سود پرک

سود پرک یکی از پرکاربردترین مواد شیمیایی در بازار می باشد که با نام های دیگری چون سود سوزآور کاستیک سودا سود کاستیک نیز شناخته میشود . سود کاستیک سودا در جاهای بسیاری مصرف دارد که از جمله آن میتوان به دصنایع شیر ، طلاسازی بسته بندی و … اشاره نمود . سود پرک ماده بسیار قلیایی می باشد که بسیار نیز خطرناک است و هرگونه اشتباه در استفاده از آن موجب سوختگی خواهد گردید . شرکت آذر اسید مفتخر است تا اعلام دارد سود پرک مورد نیاز شما مشتریان عزیز را زین پس به صورت با کیفیت و ارزان در اختیارتان خواهد گذاشت . سود کاستیک های این شرکت در چندین برند مختلف با کیفیت صادراتی و قیمت بسیار مقرون به صرفه میتوانند نیاز های شما به این ماده ارزشمند را برطرف سازند پس همین حالا از بخش تماس با ما اقدام به تماس و ثبات سفارش اجناس خود نمایید .

برای خرید سود پرک تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

 • دفتر شرکت                   ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
 • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
 • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

 • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
 • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

تاریخچه سود پرک

سود پرک از سدیم کربنات ساخته می شود. در مصر باستان، سدیم کربنات را با آهک ترکیب می کردند تا یک ماده ی قلیایی تولید کنند: یون OH- را با محلول سدیم Na+ ترکیب می کردند. در طی سال ها، فرآیندهای متعددی برای تولید آن اختراع شد مانند فرآیند سالوی در سال ۱۸۶۱٫ امروزه، سود پرک یا سدیم هیدروکسید غالبا از طریق الکترولیز یا برق کافت محلول سدیم کلراید تولید می شود.

فرمول شیمیایی و سایر نام ها

هیدروکسید سدیم

lye (سودای قلیایی)

سود پرک

کاستیک سودا- سودای کاستیک

چربی گیر صنعتی

سدیم هیدرات

آسکاریت

فرمول شیمیایی: NaOH

جرم مولی: ۴۰ g.mol-1

کاربرد سود پرک

سود پرک یکی از پرکاربردترین مواد شیمایی در آزمایشگاه ها و محیط های صنعتی است که از آن در تولید پالپ کاغذ و سایر محصولات شیمیایی مانند، پلاستیک، الیاف مصنوعی، محصولات شوینده و پاک کننده خانگی و صنعتی، بنزین و بیودیزل، صابون و حتی اصلاح آلومینیوم استفاده می شود. در ضمن به عنوان افزودنی مواد غذایی نیز به کار می رود.

سطح خطرناک بودن سود پرک با توجه به غلظت آن


سایر طبقه بندی ها

قرمز= اشتعال پذیری=۰

آبی= درجه خطر= ۳؛ تماس کوتاه مدت با آن می تواند باعث

آسیب های موقت و دائمی شدید شود.

زرد= واکنش پذیری=۱؛ در شرایط عادی پایدار است، اما در دما

یا فشار زیاد می تواند ناپایدار شود.

سفید= COR؛ علامت خطرناک بودن است.

خصوصیات شیمیایی

سود پرک خالص، جامد و سفید رنگ است. نیمه شفاف است و توانایی فراوانی در جذب و نگاه داشتن مولکول های آب دارد. به آسانی با رطوبت موجود در هوا یا هر سطح مرطوبی واکنش می دهد. حل شدن سود پرک در آب می تواند با انتشار گرما همراه باشد (نمودار ۱).

جامد و در انواع مختلفی موجود است: پرک شده، پولک، گرانوله و مکعب شکل. ضمنا به صورت محلول مایع نیز موجود است. در محیط های صنعتی، بیشترین غلظت موجود، ۵۰% است که بسیار چسبناک است.

 

 

 

خاصیت خورندگی سود پرک

مکانیزم شیمیایی

سود پرک یک قلیای بسیار قوی است زیرا در محیط های آبی به شدت و کامل تجزیه می شود و یون OH- منتشر می کند.

کربن دی اکسید موجود در هوا در محیط های آبی تجزیه می شود و با سود پرک واکنش می دهد و کربنات تولید می کند.

