جوهر نمک یا همان اسید کلریدریک یک اسید بسیار پر مصرف در سطح کشور می باشد که از نمک طعام به وجود می آید و کاربرد های فراوانی دارد قابل ذکر است جوهر نمک نام دیگر اسید کلریدریک می باشد که در درصد های متفاوتی یافت می شود که بیشترین کاربرد آن ۳۲ درصد می باشد .

 

شرکت اذر اسید جوهر نمک ۳۲ و ۳۳ درصد برای مشتریان خود ارائه می دهد .

 

جوهر نمک ارائه شده توسط شرکت آذر اسید کاملا بی رنگ بوده و دارای کیفیت صادراتی می باشد که بوی نسبتا غلیظی دارد که استشمام مستقیم آن میتواند موجب آزار فرد گردد . جوهرنمک یا اسید کلریدریک ۳۲% ارائه شده توسط این شرکت به صورت فله ، بشکه ، کالن و … می باشد و هیچگونه محدودیتی در این مورد وجود ندارد .

 

جوهر نمک های ارائه شده تولید بهترین کارخانه کشور می باشد که در ارومیه تولید می شود . مشتریان میتوانند بهترین جنس و کیفیت اسید کلریدریک کشور را از طریق قسمت تماس با ما با بهترین قیمت از ما بخواهند و در سریعترین زمان جنس خود را تحویل بگیرند .

شرکت دارای دو انبار یکی در تهران و یکی در تبریز می باشد . مشتریان میتوانند در هر جای ایران بنا به موقعیت منطقه محل زندگی از انبار نزدیک به خود خریداری نمایند . با این حال انبار تبریز مزیت هایی نسبت به انبار تهران دارد که به شرح زیر است :

 • مشتریان برای خرید از انبار تبریز نیازی نیست که هیچ گونه هزینه انبارداری و هزینه بارگیری پرداخت نمایند
 • مشتریان می توانند ظروف خود را به انبار تبریز فرستاده و جوهر نمک ۳۲% را در ظروف خود تحویل نمایند . بازهم هزینه ای برای بارگیری یا … از مشتری گرفته نخواهد شد و کاملا رایگان می باشد .
 • مشتریان برای خرید نیازی نیست مسافت زیادی را تا تهران متحمل هزینه حمل و بارگیری و انبارداری شوند .

لازم بذکر است رایگان شدن هزینه های فوق بدین صورت انجام نگرفته است که در قیمت جنس جبران شود بلکه شرکت بزرگ آذراسید سود بیشتر خود را در فروش بیشتر و رضایت مشتریان خود میبیند . همچنین انبار های تبریز تحت مالکیت خود شرکت و متعلق به خود شرکت می باشد و یکی از دلایل رایگان بودن هزینه های فوق الذکر همین مورد می باشد .

 

برای خرید جوهر نمک تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

 • شرکت                      ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
 • آقای مرتضی بخشایشی   ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
 • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

 • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
 • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

اسید کلریدریک جوهر نمک

معرفی

اسید کلریدریک یا همان جوهر نمک ( به جز محلول حاوی بیش از ۱۰٪ کلرید هیدروژن ) تعیین شده است به عنوان یک ماده مضر تحت قوانین ژاپن، و یک ماده به شدت خورنده است . افرادی که مسئولیت رسیدگی به اسید کلریدریک و جوهر نمک را دارند باید قوانین و مقررات مربوطه را یاد بگیرند(مانند سمها و مواد مضر)، خواص آن، و اقدامات احتیاطی در حمل و نقل آنها، و باید آنها برای اطمینان از ایمنی رعایت شوند.

این جزوه کامپایل اطلاعاتی است که فروشندگان،مراکز حمل و نقل و مصرف کنندگان  اسید کلریدریک ویا همان جوهر نمک به عنوان یک راهنما برای پیشگیری معمول از حوادث نیاز دارند.

اطلاعات در مورد اسید کلریدریک

اسید کلریدریک برای فروش

جوهر نمک تجاری به طور معمول ۳۵٪ کلرید هیدروژن (۳۸٪در موارد خاص)، و صنعتی، معرف، افزودنی های غذایی طبقه بندی شده، ونمرات فارماکوپه ژاپنی با توجه به استفاده از آن است. از ویژگی های این نمرات در JSIA (ژاپن انجمن سودا صنعت) استاندارد، JIS مشخص(استانداردهای صنعتی ژاپن)، و JSFA به عنوان (استاندارد ژاپنی برای مواد افزودنی مواد غذایی)  در جداول زیر نشان داده شده است.

کیفیت صنعتی جوهر نمک  سنتتیک (JSIA 04-1998)

مولفه

نوع اول

نوع دوم

درصد اسید کلریدریک

۳۷ درصد

۳۵ درصد

درصد آهن

۰٫۰۰۰۵ درصد

۰٫۰۰۲ درصد

باقی مانده احتراق

۰٫۰۰۵ درصد

۰٫۰۱ درصد

کیفیت درجه بندی اسید کلریدریک (JIS K 8180-1975)

گروه خاص

مقدار آنالیز آرسنیک

مانده بر روی تبخیر

۰٫۰۰۱ درصد

۰٫۰۰۱ درصد

پس مانده های احتراق

۰٫۰۰۰۵ درصد

۰٫۰۰۰۵ درصد

میزان سولفات

۰٫۰۰۰۱ درصد

۰٫۰۰۰۱ درصد

کلر آزاد

۰٫۰۰۰۰۱ درصد

۰٫۰۰۰۰۱ درصد

ید – کاهش مصرف

۰٫۰۰۰۱ درصد

۰٫۰۰۰۱ درصد

مواد سنگین

۰٫۰۰۰۰۵ درصد

۰٫۰۰۰۰۵ درصد

آهن

۰٫۰۰۰۰۲ درصد

۰٫۰۰۰۰۲ درصد

آرسنیک

۰٫۰۰۰۰۰۱ درصد

۰٫۰۰۰۰۰۰۵ درصد

محتوا

۳۵ الی ۳۷

۳۵ الی ۳۷

کیفیت جوهر نمک برای مکمل های غذایی (JSFA-III، ۱۹۷۳)

ظاهر

بی رنگ

سولفات ها

۰٫۰۱۲ w/v %

آرسنیک

۰٫۰۰۰۲ w/v %

مواد سنگین

۰٫۰۰۱ w/v %

آهن

۰٫۰۰۳ w/v %

پس مانده های احتراق

۲۰۰ ppm

اسید کلریدریک شامل محصول اسید کلریدریک غلظت های مختلف و همراه قطعات به عنوان یک محصول جانبی از واکنش شیمیایی فرآیندهای مختلف است. استفاده از محصول اسید کلریدریک پس از اخذاطلاعات کافی در مورد سایر اجزاء از کلرید هیدروژن و یا سایر اطلاعات از تولید کننده مهم است.

