خرید قرص کلر

معرفی قرص کلر

قرص کلر نام تجاری کلر می باشد و دارای نام های دیگری از قبیل پرکلرین و هیپوکلریت کلسیم نیز می باشد. و این موضوع در روند خرید قرص کلر باید در نظر گرفته شود. کلر یک عنصر شیمیایی با نماد cl و عدد اتمی ۱۷ بوده اما شکل استاندارد آن به صورت مولکول دو اتمی cl2 می باشد. این عنصر در جدول تناوبی در گروه هالوژن ها قرار گرفته و در دمای اتاق به شکل گاز سبز رنگ مایل به زرد می باشد.

کلر از نظر رتبه بندی میزان الکترونگاتیوی در بین عناصر رتبه سوم را پس از فلوئور و اکسیژن به خود اختصاص داده است. کلر به لحاظ میزان واکنش پذیری بالا ، در سطح زمین بیشتر به صورن ترکیبات ناخالص یونی یافت می شود که نمونه بارز آن سدیم کلرید یا همان نمک طعام می باشد.

همچنین غلظت های بالای عنصر کلر برای تمامی موجودات زنده مضر و بسیار خطرناک می باشد. کلر عمدتا به شکل گازی می باشد. اما در بازار جهت سهولت مصرف آن را در ترکیب با سایر مواد به صورت پودر ، مایع یا قرص عرضه می نمایند.

ویژگی ها و خواص قرص کلر

در اینجا می خواهیم خواص کلر را جهت کمک به فرآیند خرید قرص کلر مورد بررسی قرار دهیم. قرص کلر یا همان کلر یه عنصر نافلزی بوده و در گروه هفدهم جدول تناوبی که به گروه هالوژن ها معروف است جای گرفته است. کلر عضو دوم گروه هالوژن ها بوده و خواص شبیه عناصر هم گروه خود یعنی فلوئور ، برم و ید را دارا می باشد.

آرایش الکترونی لایه ظرفیت کلر بیانگر این موضوع می باشد که این عنصر جهت اکتت شدن تنها به یک الکترون نیازمند است. به همین جهت به عنوان یه اکسید کننده قوی در نظرگرفته می شود که می تواند با بسیاری از عناصر جهت اکتت شدن واکنش دهد. شعاع اتمی کلر مابین فلوئور و برم بوده و به همین جهت واکنش پذیری آن نسبت به فلوئور کمتر اما نسبت به برم بیشتر می باشد.

تولید قرص کلر

بخاطر میزان واکنش پذیری بالای کلر به صورت آزاد در طبیعت یافت نمی شود که مساله مهمی در موضوع خرید قرص کلر می باشد. ولی یون ها یا همان نمک های کلرید به شکل گسترده ای در دسترس می باشد. مقدار اندکی از کلر را می توان در آزمایشگاه با ترکیب کردن اسید کلریدریک با اکسید منیزیوم تولید کرد.

در روش صنعتی این عنصر عمدتا به وسیله روش الکترولیز کلرید سدیم محلول در آب تولید می شود. این فرآیند در سال ۱۹۸۲ میلادی به بهره برداری رسید که طیف گسترده ای از روند تولید کلر را شامل می شود. همچنین در این روش ترکیبات دیگری نیز مانند گاز هیدروژن و سود پرک نیز تولید می شوند.

کاربرد های قرص کلر

در صنعت مقدار زیادی از تولید کلر در حدود ۶۳ درصد به تولید ترکیبات آلی کلر اختصاص یافته است. و در حدود ۱۸ درصد صرف تولید ترکیبات و مواد معدنی کلر شده و مابقی باقی مانده به تولید مواد سفید کننده و ضد عفونی کننده یا همان گندزداها اختصاص می یابد. از مهم ترین ترکیبات آلی کلر می توان به ۱و۲-دی کلرواتان و پلی وینیل کلرید اشاره نمود در صنعت مهم pvc مورد استفاده قرار می گیرد. سایر موارد استفاده کلر که خرید قرص کلر را تحت الشاع قرار می دهند عبارتند از:

تصفیه آب و فاضلاب

گندزدایی و ضدعفونی کنندگی لوازم

پزشکی و داروسازی

تولید مواد شوینده و بهداشتی

صنایع دفاعی و برخی مشتقات آن

انرژهای تجدید پذیر

صنایع غذایی

برای خرید قرص کلر تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • شرکت                         ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹
  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
  • آقای امید بخشایشی      ۰۹۱۴۵۸۴۵۵۲۹

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

بررسی کاربرد کلر در عملکرد سلول های خورشیدی و تاثیر آن در خرید قرص کلر

در این مطالعه پیشنهاد شده است که معرفی آنیون کلر به یک ماده پروسکیت CH3NH3PbI3 می تواند. به طور قابل توجهی خواص مواد و همچنین عملکرد سلول خورشیدی را بهبود بخشد. و بر روند خرید قرص کلر تاثیر بگذارد. برای روشن کردن نقش کلر در سلولهای خورشیدی پروسکیت ، در اینجا ما PbCl2 را به عنوان ماده اولیه معرفی نموده. و تکامل پیکربندی کلر را در طول تشکیل فیلم پروسکایت و تأثیر مرتبط آن بر عملکرد PSC را با جزئیات مورد مطالعه قرار داده ایم.

محققین دریافتند که کلر می تواند از طریق یک آماده سازی مناسب طراحی شده در فیلم پیش ساز به شکل PbICl یا PbCl2 گنجانده شود. و بسته به روند ساخت آن در فیلم پروسکایت نهایی با پیکربندی MAPbCl3 ،  PbICl یا PbCl2 محافظت شود. با این حال  هیچ مدرکی از فاز MAPbI3 xClx مشاهده نشده است.

در نظر گرفته شده است که MAPbI3 xClx ممکن است قابل پخت باشد. یا دارای انرژی تشکیل بالاتری باشد. فرایند ساخت دستگاه به صورت شماتیک در شکل زیر نشان داده شده و مراحل دقیق ساخت در بخش آزمایشی شرح داده شده است.

شکل یک خرید قرص کلر

شکل یک خرید قرص کلر

تشریح روند ساخت دستگاه طی روند آزمایشی و نقش خرید قرص کلر در این فرآیند

یک لایه مسدود کننده سوراخ TiO2 جمع و جور به ضخامت ۵۰ نانومتر و بر روی شیشه FTO تمیز شده با پاشیدن در دمای اتاق رسوب می کند. و به عنوان یک لایه انتقال الکترون (ETL) استفاده می شود. همانطور که ذکر شد با توجه به نقش روند خرید قرص کلر در این پروسه ، محلولهای پیش ساز از نسبتهای خال مختلف PbCl2 و PbI2 در ترکیبهای DMF  و DMSO تشکیل شده اند.

PbCl در DMF در مقایسه با DMSO محلول کمتر است. از این رو  بخش بالاتری از PbCl2 در محلول های پیش ساز حاوی مخلوط DMF و DMSO بدست می آید. شکل زیر طیف XPS سطح انرژی هسته ای Cl 2p از فیلمهای پروسکایت ساخته شده. از محلولهای پیش ساز حاوی نسبتهای خال مختلف PbCl2 / PbI2 را نشان می دهد.

شکل دو خرید قرص کلر

شکل دو خرید قرص کلر

شکل زیر طیف های فوتولومینسانس حل شده در زمان فیلم های مربوطه ساخته شده روی یک بستر TiO2 را نشان می دهد. منحنی های فروپاشی شدت نور را می توان با یک معادله نمایی با تشریح میزان اثر گذاری آن بر خرید قرص کلر همانطور که در زیر نشان داده شده است توجیح نمود. که در آن  A0 برای جبران خط پایه ثابت و  s1 زمان فروپاشی سریع مسئول ترکیب مجدد رابط و s2 زمان فروپاشی آهسته و مسئول ترکیب مجدد فله است. و A1 و  A2  دامنه تجزیه مربوطه هستند.

شکل سه خرید قرص کلر

شکل سه خرید قرص کلر

پارامترهای متوقف شده داده های TRPL در جدول زیر ذکر شده است.

[ns] 2

A2 [A.U.]