پی اچ محلول سود پرک تغییر می کند و به توازن آن با یون های CO2، HCO3-، و CO32- بستگی دارد. سود پرک فلزات متعددی را اکسید می کند و یک گاز قابل انفجار منتشر می کند: گاز دی هیدروژن (H2).

برای مثال، با فلز روی:

aq: حالت مایع، s: حالت جامد، g: حالت گاز.

آسیب های شیمایی ناشی از سود پرک

فراوانی سود پرک که هم در محیط های صنعتی و هم خانگی، کاربرد فراوانی دارد، باعث شده است که حوادث عمدی و غیرعمدی زیادی رخ دهد. حوادث ناشی از سود پرک می تواند به پوست، چشم ها، سیستم معده یا دستگاه تنفسی آسیب برساند. در این مقاله به ضایعات پوستی و چشمی سود پرک پرداخته ایم. تنها خطر سود پرک، خورندگی، سوزش، التهاب یا تحریک است که در غلظت های بالای ۰٫۵ درصد رخ می دهد.

تماس با پوست

در تماس با پوست، باعث بافت مردگی می شود، مایع غشای سلولی را صابونی می کند و پروتئین بافت را تجزیه می کند. ضایعاتی که سود پرک ایجاد می کند به این صورت است که ظاهر پوست حالت ژله ای شکل پیدا می کند و قهوه ای رنگ می شود. این ضایعه، همراه با درد است و میزان درد به غلظت، شدت و مدت زمان تماس سود با پوست بستگی دارد. ضایعات پوستی ناشی از تماس با سود به این صورت هستند که به آرامی در پوست نفوذ پیدا می کنند و در لایه های زیرین و عمیق پوست پخش می شوند.

با آزمایشی که بر روی سلول های پوست انسان انجام شده است، محققان توانسته اند، میزان نفوذ و پخش شدن سود ۵۰% در پوست را معلوم کنند.

سود غلیظ و چسبناک ۵۰% به داخل روپوست (بیرونی ترین لایه ی پوست) نفوذ می کند و پس از ۳۰ دقیقه تخریب واضحی انجام می دهد و پس از آن و با گذشت ۱ ساعت، غشاهای سلولی را فاسد می کند. پس از ۲ ساعت، شدت نفوذ و تخریب افزایش می یابد و پخش می شود به طوری که هیچ سلول زنده ای در اپیدرم باقی نمی ماند. جنبش شناسی پیشرفت ضایعات ناشی از تماس با سود ۵۰% با آنچه در حین تماس با اسیدهای غلیظ مشاهده می شود بسیار فرق می کند. با همان مدل یکسان، هیدروفلوریک اسید ۷۰%، می توند در همان دقیقه ی اول تماس، بسیار سریع نفوذ کند.

یک مورد تماس با سود غلیظ با دمای ۹۵ درجه سانتی گراد، موجب مرگ شخصی شد. دمای بالای سود باعث شد که نفوذ یون های هیدروکسید در بافت های پوست افزایش یابد و به شدت باعث سوختگی عمیق قربانی، تا حد استخوان ها شود. تخمین زده شده است که مدت زمان تماس، فقط ۱۳ دقیقه بوده باشد. (لی-۱۹۹۵).

تماس با چشم

به محض تماس سود پرک با چشم، قرنیه شفافیت خود را فورا از دست می دهد. مانند پوست، یون های OH-، اسید های چرب غشاها را صابونی می کنند و فورا باعث مرگ سلول های مخاطی قرنیه می شوند. ادامه یافتن تماس باعث می شود سود در استرومای قرنیه و اتاقک پیشین چشم پخش شود و باعث از بین رفتن شفافیت لنزها شده و در شرایط وخیم و شدید، حتی می تواند باعث تخریب کامل چشم شود.

در آزمایشات مختلفی که بر روی حیوانات و سلول ها انجام شده است، میزان نفوذ سود با توجه به مدت زمان تماس و غلظت آن مشخص شده است. هر چقدر که غلظت سود بیشتر باشد، سرعت نفوذ در پوست یا چشم بیشتر می شود. بنابراین، ۲ مول بر لیتر سود پرک می تواند در کمتر از ۴۰ ثانیه به صورت کامل از قرنیه نفوذ کند. اگر فورا شسته نشود یا با آب کافی شسته نشود، آسیب های جدی و شدیدی وارد می کند. اگر غلظت آن کمتر از ۰٫۲ مول بر لیتر باشد، مقدار کمی نفوذ می کند و آسیب چندانی وارد نمی کند.