 1. مشخصات کلی جوهر نمک

جوهر نمک غیر قابل اشتعال، شفاف و بی رنگ مایع است. هنگامی که دارای غلظت ۲۵٪ یا بیشتر است، این یک ماده ی بخار زاست (گاز هیدروژن کلرید، گاز اسید هیدروکلریک) اسید قوی.

اسید کلریدریک با کرومات، پرمنگنات، یا پرسولفات واکنش نشان می دهد برای تولید کلر؛ و با پراکسید فلز واکنش داده برای تولید کلرید و کلر.

گاز جوهر نمک دارای بوی تند قوی و بسیار خورنده است.

اسید کلریدریک برای انسان و حیوانات مضر است. استنشاق مقدار زیاد جوهر نمک  سبب مسمومیت منجر به مرگ میشود.

هنگامی که اسید کلریدریک گرم است، آن  مقدار زیادی دود تولید میکند.

اگر چه جوهر نمک  خود غیر انفجاری یا غیر قابل اشتعال است، موجب پوسیدن فلزات مختلف برای تولید هیدروژن میشود. اگر هیدروژن با هوا مخلوط شود، انفجار ممکن است رخ دهد.

نمونه هایی از مواد مقاوم در برابر خوردگی اسید کلریدریک شامل شیشه، سرامیک مقاوم در برابر اسید، واشر لاستیکی مقاوم در برابر اسید، وینیل سفت و کلرید سخت، پلی اتیلن، و FRP مقاوم در برابر اسید هستند.

اثرات جوهرنمک بر روی بدن انسان

 

اگر پوست یا غشای مخاطی در معرض اسید کلریدریک قرار گیرد ، ملتهب می شود.

اگرپس از درمان چشم در معرض اسید کلریدریک قرار بگیرد، چشم بیمار ممکن است ضعیف، و یا حتی سبب از دست دادن چشم میشود.

کار کردن در یک غبار زیاد محیط زیست یا گاز اسید کلریدریک ممکن است در به خوردگی دندان منجر شود.

اگر جوهر نمک است به اشتباه بلعیده شود، باعث استفراغ و یا معده درد، خشکی دهان و احساس سوزش، و همچنین کاهش در ضربان قلب میشود. دوز کشنده از مصرف خوراکی اسید کلریدریک غلیظ گفته می شود ۱۵ تا ۲۰ گرم برای بزرگسالان و ۵ گرم برای کودکان است؛ با این حال، این ممکن است بطور قابل توجهی از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

در جدول زیر علائم ناشی از گاز اسید کلریدریک (کلرید هیدروژن) در هوا با توجه به غلظت آورده شده است.

نشانه

میزان (ppm)

میزان قابل قبول

حد پایدار بلند مدت

۵

علائم خفیف

تولید اشک , سرفه , عطسه , آبریزش بینی

۵ الی ۵۰

علائم متوسط

مشکل در تنفس , باز کردن چشم , گرفتن سینه , احتمال مرگ

۵۰ الی ۱۰۰

علائم جدی

امکان نفس کشیدن , بیهوشی , مرگ در ۳۰دقیه الی یک ساعت

۱۰۰۰ الی ۱۳۰۰

دز مرگبار

۱۳۰۰ الی ۲۰۰۰

از آنجا که گاز جوهر نمک دارای بوی تند قوی، حضور آن را میتوان شناسایی کرد حتی زمانی که غلظت کم ۰٫۱۳-۰٫۲۶ پی پی ام باشد.

ظروف برای جوهر نمک

 1. ۱٫       انواع ظروف

ظروف حمل و نقل مورد استفاده برای اسید کلریدریک مخازن پلاستیکی مهر و موم شده است، مانند بطری های مقاوم در برابر اسید (از جمله ظروف پلی اتیلن، و غیره)،و تانکرهای غیر فلزی، مخزن آب خودروها، تانکر و واشر با مقاومت  در برابر خوردگی،.

 1. ۲٫      نمایش بر روی ظروف

“قانون کنترل مواد سمی و مضر ” نیاز به  برداشت در ظروف در زیر نمایش داده می شود:

کانتینر (خارج): ” استفاده غیر پزشکی ” و “مواد مضر”(کارکترهای قرمز بر روی یک پس زمینه سفید)نام، درجه، وزن خالص .

نام و آدرس تولید کننده و یا وارد کننده مخزن کامیون : “سم” (کارکترهای سفید در یک پس زمینه سیاه و سفید)(در جلو و پشت )

در هر دو طرف تانک، “استفاده  منحصر به فرد برای اسید کلریدریک ” نمایش داده می شود.

مراقبت باید به الزامات نمایش بر اساس قوانین مرتبط و آیین نامه در نظر گرفته شود .

سیستم های انتقال مواد

 1. ۱٫       حمل و نقل

(۱)   اقدامات احتیاطی عمومی

ظروف حمل و نقل باید محکم و مهر و موم باشد به طوری که اسید کلریدریک نشت نکند، و باید با دقت رفتار شود تا آنها نشکند.

حمل و نقل جوهر نمک باید با دقت انجام شود، پوشیدن عینک ایمنی و دستکش، و چکمه های لاستیکی یا لباس لاستیک ضروری است.

در مورد حمل و نقل، حفظ مواد قلیایی و فلزات به دور از اسید کلریدریک ، و ظروف را در بالای دیگر ظروف حاوی مواد شیمیایی آلی قرار ندهید

حمل و نقل اسید کلریدریک در بطری های مقاوم در برابر اسید

هنگامی که بطری های مقاوم در برابر اسید حاوی اسید کلریدریک به حمل و نقل،آنها را بررسی کنید به طور کامل از قبل برای آسیب و شرایط مهر و موم بطری .

