اسید کلریدریک – خطرات

خطر سلامت

استنشاق دود باعث احساس سرفه و خفگی ، و سوزش بینی و ریه ها می شود . (USCG، ۱۹۹۹)

غلظت گاز از ۵۰ تا ۱۰۰ پی پی ام برای ۱ ساعت قابل تحمل می باشد . غلظت ۱۰۰۰ پی پی ام تا ۲۰۰۰ خطرناک است، حتی برای مدت کوتاه. قرار گرفتن بیشتر در معرض گاز ها مشکل جدی تنفسی را منجر خواهد شد و قرار گرفتن در معرض طولانی مدت منجر به مرگ می شود. اسید کلریدریک – جوهر نمک در نظر گرفته از اسید کلریدریک – جوهر نمک بی آب کمتر مضر است، زیرا قطرات هیچ کدام نم زدا نیست. افراد مبتلا به مشکلات تنفسی و بیماری های گوارشی ممکن است تاثیر منفی قرار گرفتن در معرض گاز سطح پایین یا غبار را بخوبی متوجه شوند. (EPA، ۱۹۹۸)

گزیده ای از ERG راهنمای ۱۲۵ [گاز – خورنده]: سمی، اگر استنشاق ، بلع یا جذب پوست شود ممکن است کشنده باشد. بخارات بسیار تحریک کننده و خورنده هستند. تماس با گاز یا گاز مایع ممکن است سوختگی، آسیب شدید و / یا یخ زدگی را در پی داشته باشد. آتش گرفتن گازهای تحریک کننده، گاز خورنده و / یا سمی تولید می کند. رواناب کنترل آتش ممکن است باعث آلودگی شود. (ERG، ۲۰۱۶)

  1. خطر آتش سوزی

قابل احتراق.

خطرات خاص احتراق محصولات قابل احتراق: بخارات سمی و تحریک کننده تولید شده که گرم می شوند. (USCG، ۱۹۹۹)

آتش ممکن است گازهای سمی را تحریک یا تولید کند. ظروف ممکن است در گرمای آتش منفجر شوند. در درجه حرارت بالا، به هیدروژن و کلر تجزیه می شوند. از مواد زیر باید اجتناب شود: سولفات جیوه – واکنش سخت و قوی با اسید کلریدریک گازی در دمای ۲۵۰فارنهایت. سدیم – به شدت با جوهر نمک گازی واکنش می دهد. انیدرید استیک، ۲- aminoethanol، هیدروکسید آمونیوم، اسید کلروسولفونیک، اتیلندیآمین، ethyleneimine، و، propiolactone، هیدروکسید سدیم، اسید سولفوریک، و وینیل استات – افزایش در دما و فشار را زمانی که با اسید کلریدریک مخلوط می شوند، دارند. فسفید کلسیم – واکنش با انرژی و با جوهر نمک . پرکلرات و کربن نقره ای تتراکلرید – هنگامی که در ترکیب با اسید کلریدریک مخلوط به شکل یک ترکیب در می آیند که در ۱۰۵درجه فارنهایت منفجر می شود. فرمالدئید – زمانی که با اشکال جوهر نمک ترکیب شود برای انسان سرطان زا می شود . مواد به شدت با تولید گرما خورنده خواهند شد. در اثر واکنش با فلزات پایه، تشکیل گاز قابل احتراق (هیدروژن) رخ می دهد. با اکسیدان قوی به شدت تشکیل گاز سمی (کلر) را خواهیم داشت. اجتناب از گرما؛ در دمای بالاباعث می شود که هیدروژن و کلر تجزیه شوند. (EPA، ۱۹۹۸)

