اسید سولفوریک ۹۸ درصد

اسید سولفوریک جزو پرمصرف ترین مواد شیمیایی در ایران حساب میشود که در اکثر مشاغل به صورت کلو جزء کاربرد دارد که از جمله آن میتوان به صنایع نساجی ، چرم سازی ، تولید روی ، نوشابه سازی و … اشاره نمود . اسید سولفوریک که بیشتر با عنوان اسید سولفوریک ۹۸%  یا اسید سولفوریک ۹۸٫۵% داد و ستد میشود ، بسیار ماده خطرناکی است که باید تمام موارد ایمنی در مصرف آن رعایت شود و الا زیان های جبران ناپذیری در پی خواهد داشت .

خرید اسید سولفوریک در کشور به صورت اکثرا کالن و بشکه و مخزن های ۱۰۰۰ یا ۲۰۰۰ لیتری انجام میگیرد و شرکت بزرگ آذراسید آمادگی دارد تا تمامی سفارشات مشتریان خود را با هر بسته بندی که مورد دلخواه مشتری می باشد به ایشان ارائه نماید که از جمله آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

 • کالن ۲۰ لیتری سفید
 • کالن ۲۰ لیتری خارجی
 • کالن ۳۰ لیتری خارجی
 • کالن ۶۰ لیتری خارجی
 • بشکه ۲۲۰ لیتری
 • مخرن ۱۰۰۰ لیتری
 • تانکر ۲۰۰۰ لیتری
 • تانکر ۵ تنی
 • تانکر ۲۵ تنی یا ۱۵ هزار لیتری

شرکت آذر اسید با داشتن زمینه فعالیت چندین دهه ای خود و با داشتن دو مرکز بزرگ در تهران و تبریز ، آمااده ارائه خدمات به مشتریان است که به شرح زیر می باشد :

 • انبار تهران : که هزینه انبارداری و بارگیری بر عهده مشتری می باشد .
 • انبار تبریز : که بدون هیچ هزینه انبارداری یا بارگیری ای می باشد .

همچنین شرکت بزرگ آذراسید امکان جدید و بسیار ویژه ای برای مشتریان خود در شمال غرب کشور و در انبار های تبریز فراهم نموده است که به شرح زیر می باشد :

 • مشتری هیچ گونه هزینه انبارداری نمیپردازد
 • مشتری هیچ گونه هزینه بارگیری نمیپردازد .
 • هزینه موارد بالا در قیمت جنس لحظا نشده است و خدمات بالا کاملا رایگان می باشد
 • مشتری میتواند برای جلوگیری از افزایش هزینه ، ظروف مصرفی خود را به مرکز تبریز ارسال نماید تا با بیشترین دقت و سرعت برای ایشان پر و آماده شود .
 • مشتری هیچگونه هزینه اضافی با عنوان پرکردن و … برای خدمت سطر بالا پرداخت دنخواهد کرد

مشتریان عزیز میتوانند فقط با تماس گیری با شماره های قید شده شرکت در پایین به صورت سریع و با اطمینان خاظر از کیفیت محصول و همچنین با کمترین قیمت بازار ، جنس خود را در هر جای ایران تحویل بگیرند .

شرکت بزرگ آذر اسید پیشتر فقط در زمینه صادرات فعالیت مینمود که به حول و قوه الهی و با هدف خدمت رسانی به هموطنان عزیز چندین دهه است که شروع به خدمات رسانی به داخل شرکت کرده است . شرکت بزرگ آذراسید با داشتن ۳۰ سال زمینه فعالیت با سایر کشورها و صادرات به کشور هایی نظی ارمنستان ، افغانستان ، ترکیه ، آذربایجان ، گرجستان ، عراق و … اجناس خود را به صورت صد در صد تضمینی و با کیفیت صادراتی در داخل کشور عرضه مینماید و تمام سود خود را در رضایت مشتریان خود میداند . همچنین شعار شرکت بزرگ آذراسید در زمینه قیمت پایین محصولات این بوده که شرکت سود خود را در فروش بیشتر و رضایت مشتری میداند نه قیمت بیشتر .

برای خرید اسید سولفوریک تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

دفتر فروش تهران :

 • خانم الناز بخشایشی         ۰۹۱۲۰۳۱۲۱۴۸

دفتر فروش تبریز :

 • آقای رضابخشایشی          ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹
 • تلفن شرکت در تبریز          ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
 • آقای مرتضی بخشایشی    ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
 • آقای امید بخشایشی        ۰۹۱۴۵۸۴۵۵۲۹

آدرس انبار ها :

 • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
 • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

به نام خدا

اسید سولفوریک متبلور بدون رنگ و بو مایع چسبناک در ۳ تا ۱۰ ° C بسته به مقدار آب آن (از ۰ تا ۲٪) است. محتوای آب به طور کلی تا ۸ درصد است. سایر ناخالصی ها (دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن و فلزات سنگین) کمتر از  <0.1٪ هستند. چگالی آن در 20 درجه 1.834 الی 1.836 می باشد. اسید سولفوریک ، اسید معدنی قوی است که به آسانی جدا در آب به سولفات یون ها و پروتون آبدار ترکیب می شود ، و کاملا قابل اختلاط با آب است . مقدار pKa آن 1.92 در 25 درجه سانتی گراد است. بنابراین در pH 3.92، برای مثال، درجه تفکیک آن 99٪ است ، و غلظت یون سولفات 1.2 X 10/4 مول = 11.5 mg / l است . بنابراین در غلظت سازگار با محیط زیست مرتبط ، اسید سولفوریک عملا کاملا جدای از سولفات است در غلظت های طبیعی می تواند اثراتی را به دلیل اسیدی شدن داشته باشد. این یونیزاسیون همچنین نشان میدهد که اسید سولفوریک نمی خواهد در ذرات و یا سطوح جذب شود و نمی خواهد در بافتهای زنده تجمع یابد. انحلال / تفکیک آن در آب به شدت گرمازا است ، به طوری که یک واکنش شدید رخ می دهد ، وقتی که آب به اسید سولفوریک اضافه شود، یک اکسید کننده قوی اسیدی تشکیل می شود که می تواند احتراق و انفجار در تماس با بسیاری از مواد را باعث شود. اسید سولفوریک دارای فشار بخار کم است (<0.001 اینچ در 20 درجه سانتی گراد) . با این حال مه و ذرات معلق در هوا را می تواند در برخی از برنامه های صنعتی تشکیل دهد.

 1. اطلاعات عمومی در مواجهه با آن

تولید برآورد شده از اسید سولفوریک در سراسر جهان ۱۶۰ میلیون تن / سال است. توزیع قاره اروپا ۴۰ میلیون تن / سال ، ۶۰ تن در امریکا و ۶۰ تن در آسیا و اقیانوس آرام می باشد. تولید در کشور ضامن (فرانسه) ۲۰۵۰۰۰۰ تن / سال در سال ۱۹۹۹ بود.

مصارف اسید سولفوریک ۹۸ درصد

– ۳۲٪ برای تولید اسید فسفریک و کود

– ۵۸٪ به عنوان مواد شیمیایی اساسی برای سنتز شیمیایی ، رنگدانه ، صنایع نفتی

– ۲٪ برای استخراج فلز ، پالایش و فرآوری فلزات

– ۰٫۸٪ باتری

– حدود ۷ درصد برای دیگر کاربردها صنعتی (کاغذ و خمیر کاغذ …)

یکی از استفاده های بسیار جزئی آن در کشاورزی (در حدود ۰۲۵٪) به عنوان خشک کن برای محصولات سیب زمینی است.