هنگامی که بطری مقاوم در برابر اسید ، انتقال میابد، یک چرخ صرف نظر ازوجود یا عدم وجود هر گونه مطلبی استفاده میشود. از زنجیره سنگین، قرقره، یاآسانسور موقت استفاده می شود.آنها نمی تواند حمل کنند بطری هارو با نگه داشتن آنها با کلاه یا گردن.

حمل و نقل اسید کلریدریک توسط مخزن

قوانین نیاز است که هv مخزن باید یک سند توصیف نام، قطعات و درجه  مطالب ارائه دهد، اقدامات کمک های اولیه در صورت تصادف، تجهیزات حفاظتی، ابزار و غیره در نظر گرفته شود.در مورد دوره های طولانی از حمل و نقل، یک راننده آماده به کار مورد نیاز است برای سوار شدن در کامیون.

راننده باید مطمئن باشد  درب یا دریچه به طوری بسته است که مایع نشت نشود.

      حمل و نقل جوهر نمک  با کشتی

هنگامی که بطری یا مخزن های فلزی حاوی اسید کلریدریک  ، مقاوم در برابر اسید هستند توسط کشتی حمل و نقل انجام میشود، مراجعه به “قانون ایمنی کشتی.”

هشدارها برای ذخیره سازی

ظروف حاوی اسید کلریدریک خارج از منزل باشد . اگردر داخل خانه قرار داده شد،  مطلوب است که رنگ مقاوم در برابر اسید و ملات مقاوم در برابر اسید استفاده مشود، و کف باید با آسفالت، بلوک مقاوم در برابر اسید ، یا سدیم پوشش داده شود .سیلیکات تحت درمان با بتن، چرا که ساختمان با غبار اسید کلریدریک خورده خواهد شد، لازم است محل ذخیره سازی به زهکشی مجهز باشد، و هر اسید هیدروکلریک ریخته باید با استفاده از یک مقدار زیادی از آب با فشار شسته شود. برای این کار، یک منبع آب که می تواند مقدار زیادی آب داشته باشد باید نزدیک تخلیه واقع شود.

برای جلوگیری از خطرات بهداشتی ناشی از غبار اسید کلریدریک  ، و برای جلوگیری ازخطری که با هیدروژن تولید شده ، ساختمان باید از یک ساختار باز و تهویه مناسب برخوردار باشد.

تاسیسات الکتریکی که مهر و موم شده و مقاوم در برابر خوردگی است استفاده کنید . برای سیم کشی، استفاده از سیم و پوشش پلاستیکی، و یا استفاده لوله های فلزی مهر و موم شده توسط رنگ یا پلاستیک خط لوله مقاوم در برابر اسید لازم است،

ذخیره اسید کلریدریک جدا از اکسیدان (به ویژه، اسید نیتریک و یا کلرات) و مواد قابل احتراق، و همچنین سیانیدها و یا سولفید.

اجتناب از نور مستقیم خورشید و مجاورت نزدیک به یک منبع گرما . علاوه بر این، جلوگیری ازمعابر و مکان های که در آن خطر سقوط هر چیزی وجود دارد.

ظروف باید  قوی و مقاوم در برابر خوردگی، ونباید اجازه دهد که محتویات به بیرون بریزد.

هنگامی که جوهر نمک در مخزن ذخیره می شود، همیشه مقدار را بررسی کنید باقی مانده جوهر نمک برای جلوگیری از هر گونه خطر سرشار آن است. نصب سوراخ تهویه در مخزن و اتصال سوراخ به یک مرکز پیشگیری خطرالزامی است.

مخزن کامیون، مخازن ریلی، و تانکرها

ظرفیت یک کامیون مخزن به طور معمول ۵ تا ۸ تن است.

ظرفیت مخزن راه آهن به طور معمول ۱۰ تا ۳۰ تن است.

ظرفیت برخی از تانکرهای نفتکش ۵۰ تا ۲۰۰ تن است.

ساختار

 

هنگامی که اسید کلریدریک حمل می شود، و یا با استفاده از یک مخزن کامیون ،مخزن خودرو، و یا تانکر دریافت میشود، مهم است شناخت درست از ساختارو مواد از شیر آلات و لوله، و همچنین داخل و خارج ازمخازن ذخیره سازی مربوط به حمل و نقل، دریافت، و عملیات حمل و نقل دراساس نقشه های درست و دقیق. و برای نگه داشتن همه در مورد اینها.

تخلیه بار از  کامیون، مخازن راه آهن، تانکر

در دریافت، مطمئن شوید که فرد مسئول از کارخانه به طور مستمر مشاهده و چک میکند لوله ها ، باز و بسته شدن سوپاپ ها، چک کردن ازشروع و ختم دریافت و چک کردن از مقادیر را .

هنگامی که بارگیری و تخلیه با استفاده از یک مخزن کامیون انجام میگیرد، مطمئن شوید که کتابچه راهنمای ترمز و قفل خودرو اعمال می شود به طوری که کامیون می تواند در طول حرکت عملیات را انجام دهد. تحت هیچ شرایطی نباید کامیون مشاهده نشده باقی بماند.

زمانی که تخلیه از کامیون ، مخزن راه آهن ، و یا تانکر، استفاده از یک پمپ و یا فشرده هوا لازم است. اگر یک گاز از هوا (نیتروژن یا دی اکسید کربن) استفاده می شود، بلافاصله  اپراتور در حال بارگذاری مطلع است یا نشان می دهد این واقعیت را که در مخزن به طوری که هیچ ترس از خفگی زمانی که یک اپراتور نیاز به وارد شدن به مخزن دارد وجود ندارد.

سرپرست تخلیه باید مطمئن شود که اپراتورهای کافی برای آگاهی از خواص اسید کلریدریک ، مفاصل وخط لوله؛ اجازه می دهد آنها را به کار این فقط پس از بررسی محتویات مخزن و آزمایش منافذ و دریچه های ایمنی.

زمانی که تخلیه با استفاده از پمپ (یا سیفون)، با حذف دریچه مخزن در کامیون مخزن، مخزن راه آهن و یا تانکر است اجازه می دهد تا هوا را وارد کند. حذف خاموشی صفحه لوله ، اتصال خط لوله از مخزن ذخیره سازی به لوله تحویل، و راه اندازی پمپ (و یا سیفون) برای شروع تحویل است . هنگامی که مخزن تخلیه شده است، متوقف کردن پمپ (و یا سیفون)، حذف خط لوله از لوله تحویل، و نزدیک دریچه از مخزن است.در این عملیات، باید مراقبت شود به طوری که اسید کلریدریک نمی تواند در تماس با قطعات فلزی باشد.

