خرید سود پرک

برای خرید سود پرک حتما مطالعه نمایید .

شرکت آذراسید به عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان و فروشندگان داخلی سود پرک آمادگی خود را جهت عرضه سود کاستیک ۹۸-۹۹% اعلام میدارد . سود پرک یکی از پرمصرف ترین مواد شیمیایی کشور می باشد که در اکثر صنایع تولیدی مصرف دارد و به دلیل راحت بودن در حمل و نقل بسیار محبوب نیز می باشد .

سود پرک در کیسه های ۲۵ کیلویی که هر ۵۰ عدد آن در یک جامبو بگ بسته بندی می شود . سود پرک ۹۸-۹۹% به دلیل پودر بودن به محض واکنش با آب تبدیل به کاستیک سودا شده و بنا به میزان آب اضافه شده تا ۵۰% قابل کاهش می باشد .

از مزیت های سود پرک نسبت به کاستیک سودا ۵۰%  ، یخ نزدن آن می باشد که یکی از دلایل مصرف بیشتر آن نسبت به کاستیک سودا ۵۰% می باشد . شرکت آذراسید با توجه به سابقه چندین دهه خود در زمینه صادرات و واردات و عرضه مواد شیمیایی و با توجه به تعداد شرکت های تولیدی سود پرک و همچنین با توجه به آزمایش تمام اجناس موجود در بازار اقدام به گلچین اجناس موجود و فروش اجناس مورد قبول و استاندارد نموده است که بتواند رضایت مشتریان را جلب نماید .

چرا خرید سود پرک از شرکت ما !!

خرید سود پرک از این شرکت خلاصه خرید سود پرک از شرکت های بزرگ سمنان ، کلرپارس و تهران بوده که کیفیت آن مورد ضمانت است می باشد . شما مشتریان عزیز می توانید سفارشات خود را به این شرکت اعلام نموده و بهترین جنس مورد نیاز خود را تامین نمایید .

سود پرک ارائه شده در شرکت در انبار تهران و همچنین انبار تبریز به صورت آماده بار به هر میزان از نیاز شماست و تنها کافی است با یک تماس جنس خود را در هر نقطه از ایران که تمایل دارید دریافت نمایید . کیفیت در این شرکت به صورت تضمینی است و قیمت نیز به دلیل میزان سود مشخص این شرکت بسیار پایین در نظر گرفته شده تا شعار شرکت مبنی بر سود بیشتر در فروش بیشتر نه قیمت بیشتر ، محقق گردد .

هم اکنون تقاضای خرید سود پرک درخواستی خود را به همکاران ما در شرکت اعلام نمایید تا با اولین خریدتان مشتری دائمی ما شوید . کارشناسان ما در اختیار شما هستند تا تمامی راهنمایی ها و مشاوره های لازم در مورد اجناس را با دقت و کامل خدمتتان تقدیم کنند . هم اکنون میتوانید  از بخش تماس  با ما در همین صفحه اقدام به خرید اجناس خود نمایید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

 • دفتر شرکت :                 ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
 • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
 • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

 • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
 • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

فرآیند تولید سود پرک 

سود پرک (سوزآور) تولید شده در شرکت اکسیکم (OxyChem) از طریق یک فرآیند الکترولیزی ، همان طور که در شکل های زیر نشان داده شده، تولید می شود. آبنمک تهیه شده از سدیم کلرید (NaCl) در یک سلول غشایی، یا در یک سلول دیافراگمی، الکترولیزه می شود. تولید سود پرک (NaOH) منجر به تولید کلر و هیدروژن نیز می شود.

محلول سود پرک تولید شده در یک فرآیند غشایی، دارای تقریبا ۳۲% غلظت می باشد. این محلول سپس به تبخیرکننده ها فرستاده می شود و از طریق حذف مقدار مناسبی از آب، به غلظت ۵۰% می رسد.