در محل کار، اسید سولفوریک می تواند به عنوان یک بخار اسیدی وجود داشته باشد. این وضعیت می تواند رخ دهد، چراکه تری اکسید گوگرد تولید شده بسیار متراکم بوده و اسید سولفوریک با رطوبت اتمسفر ترکیب می شود. با این حال، این اتفاق تنها در صورت نشت تصادفی تری اکسید سولفور می افتد، و در نتیجه جزء فعالیت های طبیعی آن نیست.

سایر کاربردها اسید سولفوریک که از منابع مهم اسید سولفوریک در محل کار هستند عبارتند از:

– ماشین و باتری های صنعتی در حال بارگذاری

– تمیز کردن پوشش ورق فلز

– تولید الکترو شیمیایی روی و مس: قطرات اسید سولفوریک به عنوان جریمه توسط هیدروژن تکامل یافته استفاده می شوند.

– بارگیری و تخلیه اسید سولفوریک

شغلی که در معرض مقادیر مختلف آن قرار می گیرد برای کشورهای مختلف در ضمیمه I ارائه شده است برای بسیاری از کشورها (به عنوان مثال ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ژاپن، فنلاند) مقدار آن از حدود ۸ ساعت قرار گرفتن در معرض ۱ میلی گرم / متر مکعب فراتر نمی رود به جز آلمان: ارزش MAK، ۸ ساعت: ۰٫۱ میلی گرم / متر مکعب است.

وقوع اسید سولفوریک در محیط به طور عمده از هیدرولیز اکسیدهای گوگرد تولید شده توسط فرآیندهای احتراقی (طبیعی و انسانی) و رسوب مرطوب ، عموما به عنوان مخلوط با اکسید نیتروژن و اسید نیتریک بدست می آید و نه از تولید آنها . انتشار آلاینده ها به محیط های آبی به طور کلی از تولید در مناطق صنعتی پس از خنثی سازی رخ می دهد و به طور عمده در شکل یون سولفات می باشد. روش دیگر، زیر ساخت و استفاده از آن در محیط زمینی به عنوان گچ پایدار ( سولفات کلسیم ) می باشد.

استفاده از اسید سولفوریک در کشاورزی به عنوان خشک کن برای محصولات سیب زمینی در انگلستان گزارش شده است ( مواد غذایی و قانون حفاظت از محیط زیست ، ۱۹۸۵، قسمت سوم ، کنترل آفت کش مقررات سال ۱۹۸۶، ارزیابی محصولات به طور کامل تایید یا موقتا تایید شده اند، ارزیابی در اسید سولفوریک ، آوریل ۱۹۹۸). در سال ۱۹۹۲،  ۶۸۵ هکتار از محصولات زراعی سیب زمینی با ۷۷ درصد وزنی / وزنی اسید سولفوریک تحت درمان قرار گرفتند. محدوده دوز ۱۱۲ L / در هکتار به ۳۳۵ L / در هکتار، که به معنی مصرف در کل حدود ۴۰ ۰۰۰ اسید سولفوریک در این استفاده های کشاورزی بوده است.

 1. محیط زیست

۳٫۲٫ اثر بر روی محیط های آبی

ملاحظات مقدماتی

معیارهای کیفیت: معیارهای کیفیت دلیل اصلی برای پذیرش داده ها هستند که روش آزمون باید به خوبی توصیف شده باشد (با اشاره به یکی از رهنمودهای رسمی) و اینکه غلظت سم باید با یک روش تحلیلی کافی، اندازه گیری شود.

چهار موقعیت را می توان برجسته و در جدول زیر با توجه به معیارهای تعریف شده در سیستم IUCLID خلاصه کرد.

جدول: معیارهای کیفیت برای پذیرش داده سمیت.

انتشار اعتبار زمانی است که آنها نمی توانند به طور مستقیم بررسی شوند. اعتبار سیستماتیک اختصاص داده شده زمانی بود که هیچ توصیف روشنی از ماده آزمون داده نشد. این روش برای اسید سولفوریک مهم است، به عنوان منابع برای تولید اسید سولفوریک می توان بازیابی بسیاری از فرآیندهای منجر به ناخالصی های مختلف را نام برد.

نظارت تحلیلی گزارش در فایل IUCLID به اندازه گیری pH اشاره دارد. در غلظت های گزارش شده در نشریات و گزارش مطالعه شده، سمیت فرض شده است که با توجه به تنها بودن ماده اسیدی، این غلظت کم، مقدار سولفات اضافه زیر غلظتهای طبیعی است. بنابراین ارزیابی اسید سولفوریک و ریسک زیست محیطی آن سنجیده شد.

۳٫۲٫۱ اثرات آبزیان

۳٫۲٫۱٫۱٫ اثر در ماهی

سمیت حاد اسید سولفوریک در ماهی در ۱۰ نشریه مختلف گزارش شده است، که منجر به  LC50 ارزش در ۲۴، ۴۸ و یا ۹۶ مدت زمان بر حسب ساعت شده است. تنها دو مراجع اعتباری انتخاب شدند: یک مطالعه با توجه به استاندارد بین المللی ISO7346 / 1، در یک آزمون استاتیک ۲۴ ساعت در برهیدنیو rerio، تحت GLP، دادن LC50 24 ساعت از ۸۲ میلی گرم / لیتر. یکی دیگر در یک مطالعه که در آن macrochirus Lepomis متوالی ۹۶ ساعت به هر مقدار pH تست شده  است (از نظر pH 7.5 آب اصلی با pH 5.0، ۴٫۵، ۳٫۵، ۳٫۲۵ و ۳٫۰ قرار گرفتند نیز نتایجی به دست آمد. با این حال LC50  ۴۸ ساعت به عنوان بدترین حالت حفظ شد و به عنوان pH 3.25 به pH 3.5، تغییر یافت که ارزش ۱۶ اسید سولفوریک ۲۸ میلی گرم / لیتر را اندازه گیری کرد و LC50 در تمام نشریات اعتبار ۳ یا ۴ را به خود اختصاص داد که کمتر از Lepomis macrochirus می باشد.

سمیت مزمن اسید سولفوریک در ماهی در ۶ نشریات گزارش تست های آزمایشگاهی انجام شد.

۵ اعتبار ۲ ارزش NOEC استخراج، ۳ تا از آنها در همان محدوده: NOECs برای بقا جنین و زمان برای سایه زنی از Salvelinus fontinalis (با pH 5.2 و pH 5.5 غلظت دادن ماده ۰٫۳۱ mg / l و ۰٫۱۵ میلی گرم / L)، و یک NOEC وزن fontinalis Salvelinus جوان تولید شده در ۱۰ ماه (با pH 5.56، به ۰٫۱۳ میلی گرم / L). چهارم NOEC بسیار پایین، که از یک LOEC بر رشد سرخ از floridae Jordanella در ۴۵ روز از pH 6.0 (0.049 میلی گرم / L) به ۲۰٪ مهار، که، تقسیم بر ۲ می تواند یک NOEC از ۰٫۰۲۵ میلی گرم / L را مشتق شده است.

