خرید اسید نیتریک

شرکت آذر اسید از جمله شرکت های فعال در زمینه خرید , توزیع و فروش اسید نیتریک بوده و چون مصرف این ماده شیمیایی زیاد است همواره به آن احساس نیاز می شود لذا این شرکت تمام تلاش خود را میکند تا محصول با بهترین کیفیت و در سریعترین زمان به شما عزیزان تحویل نماید . اسید نیتریک موجود در این شرکت در درصد های مختلف بوده که از درصد ۵۳ تا ۶۲ متغیر است . اسید نیتریک ۶۲% همچنین اسید نیتریک ۵۷% که به ترتیب مصرف خارجی و داخلی در کشورمان دارند , پر مصرف ترین درصد های فروشی این شرکت می باشد و چون این شرکت در زمینه صادرات نیز فعالیت دارد همواره بهترین کیفیت ( کیفیت صادراتی ) را به مشتریان خود عرضه می کند .

شما میتوانید در هر بسته بندی که مورد نیازتان است این محصول شیمیایی را از شرکت آذر اسید تنها با یک تماس سفارش داده و در هر کجای کشور با هر سلیقه ای می خواهید تحویل بگیرید . این شرکت با سابقه طولانی در امر فروش و صادرات مواد شیمیایی بهترین گزینه برای شماست تا محصولات خود را با بهترین کیفیت و کمترین قیمت نسبت به سایر فروشندگان عزیز سفارش داده و تحویل بگیرید . این شرکت می تواند اسید نیتریک را در ظرف های ۱- ۲۰ لیتری    ۲- ۲۲۰ لیتری      ۳- ۱۰۰۰ لیتری   و همچنین در تانکر ۲۴ تنی به شما تحویل دهد .

لازم به ذکر است : اسید نیتریک ۵۷% فروشی این شرکت تولیدی پتروشیمی شیراز بوده و همچنین اسید نیتریک ۶۲% نیز تولیدی پتروشیمی کارون می باشد . شما می توانید هم اکنون از طریق تماس با ما جزئیات خرید یا فروشتان را با ما در میان بگذارید . کافیست یکبار با ما داد و ستد کنید تا خودتان سراغ هیچ فروشنده دیگری نروید .

هدف ما جلب رضایت شماست . هم اکنون با ما تماس بگیرید.

برای خرید اسید نیتریک تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

 • شرکت :                       ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
 • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
 • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

 • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
 • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

 

 

 

انتشارات  از فرآیند تولید آدیپیک اسید و خرید اسید نیتریک

 

چکیده در مورد مقاله تولید و عرضه و خرید اسید نیتریک

اکسید نیتروژن ( ) به عنوان یک محصول فرعی در طی فرآیند تولید آدیپیک اسید و تولید نیتریک اسید، تولید و انتشار پیدا می کند. آدیپیک اسید بیشتر به عنوان جزئی از نایلون ۶/۶ استفاده می شود؛ بنابراین روند تولید آن به شدت با روند مصرف نایلون ارتباط مشترک دارد. در سرتاسر جهان، تنها تعداد کمی از کارخانجات تولید آدیپیک اسید وجود دارد.

آمریکا با داشتن سه کارخانه ی تولید آدیپیک اسید ، تقریبا چهل درصد از تولید جهان را به خود اختصاص داده و به عنوان یکی از تولید کنندگان اصلی آدیپیک اسید در جهان شناخته می شود. سایر کشورهای تولیدکننده ی آدیپیک اسید شامل کشورهایی از قبیل برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کره، سنگاپور، اوکراین و انگلیس می شود

که غالبا دارنده تنها یک کارخانه ی تولید آدیپیک اسید هستند. خرید اسید نیتریک شیراز غالبا در ساخت کود مصنوعی تجاری به کار برده می شود. تعداد دقیق کارخانجات تولید کننده ی اسید نیتریک درصد بالا در سرتاسر جهان نامعلوم است. اما عدد تقریبی که می توان تخمین زد، چیزی بین ۲۵۵ تا ۶۰۰ کارخانه است (چو و همکارانش، ۱۹۹۳؛ بوکمن و گرانلی، ۱۹۹۴).

در سال ۱۹۹۰، تولید اسید آدیپیک، بزرگترین منبع تولید  صنعتی بود. از سال ۱۹۹۹ به بعد، منابع صنعتی گزارش دادند که تمامی تولیدکنندگان عمده ی آدیپیک اسید، از فناوری های جدید کاهنده ی  استفاده می کنند (ریمر، ۱۹۹۹). در نتیجه، امروزه، تولید  صنعتی در جهان، تنها از طریق فرآیند تولید و خرید اسید نیتریک صادراتی صورت می پذیرد.

دستورالعمل جدید مجمع بین المللی تغییرات آب و هوایی (IPCC) برای گلخانه ی ملی موجودی گاز در نسخه ی ویرایش شده ی سال ۱۹۹۶، یک روش ساده ای را به منظور تخمین میزان انتشارات جانبی فرآیندهای آدیپیک اسید و نیتریک اسید ۵۷ درصد ، ارائه نموده که در آن عامل انتشار توسط داده های تولید چند برابر می شود. بنابراین، عوامل کلیدی از لحاظ دقت تخمین، کیفیت عامل انتشاری و داده ی فعالیتی استفاده شده، خواهد بود.

نمونه برداری در تولید اسید نیتریک و هنگام خرید اسید نیتریک 

صحت و دقت عوامل انتشار  با تعداد نمونه ها و بسامد [تکرار] جمع آوری نمونه ها، رابطه ی  مستقیم دارند. کشورها برای بدست آوردن عوامل انتشار، سه گزینه ی گسترده در اختیار دارند: نظارت دائمی، نمونه برداری دوره ای، و استفاده از عوامل پیشفرض. انتخاب روش به عواملی از قبیل سطح صحت، در دسترس بودن منابع، و ویژگی های کارخانه مانند محدوده ی تغییرپذیری فرایندهای کارخانه و سطح تکنولوژی کارخانه (مانند تکنولوژی کاهش ) بستگی دارد. IPCC، در صورت امکان، استفاده ی از عوامل انتشار مخصوص کارخانه ای را پیشنهاد می کند.

نظارت دائمی انتشار، صحیح ترین روش است، زیرا از آن طریق می توان تغییرپذیری در فرایند کلی را محاسبه کرد و اثرات ابزارهای کنترل را مستقیما شناخت. در ضمن ممکن است پرهزینه نیز باشد.  محاسبه ی عوامل انتشار هر کارخانه در صورتی می تواند جایگزین صحیحی برای نظارت پیوسته باشد که بر اساس نمونه برداری دوره ای و تحت شرایط فرایندی باشد که نشانگر یک عملیات روتین است. نتیجتا، کارخانه ها برای اینکه بتوانند محدوده ی تغییرپذری در فرآیند کلی را مشخص کنند، باید برنامه ی نمونه برداری خود و میزان تکرار آن را از طریق نظارت مکرر در یک دوره از زمان، معین و مشخص نمایند.

اگر نمونه برداری دوره ای امکان پذیر نباشد، در نتیجه، IPCC  [مجمع بین المللی تغییرات آب و هوایی] عوامل انتشار پیشفرضی را برای تولید هر دو اسید، یعنی آدیپیک اسید و خرید اسید نیتریک شیراز فراهم خواهد کرد. این عوامل انتشار پیشفرض، که در حال حاضر در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرند، عدم قطعیت زیادی را به وجود می آورند، زیرا رابطه ای که بر مبنای اطلاعات کسب شده از تنها چند کارخانه ی معدود می باشد را ارائه می کنند.

برای تخمین میزان انتشار ( ) از فرایند تولید آدیپیک اسید و خرید اسید نتیریک، فرای روش تخمینی انتخاب شده، به اطلاعات و داده های تولید این دو اسید نیز نیازمند هستیم. کشورها باید بر اساس یک اصول سالیانه، داده ها و اطلاعاتی را در خصوص سطح کارخانه کسب نمایند. در جایی که اطلاعات در دسترس نباشد، ظاهرا، برخی از کشورها از اطلاعات ظرفیت کارخانه ها به عنوان نماینده ی اطلاعاتی آن کارخانه ها استفاده می کنند.