گزیده ای از ERG راهنمای ۱۲۵ [گاز – خورنده]: برخی ممکن است سوختگی داشته باشند اما هیچ کدام به آسانی آتش نگیرند . بخارات گاز مایع در ابتدا از هوا سنگین تر هستند و در امتداد زمین گسترش یافته اند. بعضی از این مواد ممکن است به شدت با آب واکنش نشان دهند . سیلندر در معرض آتش ممکن است باعث بیرون ریختن و انتشار گاز سمی و / یا خورنده از طریق دستگاه های فشار شود. ظروف ممکن است هنگامی که حرارت داده می شوند منفجر شوند. سیلندر پاره ممکن است باعث پرتاب شود. برای UN1005: آمونیاک بی آب، در غلظت های بالا در فضاهای محدود، اگر منبع اشتعال در نزدیکی اش باشد، خطر اشتعالی را در پی دارد. (ERG، ۲۰۱۶)

  1. خلاصه خطرات

اسید کلریدریک بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در تولید کلرید، کود، و رنگ استفاده می شود، در آبکاری الکتریکی، و در صنایع عکاسی، نساجی، و لاستیک سازی. جوهر نمک خورنده چشم ، پوست و غشاهای مخاطی است. (در کوتاه مدت) قرار گرفتن در معرض استنشاق حاد ممکن است سوزش چشم، بینی و دستگاه تنفسی و التهاب در ریه انسان شود. در مواجهه شدید دهان و دندان ممکن است باعث خوردگی غشاء مخاطی، مری و معده و تماس پوستی و سوختگی های شدید، زخم، در انسان شود. مزمن (در طولانی مدت) مواجهه با اسید کلریدریک بخاطر شغل گزارش شده است که باعث گاستریت، برونشیت مزمن، درماتیت، و photosensitization در کارگران می شود. تماس طولانی با غلظت های کم نیز ممکن است منجر به تغییر رنگ دندان و فرسایش آناه شود. سازمان حفاظت محیط زیست جوهر نمک  را جزء مواد سرطانزا می داند.

در دمای اتاق، کلرید هیدروژن بی رنگ و مایل به زرد، خورنده، اشتعال گیر است که از هوا سنگین تر و دارای بوی تحریک کننده قوی است. قرار گرفتن در معرض هوا آلوده به کلرید هیدروژن متراکم، بخارات سفید خورنده تولید می کند. کلرید هیدروژن می تواند مانند آتشفشان منتشر شود. کلرید هیدروژن بسیاری کاربرد دارد، از جمله تمیز کردن، ترشی درست کردن، آبکاری فلزات ، دباغی و چرم سازی و تصفیه و تولید طیف گسترده ای از محصولات می باشد. کلرید هیدروژن می تواند در طول سوزاندن بسیاری از پلاستیک ها تشکیل شود. پس از تماس با آب، آن به شکل اسید کلریدریک در می آید. هر دو کلرید هیدروژن جوهر نمک خورنده

پوست، چشم بوده، و باعث ناراحتی های تنفسی و … می شوند.

یک محلول آبی (۴٪) از کلرید هیدروژن کمی تحریک کننده است، و محلول ۱۰٪ ، پوست را می آزارد … در آزمایش داوطلب انسانی

کمک های اولیه

(روش را ببینید)

چشم: آبیاری بلافاصله (راه حل) / سرمازدگی

پوست: بلافاصله با آب شستشو دادن (راه حل) / سرمازدگی

تنفس: تنفس ادامه دار

خوردن و بلعیدن: فورا به پزشک مراجعه کردن (راه حل)

استنشاق: فرد به هوای تازه برده شود؛ گرم و آرام نگه داشتن او و فورا به پزشک مراجعه نمودن. اگر تنفس او متوقف شد، شروع به تنفس مصنوعی شود. خوردن: باید فرد آب نوشیدنی یا شیر بنوشد؛ او را وادار به استفراغ کنید. چشم: فورا با مقدار زیادی از آب به مدت حداقل ۱۵ دقیقه شستشو داده شود. و مراقبت های پزشکی صورت گیرد؛ ادامه گرگرفتگی به مدت ۱۵ دقیقه. مراجعه سریع به پزشک. پوست: فورا در حالی که لباس های آلوده را از بین می برید، به پزشک مراجعه نمایید؛ شستشو منطقه با آب و صابون و حداقل به مدت ۱۵ دقیقه. (USCG، ۱۹۹۹)

