرد که در آن سیمان به طور کامل با مواد پوزولانی عوض میشود و توسط محلول آلکالین به نام ژئوپلیمر فعال میشود. توسعه بتن / ملات ژئو پلیمر میتواند راه حلی برای تولید مصالح ساختمانی سبزتر برای توسعه پایدار فراهم کند.

دیویدویتس [ ۸،۶،۱]   اثر افزایش گرمای جهانی ناشی از انتشار  ۲CO در نتیجه تولیدات سیمان پورتلند و الزام کاهش انتشار گاز ۲CO را برجسته کرد . رای و همکارانش ]۹[ چندین جنبه زیست محیطی از دفن خاکستر ذغال سنگ و آلودگی آب های زیرزمینی ارائه داده اند ،در حالی که  پندی و همکارانش  (۱۰) این مشکل را در نتیجه تولید خاکسترهای بادی در نیروگاه های حرارتی و دفع آن همراه با آلودگی مرتبط با حضور آرسنیک دانسته و برجسته کرده اند.

تاثیر سود پرک شاهین بر روی سیمان

راجامان و سابیتا (۱۱) ، عمل پوزولانیک خاکستر بادی و بخار (دود ) سیلیکا را با هیدروکسید کلسیم تولید شده در طی هیدراسیون (آب پوشانی)  سیمان مطالعه کردند. سوری (۱۲) ، کاربرد خاکسترهای بادی را برای ساخت محصولات نو آورانه ساختمانی،  از ساخت و ساز جزیی تا  تکمیلی توضیح داد. جیمینز و همکاران (۱۳) ، گزارش دادند که خاکستر بادی فعال شده ، دارای خاصیت سفت شوندگی و مقاومت سریع بوده  و همچنین برای تثبیت زباله های سمی استفاده می شود.

دیویدویتس (۱۴)، بسپارش تراکمی ژئوپلیمر را در دماهای پایینتر از ۱۰۰ درجه سانتی گراد و واکنش شیمیایی دخیل در شکلگیری آنها را نشان داد . هاردیجیتو و همکارانش (۱۵،۲) . تاثیر نسبت آب به جرم جامدات ژئوپلیمر  بر روی استحکام فشاری بتن ژئوپلیمر بر پایه خاکستر بادی را بررسی کردند، در حالی که Fongjan و Ludger ]۱۶[  نسبت اکسید-مول، خواص فیزیکی و مورفولوژی مواد جامد و شرایط پخت که از عوامل کلیدی تاثیر گذار بر خواص بالقوه ملات ژئوموپلیمر  هستند را بررسی و مشاهده نمودند.

رانگان و همکاران (۱۷) دریافتند که بتون ژئوپلیمر مبتنی بر خاکستر بادی  ، مقاومت بسیار خوبی در برابر حمله سولفات دارد ، تحت خزش کم قرار میگیرد و انقباض خشک شدگی چندان مشکل ساز نخواهد بود. هاردیجیتو و همکاران (۱۸) اثرات زمان اختلاط و دوره استراحت را مطالعه کردند در حالی که ساماجو  و سایرین (۱۹) رفتار و قدرت تیرهای محکم و بتون مسلح تقویت شده را مورد مطالعه قرار دادند.

تاثیر ترکیب مولی اکسیدهای موجود در مخلوط و محتوای آب مورد استفاده در فرآیند پلیمریزاسیون توسط Barbosa و همکاران (۲۰) مورد مطالعه قرار گرفتهاست (۲۰) . ون Jaarsveld و همکاران (۲۱) مشاهده کردند که محتوای آب ،تاثیر قابل توجهی بر خواص نهایی ژئوپلیمر دارد ، در حالی که نسبت محلول خاکستر بادی همان گونه که توسط پالومو و فرناندز – Jimenez مشاهده شده است، به پارامتر مرتبط نبوده است.

رانگانات و محمد (۲۳) تأثیر خاکستر بادی، میزان آب، نسبت سیلیکات سدیم به سود پرک شاهین و مدت زمان بالا بردن درجه حرارت بر خواص بتن ژئوپلیمر را مورد بررسی قرار دادند، در حالی که مصطفی البریک و همکاران. (۲۴) و جمکار و همکاران.