تخمین میزان اسید نیتریک 

اما از آنجایی که این اطلاعات، میزان واقعی تولید سالیانه را نشان نمی دهند، در نتیجه دقت تخمین را زیر سوال می برند و به آن تخمین، عدم قطعیت اضافه می کنند. این امکان وجود دارد که تولید کنندگان، داده ها و اطلاعات مربوط به تولید آدیپیک اسید و نیتریک اسید بی رنگ را، اختصاصی در نظر بگیرند. در نتیجه، باید از عدم انتشار این اطلاعات به بیرون و عموم، اطمینان پیدا کرد، و باید این اطلاعات را به گونه ای چاپ و نشر کرد که هویت کارخانه های انفرادی فاش نشود.

گزارشات مربوط به این منابع، در مقایسه با سایر گازهای فرآیند صنعتی، کاملا آشکار می باشد، زیرا دستورالعمل IPCC به صراحت بیان کرده است که انتشارات مربوط به آدیپیک اسید و نیتریک اسید درصد بالا باید به صورت انفرادی گزارش شود.

فعالیت های کنترل و تضمین کیفیت فرآیند تخمین انتشار، باید در مراحل مختلف صورت گیرد. عناصر اصلی در سطح کارخانه، باید شامل مواردی از قبیل کنترل کیفیت داخلی در حد معیارهای کارخانه، داده های تولید، مستندسازی داده ها، و روش هایی برای بررسی کنندگان باشد. اداره ی موجودی باید صحت مرسلات کارخانه را با موجودی های وارد شده تایید کند. در ضمن این اداره مسئولیت تهیه و مستند سازی اسناد و گزارش این اطلاعات به دبیرخانه ی چارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل در تغییر اقلیم (UNFCCC) را به عهده دارد. یک یا چند حسابرسی و بررسی مازاد از انواع مختلف ممکن است لازم شود.

 • مقدمه
  • ماهیت، اندازه و توزیع منابع
   • بررسی اجمالی انتشارات ( )

منابع اصلی و عمده ی انتشارات  [تولید از طریق منابع انسانی]، از طریق فرآیند تولید آدیپیک اسید و نیتریک اسید شیراز می باشد که در ذیل به هر یک از آنها اشاره شده است.

نیتریک اسید ، یک جامد کریستالی است که کاربرد اولیه ی آن در تهیه ی نایلون ۶/۶ می باشد که تقریبا نیمی از مولکول های آن را تشکیل می دهد. سایر موارد استفاده ی آن در تولید برخی از روان کننده های مصنوعی با دمای پایین، فیبرهای مصنوعی، پوشش، پلاستیک، رزین پلی ارتان و مواد پلاستیک کننده [موادی که خاصیت پلاستیکی را افزایش می دهند]، است و در ضمن، برای ایجاد یک طعم تند در برخی محصولات غذایی نیز از آن استفاده می شود. در سال ۱۹۹۰، بزرگترین منبع تولید و انتشار  صنعتی را تولید آدیپیک اسید در اختیار داشت.

از سال  ۱۹۹۹ به بعد، طبق گزارش منابع صنعتی، تمامی تولید کنندگان آدیپیک اسید از فناوری کاهش انتشار  در کارخانجات خود استفاده کردند و درنتیجه این منبع تا حد قابل توجهی کاهش یافت (ریمر، ۱۹۹۹). در فرآیند تولید آدیپیک اسید، برخی دیگر از انتشارات تولید می شود  که شامل ترکیبات آلی فرار بدون متان (NMVOCs)، مونوکسید کربن (CO)، و اکسیدات نیتروژن (NO x) می شود.

از آنجایی که کاربرد اصلی آدیپیک اسید در تولید نایلون می باشد، در نتیجه روند تولید آدیپیک اسید با روند مصرف نایلون به شدت رابطه ی مشترک دارد. افزایش تقاضای پلاستیک های صنعتی، همان طور که باعث گسترش کارخانجات در مناطق آسیا و اقیانوسیه شده، باعث گسترش ظرفیت تولید آدیپیک اسید در آمریکای شمالی و اروپای غربی نیز شده است.

میزان تولید آدیپیک اسید در سال ۱۹۹۵، تقریبا ۱٫۸ میلیون تن [معادل ۱۶۵ هزار میلیارد تومان] و در سال ۲۰۰۰، ۲٫۷ میلیون تن [معادل ۲۵۰ هزار میلیارد تومان] ثبت شده است. دلایل عمده و اصلی این میزان از رشد و نیاز به تولید بیشتر آدیپیک، صنعت مسکن سازی جدید و نیاز به رزین نایلون مهندسی در صنایع خودروسازی و الکترونیکی بوده است (CMR، ۱۹۹۸).

میزان تولید آدیبیک اسید در ساسر جهان 

در سرتاسر جهان، تعداد کارخانجات تولیدکننده ی نیتریک اسید بسیار محدود است. آمریکا با داشتن سه کارخانه ی تولید آدیپیک اسید، تقریبا چهل درصد از تولید جهان را به خود اختصاص داده و به عنوان یکی از تولید کنندگان اصلی آدیپیک اسید در جهان شناخته می شود. به جز کشورهای چین (۳ کارخانه)، آلمان (۲)، ژاپن (۲) و آمریکا (۴)، سایر کشورهای تولیدکننده ی آدیپیک اسید از جمله برزیل، کانادا، فرانسه، ایتالیا، کره، سنگاپور، اوکراین و انگلیس، تنها یک کارخانه ی تولید آدیپیک اسید را دارا می باشند.

با وجود این که تقاضای جهانی به آدیپیک اسید افزایش یافته و در حال افزایش نیز می باشد، اما انتشارات و تولید  از این منبع تا حد قابل توجه ای از سال ۱۹۹۶ تا کنون کاهش یافته و همچنان در حال کاهش می باشد. بنا بر گزارش منابع صنعتی، این کاهش ناشی از نصب فناوری های کاهنده ی  در تمامی کارخانه های بزرگ و اصلی تولیدکننده ی آدیپیک اسید در جهان می باشد. به طور کلی کاهش انتشار  از فرآیندهای تولید آدیپیک اسید از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ افزایش چشمگیری داشته و از ۳۲% در سال ۱۹۹۰ به ۹۰% در سال ۲۰۰۰ رسیده است (رمیر، ۱۹۹۹). محدوده ی کارآمدی فناوری های کاهنده ی  چیزی بین ۹۰ تا ۹۰ درصد کاهش انتشار  است.

اسید نیتریک ، (HNO3) یک ترکیب معدنی است که کاربرد اولیه و اصلی آن در تولید کودهای تجاری مصنوعی است. مواد خام این ترکیب نیز در تولید مواد منفجره، آدیپیک اسید، تراش سطحی فلزات، و فرآیند سازی فلزات آهنی به کار برده می شود. در حال حاضر که بیشتر کارخانجات تولید آدیپیک اسید از فناوری های کاهنده ی  استفاده می کنند، تنها منبع اصلی و عمده ی تولید و انتشار ، فرآیند تولید اسید نیتریک است.

از آنجایی که بیشترین کاربرد اسید نیتریک ۵۷ درصد در تولید کود مصنوعی می باشد، لذا روند خرید اسید نتیریک با روند مصرف کود مصنوعی به شدت رابطه ی مشترک دارد. روندهای آینده در تولید کود مصنوعی بسته به مناطق مختلف، بسیار متنوع خواهد بود.  دیدر برخی از بخش های اروپای غربی، استفاده از کودهای مصنوعی نیتروژن-محور در حال افزایش است و این افزایش به خاطر نگرانی های ناشی از نبود مواد مغذی می باشد. سایر مناطق، مانند آسیا، آمریکای جنوبی و آسیای میانی در حال افزایش دادن ظرفیت های تولید کود مصنوعی خود هستند.

اسید نیتریک طلاسازی 

در کشور آمریکا، طبق اهداف تعیین شده، تولید کود مصنوعی باید تا سال ۲۰۰۰ به چهار برابر افزایش پیدا کند (FAO, 1998). سایر عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از برنامه های دولتی، شرایط اقلیمی و آب و هوایی، و رشد عمومی اقتصاد. نتیجه ی متغیرهای گوناگون این می شود که تولید اسید نیتریک صادراتی و برنامه ریزی دقیق برای تولید آینده ی آن بسیار مشکل خواهد است.