[ns] 1

 

 

A1 [A.U.]

نسبت مولی

PbCl2/PbI2

۲۶/۱۳ ۶۸/۶۵ ۴/۱۸ ۱۲۲/۲۲ ۰:۱
۳۱/۱۶ ۱۴۱/۱۰ ۵/۵۳ ۲۳۱/۲۱ ۱:۳
۳۴/۷۳ ۹۴/۰۷ ۸/۶۹ ۱۳۰/۴۴ ۱:۱
۴۶/۴۵ ۱۳۲/۵۲ ۸/۰۴ ۷۳/۴۶ ۳:۱
۲۹/۷۰ ۲۵۶/۱۷ ۶/۰۶ ۷۳/۴۲ ۱:۰

 خرید قرص کلر و رابطه طول عمر حامل با مقدار ترکیب کلر

در خرید قرص کلر جدای از فیلم ساخته شده از PbCl2 خالص طول عمر حامل هم روی رابط و هم به صورت فله با افزایش کسر PbCl2 بیشتر می شود. این روند همزمان با مشاهدات قبلی است که ترکیب کلر باعث افزایش چشمگیر حامل می شود. دلیل عمر نسبتاً کوتاه فیلمهای ساخته شده از PbCl2 خالص عمدتا به دلیل کیفیت پایین فیلم است.

در ادامه  از پراش اشعه X (XRD) به منظور بررسی دقیق فرم کلر درگیر در فرآیند تشکیل پروسکیت استفاده شد. طیف های XRD فیلم های قبل و بعد از قطره MAI در شکلهای زیر نشان داده شده است.

شکل چهار خرید قرص کلر

شکل چهار خرید قرص کلر


شکل پنج خرید قرص کلر

شکل پنج خرید قرص کلر

فقط یک قله PbI2 (001) با مرکزیت ۱۲٫۶۷ درجه در فیلم پیش ساز ساخته شده با یک محلول PbI2  خالص در مرحله اول مشاهده شد. و فیلم مربوطه بعد از MAI که در مرحله دوم چکه می کند سه قله با مرکزیت ۱۴٫۱ ، ۲۸٫۴ و ۳۲ درجه را نشان داد. که متعلق به قله های MAPbI3 (110) ،      (۲۲۰)  و (۳۱۰) با ساختار پروسکیت است.

که نشان می دهد یک ساختار پروسکیت MAPbI3 خالص تحقق یافته است. شکل های زیر تصاویر میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) از فیلم های پیش ساز را نشان می دهند.

شکل شش خرید قرص کلر

شکل شش خرید قرص کلر


شکل هفت خرید قرص کلر

شکل هفت خرید قرص کلر

و شکلهای زیر فیلم های پروسکایت مربوطه را نشان می دهد. که از محلول های پیش ساز با نسبت های خال مختلف PbCl2 / PbI2 ساخته شده اند. فیلم پیش ساز PbI2 خالص یک شکل ، صاف و متراکم را ارائه می دهد.

شکل هشت خرید قرص کلر

شکل هشت خرید قرص کلر


شکل نه خرید قرص کلر

شکل نه خرید قرص کلر

بررسی خرید قرص کلر و تاثیر افزودن ترکیبات کلر به فیلم های پیش ساز

همانطور که در شکل  aنشان داده شده است. افزودن PbCl2 به محلولهای پیش ساز طی بررسی جهت خرید قرص کلر منجر به تولید فیلمهای پیش ساز متخلخل می شود. همانطور که در شکل های b تا  d نشان داده شده است.  با روندی که PbCl2 بیشتری گنجانیده شد. ساختارهای متخلخل بیشتری به دست آمد.

در blm خالص  PbCl2 بستر فقط تا حدی پوشانده می شود. و همانطور که در شکل  e نشان داده شده  بستر برهنه در برخی نقاط قرار گرفته است. بدیهی است که این برای تشکیل یک فیلم پروسکایت جمع و جور در روند بعدی مضر است. عکس های فیلم های پیش ساز نیز به عنوان ذاتی در شکل های مربوطه گنجانده شده اند.