نمودار نفوذ سود پرک در غشاها در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد

مدیریت و پیشگیری از خطرات احتمالی سود پرک

راه کارهای عمومی

مهار انتشار مستقیم از منبع

تهویه مناسب

جلوگیری از تماس با هر گونه شیء یا جسم فلزی

انجام عملیات صنعتی در شرایط ایزوله

محافظت شخصی

محافظ صورت، عینک های ایمنی، دستکش های مناسب، لباس مخصوص آزمایشگاه، پیشبند و …

جدول سازگاری دستکش با توجه به جنس آن

جنس دستکش لاتکس نیوپرین نیتریل وینیل (PVC) پلی وینیل
سود پرک +++ +++ +++ ++

توصیه ی خاص

ضروری است که فرآیند حل کردن سود پرک در آب به صورت پیوسته صورت گیرد و دائما هم زده شود تا از واکنش حرارت زای احتمالی جلوگیری شود.

نکات درمانی و مراقبتی در صورت تماس با سود پرک

بررسی روش های شست و شو

خطر اصلی سود سوزآور، خاصیت خورندگی آن است. شستن محل تماس در همان دقایق اولیه می تواند از بروز آسیب های شدید جلوگیری کند و یا شدت آن را به حداقل برساند. قبل از اینکه سود بتواند در لایه های زیرین پوست یا چشم نفوذ پیدا کند، باید از وقوع واکنش های بعدی آن در سطح پوست یا چشم جلوگیری و یا آن را متوقف کرد. همواره، شستن محل تماس، اولین و مهم ترین اقدام در هنگام تماس با سود سوزآور بوده و است.

در برخی از انتشارات، هنگام تماس یک ماده ی قلیایی با بدن، برای خنثی کردن آن استفاده از برخی اسیدهای ضعیف مانند آستیک اسید پیشنهاد شده است (اندروز-۲۰۰۲). اما اگر این خنثی سازی به صورت کامل کنترل نشود، می تواند مضر هم باشد (فالکی – ۱۹۹۷). خنثی سازی یک واکنش حرارت زاست- اسید می تواند پس از خنثی کردن قلیا، باعث سوختگی شود).

شست و شو با آب

آب یک محلول چندقطبی است که می تواند بخش زیادی از ماده ی شیمیایی را در خود حل کند و از بین ببرد. با این وجود، لازمه ی شستن محل تماس با آب این است که حجم زیادی از آب فورا در دسترس باشد. استاندارد ANSI Z358.1 سال ۲۰۰۴ بیان می کند که دوش های آب باید در محلی قرار بگیرند که در کمتر از ۱۰ ثانیه بشود به آنها دسترسی پیدا کرد. دوش ها باید به منبع آب بزرگی متصل باشند و بتوانند ۶۰ لیتر آب در دقیقه را به مدت ۱۵ دقیقه ی پیوسته فراهم کنند (استاندارد اروپایی: EN 15154-1).

در مواردی که غلظت ماده ی خورنده ی بالا باشد، تجربه نشان داده است که برخی اوقات فقط شستن کافی نیست و بعد از شستن با آب، لازم است که عمل جراحی نیز صورت بگیرد.

شست و شو با دیفوترین

در عین حال که خاصیت شست و شو با آب را دارد، می تواند با ماده ی شیمیایی واکنش مستقیم دهد و از اثرات خورندگی آن بر روی پوست و چشم بکاهد. خواص فیزیکی و شیمیایی دیفوترین اثر شست و شو را بهبود می بخشد.