تعداد کارخانه های تولید اسید نیتریک طلاسازی در سرتاسر جهان که در حال حاضر فعال می باشند، نامعلوم می باشد. باکمن و گرانلی در سال ۱۹۹۴ گزارشی ارائه کردند که در آن تعداد کارخانه های تولیدکننده ی اسید نیتریک خوب را به طور تقریبی ۵۰۰ تا ۶۰۰ کارخانه تخمین زده اند. اما چو و همکارانش تعداد این کارخانه ها را ۲۵۵ کارخانه حدس می زنند. این اختلاف و عدم قطعیت در تعداد کارخانه های تولید اسید نیتریک ممکن است به این خاطر باشد که غالبا این کارخانه ها به عنوان جزئی از کارخانه های تولیدی بزرگتر مانند کارخانجات تولید کود مصنوعی و یا کارخانجات تولید مواد منفجره هستند.

در نتیجه تنها حجم کمی از اسید نیتریک در بازار تجاری خرید و فروش می شود. انتشار و تولید  از فرآیند تولید اسید نیتریک شیراز تحت تاثیر تلاش های کنترلی و کاهنده ی کارخانه های کنونی و جدید تولید اسید نیتریک کالن می باشد. از آنجایی که بسیاری از کارخانجات تولیدی اسید نیتریک بشکه بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر کرده اند، ظاهرا در همه ی این کارخانجات، فرصت هایی برای نصب و یا بروزرسانی فناوری های کنترل کننده ی انتشارات جانبی و فرعی وجود دارد.

 • فرآیند تولید اسید نیتریک 

در جدول ۱ عواملی که تولید  از فرآیندهای تولید آدیپیک اسید و اسید نیتریک کالن را تحت تاثیر قرار می دهند، جمع آوری و ذکر شده اند. هر دو فرآیند با جزئیات کامل در جدول زیر به توصیف کشیده شده اند.

جدول ۱

عواملی که احتمالا تولید و انتشار  را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد

عاملنمونه /توصیف خاص
تولید آدیپیک اسید
عامل اکسید کنندهاکسیداسیون اسید نیتریک در مقابل اکسیداسیون هیدروژن پراکسید (در حال حاضر این گزینه از لحاظ هزینه های تجاری مناسب نیست)
فناوری های کاهنده یتخریب حرارتی، تخریب کاتالیزوری، بازیافت اسید آدیپیک، و بازیافت نیتریک

اسید از جمله این فناوری ها می باشند. این فن آوری ها، در حال حاضر۹۰ تا ۹۹ درصد انتشار  را کاهش می دهند.

سودمندی سیستم جلوگیری و کاهشبرآورد کلی میزان کاهش انتشارات و تولید   توسط فن آوری های کاهنده به سطح سودمندی سیستم بستگی دارد. بنابراین، میزان کاهندگی عامل تخریبی [اکسید نیتروژن] باید با عامل سودمندی سیستم کاهندگی جمع شود تا هر گونه زمان منفی در تجهیزات کاهش انتشار به حساب آید. (مثلا، زمانی که تجهیزات فعال نیستند)
تولید اسید نیتریک
نوع تسهیلات یا امکاناتکارخانجات تولید اسید نیتریک معمولا خود عضوی از یک شرکت تولیدی بزرگتر مانند کارخانجات تولید کود مصنوعی و یا کارخانجات تولید مواد منفجره هستند. با توجه به نوع خاص کارخانه ی تولید اسید نیتریک (مثلا، کارخانه ی با فشار بالا، فشار متوسط، جذب دوبله، جدول ۳ را مشاهده نمایید) ممکن است مقدار انتشارات به طور قابل توجه ای مختلف باشد.
عوامل تولیدنوع کاتالیزور، عمر کاتالیزور، نوع گاز فلزی [متالی]، شرایط رآکتور اپراتور. به طور کلی، میزان تولید  با افزایش دمای گاز، کاهش می یابد، و با افزایش غلظت آمونیاک ورودی، افزایش می یابد (چو و همکارانش، ۱۹۹۳)
فن آوری های کاهنده یتجزیه ی  (تخریب کاتالیزور)، آگری هیدرو نورسک (فرآیند تخریب یکپارچه ی اکسید نیتروژن)، و تخریب حرارتی
فناوری های کاهشکارخانه هایی که دارای ابزار کنترل اکسیداسیون نیتروژن هستند، بر میزان انتشارات  نیز موثر می باشند. عوامل انتشار تا به میزان ۱۹ کلیوگرم از شرکت هایی که مجهز به فناوری های کاهنده نبودند، گزارش شده که از یک تن اسید نیتریک، تا میزان ۱۹ کلیوگرم اکسید نیتروژن نیز انتشار یافته است (چو و همکاران، ۱۹۹۳). چو و همکارانش در سال ۱۹۹۳ تخمین زدند که تقریبا ۸۰% از کارخانجات اسید نیتریک از این فناوری ها بهره نمی برند. در ضمن، برخی از کارخانجات اسید نیتریک ممکن است اکسید نیتروژن را برای استفاده در سایر فازهای شرکت، بازیافت نمایند.
سودمندی سیستم کاهش و جلوگیریلطفا توضیحات ذکر شده در قسمت های قبل را مطالعه فرمایید.

خرید اسید نیتریک جدول 1

فرآیند تولید آدیپیک اسید

آدیپیک اسید نوعی اسید کربوکسیلیک می باشد که طی یک فرآیند دو مرحله ای تولید می شود. در مرحله ی اول معمولا، سیکلوهگزای ۲ ،اکسیداسیون می شود تا یک مخلوط سیکلوهگزانون و یا سکلوهگزانول را شکل دهد. به طور کلی در مرحله ی دوم، این مخلوط توسط اسید نیتریک شیراز ، اکسیداسیون می شود تا آدیپیک اسید تولید شود. در این جاست که  به عنوان یک محصول فرعی و جانبی تولید می شود که در فرمول زیر نشان داده شده است:

(CH2)5CO + (CH2)5CHOH + wHNO3 ⇒ HOOOC(CH2)4COOH (Adipic Acid) + xN2O + yH2O

میزان انتشارات جانبی از فرایند تولید آدیپیک اسید با توجه به نوع و سطح فناوری های کنترل کننده ی شرکت ها متفاوت می باشد. اخیرا، محققان دانشگاه ناگویا روش جدیدی برای تولید آدیپیک اسید اختراع کرده اند. در این روش، به جای اینکه از ۱۰۰ درصد اسید نیتریک  استفاده شود،

از ۷۰ درصد اسید نیتریک شیراز و ۳۰ درصد پراکسید هیدورژن آبی استفاده شده، و عملکرد تولید آدیپیک اسید تا ۹۰ درصد افزایش و از تولید  به عنوان محصول جانبی جلوگیری شده است (ساتو، ۱۱۹۸). اما از آنجایی که تولید پراکسید هیدروژن بسیار پر هزینه می باشد، لذا تجاری سازی این روش به یافتن روش های ارزان تری برای تولید پراکسید هیدروژن بستگی دارد.

یک کارخانه و یا شرکت می تواند از عوامل کنترل کننده ی متعددی برای کنترل انتشارات استفاده نماید. برخی از این فعالیت های کنترلی عبارتند از نصب و بهره بردن از فناوری های تخریب حرارتی و کاتالیزوری، و فعالیت های بازیافتی. در جدول ۱ این عوامل به اختصار بیان شده اند.

فرایند تولید اسید نیتریک

فرآیند تولید اسید نیتریک (HNO3) باعث تولید اکسید نیتروژن  می گردد. این محصول جانبی ناشی از اکسیداسیون کاتالیزوری آمونیاک (NH3) است که دمای بسیار بالایی دارد.

تولید اسید نیتریک شامل سه واکنش شیمیایی مجزا از هم می شود:

۴NH3 + 5O2 ⇒ ۴NO + 6H2O
۲NO + O2 ⇒ ۲NO2
۳NO2 + H2O ⇒ ۲HNO3 + NO

با تمام این وجود، تولید و استخراج اکسید نیتروژن در طی فرآیند تولید اسید نتیریک به خوبی مستندسازی نشده است. مراحل اکسیداسیون نیتروژن به عنوان منابعی در نظر گرفته می شوند که ظرفیت این را دارند که از آنها  تولید شود . اکسید نیتروژن (NO)، که یک واسطه در فرآیند تولید اسید نیتریک است، در فشار بالا و در دمای بین ۳۰-۵۰ درجه سانتی گراد به آسانی به  و دی اکسید نیتروژن ( ) تجزیه می شود (کاتن و وایکینسون، ۱۹۸۸). جدول ۱ عوامل موثر بر تولید  از فرآیند تولید اسید نیتریک را به اختصار بیان می کند.