تفاوت بین fontinalis Salvelinus و floridae Jordanella درجه حرارت مطلوب است:

Salvelinus یک ماهی آب سرد (قزل آلا) است، و Jordanella یک ماهی آب گرم است. تفاوت در فیزیولوژی تواند تفاوت در حساسیت را توضیح دهد.

نکته: نتایج اصلی به عنوان منتشر شده خط کشیده می شود. ارزش های دیگر محاسبه شد.

۳٫۲٫۱٫۲٫ اثر در بی مهرگان

سمیت حاد اسید سولفوریک در بی مهرگان آبزی است که در ۸ نشریات مختلف گزارش شده است، منجر به ۷ LC 50 ارزش ها در ۲۴، ۴۸ و یا ۹۶ مدت زمان ساعت. تنها یک مرجع توصیف یک آزمون دافنیا در ۲۴ ساعت اعتبار ۲٫ اختصاص داده بود این آزمون با توجه به استاندارد بین المللی ISO 6341 انجام شد، و یک LC50 داد ۲۴ ساعت از ۲۹ میلی گرم / L. این کمترین LC50 منتشر شده است.

سمیت مزمن در بی مهرگان در ۴ نشریات مورد بررسی قرار گرفت، تنها به یک نتیجه اعتبار ۲٫ این یک تست آزمایشگاهی در dissimilis پشه Tanytarsus دادن یک موفقیت NOEC 35 روز در تولید مثل از pH برابر ۵٫۵ (۰٫۱۵ میلی گرم / L) است.

۳٫۲٫۱٫۳٫ اثر در گیاهان آبزی / جلبک

هیچ مطالعه مهار رشد جلبک استاندارد می تواند یافت می شود. با این وجود NOEC در فیتوپلانکتون در دسترس است از مطالعات میدانی با داده ها در مخاط کلرلا (chlorophyte)، sertularia Dinobryon، Mallomonas SP است.، Stichogloea SP.، Uroglena SP. (گونه chrysophycean)، Asterionella ralfsii (دیاتومها)، Gymnodinium SP.، Peridinium inconspicuum (دینوفلاژلات) Chroococus minutus، Merismopedia SP. (cyanophyte) (فصل ۳٫۲٫۱٫۴ را ببینید).

۳٫۲٫۱٫۴ مطالعات دریاچه تجربی اسیدی

اثر افزودن اسید سولفوریک برای چندین سال (۱۹۷۶-۱۹۸۳) در یک (آب سرد) طبیعی کانادا “دریاچه ۲۲۳” در گونه های آبزی جمعیت مورد بررسی قرار گرفت. که از یک سطح اولیه در حدود ۶٫۷، PH را در یک نرخ pH حدود ۰٫۵ واحد pH یک سال کاهش یافت (۶٫۴۹-۶٫۱۳ – ۵٫۹۳-۵٫۶۴ – ۵٫۵۹) تا زمانی که به طور متوسط ​​با pH 5.1 رسیده است و وجود دارد به مدت ۳ سال برگزار شد. این دریاچه یکی از دریاچه های “ELA” (تجربی دریاچه منطقه) در کانادا، که در آن مجموعه ای از دریاچه های طبیعی به عنوان نماینده برای یک محیط غیر آلوده طبیعی انتخاب شد.

جمعیت ماهی در طول این سال انجام شد. NOEC برای گونه های ماهی حساس ترین، ماهی قنات نادان (promelas Pimephales) و sculpin را لزج (Cottus cognatus) استخدام با pH 5.93 بود، به ۰٫۰۵۸ میلی گرم / L. این NOEC در استخدام ادغام نه تنها موفقیت تولید مثل، بلکه روابط طعمه / درنده (حضور / کمبود مواد غذایی مناسب به عنوان ماهی های کوچکتر، بی مهرگان و یا گیاهان آبزی / جلبک ها، حضور / عدم شکارچیان برای ماهی های کوچکتر). علاوه بر این آن را ادغام اثرات پی در پی قرار گرفتن در معرض یک سال به pH 6.49 و ۶٫۱۳، که مدل های اسیدی شدن تدریجی رسوب اسید سولفوریک را نشان میدهد.

مطالعه جامعه زئوپلانکتون همچنین با شناسایی گونه و شمارش موجودات تجزیه و تحلیل شد. NOEC برای توزیع جمعیت (از غلاف به تسلط شاخهسرونیان) و pH 5.59 (0.13 میلی گرم / L) بود. این NOEC ادغام نه تنها موفقیت تولید مثل، بلکه روابط طعمه / درنده (حضور / کمبود مواد غذایی مناسب به عنوان مهرگان کوچکتر یا گیاهان آبزی / جلبک ها، حضور / عدم شکارچیان ماهی). در اینجا نیز آن را ادغام اثرات پی در پی قرار گرفتن در معرض یک سال به pH 6.49، ۶٫۱۳، ۵٫۹۳ و ۵٫۶۴ می باشد.

ساختار جامعه فیتوپلانکتون مورد مطالعه قرار گرفت، به یک NOEC از pH 5.6 (0.13 میلی گرم / L) (افزایش chlorophyte و گونه تغییر به بزرگ Gymnodium SP غیر قابل خوردن.). این NOEC ادغام نه تنها نرخ رشد جلبک ها، بلکه مصرف مهرگان و ماهی، و همچنین اثرات پی در پی قرار گرفتن در معرض یک سال به pH 6.49، ۶٫۱۳، ۵٫۹۳ می باشد.

۳٫۲٫۱٫۵ سمیت در میکرو ارگانیسم

آزمون چند کوچک گونه انجام شد: ساختار و عملکرد طبیعی در جوامع iphytic بر روی بسترهای مصنوعی پلی یورتان مشتق شده تحت نظر قرار گرفتند. لایه مصنوعی در عمق ۱M در یک استخر در فضای باز انسان ساخته شده به حالت تعلیق درآمد. پس از ۲۱ روز بسترهای جمع آوری شد. pH در استخر های مختلف به ۸٫۳۴-۷٫۶۱-۶٫۹۰-۶٫۶۱-۵٫۳۴-۳٫۳۳ تنظیم شده بود. حوضچه کنترلی دارای  PH 8.36 بود.

اثرات قابل توجهی در غنای گونه تک یاخته در این آزمون در ۵٫۳۳ که pH = مشاهده شد. بنابراین NOEC برای غنای گونه ۶٫۶۱ بود. در این آزمایش، محاسبه غلظت اسید سولفوریک مشکل تر است، چرا که pH اولیه در حوضچه ها است به دور از بی طرفی و قلیایی (pH برابر ۸٫۳۶). بنابراین فرض که pH تنها در نتیجه رقت اسید سولفوریک در آب، که یک تقریب در pH 6.7 کانادا دریاچه ۲۲۳ آزمایش بود، است که در اینجا به طور کامل نادرست است. نادیده گرفتن ظرفیت بافری آب استخر، آن است بنابراین غیر ممکن است برای استخراج NOEC به عنوان اسید سولفوریک میلی گرم / لیتر بود.

بحث

جالب توجه است که حساسیت به pH است که در میان گونه ها و اکوسیستم مرتبط جهانی نیست: به عنوان مثال در pH 6.0، رشد سرخ Jordanella فلوریدا در حال حاضر شروع به جلوگیری شود.