(۲۵) افزایش کارایی و استحکام فشاری را با افزایش رطوبت خاکستر بادی را بررسی مشاهده کرند. در تحقیقات حاضر ، یک کار تجربی برای مطالعه اثر غلظتهای مختلف محلول سود پرک شاهین بر محلول خاکستر بادی با نسبت های ۰,۳۰ ، ۰,۳۵ ، و ۰,۴۰ روی کارایی بر حسب جریان در حالت پلاستیک و تاثیر درجه گرمایش بر مقاومت فشاری بعد از دوره مشخص عمل آوری ملات ژئوپلیمر بر پایه خاکستر  بادی انجام شده است .

۲ برنامه آزمایشی

۲.۱ مواد 

در تحقیقات حاضر ، یک خاکستر بادی فرآوری شده با کلسیم به عنوان ماده اولیه مورد استفاده قرار گرفت. باقیمانده خاکستر بادی که در غربال  m 45 نگهداری میشود ، حدود ۷,۶۷ % گزارش شده است. جدول ۱ ترکیب شیمیایی نمونه خاکستر بادی فرآوری شده خشک را نشان میدهد. سود پرک شاهین  درجه آزمایشگاهی به شکل پولک) ۹۷,۸ % خلوص ( و سیلیکات سدیم ) ۰,۵۷۲ % جامدات ( به عنوان فعال کننده های قلیایی استفاده شدند. ماسه رودخانه به عنوان مواد پرکننده ) filler ( به کار میرود.

این ماسه با استفاده از غربال ابعاد ۲ میلی متر ، ۱ میلی متر ، ۵۰۰ میکرون و ۹۰ میکرون استفاده میشود. این اجزا به نسبت مساوی برای حفظ درجهبندی مطابق با ماسه استاندارد به صورت ۶۵۰ : ۱۹۹۱ ترکیب میشوند.

نسبت محلول آلکالین به خاکستر بادی به عنوان ۰,۳۵ ، ۰,۴۰ ، و ۰,۴۵ برای هر ۲,۹۱  M ۱۳,۱۱ ،M  ۱۱,۰۱ ،M  ۸,۱۱ ،M  ۵,۶۱ ،M و ۱۵,۰۶ M محلول سود پرک شاهین غلیظ شده در نظر گرفته شدند. عملآوری در فر در ۶۰ درجه سانتیگراد ، ۹۰ درجه سانتی گراد و ۱۲۰ درجه سانتیگراد به مدت یک دوره گرمایش ۲۴ ساعته و پس از ۳ روز تست پس از حرارت دادن تست شد .

 ۲.۲. آماده سازی محلول سود پرک شاهین .

بسته به غلظت محلول سود پرک شاهین مورد نیاز ، دانههای پولکی شکل سود پرک شاهین  به جای آماده کردن محلول یک لیتری، به  یک لیتر آب مقطر اضافه شدند. سپس ملات از اندازه گیریهای آزمایشگاهی یافت شد . به عنوان مثال ، محلول سود پرک شاهین ، متشکل از  ۱۲۰ = ۴۰ × ۳ گرم   NaOH جامد در هر لیتر از محلول است. اما به جای آن ، ۱۲۰ گرم هسود پرک شاهین در یک لیتر آب مقطر اضافه شد. بنابراین کل حجم محلول ۱,۰۳۰ لیتر بود. مقدار مواد جامد موجود در یک لیتر از محلول سود پرک شاهین به صورت gm 116.40 = 1000 × (۱۲۰/۱۰۳۰) تخمین زده شد. بنابراین ، مولاریته محلول به جای M3 برابر M 2.91 = (116.40/40) می باشد. محلول سود پرک شاهین دو روز قبل از ریختن قطعات ملات به منظور خنک کردن محلول تا دمای اتاق به ویژه در فصل تابستان آماده شد .

۳ آماده سازی ترکیبات ملات ژئوپلیمر

مخلوطهای ژئوپلیمر بعد از جایگزین کردن سیمان به طور کامل با همان مقدار خاکستر بادی و فعال کردن آن با محلولهای قلیایی سود پرک شاهین و سیلیکات سدیم تهیه شدند .