 • ماهیت آمفوتریک آن باعث می شود که با سرعت بسیار زیادی (فورا) به پی اچ مناسب و قابل قبول از لحاظ فیزیولوژیکی برسد.
 • خاصیت هایپرتانیک آن از نفوذ عمیق سود سوزآور جلوگیری می کند و یک جریانی را از داخل به بیرون بافت ها ایجاد می کند و ماده ی شیمیایی که به داخل نفوذ کرده است را به سمت بیرون هدایت می کند.
 • به خاطر خاصیت چند قطبی که دارد هیچ گونه ضرری ندارد و یک ضدعفونی کننده ی دائمی است حتی زمانی که سود سوزآور با سایر مواد خورنده یا تحریک کننده ترکیب شده باشد.

شواهد تجربی از تاثیرگذاری آن

آزمایشات و تحقیقات (برون تنی و درون تنی) متعددی انجام شده است و برتری شست و شو با دیفوترین در مقایسه با سایر شوینده ها و روش های شست و شو ثابت شده است.

آزمایشات مختلف (درون تنی و برون تنی)

در یک آزمایش برون تنی، پاشیده شدن سود پرک با درصد ۲ مول بر لیتر شبیه سازی و تاثیر شست و شو با دیفوترین در مقایسه با آب بررسی شده است (بلامت-۲۰۰۸). در این آزمایش از یک مدل غشای نیمه نفوذپذیر استفاده شده است که نقش قرنیه را بازی می کند. در این آزمایش، پی اچ از هر دو طرف غشا افزایش پیدا کرد. دو آزمایش با مدت تماس ۲۰ ثانیه و یک دقیقه انجام شد. نمودار ۱۲، تغییرات پی اچ داخلی را نشان می دهد.

در آزمایشی که مدت تماس ۲۰ ثانیه بود و پس از ۳ دقیقه شسته شد، زمانی که با دیفوترین شسته شد، پی اچ خارجی ۹٫۱۲ بود اما زمانی که با آب شسته شد، ۱۲٫۸ بود.

پس از ۴۵ دقیقه، با استفاده از دیفوترین، پی اچ، ۹٫۲۵ بود اما زمانی که از آب استفاده شد، پی اچ، ۱۱٫۵ بود.

در تماس ۱ دقیقه ای، تغییر پی اچ در نمودار مانند تماس ۲۰ ثانیه است اما با این تفاوت که کاهش پی اچ دیرتر رخ داده است. پس از ۶۰ دقیقه، با دیفوترین، پی اچ داخلی، ۹٫۴ است اما با آب، ۱۱٫۸۵ است.

با مقایسه ی آب و دیفوترین به این نتیجه می رسیم که در مواقعی که مدت تماس، یک دقیقه یا کمتر است، اگر با دیفوترین بشوریم، مقدار پی اچ، سریع تر به آن مقادیر قابل قبول از لحاظ فیزیولوژیکی می رسد.

یک تحقیق تجربی شواهدی را نشان می دهد که تمایل برای استفاده از دیفوترین به جای آب یا محلول اسید ضعیف، به شدت افزایش پیدا کرده است (وانگ-۲۰۰۹). دو آزمایش و تحقیق مختلف انجام شده است: اول یک آزمایش برون تنی با سود ۴۰ درصد. دوم یک آزمایش درون تنی بر روی یک خرگوش، با سود ۴۰ درصد. دما و مدت زمان بهبود نیز ثبت شده است.

دیفوترین تنها محلولی است که باعث می شود بدون اینکه دما افزایش پیدا کند، مقدار پی اچ فورا به مقدار قابل قبول از لحاظ فیزیولوژیکی برگردد.

شست و شو با اسید ضعیف نیز باعث کاهش سریع پی اچ می شود اما همراه با افزایش دماست (تا ۳۷ درجه سانتی گراد افزایش دما وجود دارد).

در شست و شو با آب، وقتی مقدار آب بیشتر شده است، مقدار پی اچ تغییر پیدا نکرده است.

در آزمایش درون تنی، مدت زمان بهبود زمانی که از دیفوترین استفاده می شود ۱۲ روز شده است که از سایر محلول ها (آب و اسید ضعیف) کمتر است. (آب: ۱۶ روز، اسید ضعیف: ۲۱ روز).