برخی از نمونه های جالب نیز سمندر عبارتند از: تخم مرغ جوجه ریزی Ambystoma jeffersonianum اند موفقیت> ۹۰٪ تنها در pH 6 در ۱۰ درجه سانتی گراد، و در pH 5 تا ۶ در ۵ درجه سانتی گراد تخم مرغ انجام موفقیت بالا و pH 6. و Ambystoma تخم مرغ maculatum دریچه تنها از pH 7 تا ۹ تخم نیست.

ارزیابی خطر اسید سولفوریک در واقع ارزیابی خطر اسیدی است. همه مشاهدات ساخته شده و نتایج به دست آمده می تواند همین کار را برای هر نوع اسید قوی، ارائه دهد آنیون هیچ سمیت در هر گونه محیط زیست در غلظت مربوطه اسید قوی را داراست.

 1. سلامت انسان

۴٫۲ اثر بر سلامت انسان

ملاحظات مقدماتی:

قابلیت اطمینان از مطالعات با استفاده از معیار برای دسته بندی قابلیت اطمینان اقتباس از Klimisch و همکاران انجام شد. (۱۹۹۷) و روزنر (۱۹۹۴). قابلیت اطمینان متفاوت و در نتیجه به ۴ دسته / کد طبقه بندی به شرح زیر است. در این سیستم به ثمر رساند، مطالعات انجام شده و گزارش با توجه به دستورالعمل آزمون پذیرفته شده بین المللی و مطابق با GLP در بالاترین درجه از اطمینان و باید به عنوان استاندارد مرجع استفاده می شود.

۱: قابل اعتماد بدون محدودیت:

۱A مطالعه راهنما GLP (OECD، EC، EPA، FDA، و غیره …)

۱B مقایسه با دستورالعمل مطالعه

روش آزمون ۱C مطابق با روش استاندارد ملی (AFNOR، DIN، و غیره)

روش آزمون ۱D مطابق با استانداردهای علمی به طور کلی پذیرفته و شرح داده شده در جزئیات

۲: قابل اعتماد با محدودیت

مطالعه ۲A دستورالعمل بدون مستندات دقیق

مطالعه ۲B دستورالعمل با محدودیت های قابل قبول

۲C مقایسه با دستورالعمل مطالعه با محدودیت های قابل قبول

روش آزمون ۲D مطابق با روش استاندارد ملی با محدودیت های قابل قبول

مطالعه ۲E به خوبی مستند، ملاقات به طور کلی اصول علمی پذیرفته شده است، برای ارزیابی قابل قبول

روش محاسبه ۲F پذیرفته

۲G داده از کتاب و یا مجموعه ای از داده

۳: قابل اعتماد نیست

مستندات ۳A کافی برای ارزیابی

۳B کمبود روش ویژه

۳C سیستم تست نامناسب

۴: تعیین و تخصیص نشده

۴A چکیده

۴B ادبیات متوسطه

مرجع اصلی ۴C هنوز در دسترس نیست

مرجع اصلی ۴D ترجمه نمی شود (به عنوان مثال روسی)

مستندات ۴E کافی برای ارزیابی

مطالعات برای بحث انتخاب می شوند در جداول زیر توسط یک گلوله سیاه و سفید مشخص ().

۴٫۲٫۱ نحوه عمل از مواد شیمیایی، تاکسیکوکینتیک و سوخت و ساز

اسید سولفوریک خورنده و تحریک کننده است و باعث ایجاد اثرات مستقیم محلی در پوست، چشم و گوارش پس از قرار گرفتن در معرض مستقیم غلظت کافی است. قطرات کوچک اسید سولفوریک (آئروسل / غبار) نیز می تواند استنشاق شود و عوارض محلی مستقیم بر دستگاه تنفسی. اثرات ذرات معلق در هوا استنشاق اسید سولفوریک خواهد به عوامل بسیاری بستگی دارد: – غلظت قرار گرفتن در معرض. – زمان قرار گرفتن در معرض. – اندازه ذرات آئروسل، که محل در دستگاه تنفسی که در آن اسید سولفوریک ذرات معلق در هوا واریز خواهد شد تعیین؛ – رطوبت، هر دو در محیط و در دستگاه تنفس، که اندازه ذرات تعیین؛ – آمونیاک درون زا است که می تواند اسید سولفوریک خنثی؛ – الگوی تنفس و مسیر استنشاق (خوراکی یا بینی)؛ – ظرفیت بافری از راه های هوایی؛ – گونه های مورد مطالعه: (به عنوان مثال بعد دستگاه تنفسی و معماری) (کد عکس ۱۰، ۱۰۲، ۱۴۴).

اثرات اسید سولفوریک که در نتیجه یونهای H + هستند (رسوب محلی H +، تغییر pH) و نه vthan اثر یون سولفات است. اسید سولفوریک در هر سه انتظار نمی رود جذب شود و یا در سراسر بدن توزیع شده است. اسید به سرعت خواهد جدا و آنیون استخر الکترولیت بدن را وارد کنید، و نقش سم شناسی خاص (۱۰۲، ۱۴۴) بازی کند. این است که با آزمایش های که جزء فعال در اسیدهای غیر آلی در نقاط انتهایی های مختلف مطالعه کرده اند، با استفاده از اسیدهای مختلف و یا نمک (HCL، NH4HSO4، (NH4) 2SO4، Na2SO4) پشتیبانی می شود. در این مطالعات، نویسندگان نتیجه رسیده اند که اثرات مشاهده شده به نظر می رسید با توجه به یونهای H + در حالی که آنیون به نظر میرسد که هیچ اثر (۱۵۷، ۱۶۱، ۱۶۲، ۱۶۶، ۲۰۲). در یک آزمایش به مطالعه ترخیص کالا از گمرک از طریق خون از نشاندار آئروسل اسید سولفوریک در گونه های مختلف، نویسندگان مشاهده کرده اند که گوگرد از اسید سولفوریک به سرعت پاک شد (از ۲ تا ۹ دقیقه) از ریه ها از حیوانات به خون زیر قرار گرفتن در معرض استنشاق (۴۵ ). سولفات تشکیل دهنده طبیعی خون است و یک متابولیت طبیعی اسیدهای آمینه حاوی گوگرد است، و سولفات اضافی در ادرار دفع می شود. استخر بدن از این آنیون بزرگ است، و از این رو بعید است که قرار گرفتن در معرض ذرات ریز شغلی به طور قابل توجهی تغییر بار طبیعی بدن را در پی داشته باشد(۱۰۲، ۱۴۴).

۴٫۲٫۲ سمیت حاد

مطالعات سمیت حاد انجام شده با اسید سولفوریک نشان میدهد که می تواند بررسی می شود در جداول زیر خلاصه شده است. هیچ یک از این مطالعات به تازگی با توجه به GLP انجام نشده است، طبق رهنمودهای ملی یا بین المللی، و. در مجموع، با این حال، این مطالعات اثر در محدوده مشابه دوز برای گونه های جانوری داده را نشان می دهد.

۴٫۲٫۲٫۱ سمیت حاد خوراکی

فقط یک حاد مطالعه سمیت خوراکی در دسترس است. این مطالعه نشان می دهد LD50 = 2140 mg / kg در موش صحرایی. با این حال، با توجه به محرک و / یا اثرات فرسایشی اسید سولفوریک، راه دهان از قرار گرفتن در معرض است برای تست نقطه پایانی سمی ممکن مناسب نیست. دوز گاواژ از حیوانات خواهد مواجهه دهان در انسان است که خود را محدود خواهد نشان نمی دهد. نشانه سمی قرار گرفتن در معرض دهان و دندان در انسان از التهاب / مقاوم در برابر خوردگی از دستگاه گوارش می باشد.