قطعات ملات با استفاده از نسبت ۱ : ۳ خاکستر بادی و ماسه موجود محلی مشابه با ماسه استاندارد تهیه شدند. مقادیر محلول قلیایی و آب با در نظر گرفتن نسبت محلول به خاکستر بادی ۰٫۳۵، ۰٫۴۰ و ۰٫۴۵ , نسبت جامد سود پرک شاهین به نسبت جامد سیلیکات سدیم  با جرم ۱ و نسبت آب به جامد ژئوپلیمر با جرم ۰٫۲۶۲۵ براساس تحقیقات گذشته محاسبه شد ]۲۶[.

مقادیر محاسبه شده محلول سیلیکات سدیم با محلول سیلیکات سدیم همراه با آب اضافی در یک بطری شیشهای پنج لیتری با هم مخلوط شدند . برای ایجاد یک محلول همگن این دو محلول به آرامی با هم مخلوط شدند. برای جلوگیری از هر گونه آلودگی در حین قالب ریزی، محلول تهیه شده برای حدود ۲ ساعت کنار گذاشته شد.

قالب ریزی ملات ژئوپلیمر مشابه با ملات سیمان است که در آن مخلوط خشک خاکستر بادی و ماسه درجه بندی شده در یک کاسه ۶ کیلوگرمی ساخته شدهاست و سپس محلول آلکالین به آن اضافه میشود و برای ۲ تا ۳ دقیقه به طور کامل مخلوط میشود تا مخلوط همگن شود. مشخص شد که خاکستر بادی جدید ، چسبنده ، منسجم و تیره است. بعد از ساخت ترکیب همگن ، کارایی ملات ژئوپلیمر تازه توسط دستگاه جدول جریان در سیستم بر اساس  ۱۹۸۳-۵۵۱۲IS   و ۱۹۶۷-۱۷۲۷IS  اندازه گیری شد.

تاثیر غلظت سود پرک شاهین بر روی جریان تاثیر درجه گرمایش برای غلظتهای مختلف ملات ژئوپلیمر برای نسبت های مختلف محلول سود پرک شاهین بر قدرت تراکم در محلول محلول خاکستر بادی. خاکستر بادی با نسبت ۰٫۳۵

سپس برای هر غلظت سود پرک شاهین ، ۴۸ حبه اندازه  mm × ۷۰٫۷ mm × ۷۰٫۷ mm 70.7 در سه لایه ایجاد شد . هر لایه توسط یک میله سنگی با قطر ۲۰ میلیمتر به خوبی فشرده شد . بعد از فشرده سازی ملات ، سطح بالایی با استفاده از بیلچه و دو طرف قالب به آرامی برای بیرون راندن هوا ، در صورتی که در داخل ملات وجود داشته باشد ، استفاده شد. تمام مکعبها پس از ۲۴ ساعت قالبریزی از قالب خارج شده و سپس در یک فر برای پخت گرمایی (گرمایش ) قرار داده شدند .

برای جلوگیری از تغییر ناگهانی دما ، اجازه داده شد تا قطعات ملات تا رسیدن به دمای اتاق در خود فر خنک شوند . پس از ۲۴ ساعت ، نمونهها از فر تخلیه و وزن هر نمونه برای تعیین چگالی جرمی برداشته شد و پس از ۳ روز گرما دهی ، برای مقاومت فشردگی مورد آزمایش قرار گرفتند . فرآیند تست شبیه به همان ملات سیمان است که در ۴۰۳۱ نشان داده شده است ) بخشی – ششم ( -۱۹۸۱ . سه قطعه مکعبی برای سنجش مقاومت فشردگی در هر دوره از پخت ، آزمایش و تست شد .

۳. نتیجه و بحث

نتایج کارایی برحسب جریان و تاثیر غلظتهای مختلف محلول هیدروکسید سدیم و دما بر مقاومت فشاری ملات ژئوپلیمر در بخشهای زیر ارایه شدهاست .

۳.۱. اثر غلظت سود پرک شاهین بر روی کارایی ملات ژئوپلیمر.