 • وضعیت فعلی روش موجودی

دستور العمل IPCC روش ساده ای را برای تخمین میزان انتشارات  از فرآیندهای خرید اسید نیتریک و آدیپیک اسید بیان می کند، که طبق این روش یک عامل انتشار، برای تخمین میزان انتشار،  توسط اطلاعات و داده های تولید چند برابر می شود. این دستورالعمل برنامه های ارزیابی و سنجش کارخانه ها را تشویق می کند اما برای هر دو منبع، [اسید نیتریک و آدیپیک اسید] عوامل انتشار پیشفرضی را ارائه می نماید. امروزه، بیشتر احزاب از این مقادیر پیشفرض به عنوان عامل مقابله کننده ای در برابر برنامه های نظارتی استفاده می کنند.

۲- مسائل و مشکلات برای خرید اسید نیتریک

 • انتخاب روش تخمین

دستور العمل IPCC روش ساده ای را برای تخمین میزان انتشار از فرآیندهای تولید آدیپیک اسید و اسید نیتریک ارائه می کند که در آن ، عامل انتشار با داده ها و اطلاعات تولید چند برابر می شود. بنابراین، از لحاظ صحت و دقت تخمین، کیفیت عامل انتشار و داده های فعالیتی استفاده شده به عنوان عامل کلیدی در نظر گرفته خواهند شد. هر دوی این موارد در زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 • عوامل انتشار

صحت و دقت عوامل انتشار  با تعداد نمونه ها و تکرار نمونه برداری، مستقیما رابطه ی مشترک دارد. به طور عام، کشورها سه گزینه برای بدست آوردن عوامل انتشار دارند: نظارت همیشگی و پیوسته، نمونه برداری دوره ای، و استفاده از عوامل پیشفرض. روش منتخب، همان طور که به ویژگی های کارخانه، مانند محدوده ی تغییرپذیری فرآیند و وضعیت فناوری، بستگی دارد؛ به سطح دقتِ مورد نظر و در دسترس بودن منابع نیز بستگی دارد.

IPCC استفاده از عوامل انتشار کارخانه-محور را در صورت امکان، پیشنهاد می کند و این نکته را بیان می کند که در هر کشور، باید تعداد کمی از کارخانجات تولید آدیپیک اسید، این امکان را به وجود آورند که اینچنین اطلاعاتی برای این منبع قابل دسترسی باشد. به عنوان یک قانون کلی، هنگامی که یک کارخانه، هر گونه تغییرات قابل توجه ای که نرخ تولید  را تحت تاثیر قرار دهد، را ایجاد کرده باشد، باید تحت نمونه برداری و تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

۱-۲-۲- نظارت و کنترل پیوسته ی انتشارات

نظارت دائمی انتشار صحیح ترین روش است، زیرا از آن طریق می توان تغییرپذیری در فرایند کلی را محاسبه کرد و اثرات ابزارهای کنترل را مستقیما شناخت. نظارت دائمی انتشارات را می توان با به کارگیری برخی از موارد مانند کروماتوگرافی گاز با یک سیستم نمونه برداری خودکار، یابنده ی مناسب (برای مثال، رسانایی حرارتی)، و یک دستگاه ارزیابی نرخ شارش حجمی، انجام داد. نمونه های گرفته شده از جریان گاز بادی که هر چند دقیقه یک بار گرفته شده اند، و با شارش حجمی جفت شده اند، یک سنجش و ارزیابی مستقیمی را از نرخ جرم انتشار، ارائه و فراهم می کنند.

این روش هنگامی می تواند بسیار دقیق باشد که روندهای کنترل و تضمین (QA/QC) کیفیت انجام شده باشند. این روش برای تغییرپذیری فناوری کاهنده و هر عامل موثر دیگر در انتشارات ، بسیار حائز اهمیت به شمار می آید. بزرگترین نقطه ضعف این روش پرهزینه و گران بودن آن از منظر نصب، اجرا، بازرسی، کنترل و تضمین کیفیت و تعمیر و نگه داری است.

۲-۲-۲- نمونه برداری دوره ای و تجزیه و تحلیل آن در هنگام خرید اسید نیتریک 

محاسبه ی عامل انتشار کارخانه-محور [با توجه به ویژگی های کارخانه]، که نرخ جرم تولید  را به نرخ تولید اسید نیتریک و آدیپیک اسید مرتبط می سازد (برای مثال، یک تن  تقسیم بر یک تن از آدیپیک یا نیتریک)، تنها در صورتی می تواند به عنوان یک جایگزین مناسب برای نظارت دائمی باشد که بر مبنای نمونه گیری دوره ای باشد. نمونه گیری باید تحت شرایط فرآیندی انجام شود که آن شرایط نماینده و نشانگر عملیات روتین باشد.

اگر در فرآیند و شرایط آن تغییرات ثانویه ایجاد شود به طوری که نرخ تولید  را تغییر دهد، لذا نمونه برداری باید دوباره با شریط جدید صورت گیرد. در غیر اینصورت نمونه برداری در طول یکسال با خطا مواجه خواهد شد. ترجیحا کارخانه ها باید به منظور مشخص کردن محدوده ی تغییرپذیری در فرآیند کلی، یک نظارت دائمی و یا تقریبا دائمی را برای یک دوره ی زمانی انجام دهند و از این طریق برنامه ی نمونه برداری و میزان تکرار آن را معین و مشخص نمایند. در ضمن، هنگامی که فناوری های جدید (مثلا، ابزار کنترل)، مورد استفاده قرار گیرند نیز باید اینچنین نظارت هایی صورت بگیرد، تا از این طریق محدوده ی جدید تغییرپذیری معین گردد.

برای نمونه برداری دوره ای و تجزیه و تحلیل آن، نمون هایی را از جریان دریچه گرفته و در ظروف نگه دارنده ی مناسب مانند فلاسک های شیشه ای، کیسه های انعطاف پذیر و یا قوطی های استیل ضدزنگ به آزمایشگاه انتقال می دهند تا غلظت  را بررسی و تجزیه و تحلیل نمایند. پس از نمونه برداری، نرخ شارش جریان را می توان با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری مناسب مانند گاز سنج [ابزاری که حجم گاز را اندازه گیری می کند]، لوله ی پیتو، روتامتر [دستگاه مخصوص اندازه گیری جریان آب] و غیره مشخص کرد. مقدار غلظت که در نرخ شارش ضرب شده، یک مقیاسی از نرخ جرم  را فراهم می کند، که می توان آن را در نرخ تولید آدیپیک اسید و خرید نیتریک اسید در طول کل سال اعمال کرد.

۳-۲-۲- عوامل انتشار پیشفرض

در صورتی که نمونه برداری دوره ای امکان پذیر نباشد، IPCC عوامل انتشار پیشفرضی را برای تولید اسید نیتریک و آدیپیک اسید ارائه می کند. این عوامل انتشار پیشفرض، که در حال حاضر در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرند، رابطه ای را بر مبنای اطلاعات بدست آمده از برخی کارخانه ها و آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهند. به همین دلیل در تخمین انتشار، توسط این عوامل انتشار پیشفرض فعلی، تا حد قابل ملاحظه ای عدم قطعیت وجود دارد. تنها راه حل کلیدی برای به حداقل رساندن این عدم قطعیت، نمونه برداری و تجزیه و تحلیل آن در هر کارخانه می باشد.

عوامل انتشار پیشفرض آدیپیک اسید

عامل انتشار پیشفرض فعلی برای آدیپیک اسید که توسط IPCC معین شده، ۳۰۰ کلیوگرم  در هر تن از محصول آدیپیک اسید می باشد. این عامل بر اساس آزمایشاتی (تیامنس و تراگلر، ۱۹۹۹) پیشرفت و گسترش یافته که سعی در تکرار فرآیند صنعتی داشته اند، و سعی داشته اند که استوکیومتری واکنش برای تولید  در تهیه ی آدیپیک اسید را اندازه گیری نمایند. ریمر و همکارانش (۱۹۹۲) از این عامل به جهت اینکه نشان دهنده ی نرخ های صنعتی اندازه گیری شده هستند، حمایت کردند.

به علاوه، انتشارات ژاپنی، ۲۶۴ کلیوگرم  در یک تن از محصول ثبت شده، که با این مقدار هماهنگی دارد (اداره ی محیط زیست ژاپن، ۱۹۹۵). اما، از آنجایی که انتشارات  در بسیاری از کارخانجات تولید آدیپیک اسید، کنترل می شود، در نتیجه مقدار  که در نهایت انتشار می یابد به میزان کنترل و سطح آن بستگی دارد. در جایی که فناوری های کنترل کننده ی  مورد استفاده است، دستورالعمل IPCC، استفاده از اطلاعات و داده های مرتبط با ویژگی های کارخانه را پیشنهاد می کند.