تسهیلات برای اسید کلریدریک فشار پمپاژ از طریق یک لوله انعطاف پذیر مانند یک لوله لاستیکی  با یک فشار سنج مجهز شده است، و یک شیلنگ مقاوم در برابر فشار ضد زنگ باید استفاده شود. قبل از فشار پمپاژ،بازرسی شلنگ، فشار سنج، و اتصال شلنگ، مراقبت کافی و به حد از فشار کاری شلنگ است.

استفاده از جوهر نمک

 1. ۱٫       هشدارهای عمومی

از آنجا که اسید کلریدریک بسیار خورنده است، اپراتورها باید همیشه لباس محافظ هنگام مدیریت اسید هیدروکلریک داشته باشند. دوش گرفتن و حمام پس ازعملیات، و شستن صورت و دست خود، و غرغره بلافاصله قبل از مصرف یک وعده غذایی الزامی است.

اگر مکانی که در آن غبار اسید کلریدریک تولید شده است، و نه به طور طبیعی تهویه ندارد، هوا آلوده با استفاده از یک اگزوز باید تخلیه شود.

هنگامی که یک بطری اسید ، مقاوم در برابر مهر و موم باز شده است، فشار کمی بالاتر دربطری از فشار محیط ممکن است محتویات را خارج کند؛ بنابراین، همیشه صورت یا دست به دور از بطری باید باشد.

هنگامی که جوهر نمک است که از یک بطری در برابر اسید، گرفته شده است، نمی شود از فشار هوا استفاده کرد، اما استفاده از یک نگهدارنده بطری است که می تواند با خیال راحت کج باشد.

هنگامی که اسید کلریدریک است توسط مکش نمونه، از یک پیپت امن ، خلاءلوله ، و یا معادل آن استفاده میشود.

اگر یک اپراتور نیاز به وارد کردن مخزن ذخیره سازی، مخزن خودرو، تانکر، کامیون مخزن و یا تجهیزات با استفاده از جوهر نمک ، پر کردن مخزن با آب به تمیز کردن آن از قبل،و به اندازه کافی مخزن پس از گرگرفتگی تهویه است. قطع هر گونه لوله های اسید کلریدریک متصل به مخزن ذخیره سازی، و یا وارد کردن یک صفحه برای جلوگیری از هر جوهر نمک ، و اپراتور باید با پوشیدن ماسک های تهویه (هواکش هوا) و طناب ایمنی  ویک ناظر ایستاده در خارج از مخزن وارد شود.

باید دقت شود به طوری که اسید کلریدریک مورد استفاده قرار گیرد مخلوط نیست وواکنش با اکسید (به خصوص اسید نیتریک و کلرات)، سیانید، یا سولفید که تولید گازهای سمی میکند.

هشدارها برای آتش

اگر چه اسید کلریدریک است قابل احتراق نیست، خورده فلزات مختلف برای تولید هیدروژن است. بنابراین، جداسازی هر گونه شعله های آتش در حین عملیات از خطوط لوله و مخزن واجب است.

اگر لوله ها و یا مخزن  جوش داده شود و یا برش با استفاده از مشعل و یا هر ابزار با استفاده از یک شعله، لازم است برای بررسی اینکه آیا جوهر نمک است مرخص شده است و این که آیا لوله ها و مخزن به اندازه کافی تمیز شده و تهویه هوا قبل از شروع عملیات صورت گرفته است.

پاکسازی ظروف خالی و فاضلاب

به عنوان یک قاعده، به اندازه کافی تمیز کردن ظروف خالی با آب به حذف هر گونه باقی مانده جوهرنمک پس از تخلیه محتویات کمک میکند. با این حال، زمانی که ظروف به طور انحصاری برای جوهر نمک استفاده می شود، و باقی مانده غبار یا اسید نمی تواند به خارج نشت کند، تمیز کردن با آب مورد نیاز نمی باشد.

هنگامی که جوهر نمک  دفع میشود، آن را با اضافه کردن شیر آهک یا یک محلول خاکستر سودا در حالی که به آرامی آن  تکان داده شده خنثی میکنند ، و سپس آن را با مقداری آب رقیق میکنند.

اقدامات پیشگیری از حوادث

بر اساس قوانین نیاز است که اقدامات مختلف برای پیشگیری از حوادث ایجاد شود

قوانین عامل

این مهم است که ایجاد قوانین برای استفاده مناسب از امکانات برای دست زدن به اسید کلریدریک و یا هر تأسیسات وابسته، به کار آنها  مطابق با این قوانین است.

بازرسی داوطلبانه

جوهر نمک یک ماده بسیار خورنده است. مهم است که به صورت دوره ای بازرسی از تجهیزات که برای دست زدن به اسید کلریدریک استفاده می شود انجام شود و سوابق بازرسی حفظ شود.

نظارت توسط افراد واجد شرایط

هنگامی که قوانین شرایط خاصی را تصریح میکند، عملیات باید مطابق با این شرایط انجام شود.

 جلوگیری از عملیات نادرست

برای استفاده از امکانات برای دست زدن به اسید کلریدریک  ، مهم است که اقداماتی مانند نشانه ای از نام و جهت جریان مایع،و همچنین برنامه نویسی رنگ و نشانه ای از باز و بسته شدن جهت دریچه عمده و شیپور خاموشی ایجاد شود. علاوه بر این، برای بازرسی از مراحل عملیاتی و یا امکانات، استفاده از یک چک لیست موثر است.

اول از همه، مطمئن شوید که اپراتورهای دست زدن به جوهر نمک مشاهده استانداردهای عامل برای عملیات امن است. برای این کار، ارائه آموزش و پرورش در موارد زیر لازم است:

محل آرنج، دوش، چشم، محلول سدیم بی کربنات برای غرغره، آب، تمیز کردن لوله های آب، و امکانات کمک های اولیه

روش های مناسب برای استفاده از محافظ و امکانات کمک های اولیه

اقدامات کمک های اولیه در مواقع اضطراری در نظر گرفته میشود

برای اپراتورهای پر کردن تانک، اندازه گیری برای جلوگیری از عدم کمبود اکسیژن لازم است.