۴٫۲٫۲٫۲ سمیت حاد استنشاق

در موش های صحرایی، موش و خرگوش، و همچنین در خوکچه هندی، غلظت آئروسل اسید، زمان قرار گرفتن در معرض و اندازه ذرات عوامل مهم در تعیین مرگ از طریق استنشاق است. در میان گونه های مختلف مورد آزمایش قرار، خوکچه هندی به نظر می رسد می شود به حساس ترین اثرات استنشاق حاد اسید سولفوریک غبار / آئروسل. برای خوکچه هندی، این LC50 آشکار برای مدت ۸ ساعت قرار گرفتن در معرض غبار اسید سولفوریک / آئروسل با اندازه ذرات در حدود ۱μm، محدوده ۰٫۰۱۸-۰٫۰۵۰ میلی گرم / L بسته به سن از حیوانات است. خوکچه هندی جوان به نظر می رسد به آئروسل اسید سولفوریک از حیوانات مسن تر حساس تر باشد.

با توجه به مدت زمان قرار گرفتن در معرض، LC 50 از به نظر می رسد در مورد ۰۳۷۵ – ۰۴۲۵ میلی گرم / L در موش ها، ۰٫۶۰۰-۰٫۸۵۰ mg / l در موش، و ۱٫۴۷۰-۱٫۶۱۰ mg / l در خرگوش، که با در نظر گرفتن قابل اطمینان تر / مطالعات مربوطه می باشد.

حساسیت خوکچه هندی ممکن است توسط تمایل خود را برای انقباض برونش ها و اسپاسم حنجره در مقایسه با سایر حیوانات آزمایشگاهی کوچک ایجاد می شود.

تغییرات اصلی ماکروسکوپی و / یا میکروسکوپی در دستگاه تنفسی پس از مواجهه حاد با آئروسل اسید سولفوریک مشاهده خونریزی، ادم، آتلکتازی و ضخیم شدن جدار آلوئول در ریه خوکچه های هندی، خونریزی و ادم ریه ها و / یا زخم شد شاخک، نای و حنجره در موش و موش. این ضایعات به خورنده / اثر تحریک اسید سولفوریک مربوط می شود.

هیچ داده ها بر روی سمیت پوستی حاد و یا در مسمومیت حاد با دیگر مسیرهای اسید سولفوریک در دسترس هستند.

۴٫۲٫۳ التهاب و خورنده

۴٫۲٫۳٫۱ التهاب پوست

با توجه به ضمیمه دستورالعمل ۶۷/۵۴۸ / EEC، اسید سولفوریک به عنوان گراد است. R 35: خورنده؛ باعث سوختگی های شدید. محدوده غلظت خاص عبارتند از: C؛ R35 برای غلظت ۱۵٪ و خی. R36 / 38 هنگامی که غلظت ۵٪، و <15٪ هستند. مطالعات سوزش پوست، که می تواند بررسی می شود، با استفاده از اسید سولفوریک رقیق انجام شد و در جدول زیر خلاصه شده است. اسید سولفوریک 10٪ به نظر می رسد به تحریک کننده به پوست در خرگوش، خوکچه هندی و انسان است. ۴٫۲٫۳٫۲ سوزش چشم

مطالعات سوزش چشم های انجام شده با اسید سولفوریک رقیق در جدول زیر خلاصه شده است. تنها مطالعات موجود ارائه شده است.

نتایج متناقضی در مطالعات سوزش چشم با توجه به پروتکل مورد استفاده (OECD / اتحادیه اروپا و یا آمریکا) مشاهده شده است. با این حال، بافر و رقت اثرات اشک می تواند نتایج متفاوتی از اسید سولفوریک به کیسه ملتحمه چشم در مطالعات instillated شود N 95 و ۹۴ ° حالی که اسید به طور مستقیم به سطح مرکزی قرنیه در آزمایش ۶۸ و ۱۲۸٫ اجرا شد در این توضیح مطالعه گذشته، نویسندگان مشاهده کرده اند که روش لباسشویی (چشم شسته ۲ دقیقه. با آب ۳۰ ثانیه. پس از قرار گرفتن در معرض) کاهش زمان شروع کدورت ناشی از ۵٪ اسید سولفوریک و کمی کاهش یافته شدت آماس عنبیه ناشی از ۱۰ ٪ اسید سولفوریک.

۴٫۲٫۴ حساسیت پوست

بدون مطالعه برای پتانسیل حساسیت پوستی با اسید سولفوریک شناسایی شد. اسید سولفوریک در استفاده های صنعتی برای چندین دهه بوده است، و سوختگی پوست به علت اسید سولفوریک غلیظ به خوبی مستند شده است (دایره المعارف سازمان بین المللی کار از بهداشت و ایمنی، ۱۹۸۵ شغلی).

با این حال، حساسیت پوستی ثانویه به تحریک پوست و یا سوختگی هرگز شرح داده شده است، با وجود این واقعیت است که تحریک شیمیایی شدید و سوختگی شناخته شده برای ایجاد شرایط مطلوب برای القای حساسیت تماسی می باشد (این یک استراتژی شاغل در حساس معمول پوست آزمایش چنین با است Magnusson در-Kligmann آزمون).

تماس های مکرر با اسید سولفوریک رقیق بیشتر شناخته شده است به علت dessication پوست، زخم و التهاب چرکی مزمن اطراف ناخن (دایره المعارف سازمان بین المللی کار بهداشت حرفه ای و ایمنی، ۱۹۸۵). این علائم بسیار متفاوت از آن دیده می شود در درماتیت حاد یا مزمن حساسیت دارند.

تماس پوست با راه حل ضعیف اسید سولفوریک (حدود ۱۰٪) است نزدیک به یک قرن در صنعت ریون ویسکوز بسیار رایج بودند. با این حال، آلرژی اسید سولفوریک است هرگز توجه شده است.

یون های سولفات احتمال بروز آلرژی هستند، از آنجا که بدن حاوی مقادیر زیادی از یونهای سولفات (~ ۰٫۳۳ میلی مول / L در سرم و غلظت حدود ۵۰ برابر بیشتر داخل سلول). سولفات فلز مختلف (به عنوان مثال سولفات نیکل، سولفات کبالت) در آزمایش های معمول آلرژی استفاده می شود، اما واکنش های مثبت به یون فلزی مربوط است، نه به عنوان سولفات، به عنوان اده ای که می تواند از سولفات روی قطعا غیر آلرژی زا اثر بگذارد. (ECETOC فنی گزارش N استنباط درجه ۷۷، ۱۹۹۹).

بر اساس موارد فوق، می توان نتیجه گرفت که اسید سولفوریک است یک آلرژی زا در انسان نیست، و تست حیوانی برای پتانسیل حساس هر گونه اطلاعات مربوط به ارزیابی ریسک ارائه نمی دهد.