آزمایش برون تنی

ضمنا برتری دیفوترین بر آب در آزمایش دیگری که بر روی قرنیه ی چشم خوگوش انجام شده بود، نشان داده شده است (اسپالر-۲۰۰۷). در این آزمایش، قرنیه ی چشم خرگوش به مدت ۲۰ ثانیه در تماس با ۵۰۰ میکرولیتر سود (یک مول بر لیتر) قرار گرفت و سپس با دیفوترین شسته شد. شست و شو با دیفوترین مانع گسترش، شیوع و نفوذ سود در قرنیه ی چشم شد.

بازخوردهای استفاده از دیفوترین

در این پاراگراف، مواردی از تماس سود با بدن جمع آوری شده است که با دیفوترین شسته شده است. این بازخوردهای عینی و عملی از حوادثی که در محیط های صنعتی رخ داده است (www.prevor.com) نشان می دهد که اگر پس از تماس سود با بدن، فورا و بلافاصله از دیفوترین استفاده شود، فعالیت و واکنش یون های هیدروکسید متوقف می شود، یعنی از آسیب دیدگی جلوگیری می شود و یا اینکه شدت و میزان آن به حداقل می رسد. مدت زمان استراحت یا بهبود نیز بررسی شده است.

تحقیق بر روی انسان

برای هر حادثه، ثبت شده است که از کدام ماده برای شست و شو استفاده شده است. در نهایت ۱۸۰ مورد تماس مواد قلیایی با پوست ثبت شد. نتایج نشان داد که استفاده از دیفوترین برتری داشت. شدت آسیب ها و صدمات وارده در افرادی که از دیفوترین استفاده کرده بودند، بسیار کمتر است.

گزارش موارد و حوادث عینی

اکتبر ۲۰۰۸- سوئد

در اکتبر ۲۰۰۸، کارگری در حال تخلیه ی سود ۵۰% بود. زمانی که وی در حال بازکردن لوله ای بود که کامل تخلیه نشده بود، راننده ی تانکر از ناحیه ی ران پا دچار آسیب شد و چندین لیتر سود روی ران پای وی پاشیده شد. طبق قانون و پروتکل داخلی، همواره در محل تخلیه و در حین عملیات تخلیه، باید یک کارگر مجهز به دیفوترین حضور داشته باشد. این کارگر در محل حادثه حضور داشت و زمانی که این حادثه را مشاهده کرد، فورا مداخله کرد. در ابتدا راننده که اطلاعی از دیفوترین نداشت، سعی کرد پای خود را با آب شیر بشورد. اما کارگر مجهز به دیفوترین، راننده را متقاعد می کند که از دیفوترین استفاده کند و آن را روی پاهای خود اسپری کند. راننده فورا متوجه موثر بودن دیفوترین می شود. وی می بیند که هیچ نشانه ای از آسیب دیدگی وجود ندارد. دست هایش هم کمی توسط سود سوزآور آلوده شده بود. اما زمانی که از دیفوترین استفاده می کند، متوجه می شود که اثر ((صابونی شکل)) ناشی از سود غلیظ که روی دستانش بود نیز فورا از بین رفت و ناپدید شد. قبل از این، راننده آموزش داده شده بود که دستانش را با به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب بشورد تا اثر صابونی شکل سود از بین رود.

جولای ۲۰۰۶- ترکیه

در یک کارخانه ی مواد شیمیایی در ترکیه، هنگام انتقال سود ۴۸% به آزمایشگاه کنترل کیفیت، یکی از کارگرها دچار حادثه شده و مقداری سود (پی اچ=۱۴) روی وی پاشیده می شود. وی در همان دقیقه ی اول، از دیفوترین استفاده می کند و بعد از گذشت ۳ دقیقه مجددا، روی دست خود دیفوترین اسپری می کند. هیچ آثاری روی دست وی باقی نمی ماند.

فبریه ی ۲۰۰۶- کارخانه ی تولید کود شیمیایی- ساپالو برزیل

کارگری در حال راه رفتن در زیر لوله ها بوده است که متوجه می شود قطراتی روی کلاه ایمنی او ریخته می شود. آن قطرات، سود سوزآور با غلظت ۴۰ درصد بوده است. وی روی گونه ی راست و گردنش احساس درد می کند. فورا به واحد پزشکی مراجعه می کند و در آنجا بر روی قسمت های سود پاشیده شده، دیفوترین استعمال می شود. روی گردنش مقداری قرمز می شود. درد فورا کاهش یافته و از بین می رود. پس از ۲۴ ساعت، هیچ گونه آثار و علائم مشهودی باقی نمی ماند و کارگر نیز نیاز به استراحت پیدا نمی کند.