همانطور که ملات ژئوپلیمر چسبنده بود و آب در طول فرآیند پلیمریزاسیون خارج میشد ، تست جدول جریان نتایج نسبتا ً خوبی نسبت به روشهای دیگر اندازهگیری کارایی نشان میدهد. شکل ۱ اثر غلظت محلول سود پرک شاهین را به لحاظ مولاریته ، جریان ملات بعد از ۱۰ ضربه برای نسبتهای محلول خاکستر بادی ۰٫۳۵، ۰٫۴۰ و ۰٫۴۵ نشان میدهد.

مشاهده شده است که غلظت بالاتری از محلول سود پرک شاهین منجر به جریان بالاتر برای ضریب خاکستر بادی محلول قلیایی نسبت به ۰,۳۵ و ۰,۴۰. میشود. به این معنی است که جریان ملات ژئوپلیمر با افزایش غلظت سود پرک شاهین افزایش مییابد. اما برای نسبت خاکستر بادی ۴۰٫۰ ، نرخ بهره جریان در و بالاتر از   M 11.01 غلظت محلول هیدروکسید سدیم زیاد قابلتوجه نیست.

ممکن است به دلیل کاهش مقدار آب مورد نیاز برای حفظ نسبت جامد آب به جامد ئوپلیمر در مخلوط و ملات مخلوط شده با محلول سود پرک شاهین بسیار غلیظ ، مخلوط بسیار چسبناک ایجاد شود.

۳.۲.تاثیر غلظت سود پرک شاهین بر مقاومت ملات ژئوپلیمر.

شکل ۲ تاثیر غلظت محلول سود پرک شاهین را بر حسب مقاومت فشاری ژئوپلیمر در دمای ۴۰ ، ۶۰ ، ۹۰ ، و ۱۲۰ درجه سانتیگراد برای مدت ۲۴ ساعت و پس از ۳ روز گرمادهی گاز برای نسبت خاکستر بادی به محلول ۰,۳۵. را نشان میدهد. مشاهده شده است که مقاومت فشاری بتون  ژئوپلیمر با افزایش غلظت محلول سود پرک شاهین برای تمام دماها افزایش مییابد ، اما نرخ بهره برای غلظتهای مختلفی از محلول سود پرک شاهین متفاوت است .

نرخ بهره در بین دماهای پخت ۴۰ و ۶۰ درجه سانتی گراد در مقایسه با ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد و ۹۰ تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد برای تمامی غلظتهای سود پرک شاهین بیشتر است . با این حال ، هیچ تغییر قابل توجهی در مقاومت فشاری ژئوپلیمر و بالاتر از غلظت محلول سود پرک شاهین وجود ندارد .

به علت تشکیل مخلوط بسیار لزج و چسبنده در غلظت بالاتری از سود پرک شاهین است که مشکل فشرده سازی را ایجاد میکند . همچنین مشاهده میشود که غلظت ملایم محلول سود پرک شاهین M 2.91 قدرت ضعیفی میدهد. شکل ۳ و ۴ نشان دهنده اثر غلظت محلول سود پرک شاهین بر مقاومت فشاری ملات ژئوپلیمر نسبت به خاکستربادی به میزان ۰٫۴ و ۰٫۴۵ با حفظ پارامترهای دیگر ثابت است.

مشاهده شده است که مقاومت فشاری بتون ژئوپلیمر با افزایش غلظت محلول سود پرک شاهین برای تمام دما افزایش مییابد ، اما نرخ بهره در و بالاتر از ۶۰ درجه سانتی گراد چندان قابلتوجه نیست .

به این معنی که درجه گرمایش در دمای ۶۰ درجه کافی است وقتی که نسبت خاکستر بادی به ۰,۴۰ و ۰,۴۵. باشد ، محلول سود پرک شاهین با غلظت  M 8.01 برای رسیدن به مقاومت قابلتوجه کافی است . نسبت خاکستر  بادی بالاتر ، مقاومت بالاتری را در غلظت مشابه محلول سود پرک شاهین نشان میدهد . اما نسبت خاکستر بادی بالاتر ، ترکیب را  چسبنده تر و مشکلاتی را در فشرده سازی که در نهایت، باعث کاهش قدرت نسبت به شکل ۴ میشود را ایجاد میکند.