۴٫۲٫۵ سمیت دوز مکرر

تکرار مطالعات سمیت دوز با اسید سولفوریک در جداول زیر خلاصه شده است. همه آنها از طریق استنشاق آئروسل اسید سولفوریک / مه، در گونه های مختلف حیوانات متوجه شده است. با این حال، در میان آنها، تنها یک مطالعه با استفاده از روش مطابق با دستورالعمل مربوطه استنشاق برای مطالعه ۲۸ روزه (OECD دستورالعمل N ° ۴۱۲ و دستورالعمل ۶۷/۵۴۸ EEC، ضمیمه V، روش آزمون B8) و با توجه به GLP انجام شده است.

توجه داشته باشید: این مطالعه یک پروتکل کامل OECD نیست – تنها دستگاه تنفسی در معرض آسیب شناسی می باشد.

در این مطالعه، قرار گرفتن تنها بینی موش برای ۶H / D، ۵D / هفته برای یک دوره ۲۸ روز به ذرات معلق در هوا اسید سولفوریک در تغییرات پاتولوژیک (متاپلازی اسکواموس) و در افزایش تکثیر سلولی تنها در حنجره است. تغییرات از این نوع معمولا در موش های در معرض محرک دیده می شود. متاپلازی اسکواموس حداقل در اپیتلیوم حنجره در بر داشت زیر قرار گرفتن در معرض کمترین غلظت استفاده می شود (۰٫۳ mg / متر مکعب باشد) مشاهده شد. این اثر کاملا برگشت پذیر بود. قرار گرفتن در معرض ۱٫۳۸ mg / متر مکعب باشد باعث متاپلازی شدید همراه با تکثیر سلولی. در حالی که مطالعات دیگر برخی کمبودهای ارائه شده و با استفاده از شرایط آزمایشی مختلف انجام شد، در مجموع، آنها اثرات ثابت در گونه حیوانات مختلف مورد مطالعه قرار نشان می دهد.

از جمله نکات پایان های مختلف اندازه گیری در موش و خوکچه هندی، چند یا هیچ تغییرات پس از قرار گرفتن در معرض مکرر به آئروسل اسید سولفوریک با غلظت ۱۰ و ۲۰ میلی گرم / متر مکعب رت و خوکچه هندی، مشاهده شد. تغییرات اصلی مشاهده تغییرات میکروسکوپی در دستگاه تنفسی (حداقل تکثیر ماکروفاژهای حفرهای و از دست دادن مژه ها در نای خفیف) بود.

ذرات معلق در هوا اسید سولفوریک هیچ تاثیری در خون شناسی، شیمی خون و وزن بدن و / یا وزن ریه، تا آنجا که در نظر گرفته نقاط پایانی بیولوژیکی نگران بودند. روی هم رفته، این نتایج نشان می دهد که ذرات معلق در هوا به نظر می رسد اسید سولفوریک به یک اثر محلی و بدون عوارض سیستمیک در این گونه تبدیل شده است.

مطالعات در خرگوش انجام عمدتا اثرات آئروسل اسید سولفوریک در نرخ ترخیص کالا دستگاه تنفسی ذرات برچسب و تغییرات بافتی بررسی شده است. آئروسل اسید سولفوریک با غلظت ۵۰ تا ۵۰۰ میکروگرم / متر مکعب اثرات ناشی از هر دو تراشه و ترخیص کالا از گمرک منطقه تنفسی و همچنین تغییر میکروسکوپی (به طور عمده در اپیتلیال تعداد سلول های ترشحی در راه های هوایی ریه، که می تواند تا ۶ ماه حل و فصل بعد از تماس را افزایش می دهد، اما هیچ شواهدی از التهاب) پس از دوره های قرار گرفتن در معرض از ۱۴ روز به ۱۲ ماه است. توجه داشته باشید که هر دو تراشه و گواهی عدم سوء پیشینه منطقه تنفسی می تواند شتاب و یا عقب افتاده با توجه به مطالعه در نظر گرفته می شود

در میمون ها، تنها بالاترین غلظت غبار اسید سولفوریک (۲٫۴۳ و ۴٫۷۹ mg / متر مکعب باشد) اثرات زیان بر روی سازه های ریوی و توابع ارائه شده در حالی که هیچ تاثیری بر وزن بدن، بقا یا هماتولوژی و خون شیمی مشاهده شد. در همستر در معرض غلظت بالایی از غبار اسید سولفوریک (۱۰۰ میلی گرم / متر مکعب) با اندازه ذرات بزرگ (۲٫۶ میکرومتر)، تغییرات میکروسکوپی در حنجره و نای دیده می شدند. قرار گرفتن در معرض از سگ به ۰٫۹ میلی گرم / متر مکعب غبار اسید سولفوریک تغییرات در توابع ریوی و در وزن اندام (ریه و قلب) ناشی شده است.

به طور کلی، این نتایج نشان می دهد که تنوع در پاسخ به استنشاق مکرر با آئروسل اسید سولفوریک است با توجه به گونه های جانوری و نقطه انتهایی مورد مطالعه شده است.

در مجموع، این مطالعات نشان داده اند که مسمومیت به تغییرات در ساختار و عملکرد دستگاه تنفسی محدود می شد، نشان می دهد که آن را به یک اثر محلی و بدون عوارض سیستمیک. تغییرات مشاهده شده به خواص محرک اسید سولفوریک مربوط و به احتمال زیاد به دلیل یونهای H + می باشد.

اطلاعاتی در دسترس نیست در مطالعات سمیت دوز مکرر دهان، پوستی یا سایر مسیرهای اسید سولفوریک می باشد.

۴٫۲٫۶ سمیت ژنتیکی

۴٫۲٫۶٫۱ آزمایشگاهی سمیت ژنتیکی

اسید سولفوریک نشان داده شده است بدون اثر در آزمون Ames با استفاده از گونه های مختلف S. شود

تیفی موریوم (PH4 تا ۹) و E. coli (0.002 به ۰٫۰۰۵٪)، هر دو با و بدون S9. این نشان داده شده است به علت ناهنجاری های کروموزومی در سلولهای CHO (PH برابر ۳٫۵ به ۷٫۴، با و بدون S9)، و در یک روش غیر استاندارد در توسعه جنین توتیای دریایی میباشد (pH برابر ۵ – بدون S9). (اسکات و همکاران، ۱۹۹۱ ).

۴٫۲٫۶٫۲ سمیت ژنتیکی در داخل بدن

هیچ مطالعه در جهش زایی در داخل بدن از اسید سولفوریک در دسترس نیست.

نتیجه گیری:

در مطالعات آزمایشگاهی اثر اسید سولفوریک در سنجش کروموزومی نشان داده اند، اما سنجش جهش نقطه است.

اثرات کروموزومی به خوبی شناخته شده به عنوان یک نتیجه از کاهش pH محلول، با استفاده از هر نوع اسید قوی دیده می شود.

در حالی که جهش زایی اسید سولفوریک با استفاده از سیستم در داخل بدن مورد مطالعه قرار نگرفته، از جمله تست به نظر می رسد به دلیل نامناسب اسید سولفوریک در تماس با سیستم های بیولوژیکی جدا خواهد شد و بسته به غلظت آن را بافر و منجر به کاهش PH است. به این ترتیب، تنها یون های سولفات می توان به سلول های هدف از راه دور سیستم های سنجش استاندارد، از جمله سلولهای جنسی ارائه شده است، و پیش بینی می شود بدون اثر باشد. بدون سیستم سنجش استاندارد در دسترس به مطالعه این آثار در ارگان هدف مربوطه (برای مثال حنجره) می باشد. علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که هر گونه عوارض طولانی مدت از اسید سولفوریک در چنین اندام خواهد بود که توسط محرک های پیش بینی شده / اثرات نکروتیک تحت سلطه به طوری که تست جهش زایی مانند به نظر می رسد غیر ضروری باشد.