آزمایشگاه محصولات بیو- انگلستان- ۱۹۹۸

این شرکت از ماه می تا سپتامبر ۱۹۹۸، اقدام به تعمیر و نگهداری سازه هایش می کند. با وجود اینکه آموزش های لازم به کارگران داده شده بود، اما ۶ مورد حادثه ی پاشیده شدن مواد خورنده گزارش می شود:

 • تماس سود پرک با دست (تماس با لوله ی آلوده)
 • تماس سود با گردن
 • تماس سود با چشم، صورت و سینه
 • آلوده شدن دست ها به سود که از زیر دستکش رد شده بود
 • تماس با بازو
 • تماس با مچ دست که از زیر دستکش رد شده بود

پس از هر حادثه، فورا از دیفوترین استفاده شده بود. پس از بررسی در واحد پزشکی شرکت، تمامی کارکنان پس از یک ساعت از حادثه به سر کار خود برگشتند. فقط در برخی موارد کمی قرمز شدگی دیده شد که آن هم با گذشت چند ساعت برطرف شد.

شرکت آلومینیوم سازی- فرانسه- ۱۹۹۸

در این شرکت دو حادثه ی شدید رخ داده است. یکی پاشیده شدن اسید سولفوریک ۹۸% و دیگری سود پرک با غلظت ۳۰%. این حوادث، عوارض و بیماری بلندمدت داشتند و یکی از آنها نیز نیاز به عمل جراحی پیدا کرد. پس از استفاده از دیفوترین، حادثه ی بزرگ دیگری در شرکت رخ نداده است. کسانی که از دیفوترین استفاده کرده اند، عمیقا به موثر بودن آن پی برده اند.

آلمان- ۱۹۹۴-۱۹۹۸

در این سال ها، سه مورد پاشیده شدن سود گزارش شد که دو مورد حادثه ی چشمی و یک مورد پوستی بود. در تمامی این موارد فرد آسیب دیده فورا با دیفوترین شست و شو داده شده است.

استفاده ی فوری دیفوترین در هر سه مورد مانع درمان ثانویه و بروز عوارض آتی شده است.

 

فرانسه- ۱۹۹۵

یک بتری سود از دست کارآموزی می افتد. سود به صورت و بازوی راستش پاشیده می شود. فورا از دیفوترین استفاده می شود. ۱۵ دقیقه بعد در بهداری معاینه می شود و معلوم می شود که سود از طریق کفشش به پای راستش نفوذ پیدا کرده است. بهدار دیفوترین را روی پایش اسپری می کند. روی صورت و بازویش فقط قرمزی مشاهده می شود اما آسیب دیدگی در پایش شدید تر است. آسیب دیدگی شدید در قسمت پا به خاطر این بوده است که دیر متوجه شده اند و دیر شست و شو داده شده است.

اکتبر ۱۹۹۳- آلمان

در حین عملیات تعمیر، سود سوزآور روی یکی از کارگرها پاشیده می شود و از ناحیه ی دو چشم و صورت و سینه آسیب می بیند. پس از ۲ دقیقه، با دیفوترین شست و شو داده می شود. پس از معاینه ی پزشکی هیچ گونه علامتی باقی نمی ماند.

 

اکتبر ۱۹۹۳- آلمان

پس از پاشیده شدن سود ۵۰%، بازوی کارگر فورا با دیفوترین شسته می شود. هیچ دردی باقی نمی ماند و کارگر همان روز به سر کار خود بر می گردد.

نوامبر ۱۹۹۱- فرانسه

پس از پاشیده شدن سود به چشم، فورا با دیفوترین شست و شو داده می شود و آسیب به ناحیه ی چشم به حداقل می رسد. ضدعفونی مداوم باعث می شود دید شخص به حالت قبل برگردد.

ژانویه ۱۹۹۱- فرانسه

کمی سود پرک جامد به چشم کارگری وارد می شود. با دیفوترین شست و شو داده می شود، شخص فورا احساس راحتی و آرامش می کند. معاینه ی پزشکی بعدی نشان داد که چشم به حالت قبل خود برگشته است. و حادثه هیچ آسیبی به جای نگذاشت.