جدول ۲ علاوه بر عامل انتشار پیشفرض فعلی برای تولید آدیپیک اسید که دستورالعمل IPCC آن را ابلاغ کرده، مقادیر پیشفرض تخریب فناوری های کاهنده و به کارگیری سیستم کاهندگی را نیز ذکر کرده است.

عوامل انتشار پیشفرض هنگام خرید اسید نیتریک

امروزه، تخمین میزان انتشار  از تولید اسید نیتریک بسیار نامطمئن و ضعیف می باشد، این به خاطر عدم اطلاعات کافی در مورد فرآیندهای تولید و عوامل کنترل انتشار است. عامل انتشار پیشفرض که توسط IPCC بیان شده، بین ۲ تا ۹ کلیوگرم  در یک تن محصول اسید نیتریک است که نسبتا زیاد نیز است. در ضمن، اگرچه فناوری های کاهنده ی  در کارخانجات تولید اسید نیتریک زیاد نیست، اما ابزار کنترلی موجود که برای سنجش سایر آلاینده ها می باشند، بر میزان انتشار  تاثیر بسزایی دارند. عوامل انتشار پیشفرض برای این منبع که توسط IPCC بیان شده اند در جدول ۳ ذکر شده اند.

بیان این نکته مهم است که اسناد متعددی وجود دارد که انتشار ۱۹ کیلوگرم  در یک تن از اسید نیتریک را در کارخانه هایی که به فناوری کاهش کاتالیزوی غیر انتخابی مجهز نیستند، ثبت کرده اند (چو و همکارانش، ۱۹۹۳؛ اولیور، ۱۹۹۶؛ اونک، ۱۹۹۶). به علاوه، چو و همکارانش، تخمین زده اند که تقریبا ۸۰ درصد از کارخانجات تولید اسید نیتریک در سرتاسر جهان از فناوری NSCR [فناوری کاهش کاتالیزوی غیر انتخابی] استفاده نمی کنند. از آنجایی که بیشتر احزاب از مقادیر پیشفرض IPCC (2 تا ۹ کیلوگرم  در یک تن اسید نیتریک) به عنوان عامل مقابله کننده ای در برابر برنامه های نظارتی استفاده می کنند؛ در نتیجه به نظر می رسد که تخمین های فعلی میزان انتشارات ،  احتمالا کمتر در نظر گرفته شده اند.

جدول ۲

عوامل انتشار پیشفرض برای تولید آدیپیک اسید

فرآیند تولیدعامل تولید نکات
اکسیداسیون اسید نیتریک۳۰۰ کلیوگرم در یک تن آدیپیک اسیدعدم قطعیت=  (براساس نظر کارشناس). عدم قطعیت نشانگر یک تغییرپذیری در تولید  می باشد، که به خاطر اختلافات موجود در ترکیب سیکلوهگزانون و سیکلوهگزانول است که توسط کارخانه های مخلتف به کار برده می شود. یک شرکت انفرادی باید قادر باشد که مقدار تولید  را با اختلاف ۱%، معین کند.
فناوری کاهندهعامل تخریب نکات (تخمین های عدم قطعیت از محدوده های عامل تخریب متمایز می باشند)
تخریب کاتالیزوری۹۰-۹۵%عدم قطعیت=  (براساس نظر کارشناس). کارخانه هایی که از این فناوری استفاده می کنند عبارتند از: BASF (اسکات، ۱۹۹۸)، و دوپانت (ریمر، ۱۹۹۹).
تخریب حرارتی۹۸-۹۹+%عدم قطعیت=  (براساس نظر کارشناس). کارخانه هایی که از این فناوری استفاده می کنند عبارتند از: آساهی، دوپانت، بایر، و سولوشا (اسکات، ۱۹۹۸).
بازیافت اسید نیتریک۹۸-۹۹+%عدم قطعیت=  (براساس نظر کارشناس). کارخانه هایی که از این فناوری استفاده می کنند عبارتند از: الساچیمی (اسکات، ۱۹۹۸).
بازیافت آدیپیک اسید۹۰-۹۸%عدم قطعیت=  (براساس نظر کارشناس). کارخانه هایی که از این فناوری استفاده می کنند عبارتند از: کارخانه ی سولوشا قرار است در سال ۲۰۰۲ این فناوری را نصب کند (اسکات، ۱۹۹۸).
سیستم کاهشعامل کاربردینکات
تخریب کاتالیزوری۸۰-۹۸%توجه نمایید این مقادیر بر اساس نظر کارشناس می باشد و بر اساس اطلاعات کارخانه ها نیستند.

در ۵ سال اولی که از این فناوری استفاده شده، عامل کاربردی مایل به اواخر محدوده است. استفاده ی محدود از این فناوری ناشی از نیاز به یادگیری نحوه ی اجرای سیستم کاهش می باشد. و در ضمن در فازهای اولیه، همواره مشکلات نگه داری بیشتری رخ می دهد. بعد از ۵ سال اول، تجربه بالا می رود و عامل کاربردی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

تخریب حرارتی۹۵-۹۹+%نکات بالا را ببینید
بازیافت اسید نیتریک۹۰-۹۸+%نکات بالا را ببینید
بازیافت آدیپیک اسید۸۰-۹۸%نکات بالا را ببنید

خرید اسید نیتریک جدول 2

جدول ۳

عوامل انتشار پیشفرض IPCC برای تولید  از فرایند تولید اسید نیتریک

کشورعامل انتشار

کلیوگرم در یک تن اسید نیتریک

منبع
ایالات متحده ی آمریکا۲-۹ریمر و همکارانش، ۱۹۹۲
نروژ- کارخانه مدرن و یکپارچهبیشتر از ۲نورسک هایدور،۱۹۹۶
کارخانه ی فشار جوی۴-۵نورسک هایدور،۱۹۹۶
کارخانه ی فشار متوسط۶-۷٫۵نورسک هایدور،۱۹۹۶
ژاپن۲٫۲-۵٫۷اداره ی محیط زیست ژاپن،۱۹۹۵

خرید اسید نیتریک جدول 3

جدول ۴

عوامل پیشفرض برای تولید اسید نیتریک

فرآیند تولیدعامل تولید

(کلیوگرم  در یک تن )

نکات
کانادا

· کارخانه های بدون فناوری NSCR

بر اساس نرخ میانگین انتشارات در کارخانه های طراحی شده بر اساس طراحی اروپایی
· کارخانه های مجهز به فناوری NSCRعامل تولید  برای تخریب  توسط فناوری NSCR به حساب می آید.

عدم قطعیت=  (براساس نظر کارشناس).

ایالات متحده ی آمریکا

· کارخانه های بدون فناوری NSCR

تقریبا ۸۰% از کارخانجات تولید HNO3 از سیستم های NSCR استفاده نمی کنند (چو و همکارانش، ۱۹۹۳).
· کارخانه های مجهز به فناوری NSCR۲عامل تولید  برای تخریب  توسط فناوری NSCR به حساب می آید. محدوده ای که صنایع به آن اشاره می کنند، ۱٫۱۲ تا ۲٫۵ کلیوگرم  در یک تن HNO3، می باشد. (چو و همکارانش، ۱۹۹۳؛ کولیز، ۱۹۹۹). تقریبا ۲۰% از کارخانجات تولید HNO3 از سیستم NSCR استفاده می کنند (چو و همکارانش، ۱۹۹۳).
نروژ

· تخریب فرآیند محور

نورسک هایدور آخرین طراحی را برای رآکتور ارائه نموده که در آن انتشارات  کاهش یافته است. تنها یک مورد نصب و استفاده از این نوع گزارش شده است (اوناک، ۱۹۹۹).
· کارخانه ی فشار جوی (فشار پایین)
· کارخانه ی فشار متوسط
ژاپن
سایر کشورها

· کارخانه های با طراحی اروپایی، فشار دوگانه، و جذب دوبله

کارخانه هایی که مجهز به فناوری NSCR می باشند تا ۱۹ کیلوگرم  نیز در یک تن اسید نیتریک تولید کرده اند (چو و همکاران، ۱۹۹۳؛ EFAM، ۱۹۹۴). این مقدار از انتشار با این حجم بالا احتمالا برای برخی کارخانجات بروزنشده می باشد.
کاهش کاتالیزوری غیرمنتخب (NSCR)۸۰-۹۰%عدم قطعیت=  (براساس نظر کارشناس). NSCR در آمریکا و کانادا نسبت به سایر کشورهای جهان کاربرد بیشتری دارد.
کاهش کاتالیزوری منتخب (SCR)۰%SCR به همراه آمونیاک،  را کاهش نمی دهد(جانسون مات هی، ۱۹۹۱؛ چو و همکارانش، ۱۹۹۳).