همچنین مهم است آموزش به سرپرستان مربوط ، و به طور منظم انجام  آموزش برای مقابله با بلایا:

استفاده صحیح از امکانات کمک های اولیه

اقدامات در مورد صدمه شیمیایی در نظر گرفته میشود

 1. ۲٫      اقدامات پیشگیری برای بهداشت

اگر اپراتورهای دست زدن به اسید کلریدریک در روش های اداره مناسب آموزش دیده ، و به اندازه کافی تحت نظارت باشد، ازآسیب های جدی می تواند اجتناب شود. با این حال، آسیب ناشی از اسید کلریدریک جنبه نسبتا فراموش شده از دست زدن به مواد شیمیایی است، و از آنجا که بی توجهی به آموزش کامل و نظارت می تواند نتایج جدی، پیشگیری و درمان مربوط به ایمنی وبهداشت باید مورد تایید مجدد قرار گیرد.

اقدامات احتیاطی عمومی

مهم ترین جنبه  پیشگیری از حوادث مربوط جوهر نمک است که مطمئن شوید که اسید هیدروکلریک در تماس با چشم، دندان ها، یا پوست، و یا نفوذ اندام های تنفسی، معده یا روده بوده است یا نه.

تهویه محل کار به طوری که غلظت گازهای جوهر نمک در هوا است از حداکثر حد مجاز قرار گرفتن در معرض تجاوز نمی کند.

پس از دست زدن اپراتورها به جوهر نمک باید با یک بی کربنات سدیم در پایان کار برای جلوگیری از خوردگی دندان ها غرغره شود.

انجام معاینات فیزیکی دوره ای مورد نیاز است، و خوردگی دندان ها، آسیب مزمن پوست، اختلالات تراشه مزمن، و یا اختلالات بینایی وجود داشته باشد، بی درنگ درمان پزشکی ارائه می کنند.

لباس های محافظ و دستگاه ها

لباس حفاظتی و دستگاه ها در شرایط خوبی حفظ به طوری که می توان آنها را بلافاصله استفاده کرد. سایش عمده حفاظتی و دستگاه های عینک محافظ هستند،لباس های حفاظتی (JIS T 8115-1979)، دستکشهای حفاظتی (JIS T 8116-1979)،چکمه های محافظ (JIS T 8117-1979)، و ماسک ضد گاز (JIS T 8152-1975). علاوه بر این،آماده ماسک اکسیژن، طناب ایمنی و …  مورد نیاز است.

مراقبت برای جلوگیری از نشت به دلیل پرتاب از سوپاپ ها، خاموشی، یامفاصل دیگر در ماشین آلات و تجهیزات. هرگز تعمیر تجهیزات، لوله ها به همین ترتیب در طول مدیریت عملیات است.

هنگامی که لوله کشی و یا موارد دیگر نیاز به تعمیر دارند، مطمئن شوید که فشار داخلی  به فشار محیط و هر تساوی مایع باقی مانده حذف شده است.

اتاق برای استفاده  و یا ذخیره سازی جوهر نمک ، آب فراهم شده برای  خاموشی و رسانه های تخلیه به طوری که مقدار زیادی از آب را می توان عرضه کرد

از ظروف  اسید کلریدریک بسیار متمرکز و یا گرم اسید کلریدریک ، گاز اسید هیدروکلریکی که کمی سنگین تر از هوا خواهد بود تولید می شود. در حالی که گاز اسید هیدروکلریک است که به راحتی در آب حل می شود،اسپری آب باید استفاده شود برای از بین بردن هر گاز اسید کلریدریک  به بیرون.

حوادث در طول حمل و نقل باید به مرکز بهداشت گزارش شود،ایستگاه پلیس و ایستگاه آتش، و اقدامات در بالا توضیح بایدانجام شده است.

تعمیر و نگهداری از امکانات(تمیز کردن و تعمیر)

تمیز کردن و یا تعمیر یک مرکز پس از استفاده از جوهر نمک باید به کارگردانی سرپرست با تجربه که خطرات را به خوبی می داند انجام میشود. علاوه بر این اقدامات احتیاطی به طور کلی، مراقبت از موارد زیر است:

مطمئن شوید که اسید کلریدریک به طور کامل  در پورت ورودی مسدود شده از مخزن.

هنگامی که یک اپراتور وارد مخزن و یا تاسیسات میشود، حذف محتویات توسط پمپاژو یا جریان تا آنجا که ممکن است، کاملا  با آب تمیز میشود.

تمام لوله متصل به مخزن و یا تاسیسات از بین میروند. در صورت امکان،حذف آنها را با مرتب سازی آنها به دو گروه انجام میدهند.

هوای تازه با دمنده  کوچک فراهم میشود. هنوز استفاده ازهوای فشرده  خطرناک است.

نمایش یک علامت هشدار دهنده زمانی که یک اپراتور در داخل مخزن و یا امکانات دیگر.

هنگامی که لوله کشی در حال تعمیراست، حذف هر گونه جوهر نمک در لوله ، و تمیز کردن لوله به اندازه کافی با آب گرم یا سرد است.

امکانات ایمنی

به منظور جلوگیری از جوهر نمک به بیرون درز از جریان از این منطقه ازتجهیزات ذخیره سازی، بهتر است برای نصب تجهیزات ذخیره سازی امن جوهر نمک و یا امکانات برای بازیابی آن و جلوگیری از ایجاد صدمه انجام گردد.

حفاظت  برای نگهداری مایعات، تخت مخزن، و سازه و معادن مانند ارائه  با استفاده از رنگ مقاوم در برابر اسید، بتن اندود شده باآسفالت، بلوک مقاوم در برابر اسید، و یا امکانات تحت درمان با سیلیکات سدیم است.

نمونه ای ازامکانات عبارتند از:

مخازن یدکی است که می تواند جوهر نمک در یک زمان کوتاه در اضطراری دریافت شود

جوهر نمک به بیرون درز بهبود یا دفع شود. برای دفع،خنثی کردن آن را با قلیا، یا با یک مقدار زیادی از آب است.