شکل 3 و 4 سود پرک شاهین

شکل ۳ و ۴ سود پرک شاهین

شکل ۳ : تاثیر درجه گرمایش برای

غلظتهای مختلفی از محلول سود پرک شاهین در

قدرت تراکم در محلول خاکستر بادی با نسبت ۰٫۴۰

                شکل ۴ : تاثیر درجه گرمایش برای                  غلظتهای مختلف محلول NaOH در قدرت تراکم در محلول خاکستر بادی ۰٫۴۵

۳. ۳ تاثیر غلظت محلول سود پرک شاهین بر چگالی جرمی ملات ژئوپلیمر

جدول ۲ نشان دهنده تاثیر غلظت سود پرک شاهین بر چگالی جرم ملات بعد از گرم کردن کوره در مدت ۲۴ ساعت و خنک کردن مکعب ها در فر برای ۲۴ ساعت دیگر برای محلول خاکستر بادی  به نسبت ۰٫۳۵ است.

مشاهده میشود که میانگین تراکم جرمی  ۲۱۷۸٫۷۳ ۳kg/m است. هیچ تغییر بزرگی در چگالی جرم ملات ژئوپلیمر برای تمام غلظت سود پرک شاهین برای همه نسبتهای خاکستر بادی به صورت مشاهده شده از جداول ۲ ، ۳ و ۴ وجود ندارد. این بدان معنی است که تراکم بتون ژئوپلیمر به غلظت هیدروکسید سدیم و نیز نسبت خاکستر بادی بستگی ندارد .

۳.۴. اثر غلظت محلول سود پرک شاهین در آلکالاین ملات ژئوپلیمر

پس از آزمایش قطعات ملات برای مقاومت فشاری ، مواد مکعبی ملات خرد شد و توسط غربال m 90  الک شدند. سپس ۲۰ گرم پودر با ۲۰۰ میلی لیتر آب مقطر از یک ظرف شیشهای ۵۰۰ میلیلیتری برداشته شد .

این مخلوط برای چند دقیقه همزده شد و پس از گذشت چند ساعت , محلول با استفاده از کاغذ واتمن – Whatman  شماره ۹ برداشته شد . سپس آلکالاینیتی محلول فیلتر شده بر روی کنتور هوشمند اندازهگیری شد. جداول ۲ و ۳ و ۴ اثر غلظت محلول سود پرک شاهین در آلکالاینیتی ملات ژئوپلیمر برای نسبتهای خاکستر بادی به ترتیب ۰,۳۵ ، ۰,۴۰ ، و ۰,۴۵ را نشان میدهند.

مشاهده شدهاست که ملات ژئوپلیمر با افزایش غلظت سود پرک شاهین زیاد تحتتاثیر قرار نمیگیرد. مقدار pH حداکثر ملات  ژئوپلیمر  ۱۰٫۹۲ است که کمتر از ملات سیمان معمولی (۱۱٫۶–۱۱٫۳pH = ). این بدان معنی است که احتمال کمتری برای واکنش سنگ دانهها وجود دارد ، اگر چه محلول بسیار قلیایی برای تهیه ملات ژئوپلیمر استفاده میشود .

۳.۵. اثر طول مدت گرمایش بر قدرت تراکم ملات ژئوپلیمر 

شکل ۵ نشان دهنده تاثیر طول مدت گرمایش در قدرت  تراکم ملات ژئوپلیمر در ۶۰ ، ۹۰ و ۱۲۰ درجه سانتیگراد برای محلول سود پرک شاهین با غلیظ  M 13.11 نسبت به محلول خاکستر بادی با نسبت  ۰,۴۰. است . مشاهده شده است که قدرت تراکم ملات ژئوپلیمر با افزایش طول مدت گرمایش در دمای خاص افزایش می یابد .

همچنین مشاهده میشود که نرخ افزایش قدرت نیز افزایش مییابد چون طول گرمایش به طور خاص در دمای بالاتر افزایش مییابد. پس از ۱۲ ساعت پخت ، نرخ افزایش قدرت به طور خاص در ۹۰ درجه سانتی گراد و ۱۲۰ درجه سانتیگراد چندان قابلتوجه نیست. اما در دمای گرما دهی ۶۰ درجه سانتی گراد ، نرخ افزایش توان به طور مداوم برای تمام دورههای پخت افزایش مییابد.