هشدار: کلرید هیدروژن بسیار خورنده است. احتیاط توصیه می شود. علائم و نشانه های حاد قرار گرفتن در معرض کلرید هیدروژن: علائم و نشانه های مصرف حاد کلرید هیدروژن ممکن است شدید باشند و شامل ترشح بزاق، تشنگی شدید، اشکال در بلع، لرز، درد و شوک می باشد. دهان، مری، معده و سوختگی شایع دارد. استفراغ به طور کلی دارای یک ظاهر قهوه ای رنگ روی زمین می باشد. به دنبال مصرف کلرید هیدروژن پتانسیل برای فروپاشی گردش خون بالا است. قرار گرفتن در معرض استنشاق حاد کلرید هیدروژن ممکن است باعث عطسه، گرفتگی صدا، خفگی، التهاب حنجره، و سوزش دستگاه تنفسی شود. خونریزی از بینی و لثه، زخم شدن بینی و مخاط دهان، برونشیت، ذات الریه، تنگی نفس (تنگی نفس)، درد قفسه سینه، و مشکلات ریوی نیز ممکن است رخ دهد. اگر چشم در تماس با کلرید هیدروژن باشد، سوزش، درد، تورم، فرسایش قرنیه و کوری را ممکن است منجر شود.

مواجهه پوستی نیز ممکن است در درماتیت (قرمز، پوست ملتهب)، سوختگی های شدید و درد را منجر شود. روش اورژانس جهت حفظ حیات: در مواجهه شدید با کلرید هیدروژن ممکن است ضد عفونی باعث تداوم زندگی قربانیان شود. پرسنل اورژانس باید محافظت شوند و لباس مناسب در برابر درجه آلودگی بپوشند. در صورت لزوم تمیز کردن هوا و یا تجهیزات تنفسی عرضه شده برای هوا نیز باید پوشیده شود. وسایل نقلیه نجات باید منابع مانند ورق های پلاستیکی و کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف برای کمک به جلوگیری از گسترش آلودگی باشند. هنگام مواجهه: ۱٫ قربانیان انتقال به هوای تازه. پرسنل اورژانس باید از قرار گرفتن خود در معرض کلرید هیدروژن، اجتناب کنند. ۲٫ ارزیابی علائم حیاتی از جمله نبض و تنفس، و توجه مداوم به این علائم. اگر هیچ پالسی شناسایی نشد، ارائه CPR. اگر نفس نمی کشید، ارائه دستگاه تنفس مصنوعی. اگر تنفس داشت، کنترل اکسیژن با دیگر تجهیزات حمایتی تنفسی. ۳٫ به دست آوردن مجوزها و / یا دستور العمل های بیشتر از بیمارستان محلی برای مدیریت یک پادزهر یا عملکرد دیگر روشهای تهاجمی. ۴٫ مراجعه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی، پوستی قرار گرفتن در معرض / چشم: ۱٫ قربانیان از قرار گرفتن در معرض آن منع شوند. پرسنل اورژانس نباید خودشان در معرض قرار دهند. ۲٫ ارزیابی علائم حیاتی از جمله نبض و تنفس، و توجه داشته باشید در چند مرحله این کارها تکرار شوند. اگر هیچ پالس شناسایی نشد ، ارائه CPR. اگر نفس نمی کشید، ارائه دستگاه تنفس مصنوعی. اگر تنفس داشت، اداره اکسیژن با دیگر دستگاه های حمایتی تنفسی. ۳٫ حذف لباس آلوده در اسرع وقت. ۴٫ اگر قرار گرفتن در معرض چشم رخ داده است، چشم باید با آب ولرم به مدت حداقل ۱۵ دقیقه شستشو داده  شود. ۵٫ شستشو مناطق اطراف پوست با آب و صابون به طور کامل. ۶٫ اخذ مجوز و / یا دستور العمل های بیشتر از بیمارستان محلی برای مدیریت یک پادزهر یا عملکرد دیگر روشهای تهاجمی. ۷٫ مراجعه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی.  قرار گرفتن در معرض خوردن: ۱٫ ارزیابی علائم حیاتی از جمله نبض و تنفس، و توجه داشته باشید که مداوم باشد. اگر هیچ پالسی شناسایی نشد ، ارائه CPR. اگر نفس نمی کشد، ارائه دستگاه تنفس مصنوعی مناسب. اگر تنفس داشت، اداره اکسیژن و یا دیگر حمایت های تنفسی. ۲٫ وادار به استفراغ نکنید و یا تلاش برای خنثی کردنش نکنید ! ۳٫ دهان و شستشوی آن با مقادیر زیادی از آب. قربانیان نباید تلاشی برای بلعیدن این آب کنند. ۴٫ اخذ مجوز و  یا دستور العمل های بیشتر از بیمارستان محلی برای مدیریت یک پادزهر یا عملکرد دیگر روشهای تهاجمی. ۵٫ بو کردن دود زغال چوب که فعلا ارزشی ندارد. ۶٫ به قربانیان آب یا شیر بدهید: کودکان تا ۱ سال، ۱۲۵ میلی لیتر (۴ اونس و یا ۱/۲ فنجان). کودکان ۱ تا ۱۲ ساله، ۲۰۰ میلی لیتر (۶ اونس و یا ۳/۴ فنجان). بزرگسالان، ۲۵۰ میلی لیتر (۸ اونس یا ۱ فنجان). آب یا شیر باید با توجه به قربانیان و با آگاهی و هشیاری باشد. ۷٫ مراجعه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی. (EPA، ۱۹۹۸)