 1. اقدامات اضطراری
 2. راهنمایی های عمومی

از آنجا که توضیحات زیر تنها پوشش می دهد اقدامات کمک های اولیه، تشخیص و درمان توسط یک پزشک بعد از انجام این اقدامات مورد نیاز است. اگر وجود نداشت هیچ بیمارستان یا کلینیک در کارخانه، نمایش ابزار فوری تماس در مواقع اضطراری با نزدیکترین پزشک، بیمارستان، آمبولانس  الزامی است

در صورت آسیب شیمیایی ناشی از جوهر نمک  ، اسید باید بی درنگ از پوست و چشم برداشته  شود. هر چه زودتر جوهر نمک حذف شود، موثرتر از درمان های بعدی است.

همیشه موچین، قیچی، برس، گیتس، وگاز ضد عفونی کننده دارند، کاغذ روغن زده، پنبه جاذب، گروه محصولات، باند، تسمه و چسبباند آماده به عنوان تجهیزات کمک های اولیه؛ علاوه بر این، باید تنتور الکلی، ید،یک محلول مرکورکروم درصد، محلول پراکسید هیدروژن، آمونیاک، یک محلول اسید بوریک ، یک محلول بی کربنات سدیم  پماد بوریک اسید، روغن نباتی تصفیه شده، و شراب به عنوان اولین داروی کمک کننده است. علاوه بر این،باید شیر منیزی آماده برای مواردی که جوهر نمک بلعیده شده است باشد، و ۰٫۵٪ pontocaine به عنوان یک عامل بی حس کننده موضعی برای مواردی که در آن جوهر نمک وارد چشم شده است.

قرارگرفتن در معرض پوست

در مرحله اول، شستن پوست با یک مقدار زیادی از آب روان برای مدت طولانی تا زمانی که اسید هیدروکلریک به طور کامل حذف شود. لباس باید بلافاصله حذف شود. هرگز سعی نکنید برای خنثی سازی اسید با قلیا.

همیشه در خاطر داشته باشید که علائم شوک، مثل تاکی کاردی، بیش از حدعرق کردن و فروپاشی، به طور ناگهانی می تواند در موارد آسیب های شیمیایی جدی رخ دهد یا آسیب شیمیایی پوشش یک منطقه بزرگ از بدن، و اگر چنین علائمی رخ دهد،  بیمار بی سر و صدا در محیط باشد، و گرم او را نگه داریم او را به درجه ای که بیش از حد گرم است تا زمانی که یک پزشک می آید.

قرار گرفتن در معرض چشم

اگر جوهر نمک وارد چشم شود، بلافاصله آن را با آب پاک میکنیم با یک مقدار زیاد جریان آب به مدت حداقل ۱۵ دقیقه .

در این مورد، باز نگه داشتن پلک به طوری که آب می تواند به هر بخشی از کره چشم و پلک ها برسد.

پس از شستشو،  یک تا چند قطره از محلول ۰٫۵٪ pontocaine یا معادل آن عامل بی حس کننده موضعی به عنوان درمان کمک های اولیه استفاده میکنیم.

  پماد دیگر مگر اینکه تحت هدایت پزشک استفاده نکنید.

بلافاصله بیمار درمان پزشکی دریافت میکند توسط یک پزشک، در صورت امکان،توسط چشم پزشک.

بلع

بلافاصله  با یک پزشک تماس بگیرید.

اگر بیمار به وضوح آگاه است، بیمار را مجبور به استفراغ کنید (هیچ مشکلی با استفراغ طبیعی وجود ندارد.)  بلافاصله شیر منیزی رابارها و بارها در فواصل کوتاه به بیمار بدهید. اگر این غیر ممکن است، باید بیمارمقدار زیادی آب بنوشد. هرگز بی کربنات سدیم به بیمار ندهید.

اگر بیمار بیهوش است، هیچ چیز را به بیمار ندهید.

مسمومیت ناشی از کنسانتره  و هیدروکلریک اسید یا کلرید هیدروژن

مسمومیت خفیف باعث التهاب نای میشود. سرفه کمک میکند به وسیله استنشاق اکسیژن.

درد و رنج بیمار ناخودآگاه از مسمومیت حاد به یک مکان با حرکت هوای تازه و سرد نیست. اگر تنفس را متوقف کرده است، با تنفس دهان به دهان احیا میکنیم. از آنجا که زمان اغلب به هدر رفته اگر یک فرد عادت کرده اند به دست زدن به اکسیژن در دسترس نیست، برای اولین باربا یک پزشک مشورت میکنیم.

ماساژ قفسه سینه بیمار به سمت قلب در یک محل گرم راحت اما نه بیش از حد گرم را برای بهبودی  گردش خون است.هیچ محرک مورد نیاز استنشاق اکسیژن به اندازه کافی انجام نشده است. انجام ندادن شوک مگر اینکه تحت دستورالعمل یک پزشک باشد.

خواص جوهر نمک

فرمول مولکولی: HCl

وزن مولکولی: ۳۶٫۴۶

وزن مخصوص: ۱٫۱۸ (۱۵, ۳۵% concentration)

نقطه ذوب: ۶۶ (۳۵% concentration)

نقطه جوش : ۱۰۸٫۶

فشار بخار : ۱۰٫۶ mmHg

 1. ارتباط بین غلظت جوهر نمک تشکیل شده ، دما، و غلظت تعادل هیدروکلریک اسید

جذب درجه حرارت (C)

غلظت فاز گاز گاز کلرید هیدروژن (%)

۵

۱۰

۲۰

۳۰

۵۰

۷۰

۹۰

غلظت تعادلی اسید کلریدریک (%)