خرید اسید نیتریک جدول 4

۳-۲- داده ی فعالیت

برای تخمین میزان انتشار ( ) از فرایند تولید آدیپیک اسید و اسید نتیریک، فرای روش تخمینی انتخاب شده، به اطلاعات و داده های تولید این دو اسید نیز نیازمند هستیم. کشورها باید بر اساس یک اصول سالیانه، داده ها و اطلاعاتی را در خصوص سطح کارخانه کسب نمایند. در جایی که اطلاعات در دسترس نباشد، ظاهرا، برخی از کشورها از اطلاعات ظرفیت کارخانه ها به عنوان نماینده ی اطلاعاتی آن کارخانه ها استفاده می کنند.

اما از آنجایی که این اطلاعات، میزان واقعی تولید سالیانه را نشان نمی دهند، در نتیجه دقت تخمین را زیر سوال می برند و به آن تخمین، عدم قطعیت اضافه می کنند. این امکان وجود دارد که تولید کنندگان، داده ها و اطلاعات مربوط به تولید آدیپیک اسید و نیتریک اسید را، اختصاصی در نظر بگیرند. در نتیجه، باید از عدم انتشار این اطلاعات به بیرون و عموم، اطمینان پیدا کرد، و باید این اطلاعات را به گونه ای چاپ و نشر کرد که هویت کارخانه های انفرادی فاش نشود.

۴-۲- عدم قطعیت در میزان مصرف 

IPCC در کنار ورک شاپ های [کارگروه] تخصصی که در مورد دستورالعمل بهترین روش برگزار می کند، در حال تکمیل و طراحی یک برنامه ی کاری در مورد عدم قطعیت انتشارات می باشد. این کار، نهایتا باعث بوجود آمدن پیشنهاد هایی در مورد روش های ارزیابی و مدیریت عدم قطعیت به UNFCCC خواهد شد.

در جلسه ای که کارشناسان موجودی IPCC در پاریس (اکتبر ۱۹۹۸) با یکدیگر داشتند، کارشناسان عدم قطعیت به مجموعه ای از سوالات رسیدند که نیازمند پاسخگویی هستند. کارگروه های مربوطه باید به طور خاص به این سوالات پاسخ دهند و برای برنامه ریزان عدم قطعیت، یک رویکرد روش شناختی ارائه نمایند. این سوالات باید در ورک شاپ های مربوطه پاسخ داده شوند.

 

۵-۲- تکامل

با یک بررسی اجمالی از ۴۲ موجودی ملی که به دبیرخانه ی UNFCCC تقدیم شده، معلوم شد که ۲۱ کشور، انتشارات  از فرآیندهای صنعتی را گزارش کرده اند. اما تنها ۱۱ کشور، انتشارات  از تولید آدیپیک اسید و اسید نیتریک را به صورت جداگانه گزارش نموده اند، و مابقی کشورها انتشارات   را به صورت کلی و حاصل فرآیندهای صنعتی گزارش کرده اند. بنابراین، ارزیابی میزان تکامل این موجودی ها، بسیار مشکل است.

تعداد شرکت های تولید آدیپیک اسید در بیشتر کشورهای تولید کننده، نسبتا محدود و اندک است، و باید امکان تخمین انتشارات در سطح کارخانه نیز فراهم باشد، لذا با توجه به این موارد، باید یک گزارش کامل از این منابع قابل دسترسی باشد. در مورد اسید نیتریک بسیار سخت تر می توان گزارش کامل بدست آورد، زیرا تقریبا ۶۰۰ کارخانه ی تولید اسید نیتریک درجهان وجود دارد و تنها تعداد کمی از این کارخانه ها، محصولات خود را در بازار تجاری، خرید و فروش می کنند.

در مورد هر دو منبع، گزارش باید شامل اطلاعات کیفی و کمی از هر کارخانه ی صنعتی باشد، برخی از این اطلاعات عبارتند از مقدار اسید نیتریک و آدیپیک اسید تولید شده، پارامترهای عملیاتی مرتبط (مانند فرآیند تولید و فناوری های کاهنده)، و میزان انتشارات ، و تمامی این اطلاعات باید با توجه به قوانین محرمانه بودن اطلاعات، منتقل شوند.

 

۶-۲- سایر مسائل مهم در مورد خرید اسید نیتریک 

۱-۶-۲- خطوط اصلی انتشارات

اگر ارزیابی ها و نمونه برداری انتشارات  که در سال های گذشته انجام شده، در دسترس نباشد، در مورد مجموعه های زمان انتشارات با یک مشکل یکپارچگی مواجه خواهیم شد. برای مثال، اگر یک کارخانه که در طول سال اصلی، در حال تولید آدیپیک اسید و یا نیتریک اسید بوده، قبل از ارزیابی دقیق موجودی، تعطیل شود، آنگاه با چنین مشکلی مواجه خواهیم شد.

تنها راه حل در این موقعیت این خواهد بود که عوامل انتشار بوجود آمده از سایر کارخانه ها را در مورد آن اعمال نماییم. باید به این نکته توجه کرد که عوامل انتشار باید دقیقا شرایط عملیاتی آن سال را تا حد امکان نمایانگر باشند. در ضمن، با تمام این مسائل باید آگاه باشید که تخمین های صورت گرفته در مورد میزان انتشارات این کارخانه ها در طی این سال ها، با عدم قطعیت مواجه خواهد بود و اسناد کمی برای تایید وجود خواهد داشت.

 • گزارش دهی و مستند سازی

  • دستورالعمل گزارش دهی فعلی IPCC

در این دستورالعمل، مجموعه ی راهنمایی ها و دستورالعمل های لازم در خصوص نحوه ی تهیه ی گزارش سالانه ی موجودی های انتشارات گاز گلخانه ای و ارسال آن به UNFCCC بیان شده است. در این دستور العمل موارد زیر بیان شده:

 • استانداردهای لازم در خصوص فرمت جداول، تعاریف، واحدها و زمان ارسال گزارشات مربوط به همه ی انتشارات و همه ی انواع آنها.
 • مستند سازی های لازم که مقایسه ی موجودی های ملی را امکان پذیر سازد که عبارتند از برگه های کاری، نظریات عمده، توصیفات روش شناختی، و تمامی اطلاعات و داده های لازم که شخص سوم را مجاز به بازسازی مجدد موجودی از فعالیت های ملی و نظریات می کند.
 • ارزیابی عدم قطعیت

انتشارات  از تولید آدیپیک اسید و اسید نیتریک در جدول ۱-۲ به صورت جداگانه و انفرادی ذکر شده اند: انتشارات احتمالی از فرآیندهای صنعتی، که نیازمند مجموع کربن دی اکسید، متان، اکسید نیتروژن، گازهای پیشرو (NOX, CO, NMVOCs, SO2)، HFCs, PFCs و SF6 می باشد.

انتشارات  از تولید آدیپیک اسید و اسید نیتریک به ترتیب در صفحات ۲٫۱۹ و ۲٫۱۷ از دستورالعمل IPCC گزارش شده است.

۲-۳-اطلاعات تجاری محرمانه در خرید و فروش نیتریک اسید 

در بیشتر موارد، توصیفات کامل از نحوه ی تعیین انتشارات  توسط تولید کنندگان آدیپیک اسید و اسید نیتریک را می توان بر اساس داشتن دانش کافی از فرآیند شیمیایی، ارزیابی کرد. اما تایید محاسبات واقعی ممکن است نیازمند دسترسی به اطلاعات محرمانه ی تجاری (CBI) باشد. برای مثال، برخی تولید کنندگان آمریکایی بیان کرده اند که اطلاعات زیر در سطح کارخانه، محرمانه [CBI] در نظر گرفته می شود، اما اگر در همه ی شرکت ها ادغام شود، دیگر محرمانه حساب نمی شوند.