شکل 5 و 6 سود پرک شاهین

شکل ۵ و ۶ سود پرک شاهین

فشاری برایملات  زمان ژئوپلیمر های در مختلفدمای  پخت گرمایش۹۰  درجه    در NaOH در ۱۳٫۱۱ مول                        

این به آن معنی است که مقاومت بتون مسلح میتواند با افزایش دما و کاهش مدت گرمایش ، افزایش یابد. اما در دمای حرارت ۱۲۰ درجه سانتی گراد ، ترکها در سطح بتون گسترش یافته ، در نتیجه دمای مناسب برای ایجاد بتون ژئوپلیمر در دمای بین ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد می باشد.

۳.۶. تاثیر دوره آزمون بر روی قدرت تراکمی ملات ژئوپلیمر

برای بهینه سازی مدت دمای پخت ، تحقیقات بیشتر با در نظر گرفتن مدت زمان اضافی ۸ و ۱۰ ساعت و برای دوره تست ۱ ، ۲ ، ۳ و ۷ روز با حفظ دمای عملآوری در دمای ۹۰ درجه انجام شده است.

شکل ۶ تاثیر دوره تست بر روی قدرت تراکم ملات ژئوپلیمر در عملآوری دمایی ۹۰ درجه سانتیگراد را برای دورههای مختلف گرمایش نشان میدهد . دوره آزمایش مدت زمانی است که بعد از گرما دهی قطعات مکعبی برای آزمایش قدرت تراکم تحت دمای محیط در نظر گرفته میشود .

مشاهده شده است که مقاومت ملات ژئوپلیمر با افزایش دوره تست، یعنی زمانی که مدت گرمایش ۶ ساعت است، افزایش مییابد، در حالی که برای دوره طولانی تر گرمایش، افزایش قابل توجه  قدرت به مدت  ۳ روز مورد آزمایش قرار گرفته و سپس با سرعت کمتری افزایش مییابد .

هیچ تغییر بزرگی در قدرت تراکم ملات ژئوپلیمر پس از دوره آزمایشی ۳ روزه برای ۸ ، ۱۰ و ۱۲ ساعت در طول مدت گرمایش وجود ندارد. این به این معنی است که تنها ۳ روز از دوره تست برای رسیدن به مقاومت مطلوب برای گرمایش در دمای ۹۰ درجه سانتی گراد و برای مدت ۸ ساعت کافی است .

نتیجه گیری در خرید سود پرک شاهین

در این مقاله اثر غلظت سود پرک شاهین , دما , طول مدت گرمایش و دوره آزمایش بر توسعه ملات ژئوپلیمری بررسی شده است. مشاهده شدهاست که با افزایش غلظت محلول سود پرک شاهین  بر حسب مولاریته , کارایی و قدرت تراکم ملات ژئوپلیمری افزایش مییابد .

نرخ افزایش قدرت در هنگام پخت در دمای ۴۰ درجه سانتیگراد در مقایسه با قدرت در دمای ۱۲۰ درجه سانتیگراد ، کندتر است . اما هیچ تغییر محسوسی در قدرت تراکم فراتر از پخت در دمای ۹۰ درجه سانتیگراد وجود ندارد . به طور مشابه ، مدت گرمایش در محدوده ۶ تا ۲۴ ساعت قدرت تراکم بالاتر را تولید میکند.

با این حال ، افزایش قدرت پس از ۱۲ ساعت چندان قابل توجه نیست. همچنین مشاهده شده است که قدرت تراکم بتون ژئوپلیمری با افزایش در دوره تست تا سه روز افزایش مییابد . بنابراین ، برای آماده سازی مناسب ملات ژئوپلیمری ، محلول ۱۳ مولی هیدروکسید سدیم براساس کارایی و قدرت تراکم  توصیه میشود. همچنین توصیه میشود که این مکعبها در دمای ۹۰ درجه سانتی گراد به مدت ۸ ساعت و پس از یک دوره تست ۳ روزه تست شوند .

تعارض منافع نویسندگان اعلام میکنند که هیچ تضاد منافعی در رابطه با انتشار این مقاله وجود ندارد .

شکل هفت مصرف سود پرک
سود پرک شاهین
سود پرک شکل پنج
نمودار 2 سودپرک
سود پرک شکل 2
شکل 3 سود پرک