۵

۳۳٫۸

۳۶٫۱

۳۸٫۶

۴۰٫۰

۴۱٫۹

۴۳٫۲

۴۴٫۱

۱۰

۳۳٫۲

۳۵٫۵

۳۸٫۰

۳۹٫۴

۴۱٫۳

۴۲٫۵

۴۳٫۴

۱۵

۳۲٫۶

۳۳٫۹

۳۷٫۳

۳۸٫۷

۴۰٫۶

۴۱٫۸

۴۲٫۷

۲۰

۳۲٫۰

۳۴٫۲

۳۶٫۶

۳۸٫۰

۳۹٫۹

۴۱٫۱

۴۲٫۰

۲۵

۳۱٫۳

۳۳٫۶

۳۵٫۹

۳۷٫۴

۳۹٫۲

۴۰٫۴

۴۱٫۳

۳۰

۳۰٫۴

۳۲٫۹

۳۵٫۲

۳۶٫۵

۳۸٫۴

۳۹٫۶

۴۰٫۶

۴۰

۲۹٫۲

۳۱٫۶

۳۳٫۸

۳۶٫۱

۳۷٫۰

۳۸٫۱

۳۹٫۰

۵۰

۲۸٫۰

۳۰٫۰

۲۸٫۲

۳۳٫۶

۳۵٫۴

۳۶٫۵

۳۷٫۴

 1. حرارت رقت جوهر نمک

نرخ مولاریته

H2O/HCl

۳

۵

۱۰

۱۲

۱۵

۲۰

۲۵

۵۰

۱۰۰

۲۰۰

۴۰۰

۱۶۰۰

HCl

Wt%

۴۰٫۳

۲۸٫۹

۱۶٫۹

۱۴٫۵

۱۱٫۹

۹۲

۷٫۵

۳٫۸۹

۱٫۹۶

۱٫۰۰

۰٫۵۰۷

۰٫۱۲۷

Kcal/g.mol

HCl

۴٫۴۷

۲٫۷۶

۱٫۴۶

۱٫۲۵

۱٫۰۵

۰٫۸۵

۰٫۷۳

۰٫۴۳۳

۰٫۳۴۳

۰٫۲۴۹

۰٫۱۸۱

۰٫۰۹۰

گرمای انحلال جوهر نمک در آب

 1. فشارهای نسبی از HCl و H2O در اسید کلریدریک

قوانین و مقررات مربوط

اگر چه جوهر نمک عمدتا سمی و مضر است، قانون کنترل، از آن نیز توسط تحت پوشش قانون دارویی ، قانون بهداشت مواد غذایی، قانون ایمنی کشتی، آلودگی قانون کنترل، قانون کنترل آلودگی هوا، و زباله وتمیز کردن قانون عمومی، بهداشت حرفه ای و قانون ایمنی، قانون دفاع آتش، وقانون کنترل گازبا فشار بالا، مراقبت های بزرگ باید در هنگام دست زدن در نظر گرفته شود.

مواد سمی و مضر، قانون کنترل

جوهر نمک (به جز از ۱۰٪ یا کمتر) به عنوان یک مخرب مشخص مواد و مشمول مقررات به بازاریابی، ذخیره سازی، مصرف ،حمل و نقل، و غیره است

نمایندگی در جوهر نمک  ، و حامل با استفاده از وسایل نقلیه موتوری که در حال بارگذاری ظرفیت برای اسید هیدروکلریک ۵ تن یا بیشتر است، و یا وسایل نقلیه موتوری است که ظروف از ظرفیت ۱۰۰۰ لیتر یا بیشتر در حال بارگذاری است باید یک انتصاب فرد مسئول از دست زدن به مواد سمی و مضر در هراستقرار برای جلوگیری از خطرات بهداشتی باشد. همه افرادی که مسئولیت رسیدگی به جوهر نمک در کار مسئولیت های مدیریتی تحت قانون در مورد از دست دادن و جلوگیری از نشت، صفحه نمایش، اقدامات در مورد در نظر گرفته شودحوادث و سوانح، و غیره است.

هنگامی که جوهر نمک فراهم میشود یا به فروش میرسد، اقلام مورد نیاز باید ثبت شود ، و رکورد باید حفظ شود.

هنگامی که ۵ تن یا بیشتر از جوهر نمک  است در یک زمان با استفاده از یک حمل و نقل موتور خودرو، نشانه مورد نیاز باید نمایش داده می شود، و محافظ مورد نیاز تجهیزات برای حداقل دو نفر باید انجام شود. اگر یک زمان مشخص (۴ساعت رانندگی مداوم، و یا ۹ ساعت رانندگی در یک روز) است به بیش از توان ، یک راننده آماده به کار باید راننده همراه باشد.

با استانداردهای مربوط به اقدامات کمک های اولیه در مورد یک حادثه رانندگی بایدبرقرار شود، و رانندگان باید یک سند حمل است که در آن این اقدامات توصیف می کند. آموزش و پرورش و آموزش در اقدامات کمک های اولیه نیزضروری است.

هنگامی که جوهر نمک دور ریخته می شود، روش خنثی سازی تصریح کننده است  ( پس از تکان دادن در یک محلول مانند شیر آهک آن را خنثی میکند، باید آن را رقیق با یک مقدار زیادی از آب کرد.

برای ذخیره سازی مخزن (خارج از منزل، در داخل خانه، و زیرزمینی) از جوهر نمک  ، استاندارد آن ساختار و امکانات ایجاد شده است.

قانون امور دارو

جوهر نمک (به جز راه حل از ۱۰٪ یا کمتر) به عنوان یک مخرب مشخص ماده تحت قانون امور دارو، و به تنظیم دست زدن به آن است.

در ظروف یا بسته، نام و شخصیت “زیان”باید به رنگ قرمز در داخل یک قاب قرمز رنگ بر روی یک پس زمینه سفید نوشته شده باشد.

بازاریابی، ارائه، ذخیره سازی، و نمایش نیز تنظیم می شود.

قانون بهداشت مواد غذایی

جوهر نمک است به عنوان یک ترکیب شیمیایی سنتز مشخص زمانی که آن رادر نظر گرفته شده برای استفاده به عنوان یک افزودنی غذایی، و به عنوان محدودیت است که آن را به بازار عرضه شده است،نمایش داده شده، ساخته شده است، و پردازش شده است.

قانون ایمنی کشتی

جوهر نمک به عنوان یک ماده خطرناک (مواد خورنده) مقررات مشخص برای حمل و نقل و ذخیره سازی مواد خطرناک به موجب  قانون دارد، وشرکت کشتیرانی باید مشخصات مواد خطرناک را مشاهده کند ازقوانین برای بسته بندی، اطلاع رسانی از مواد خطرناک که از حمل و نقل توسط کشتی موتور خودرو، و غیره است

قانون کنترل آلودگی آب

از آنجا که جوهر نمک را تحت تاثیر قرار غلظت یون هیدروژن مشخص شده توسط مقررات و استانداردهای مربوط به آب تخلیه شده از موسسات، باید مراقبت شوند

قانون کنترل آلودگی هوا

جوهر نمک به عنوان یک ماده مضر بر اساس قانون، و غلظت مشخص از اسید هیدروکلریک ساطع شده از دود و دوده به اتمسفر تنظیم شده است به ۸۰ تا ۷۰۰ میلی گرم / NM3 بسته به انواع آن. از آنجا که دولت های محلی خاص استانداردهای انتشار دقیق ترمقررات دارند، باید مراقبت شود.