فرآیند دیافراگمی نیز مشابه به همین فرآیند است و تنها تفاوت این است که محلول سود پرک تولید شده در این سلول، دارای ۱۰ تا ۱۲% غلظت می باشد. در این روش نیز، باید دوباره تبخیرات لازم صورت گیرد تا محلول سود پرک ، به غلظت قابل فروش یعنی ۵۰% برسد.

بارگیری و حمل قبل از خرید سود پرک

محلول سود پرک ، قبل از بارگیری در تانکرها، ذخیره سازی و نگهداری می شود. این محصول، از طرق مختلف مانند خطوط لوله، کامیون های تانکربر، قطار، قایق و کشتی حمل و نقل می شود.

تفاوت عمده ی بین این دو روش (غشایی و دیافراگمی) به مقدار مواد اولیه ای است که در محصول نهایی باقی می ماند. در محصول نهایی (خرید سود پرک) تولید شده از روش غشایی، کمتر از ۱۰۰ ppm سدیم کلرید باقی خواهد ماند.

در محصول نهایی روش دیافراگمی، کمتر از ۱٫۲% سدیم کلرید باقی خواهد ماند. در ضمن، در صورت مقایسه ی برگه ی مشخصات این دو محصول، تفاوت های متعدد و گوناگون دیگری نیز وجود دارد که در صورت بررسی، هویدا خواهند شد.

سود پرک تولید شده در شرکت اکسیکم، مطابق با الزامات و استاندارهای مشخص شده در FCC [مجموعه استانداردهای پذیرفته شده ی بین المللی در خصوص خلوص و شناسنامه ی مواد اولیه غذاهای مختلف] می باشد.

شرکت آکسیکِم، هیچ گونه ضمانتی در خصوص سازگاری عمومی این محصول برای مصارف غذایی نمی کند. هر گونه مصرف غذایی این محصول باید به دقت، توسط مصرف کننده، مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد و صرف اینکه این محصول مطابق با استانداردهای FCC می باشد، کافی نیست که بتوان در تمامی مصارف غذایی و بدون بررسی از آن استفاده کرد.

شکل 2 سود پرک

شکل 1 سود پرک

روش های بارگیری سود پرک (سود مایع ۵۰ درصد )

سود پرک مایع را می توان از کارخانجات متعدد کمپانی آکسیکِم و از طریق حمل و نقل در تانکرهای جاده ای، ریلی و کشتی تهیه کرد. هر یک از این روش ها، مزایای خود را دارند. نوع حمل و نقل به مقدار و محل انبار، نرخ مصرف، مکان کارخانه، نرخ بارگیری و غیره بستگی دارد.

سازمان حمل و نقل ایالات متحده ی امریکا (DOT)، سود مایع را به عنوان ماده ای خورنده طبقه بندی کرده است. UN l824، شماره ی شناسایی DOT برای سود می باشد.

حمل و نقل ایمن سود پرک (سود مایع ۵۰ % )

هر کسی که قصد خرید سود پرک را دارد و همچنین جا به جا و استفاده می کند باید مسائل ایمنی را کاملا رعایت نماید. کاربر سود سوزآور باید قبل از استفاده، از خصوصیات سود آگاه باشد، اقدامات احتیاطی را بداند، و مطلع باشد که در هنگام وقوع حادثه چه واکنشی نشان دهد.

موقعیت های متعددی ممکن است رخ دهد که باعث تماس اتفاقی با سود پرک شود. موقعیت های خطرناک عبارتند از جا به جایی و بسته بندی، تعمیر و تنظیف تجهیزات، رفع آلودگی ناشی از پاشش و خرابی تجهیزات. کارکنانی که ممکن است در معرض چنین شرایطی قرار گیرند،

باید به وسایل ایمنی و محافظتی شخصی مجهز شده باشند و آموزش های لازم در خصوص نحوه ی استفاده از تجهیزات را دیده باشند. در ادامه به برخی از دستورالعمل های عمومی اشاره شده است.