 • سطح تولید آدیپیک اسید و تولید اسید نیتریک
 • انتشارات

مسئله ی اطلاعات محرمانه ی تجاری ممکن است فرآیند گزارش دهی ملی را پیچیده تر کند. یک راه حل جایگزین این است که گزارشات در سطح کلی و در سطح تعدادی از کارخانه ها و در سطح تولید ملی انجام شود. اما در برخی موارد که تنها یک کارخانه ی تولیدی دارد، باید میزان تولید را در سطح کلی کارخانه گزارش کرد.

 • کیفیت موجودی

  • مقدمه

کنترل و تضمین کیفیت موجودی، فرآیندی جدایی ناپذیر برای توسعه ی یک موجودی معتبر است. یک برنامه ی تضمین کیفیت مناسب و پیشرفته، صرفنظر از اهداف موجودی، می تواند موجودی نهایی را تضمین نماید. یک برنامه ی تضمین کیفیت موفق دو وجه دارد، و نیازمند به روندهای صنعتی داخلی کارخانه و فعالیت های حسابرسی و بررسی خارجی می باشد.

فعالیت های کنترل کیفیت داخلی به منظور تضمین صحت، مستندسازی، و شفافیت طراحی شده اند. فرایند بررسی خارجی به منظور کاهش خطاها در هنگام تهیه ی موجودی های انتشارات، و کاهش یا حذف تعصب ذاتی احتمالی از همه ی شرکت های داده شده، طراحی شده است. طرح ۱، جریان اطلاعات و فرآیندهایی که در هر مرحله دنبال می شوند را نشان داده است.

خرید اسید نیتریک طرح 1

 • سیستم های کنترل و تضمین کیفیت (QA/QC) موجودی داخلی

۴-۲-۱- فعالیت های در سطح کارخانه

سنجش و QC نمونه ای [رندومی] در سطح کارخانه

روندهای QC موجودی که سطح کارخانه و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند، عمدتا توسط پرسنل و کارمندان کارخانه معین خواهند شد. به هر حال، برخی روندها و روش های مشترکی به منظور نظارت وجود دارد که باید مطرح شود:

 • روش های نمونه برداری (که شامل تکرار، نوع ظرف، و نحوه ی تهیه می شود)
 • ثبات نمونه (با توجه به اولویت تجزیه و تحلیل)
 • استانداردهای کتبی روند نمونه برداری و تجزیه و تحلیل
 • روش های کالیبراسیون (تعداد، تکرار، استاندارد منتخب، معیارهای پذیرش)
 • محدودیت های صحت و دقت
 • روشی برای علامت دار کردن داده های مشکوک
 • حفظ رکوردها

QC یا کنترل کیفیت داده های تولید در سطح کارخانه

برای تخمین انتشارات  از فرآیندهای صنعتی، داده های مربوط به فعالیت سالانه مورد نیاز است. رکوردهای تولید صحیح در سطح کارخانه باید در دسترس باشند.

مستند سازی در سطح کارخانه

اطلاعات مربوط به انتشارات که برای انجام یک تجزیه و تحلیل کامل توسط بررسی کنندگان و حسابرسان لازم و ضروری می باشد، شامل مواردی از قبیل میزان تولید آدیپیک اسید و اسید نیتریک و اصول تخمین انتشارات می شود.

 

۴-۲-۲- فعالیت های در سطح اداره ی موجودی

بررسی اداره ی موجودی (QA) از اطلاعات در سطح کارخانه

اداره ی موجودی، قبل از اینکه داده ها و اطلاعات انتشارات در سطح کارخانه را پذیرش کند، باید یک ارزیابی از کیفیت داده ها و روش های نمونه برداری به عمل آورد. در این نوع بررسی به منظور دستیابی به اطلاعات کافی برای تایید میزان انتشارات گزارش شده، یک همکاری مشترک و بسیار فشرده با کارخانه داران مورد نیاز می باشد. این ارزیابی باید شامل مواردی از قبیل محاسبه ی مجدد و نمونه ای، آزمایش داده ها و شرایط عملیات، و همچنین شناسایی اصول احتمالی در روش شناختی و ارائه ی پیشنهاداتی به منظور بهبود باشد.

QC اداره ی موجودی بر انتشارات ملی

علاوه بر یک ارزیابی کامل کیفیتی از داده ها در سطح کارخانه که در بالا مطرح شد، اداره ی موجودی باید نسبت به کنترل کیفیتِ فرآیند جمع آوری داده های کارخانه ها برای تهیه ی یک موجودی ملی، اطمینان حاصل نماید. این کنترل باید شامل موارد زیر باشد:

 • آمارهای مربوط به تولید آدیپیک اسید و اسید نیتریک به همراه مجموع کل ملی
 • محاسبه ی رو به عقب عوامل انتشار ملی از داده های تولید و انتشارات ادغام شده
 • همه ی کارخانه ها باید مشمول واقع شوند
 • مقایسه با رویه های صنعتی به منظور شناسایی ناهنجاری های و الگوها

مستند سازی انتشارات ملی توسط اداره ی موجودی اسید نیتریک 

 • یک برنامه مدیریتی QA/QC، باید آیتم های خاص مورد نیاز برای انجام حسابرسی ها و بررسی ها را فراهم سازد. هنگامی که همه ی کارخانه ها میزان تخمین های خود را فراهم کردند، آنگاه باید جزئیات را در سطح کارخانه ها مستندسازی نمود تا تفاوت های روش های مختلف استفاده شده در کارخانه ها آشکار شود. چند مورد از اطلاعاتی که برای مستند سازی و حسابرسی خارجی لازم است به عنوان نمونه ذکر می شود:
 • یک توصیف کامل از روش شناختی موجودی
 • شناسایی پارامترهای ورودی که لازم هستند و نحوه ی بدست آوردن این پارامترها (اندازه گیری شده اند و یا تخمین زده شده اند)
 • سنجش و میزان تکرار آن، و نتایج تعیین صحت و دقت این سنجش ها
 • یک تخمینی از عدم قطعیت و تغییرپذیری پارامترهای ورودی که به جای اینکه سنجیده شوند، تخمین زده شده اند.
 • هنگامی که کارخانه ها از رابطه ای [عامل انتشار ] استفاده می کنند که از ارزیابی های صورت گرفته در یک کارخانه ی صنعتی دیگر، برگرفته شده، باید از معیارهای سنجش محلی برای تایید این رابطه استفاده کرد. کشورها باید اطلاعات لازم در خصوص اصالت و اصول عامل انتشار را تهیه، و با سایر عوامل انتشار چاپ شده، مقایسه و هر گونه اختلافی فاحشی را توضیح دهند.
 • سیستم های کنترل و تضمین کیفیت [QA/QC] موجودی توسط عوامل خارجی

فعالیت های QA [تضمین کیفیت] خارجی شامل یک سیستم برنامه ریزی شده برای بررسی و حسابرسی خارجی می باشد که توسط پرسنلی انجام می شود که خود به صورت فعال در فرآیند توسعه و پیشرفت موجودی نقش ندارند. مفهوم اصلی و کلیدی، مواردی از قبیل استقلال و مستقل بودن، بررسی هدفمند به منظور ارزیابی میزان اثرگزاری برنامه کنترل کیفیت [QC] داخلی، و کیفیت موجودی می باشد. برای بررسی و حسابرسی موجودی های انتشار  ممکن است انواع متعددی از بررسی ها و حسابرسی ها مورد نیاز باشد.

حسابرسی شخص ثالث توسط یک سازمان معتبر، کارشناس، و شخص ثالث مستقل

یک حسابرسی از اسناد و محاسبات این اطمینان را به وجود می آورد که همه ی ارقام قابل پیگیری می باشند. با توجه به محرمانه بودن اکثر اطلاعات که در تخمین میزان انتشار  به کار برده می شوند، حسابرس مستقلی باید انتخاب شود که محرمانه بودن اطلاعات را حفظ نماید.

بررسی کارشناس [داوری همتا]

یک داوری همتا هنگامی مناسب خواهد بود که یک روند و روش برای اولین بار در مورد تعیین انتشارات  به کار برده شود و یا برای اولین بار بازبینی شده باشد؛ و نیاز نیست که به صورت سالانه صورت پذیرد. اینچنین بررسی و داوری برای این طراحی شده که از ارائه ی شرایط خاص کارخانه توسط متودولوژی [روش شناسی] و به طرز صحیح، اطمینان حاصل شود.

بررسی ذینفعان

بررسی صورت گرفته توسط شرکت های تولید آدیپیک اسید و خرید اسید نیتریک، سازمان های صنعتی و دولتی می تواند انجمنی را برای بررسی روش های استفاده شده ایجاد نماید. این نوع از بررسی بیشتر از ارزش موجودی در اوایل فعالیت صورت می گیرد. هنگامی که جزئیات کارخانه به صورت اشتراکی می باشد و در برخی شرکت ها می تواند به روش هایی برای بهبود شرایط کارخانه منتهی شود.