در ادامه رنگ نمونه کم رنگ تر می شود. از یک زرد روشن در فیلم PbI2 خالص تا یک زرد روشن با افزایش کسر PbCl2.  علاوه بر این  فیلم های ساخته شده از محلول های مخلوط مات بودند  زیرا خطوط شبکه زیر نمونه را نمی توان به وضوح تشخیص داد. به ویژه هنگامی که نسبت خالص

PbCl2 / PbI2 1: 1 بود.

این امر همچنین از خاصیت متخلخل فیلم ها با PbICl حکایت دارد. زیرا نور به طور جدی در سطح پراکنده می شود .  blmخالص PbCl2 نیز متخلخل است  با این وجود نیمه شفاف به نظر می رسد چون ممکن است به دلیل پوشش ضعیف آن باشد.

تشریح تصاویر SEM پس از چکیدن MAI  بر روی فیلم های پیش ساز

پس از چکیدن MAI بر روی فیلم های پیش ساز ، فیلم های پروسکایت تشکیل شدند. و تصاویر SEM از نمای بالا مربوطه در شکل های  f – j نشان داده شده است. فیلم پروسکایت که از PbI2 خالص تبدیل شده متراکم و یکنواخت استکه این یکنواختی تاثیر مطلوبی بر خرید قرص کلر دارد.کاملاً با بلورهای کوچک MAPbI3  پوشانده شده است که در شکل  f نشان داده شده است.

اندازه های کریستال در فیلم های پروسکایت ساخته شده از محلول های مخلوط کمی بزرگتر است. همانطور که در شکل های g – i نشان داده شده است. انبساط حجم فیلم که منجر به افزایش ضخامت می شود. به دلیل ساختارهای مختلف بلوری بین فیلم پیش ساز و پروسکیت است که معمولاً در فرآیند ساخت متوالی دو مرحله ای پس از چکیدن MAI مشاهده می شود.

خرید قرص کلر و تجزیه و تحلیل منحنی های چگالی-ولتاژ

در خرید قرص کلر منحنی های چگالی ولتاژ (J-V) نوری جریان اندازه گیری شده تحت نور AM 1.5G و طیف بازده کوانتومی خارجی (EQE) دستگاه ها به ترتیب در شکل زیر نشان داده شده است.

شکل ده خرید قرص کلر

شکل ده خرید قرص کلر

پارامترهای فتوولتائیک حاصل از منحنی های J-V در جدول زیر آورده شده است.

RSh

 

FF

VOC

 

JSC

نسبت مولی

PbCl2/PbI2

۷/۹۳ ۵۵/۲۶ ۱/۰۵ ۱۹/۸۶ ۰:۱
۱۲/۰۰ ۵۴/۶۴ ۱/۰۷ ۲۰/۳۷ ۱:۳
۵/۱۲ ۷۲/۰۰ ۱/۰۹ ۲۰/۶۸ ۱:۱
۱۵/۱۱ ۴۸/۹۳ ۱/۰۳ ۱۶/۵۵ ۳:۱
۱۳۴/۹۷ ۳۴/۶۰ ۱/۰۳ ۴/۴۷ ۱:۰

تقریباً تمام پارامترهای دستگاه مانند جریان اتصال کوتاه (JSC) ، ولتاژ مدار باز (VOC) ، ضریب پر شدن (FF) ، مقاومت سری (RS) و مقاومت شنت (RSh) با افزایش نسبت مول   PbCl2 / PbI2 به میزان قابل توجهی بهبود می یابند. علاوه بر این  پاسخ EQE نیز در محدوده وسیعی از ۳۸۰ نانومتر تا ۷۵۰ نانومتر افزایش می یابد.

منبع:https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2017/TA/C7TA00973A#!divAbstract

شکل نه فروش آمونیاک
شکل یک تولید اسید کلریدریک
شکل دو تولید متابی سولفیت سدیم
شکل پنج قیمت متابی سولفیت سدیم
شکل چهار فروش متابی سولفیت سدیم
شکل سه مصرف آب ژاول
شکل دو تولید آب ژاول
شکل پنج قیمت آب ژاول
شکل یک تولید اسید کلریدریک