 • بروزترین برگه اطلاعات ایمنی را مطالعه نمایید.
 • در تمامی مکان هایی که سورد پرک خرید میشود ، جا به جا و یا استفاده می شود، دوش های ایمنی و شوینده ی چشم قرار دهید. هر گونه سوختگی ناشی از سود را جدی بگیرید. بدون تجویز پزشک ، از هیچ گونه قطره ی خنثی کننده ای، مخصوصا در چشم استفاده نکنید.
 • بلافاصله بعد از کمک های اولیه، مصدوم را به اورژانس بیمارستان منتقل کنید.

اقدامات و کمک های اولیه بعد از خرید سود پرک 

برای چشم: بلافاصله چشم ها را حداقل به مدت ۱۵ دقیقه با جریان مستقیم آب بشورید، سعی کنید پلک ها را باز نگاه دارید تا از شسته شدن کامل چشم و بافت های آن و پلک مطمئن شوید. شستن چشم ها در کمترین فاصله ی زمانی در اثر بخشی شست و شو بسیار مفید است. فورا به پزشک مراجعه کنید.

برای پوست: در صورت تماس سود پرک با پوست یا لباس، فورا به مدت ۱۵ دقیقه، آن قسمت را با آب زیاد شست و شو دهید. لباس ها و کفش های آلوده را از بدن خارج کنید. لباس و قسمت آلوده را به صورت کامل با آب بشورید. فورا به پزشک مراجعه کنید.

برای استنشاق: اگر کارگری دچار تماس تنفسی با بخار، غبار، یا اسپری سود شد، فورا شخص را به هوای آزاد منتقل کنید. در صورت مشکل تنفسی، یک شخص آموزش دیده به او اکسیژن دهد. اگر تنفس او متوقف شد، یک شخص آموزش دیده به او تنفس مصنوعی دهد. فورا به پزشک مراجعه کنید.

برای بلعیدن: در این صورت، هرگز چیزی را از طریق دهان به شخص مصدوم نخورانید. در صورت بلعیدن، سعی نکنید که شخص بالا آورد. مقدار زیادی آب دهید. اگر شخص دائما و پشت سر هم بالا می آورد، سعی کنید مسیر تنفس و هوا را باز نگاه دارید. وقتی که بالا آوردن متوقف شد، آب بیشتری به وی دهید. فورا به پزشک مراجعه کنید.

تجهیزات ایمنی برای نگه داری سود پرک

بر اساس استانداردهای اداره ی ایمنی و بهداشت حرفه ای [OSHA]، کارفرماها ملزم هستند که تجهیزات ایمنی مناسب را برای کارکنان خود تامین نمایند. در هنگام جا به جایی سود پرک ، استفاده از تجهیزات ایمنی زیر توصیه می شود:

 • در هنگام جا به جایی سود پرک با هر غلظتی که باشد، برای محافظت از چشم ها، از عینک های مقاوم در برابر پاشش مواد شیمیایی استفاده کنید. این عینک ها باید کاملا چشم را پوشش دهند و بخار نکنند. در زمان عملیات بارگیری و یا تخلیه، برای محافظت در برابر پاشش، بهتر است از یک محافظ صورت نیز استفاده نمایید.
 • در هنگام جا به جایی سود پرک ، برای محافظت از دست ها، از دستکش های پلاستیکی یا دستکش هایی که روی آنها با یک لایه ی پلاستیکی، PVC یا سایر پلاستیک ها پوشانده شده، استفاده کنید. دستکش ها باید به اندازه ای بلند باشند که تا بالای مچ دست را کاملا بپوشانند. آستین ها را باید رو دستکش ها بیاندازید.
 • سود پرک ، باعث تجزیه ی سریع چرم می شود. به این علت، از چکمه های پلاستیکی استفاده کنید. پاچه ی شلوارهای خود را بر روی چکمه ها بیاندازید. هرگز پاچه ی شلوار را در داخل چکمه ها قرار ندهید.
 • برای محافظت از بدن، از لباس های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کنید. لباس های پلاستیکی توصیه می شود.
 • برای محافظت از گردن، صورت و سر، از کلاه ایمنی استفاده کنید.
 • اگر پیش بینی می کنید که مدت تماس از مدت زمان قانونی بیشتر خواهد شد، یا از لحاظ تنفسی، قبلا تجربه کرده اید که دچار مشکل می شوید، از ماسک تایید شده توسط موسسه ملی ایمنی و بهداشت حرفه ای [NIOSH] استفاده کنید.