بررسی عمومی

برخی کشورها تمامی موجودی خود را در دسترس بررسی عمومی قرار می دهند. این فرایند ممکن است باعث بوجود آمدن نظرات و مشکلات وسیع تری گردد. در ضمن مسائل محرمانه بودن اطلاعات نیز باید در نظر گرفته شود.

نیتجه گیری برای تصمیم بهتر در مورد خرید اسید نیتریک 

اکسید نیتروژن ( ) به عنوان یک محصول فرعی در طی فرآیند تولید آدیپیک اسید وخرید  نیتریک اسید، تولید و انتشار پیدا می کند. در سال ۱۹۹۰، تولید اسید آدیپیک، بزرگترین منبع تولید  صنعتی بود. از سال ۱۹۹۹ به بعد، منابع صنعتی گزارش دادند که تمامی تولیدکنندگان عمده ی آدیپیک اسید، از فناوری های جدید کاهنده ی  استفاده می کنند (ریمر، ۱۹۹۹). در نتیجه، امروزه، تولید  صنعتی در جهان، تنها از طریق فرآیند تولید اسید نیتریک صورت می پذیرد.

دستور العمل IPCC روش ساده ای را برای تخمین میزان انتشارات  از فرآیندهای خرید اسید نیتریک و آدیپیک اسید بیان می کند، که طبق این روش یک عامل انتشار، برای تخمین میزان انتشار،  توسط اطلاعات و داده های تولید چند برابر می شود.

از آنجایی که انتشارات  در بسیاری از کارخانجات تولید آدیپیک اسید، کنترل می شود، در نتیجه مقدار  که در نهایت انتشار می یابد به میزان کنترل و سطح آن بستگی دارد. دستورالعمل IPCC، به منظور دستیابی به بالاترین سطح دقت، استفاده از عوامل تولید و تخریب انتشار  در سطح کارخانه را پیشنهاد می کند. در مورد خرید اسید نیتریک که نسبت به آدیپیک اسید، کارخانجات و تنوع بیشتری دارد، جمع آوری اطلاعات از کارخانه های تولید اسید نیتریک به مراتب سخت تر از جمع آوری اطلاعات از کارخانه های تولید آدیپیک اسید می باشد لذا استفاده از عوامل پیشفرض در آنها بیشتر مورد نیاز می شود.

هنگامی که اطلاعات آدیپیک اسید و اسید نیتریک در سطح کارخانه در دسترس نباشد، باید با توجه به نوع کارخانه و فناوری کاهندگی آن، از عوامل پیشفرض تولید و تخریب IPCC استفاده نماییم. برای تخمین میزان انتشارات  به اطلاعات تولید آدیپیک اسید و اسید نیتریک نیازمند می باشیم.

فعالیت های کنترل و تضمین کیفیت فرآیند تخمین انتشار، باید در مراحل مختلف صورت گیرد. عناصر اصلی در سطح کارخانه، باید شامل مواردی از قبیل کنترل کیفیت داخلی در حد معیارهای کارخانه، داده های تولید، مستندسازی داده ها، و روش هایی برای بررسی کنندگان باشد. به عنوان یک بررسی تضمین کیفیت، یک کشوری که تخمین های مربوط به میزان انتشارات را با توجه به اطلاعات کارخانه محاسبه می کند (روش پایین به بالا) باید آن مقادیر را با تخمین هایی مقایسه کند که با توجه به آمارهای ملی تهیه شده اند (روش بالا به پایین).

منابع:

Bockman, Oluf and Tom Granli, 1994. Nitrous oxide from agriculture. Norwegian Journal of Agricultural
Sciences, Supplement No. 12, 1994. Norsk Hydro Research Centre, Porsgrunn, Norway.
Choe, J.S., P.J. Cook, and F.P. Petrocelli, 1993. ”Developing N2O Abatement Technology for the Nitric Acid
Industry.” Prepared for presentation at the 1993 ANPSG Conference. Air Products and Chemicals, Inc.,
Allentown, PA.
Choe, J.S., Phillip J. Cook, and F.P. Petrocelli, 1993. Developing N2O Abatement Technology for The Nitric Acid
Industry. Presentation at the 1993 ANPSG Conference. Air Products and Chemicals Inc., Allentown, PA.
CMR, 1995. Nitric acid buyers scramble in shrinking merchant market. Chemical Market Reporter, June 1995.
CMR, 1998a. Chemical Profile: Adipic Acid. Chemical Market Reporter, June 15, 1998, p. 33.

CMR, 1998b. Nitrogen fertilizers stay weak as China builds up its capacity. Chemical Market Reporter, August

۱۰, ۱۹۹۸٫

Collis, Gordon. Personal communication between Gordon Collis, plant administrator, Simplot Canada Ltd.,

Canada and Heike Mainhardt of ICF, Inc., USA. March 3, 1999.

Cotton, F.A. and G. Wilkenson (1998), Advanced Inorganic Chemistry, 5th Edition, ISBN 0-471-84997-9.

Wiley, New York, USA.

CW, 1999. Product focus: adipic acid/adiponitrile. Chemical Week, March 10, 1999, pg. 31.

FAO, 1998. FAO World Fertilizer Outlook. Food and Agriculture Organization, www.fao.org.

Japan Environment Agency, 1995. Study of Emission Factors for N2O from Stationary Sources.

Johnson Matthey, 1991. Nitrous oxide emissions control. The Gauze Wire: A Technical Update for Users of

Woven Precious Metal Catalysts. Vol. 3 No. 6, October 1991. Johnson Matthey, West Chester, PA.

Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) (1997). Revised 1996 IPCC Guidelines for National

Greenhouse Gas Inventories. Reference Manual (Revised).Vol 3. J.T. Houghton et al., IPCC/OECD/IEA,

Paris, France.

Norsk Hydro, 1996. IPCC personal communication with Norsk Hydro a.s., Norway.

Norsk Hydro, 1996. IPCC personal communication with Norsk Hydro a.s., Norway.

Olivier, J., 1996. IPCC personal communication (Restored from Norwegian version).

Oonk, H., 1996. IPCC personal communication.

Oonk, Hans, 1999. Personal communication between Hans Oonk of TNO, The Netherlands and Jos Olivier,

Senior Scientist, National Institute of Public Health and the Environment (RIVM), The Netherlands.

February, 1999.

Reimer, R.A., R.A. Parrett and C.S. Slaten, 1992. Abatement of N2O emission produced in adipic acid. Proc. of

the 5th Int. Workshop on Nitrous Oxide emissions, Tsukuba Japan, 1-3 July, 1992.

Reimer, R.A., R.A. Parrett and C.S. Slaten, 1992. Abatement of N2O emission produced in adipic acid. Proc. of

the 5th Int. Workshop on Nitrous Oxide emissions, Tsukuba Japan, 1-3 July, 1992.

Reimer, Ron, 1999. Personal communication between Ron Reimer of DuPont, USA and Heike Mainhardt of ICF,

Inc., USA. February 8, 1999.

Reimer, Ron, 1999. Personal communication between Ron Reimer of DuPont, USA and Heike Mainhardt of ICF,

Inc., USA. February 8, 1999.

Sato, K., M. Aoki, and R. Noyori, 1998. A “green” route to adipic acid: direct oxidation of cyclohexenes with 30

percent hydrogen peroxide. Science: 281: 1646-1647.

Scott, Alex, 1998. The winners and losers of N2O emission control. Chemical Week, February 18, 1998.

SRI Consulting, 1998, as quoted in Product focus: adipic acid/adiponitrile. Chemical Week, March 10, 1999, pg.

۳۱٫

Stanford Research Institute (SRI, 1997). SRI Consulting website: chems-energy.sriconsulting.com.

Thiemens, M.H. and W.C. Trogler (1991), “Nylon production; an unknown source of atmospheric nitrous oxide.”

Science: 251: 932-934.

Thiemens, M.H. and W.C. Trogler, 1991. “Nylon production; an unknown source of atmospheric nitrous oxide.”

Science: 251: 932-934.

USEPA, 1998. Inventory of U.S. Greenhouse Gas Emissions and Sinks: 1990-1996, USEPA: 236-R-98-006.

Washington, DC, March 1998.

متورم شدن چوب در اسید نیتریک 68.5 درصد