ژانویه ۱۹۹۱- فرانسه

پس از پاشیده شدن سود روی بدن کارگری، فورا با دیفوترین شست و شو داده شده است و هیچ آسیبی وارد نشده و استراحتی لازم نشده است.

۱۹۹۱-۱۹۹۳- آلمان

در این سال ها، در کارخانه ی توید آلومینیوم اکسید و هیدروکسید، ۴۵ مورد حادثه ی پاشیده شدن مواد شیمیایی (که ۸۶% شامل سود می شده است) ثبت شده است. ۲۹ مورد حادثه ی پوستی و ۱۶ مورد حادثه ی چشمی رخ داده است. نتیجه ی بررسی ها نشان داد که استفاده از دیفوترین باعث کاهش چشمگیر مدت زمان استراحت بیمار شده است و همچنین هیچ گونه درمان ثانویه ای لازم نشده است.

توصیه ها و نکات مهم در خصوص استفاده از دیفوترین

دیفوترین یک شوینده ی اضطراری است برای زمانی که مواد شیمیایی با چشم یا پوست تماس پیدا کند. به خاطر خاصیت آمفوتریکی که دارد، می تواند مستقیما بر شدت و میزان خورندگی و تحریک مواد شیمایی اثر بگذارد. از نفوذ مواد در بافت های عمیق جلوگیری می کند و آسیب و نفوذ را به حداقل می رساند.

در صورت تماس پوستی یا چشمی با سود پرک، به شدت توصیه می کنیم فورا برای مدت زمان طولانی با دیفوترین شست و شو داده شود. دیفوترین شدت تخریب سود را متوقف می کند.

در صورت تماس چشم با محلول رقیق سود، اگر مدت زمان تماس کمتر از ۱۰ ثانیه بود، از یک بتری دیفوترین ۵۰ میلی لیتری استفاده شود. برای مدت زمان تماس کمتر از ۱ دقیقه، از بتری ۵۰۰ میلی لیتری استفاده کنید.

در صورت تماس با سود جامد یا سود با غلظت بالا یا چسبندگی بالا، (تقریبا ۵۰ درصد)، محل تماس را با دیفوترین ۵۰۰ میلی لیتری برای مدت زمان طولانی بشورید.

در تمامی موارد، توصیه می شود که شست و شو را با بتری ۲۰۰ میلی لیتری افترواش (پس شوینده) ادامه دهید.

در موارد تماس با پوست (دست، پیشانی، گردن) با مدت زمان تماس کمتر از ۱ دقیقه، از دیفوترین ۱۰۰ میلی لیتری استفاده کنید.

در صورت وسیع بودن محل تماس، و مدت زمان تماس کمتر از ۱ دقیقه، از دیفوترین ۵ لیتری استفاده کنید.

دیفوترین حتی برای زمانی که شست و شو به تاخیر افتاده نیز مفید است. (تاخیر به مدت ۱ دقیقه). در این موارد، ممکن است آسیب ها قبلا پیشرفت خود را کرده باشند. شست و شوی طولانی مدت از پیشرفت ضایعات جلوگیری می کند و در نتیجه درمان ثانویه را تسهیل می کند.

در صورت سوختگی چشم، توصیه می شود مدت زمان شست و شو را تا ۵ دقیقه افزایش دهید. در تمامی موارد، بیشتر از ۱۵ دقیقه لازم نیست.

در تماس پوستی، توصیه می شود مدت زمان شست و شوی ثانویه، ۳ تا ۵ برابر مدت زمان تماس با ماده ی شیمیایی باشد.

لطفا توجه کنید که تاکید بر شست و شوی طولانی مدت است. برطرف شدن درد به معنی توقف شست و شو یا پایان آن نیست. بنابراین دقت شود که شست و شو حتما تا زمانی که بر روی بتری نوشته شده، ادامه پیدا کند.

 

شکل هفت مصرف سود پرک
سود پرک شاهین
سود پرک شکل پنج
نمودار 2 سودپرک
سود پرک شکل 2
شکل 3 سود پرک