قانون دفع زباله و تمیز کردن عمومی

اسید زباله به عنوان زباله های صنعتی، و جمع آوری آن، انتقال، و دفع مشخص باید توسط شرکت و شرکت های خود را بر اساس استانداردهای مشخص انجام شود، و یا سپرده به خدمات دفع زباله های صنعتی تایید شده توسط فرماندار که اعمال صلاحیت بیش از این منطقه است.

قانون بهداشت و ایمنی شغلی

از آنجا که  جوهر نمک (به جز راه حل غلظت کمتر از ۱٪) تحت “قوانین برای جلوگیری از مشخص شدن به عنوان یک ماده شیمیایی مشخص خطرات ناشی از مواد شیمیایی تعیین و یا مانند ” از قانون،محیط زیست عامل باید تمیز شود، و باید دقت شود برای جلوگیری ازخطرات بهداشتی باید انجام گیرد.

قانون دفاع آتش

هنگامی که ۲۰۰ کیلوگرم یا بیشتر از اسید هیدروکلریک (به جز محلول کمتر از ۳۶٪ غلظت) ذخیره شده است و یا به کار گرفته، این باید به رئیس آتش نشانی اطلاع داده شود (سرپرست ایستگاه آتش نشانی) که اعمال صلاحیت بیش از این منطقه است.

قانون کنترل گازها با فشار بالا

کلرید هیدروژن مایع در یک سیلندر است مشمول مقررات قانون کنترل گازها با فشار بالا میباشد (گازهای سمی)

مواردی از بلایا

وقتی که یک اپراتور بطری های نمونه جوهر نمک را در دست دارد، ازیک بطری که به اندازه کافی در پیچ بود، پیچ درپوش شل شد و بطری به زمین افتاد. در این زمان،  جوهر نمک در بطری منعکس و وارد شده در چشم چپ سبب صدمه شیمیایی میشود.

هنگامی که یک اپراتور جوهر نمک از یک مخزن راه آهن به یک ۲۰R منتقل میشود از بطری با استفاده از یک شلنگ ، جوهر نمک از بطری سرریز کرده وبر روی صورت ریخته و سبب آسیب های شیمیایی میگردد.

هنگامی که یک اپراتور جوهر نمک  از یک مخزن ۲۵ تن  به یک مخزن مقاوم در برابر اسید تحت فشارمنتقل میشود از ۱ کیلوگرم / cm2 ، از لوله پی وی سی ۲inch ازورودی برای یک ابزار اندازه گیری جوهر نمک ناقص ملحق شدبه یک لوله لاستیکی، لوله های لاستیکی با توجه به فشار مایع ابزار و جوهر نمک باعث التهاب در هر دو چشم و گردن  اپراتور میشوند.

هنگامی که جوهر نمک از یک کامیون مخزن ۷ton منتقل شد مخزن ، شلنگ های لاستیکی و اسید هیدروکلریک در جریان است. در آن زمان، قطرات جوهر نمک بر روی چهره یک دستیارکامیون میریزد و به آسیب های شیمیایی منجر میشود.

در لحظه ای که یک اپراتور تبدیل دوک نخ ریسی از Y-شیر برای تغییرشماره ۱ ۳ پمپ که برای انتقال اسید هیدروکلریک از ۵m3 دریافت مورد استفاده قرار گرفت مخزن به مخزن ۱۰۰ تن بزرگ به پمپ NO.2 3 به علت خرابی ، جوهر نمک خارج شد و قطرات وارد هر دو چشم باعث آسیب های شیمیایی گردید، و در همان زمان، یک مسمومیت حاد خفیف ایجاد شده است. آن یافت شد در نتیجه جداسازی قطعات و بازرسی Y-دریچه که علت خطرخوردگی و شکستگی از دریچه به دلیل استفاده از مواد ضعیف بود.

پس از انتقال جوهر نمک از یک مخزن ذخیره سازی ۵۰ تن برای حمل و نقل،اپراتور تلاش برای باز کردن دریچه هوای فشرده با استفاده از یک ابزار دسته عطف به تخلیه مایع در لوله مایع، لوله های لاستیکی متصل به نوک آمد با توجه به فشار باقی مانده، و جوهر نمک خارج شدو وارد چشم چپ شد  و سبب آسیب های شیمیایی گردید.

در یک کارخانه جوهر نمک سنتتیک ، زمانی که یک اپراتور باز دریچه از جداکننده و رفت، پایین شلوار خود را گرفتار شد دریچه نصب شده در لوله پی وی سی-V شکل، و شیر را شکست. از آنجا که جوهر نمک  از دریچه شکسته سرازیر شد، او خم شد به آن را بادست راست مسدود کرد، اما چهره و دست خود در معرض اسید کلریدریک قرار گرفتند.

هنگامی که یک اپراتور حذف یک مشعل قرار داده شده در پایین از یک هیدروکلریک ستون سوزاندن اسید، و به جای کلاه نازل، قطره رقیق اسید کلریدریک سقوط از پایین ستون و پراکنده در اطراف ، سپس وارد چشم چپ میشود و علت آسیب های شیمیایی میگردد.

در یک کارخانه خمیر، هنگامی که ۱۰٪ اسید کلریدریک سرخ شد برای تمیز کردن سطح داخلی لوله های فولاد ضد زنگ، بخشی از اسید هیدروکلریک وارد یک محلول سیاه و سفید حاوی سولفید سدیم از طریق یک شیر بود که به اشتباه آن را باز کرد، و سولفید هیدروژن ایجاد شد. پس از آن ، اپراتور که در این نزدیکی هست به علت مسمومیت با گاز کشته شدند.

هنگامی که یک اپراتور حمل باریک گردن بطری نمونه گیری شیشه ای ( ۵۰۰میلی لیتر) با اسید کلریدریک پر با نگه داشتن گردن بطری، پایه گردن را شکست، و پاهای خود را به علت آسیب شیمیایی به اسید کلریدریک مورد صدمه قرار گرفت.

 رعد و برق زده یک مخزن اسید کلریدریک  ، سقف مخزن منفجر شد، پایین مخزن، ترک خورده بود و اسید کلریدریک به بیرون درز کرد.