چشم: اگر این مواد شیمیایی در تماس با چشک بودند راه حل چشم، بلافاصله چشم ها را با مقادیر زیادی آب، گاهی اوقات پلک بالا و پایین را بلند کرده و بشویید. فورا به پزشک مراجعه نمایید. لنزهای تماسی در هنگام کار با این ماده شیمیایی فرسوده نخواهد شد. اگر بافت چشم یخ زده باشد، به پزشک مراجعه گردد. اگر بافت یخ زده است، فورا و به طور کامل چشم برای حداقل ۱۵ دقیقه با مقادیر زیادی از آب شستشو دهید، گاهی اوقات پلک بالا و پایین را بلند کرده و بشویید. اگر سوزش، درد، تورم، اشک، و یا ترس باقی بماند، در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود. پوست: اگر این مواد شیمیایی در تماس با پوست بود و سرمازدگی رخ داد، بلافاصله پوست آلوده را با آب شستشو دهید. اگر این مواد شیمیایی به لباس نفوذ کرد، بلافاصله لباس را حذف و پوست را با آب بشویید.  سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر سرمازدگی رخ داد ، به پزشک مراجعه گردد. مالش مناطق آسیب دیده شستشو با آب نباید سر خود صورت بگیرد. به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر بافت ها، سعی نکنید لباس منجمد را از ناحیه یخ زده در بیاورید. تنفس: اگر یک فرد تنفس مقدار زیادی از این ماده شیمیایی را داشته باشد، حرکت فرد در معرض هوای تازه برای او ضروری است. اگر تنفس را متوقف کرده است، انجام تنفس دهان به دهان باعث احیا فرد می گردد. فرد مبتلا را گرم و در حالت استراحت نگه دارید. به پزشک در اسرع وقت مراجعه گردد. بلعیدن: اگر این مواد شیمیایی در محلول مصرف شود، فورا به پزشک مراجعه گردد. (NIOSH، ۲۰۱۶)

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد
شکل یک تولید اسید کلریدریک
فرآیند آسیاب صابون با سود پرک