۴٫۲٫۷ سرطان

مطالعات سرطان با محلول اسید سولفوریک یا غبار آن انجام می شود که در جدول زیر خلاصه شده است. با این حال، تمام این مطالعات در حال حاضر چند کمبود مهم دارند(برای مثال تعداد کمی از حیوانات در هر گروه، تنها گزارش پاتولوژی در دسترس برای مطالعات N ° ۵۴ و ۵۵) بودند. کد ۳ (قابل اعتماد نیست) برای قابلیت اطمینان / اعتبار شده است و آن به تمام این مطالعات اختصاص داده شده است.

یک اثر سرطان زا محلی و ضعیف پس از درمان با محلول اسید سولفوریک توسط القای داخل تراشه یا لوله گذاری معده در هر دو موش مشاهده شد. تومورهای سال دوم در آن اندام که در آن اسید سولفوریک به طور مستقیم در عمل ظاهر شد. ۱۶ تومور در گروه تحت درمان و ۹ تومور در گروه شاهد برای موش، و ۴ تومور در گروه تحت درمان و ۲ تومور در موشها پس از مواجهه با اسید سولفوریک توسط لوله گذاری معده مشاهده شد، تومورهای forestomach عمدتا خوش خیم (زگیل یا micropapillomas) بود و جزء گروه های کنترل برای موش بودند. اپی تلیوم از forestomach، هیپرکراتوزیس آکانتوز نیز اغلب در حیواناتی بود که اسید سولفوریک را به تنهایی بکار برده بودند. یکی تومور ریه بدخیم (یک آدنوکارسینوم ضعیف متفاوت در یک موش به صورت گاواژ تحت درمان با اسید سولفوریک بود که متوجه آن شدند. نوع ضایعات / تومور مشاهده شده در هر دو موش و موش تحت درمان با گاواژ با اسید سولفوریک به طور کلی به تکرار التهاب / سمیت سلولی مربوط می شود. پس از instillations داخل تراشه از محلول اسید سولفوریک، تومورهای مختلف ظاهر شدند، به طور عمده از دستگاه تنفسی (۱ chrondrosarcoma تراشه، ۱ سرطان برونش و ۱ histiocytoma ریه)، forestomach (6 تومور مری بدخیم / forestomach) و لنفوم با شیوع بالاتر درمان نشده کنترل شده بودند. با این حال، این مطالعه توسط چند کمبود در معرض خطر قرار گرفت (به عنوان مثال بیش از حد بودن چند حیوان / گروه، گروه های کنترل نامناسب، طراحی مطالعه، تجزیه و تحلیل، و گزارش نتایج).

بدون اثرات سرطان زا در مطالعات با غبار اسید سولفوریک انجام شده مشاهده شد که اگرچه این مطالعات کم خطر بوده اند ولی لازم به ذکر است که در مطالعات مزمن / طولانی مدت با غبار اسید سولفوریک انجام شده، بدون ضایعات نئوپلاستیک در گونه های جانوری مختلف (فصل ۴٫۲٫۵ را ببینید: تکرار سمیت دوز) اثرات آن مشهود شد.

۴٫۲٫۸٫ سمیت برای تولید مثل و رشد و نمو سمیت / تراتوژن

۴٫۲٫۸٫۱ اثر بر باروری

هیچ مطالعه ای در مورد سمیت در تولید مثل در حیوانات، از دهان، از پوست و یا قرار گرفتن در معرض استنشاق اسید سولفوریک مشخص نشده است.

با این حال، با توجه به محرک اثرات خورنده / از H2SO4، از راه دهان و پوست نیز برای آزمایش سمیت در تولید مثل، مناسب نیستند. علاوه بر این، H2SO4 سم مستقیم است. به عنوان مثل از اسید ، انتظار می رود که جذب شود و یا در سراسر بدن توزیع شود. بنابراین، این احتمال وجود دارد که آن در اندامهای تناسلی زن قرار گرفته و در معرض هر مرد باشد و به آن برسد. سولفات آنیون احتمالا نقش سم شناسی خاص برای مواد بازی را دارا نیست، زیرا یک متابولیت طبیعی اسیدهای آمینه حاوی گوگرد است و در ادرار زمانی دفع می شود که بیش از حد وجود داشته باشد(۱۴۴).

در مطالعات طولانی / مزمن یا سرطان طولانی مدت بدون تغییرات در ناخالصی های بافت اندام های تناسلی در ۲ گونه های مختلف (موش و خوکچه هندی) پس از مواجهه با ۱/۱۰ میلی گرم / متر مکعب آئروسل اسید سولفوریک، و در نتیجه، آزمایش میکروسکوپی لازم مشاهده نمیشد (موارد ۵۴، ۵۵، ۱۸۴).

۴٫۲٫۸٫۲ سمیت توسعه / تراتوژن

در یک مطالعه سمیت توسعه یافته تحت یک روش مشابه آزمون OECD  و راهنمای ۴۱۴ انجام شده است، اثرات قابل توجهی در تعداد متوسط ایمپلنت / سد، جنین زنده / بستر یا تحلیل ریشه / بستر در موش و خرگوش  تا آئروسل اسید سولفوریک در معرض استنشاق قرار گرفت و مشاهده شد ۲۰ میلی گرم / متر مکعب در طول بارداری (۱۲۹) اثر دارد.

به نظر می رسد  که NOAEL برای سمیت مادر ۲۰ میلی گرم / متر مکعب می باشد که برای هر دو گونه رخ می دهد. هیچ شواهدی از foetotoxicity یا تراتوژن در هر دو گونه دیده نشد.

در مطالعات متعدد نشان داده شده است که، اسید سولفوریک سم مستقیم است. از آنجا که محرک / اثر فرسایشی اسید سولفوریک و عدم وجود اثرات آن بر اندام های تناسلی در / مطالعات مزمن طولانی مدت و همچنین در یک مطالعه مربوط به تولید مثل مشاهده شده است، ممکن است به این نتیجه برسیم که یک مطالعه خاص برای تولید مثل ضروری نیست.

۴٫۲٫۹ دیگر اطلاعات مربوطه

در میان آزمایش مطالعه اثرات اسید سولفوریک می توان به صورت یکپارچه به دلیل طراحی خاص خود، قابل اطمینان ترین و یا آموزنده ترین آنها را در جدول زیر خلاصه کرد.

چندین آزمایش تغییرات در ساختار ریوی و توابع، در دستگاه تنفسی دیده شده است، مایعات لاواژ برونکوآلوئولار را بررسی کرده اند، و در خواص ماکروفاژ ریوی آزمایشگاهی در گونه های جانوری آزمایشگاه های مختلف، پس از موارد حاد یا کوتاه مدت در مواجهه مکرر به غبار اسید سولفوریک رسیده اند. در مجموع، این نتایج نشان می دهد که تنوع قابل توجهی در حساسیت به ذرات معلق در هوا اسید سولفوریک در میان حیوانات آزمایشگاهی وجود دارد. اثر اسید سولفوریک نیز به شدت وابسته به ویژگی های آئروسل می باشد، در نقطه پایانی اندازه گیری و در شرایط آزمایشگاهی این نتایج بدست آمده است.

در آزمایش های مطالعه بر جزء فعال در اسیدهای غیر آلی در نقاط انتهایی هایی مختلف، پاسخ های مشاهده شده به نظر می رسد با توجه به یونهای H + باشد در حالی که در آنیون به نظر می رسد که هیچ تاثیری ندارد. گوگرد از اسید سولفوریک به سرعت در حال از ریه های حیوانات به خون وارد می شود که در معرض استنشاق آنها قرار گرفته بود (به فصل های ۴٫۲٫۱ نحوه عمل مواد شیمیایی، تاکسیکوکینتیک و سوخت و ساز، مراجعه کنید).

به نظر می رسد بشر حساسیت کمتری نسبت به اثرات اسید در مطالعات بررسی خواص آزمایشگاهی کاربردی ماکروفاژها ریوی دارد و بهبود گونه های مختلف در معرض در داخل بدن و یا در آزمایشگاه به اسید سولفوریک برای انسان سریع تر است. برخی از نویسندگان، یکی از دلیل تحمل بالاتر از سلول های انسانی را وابستگی به اثرات آئروسل اسید سولفوریک میدانند که می تواند سلول های انسان را به طور معمول در محل آلودگی و میکروب های محیط زیست قرار دهد، در حالی که در حیوانات آزمایشگاهی طولانی شده و مستقر در آن می باشند در حالی که آزمایشگاه نسبتا عاری از آلاینده محیطی و میکروارگانیسم ها می باشد.

۴٫۲٫۱۰ داده های انسانی

قرار گرفتن در معرض استنشاق حاد به ذرات معلق در هوای اسید سولفوریک باعث طیف وسیعی از اثرات را در دستگاه تنفسی از جمله کاهش نرخ ذرات در غلظت های پایین تر می شود (<1.0 میلی گرم / متر مکعب) و منجر به تغییرات عمده در عملکرد ریه (> ۱٫۰ میلی گرم / متر مکعب) می شود. افراد مبتلا به آسم و کسانی که با راه های هوایی بیش از حد واکنش می دهند به اثرات برونکوپنومونی فشارنده از آئروسل حساس تر هستند به نظر می رسد که تماس مکرر با غلظت های بالاتر از آئروسل (> ۳٫۰ میلی گرم / متر مکعب) به علت آسیب رساندن به دندان ها می باشد.

شانزده مرگ و میر و یا بروز سرطان در مطالعات گذشته بر روی جمعیتی بوده که به طور بالقوه در معرض ذرات معلق در هوا و اسید سولفوریک و یا طیف گسترده ای از صنایع تولیدی حاصل از آن می باشند، از جمله تولید اسید سولفوریک، ایزوپروپانول، کود و صابون و مواد شوینده، ساخت باتری سرب، سفید کردن فلزات در صنعت فولاد گزارش شده است. به طور کلی، این مطالعات افزایش بروز سرطان ریه و یا سرطان دستگاه تنفسی را نشان داده است و در برخی موارد، سرطان حنجره را در پی داشته است. مطالعات دیگر در جمعیت مشابه چنین افزایشی را نشان داده است. یکی از ویژگی های تمام مطالعات، پتانسیل همکاری برای در معرض طیف وسیعی از مواد شیمیایی مختلف بودن می باشد، که برخی از آنها به سرطان زا بودن شناخته شده هستند. برخی از مطالعات نیز برای عوامل مخدوش کننده شناخته شده نیستند مانند سیگار کشیدن کنترل شده.

عوامل شغلی مرتبط با بروز سرطان حنجره در سه مطالعه موردی بوده است، که در آن افزایش شانس ابتلا به سرطان حنجره برای کسانی بوده است که در مواجهه شغلی با غبار اسید سولفوریک می باشند، بررسی شده است. یک مطالعه موردی چهارم هم از موارد سرطان حنجره در ساحل خلیج فارس بوده که موفق به نشان دادن این رابطه شده است.

یک مطالعه موردی سرطان معده نشان داد که نسبت افزایش شانس در افراد با مواجهه شغلی با اسید سولفوریک بالاتر است. این مطالعه تنها می تواند به عنوان یک مطالعه فرضیه تولیدی در نظر گرفته شود.

این مطالعات نشان داده اند که رابطه بین متوسط ​​مواجهه شغلی با اسید حاوی اسید سولفوریک و سرطان حنجره نمی تواند به طور کامل توسط شانس و یا توسط مخدوش کننده با سیگار کشیدن یا مصرف الکل توضیح داده شود. با این حال، با توجه به عدم قطعیت در مورد یک مکانیسم سرطان زا، ممکن است برای اسید سولفوریک و احتمال مواجهه های متعدد به عوامل دیگر در محیط کار اثراتی وجود داشته باشد، که غبار اسید سولفوریک یک بخش آن است، این داده ها برای نشان دادن یک رابطه علت و معلولی برای این ارتباط کافی می باشند. شواهد کمی نیز برای حمایت از روابط علت و معلولی بین مواجهه شغلی با غبار اسید سولفوریک و سرطان ریه وجود دارد و اطلاعات کافی برای طراحی هر گونه نتیجه گیری معنی دار در مورد ارتباط بین مواجهه شغلی با غبار اسید سولفوریک و بین دیگر سرطانهای دستگاه تنفسی وجود دارد.

آژانس بین المللی که برای تحقیقات سرطان (IARC) و مطالعات اپیدمیولوژی را بررسی می کند، در یک رساله در سال ۱۹۹۲ گزارش داد که “شواهد کافی که مواجهه شغلی با مواد معدنی قوی حاوی اسید سولفوریک برای انسان به صورت سرطان زا وجود دارد”. این نتیجه گیری منجر به IARC شده است که به طبقه بندی “مواجهه شغلی با مواد اسید معدنی قوی حاوی اسید سولفوریک” به عنوان یک فعالیت سرطان زا گروه ۱ (۸۸) می باشد. این تاکید به دلیل این است که این طبقه بندی شامل قرار گرفتن در معرض غبار (یا آئروسل) و اسید سولفوریک به خودی خود نیست با این حال، به نظر میرسد که ذرات معلق اسید سولفوریک در هوا در غلظت به اندازه کافی بالا در مکان های مورد نظر در نازوفارنکس و / یا مناطق حنجره می باشند، که در آن سپرده آنها باعث آسیب تکراری می شود، التهاب و ترمیم را نیز در پی دارد. در نتیجه افزایش تکثیر سلولی، در رابطه با دیگر عوامل سرطان زا، ممکن است به خوبی مشاهده نگردد، ارتباط ضعیف بین قرار گرفتن در معرض آن و اثرات مطرح شده نیز وجود دارد. چنین رسوبی ترجیحا دارای اثرات ناشی از بسیاری از موارد موضعی (متاپلازی سنگفرشی و تکثیر مداوم) می شود که اخیرا در جوندگان در یک مطالعه استنشاق ۲۸ روز در موش ها (۷۴) نشان داده شد.

نتایج و توصیه ها

مواد شیمیایی یک نامزد برای کار بیشتر در این رابطه هستند:

محیط زیست: مجموعه ای از اطلاعات در مورد قرار گیری آن ها در صنعت کشاورزی و بهداشت باید در نظر گرفته شود: مجموعه ای از اطلاعات در مورد مواجهه شغلی با غبار اسید سولفوریک باید در نظر گرفته شود.