شیوه ها و روش های ایمنی بیشتر

 • در صورت پاشش یا سرریز در هنگام خرید سود پرک ، سعی کنید تجهیزات آلوده را بلافاصله از هر گونه آلودگی پاک نمایید.
 • در صورت امکان، لوله ها را جوشکاری نمایید. از اتصالات فلنجی با واشرهای مقاوم در برابر سود پرک استفاده کنید. از واشرهای ساخته شده از پلاستیک، PTFE، یا EPDM استفاده کنید. در صورت استفاده از پیچ و مهره، حتما از نوار تفلون استفاده کنید.
 • هنگامی که می خواهید قطعه ای از تجهیزات را برای تعمیرات باز کنید، ابتدا مطمئن شوید که در داخل آن فشار وجود نداشته باشد و سپس نیز بررسی کنید که آن وسیله قبلا شسته و خشک شده باشد.
 • تمامی مخازن خرید شده نگاه داری را به لوله های سرریز مجهز کنید. این لوله های سرریز را به منطقه ای هدایت کنید که مواد سرریز شده، از عملیات به دور باشند.
 • قسمت هایی از پمپ ها که احتمال دارد بر اثر نشتی، از آنها مواد به بیرون، پاشش پیدا کند را با حفاظ هایی مهار نمایید.
 • هنگام تخلیه هوا از یک سیستم تحت فشار، تمامی اقدامات احتیاطی را لحاظ نمایید تا از هر گونه پاشش یا خروج ناگهانی سود پرک جلوگیری نمایید.
 • در صورت وقوع هر گونه نشتی یا سرریز، فورا آن را متوقف نمایید. بعد از رفع آلودگی، مواد پاشیده شده و سرریز شده را جمع آوری نموده و به محل نگهداری مواد شیمیایی ضایع [ضایعات] منتقل نمایید. برای رفع سود مایع به مقدار زیاد، از کامیون های مکنده استفاده نمایید.
 • مقدار باقی مانده را که امکان جمع آوری آن وجود ندارد، با استفاده از محلول اسید، خنثی نمایید. محل آلوده شده را با مقدار زیادی از آب، شست و شو دهید و سپس با استفاده از سدیم بی کربنات یا سایر عامل های خشک کننده، آن محل را خشک نمایید.

 

جا به جایی دستی سود مایع 

هنگام جابه­ جایی سود مایع، باید مراقب بود که سود دچار انجامد نشود، زیرا انجماد سود پرک، باعث گرفتگی و بسته شدن لوله ها و تجهیزات خواهد شد. نقطه ی انجماد سود مایع با غلظت های مختلف در نمودار ۱ نشان داده شده است.

در هنگام لوله کشی، سود پرک باید منجمد شود، لذا در هنگام ذوب کردن سود پرک باید مراقبت های ویژه را اتخاذ نمود. برای این کار توصیه می شود از بخار فشار جو استفاده کنید. صورت تماس تجهیزات با دماهای بسیار بالا، ممکن است خوردگی با سرعت بیشتری رخ دهد.

 

حمل و نقل در هنگام خرید سود پرک در تانکرهای ریلی و روش های تخلیه ی آن

اطلاعات عمومی

خرید سود پرک در برخورد با تمامی بافت های بدن، به شدت خاصیت خورندگی دارد. حتی محلول های رقیق سود در صورت طولانی بودن تماس می توانند عوارض مخربی را بر روی بافت های بدن ایجاد نمایند. استنشاق غبار و بخار آن می تواند به دستگاه تنفسی آسیب برساند، و بلعیدن سود مایع می تواند به غشاهای مخاطی یا سایر بافت های در تماس، آسیب جدی برساند.

افرادی که با سود پرک سر و کار دارند و دایم در حال خرید سود پرک هستند باید از خاصیت خورندگی آن آگاه باشند و بدانند که چه اقدامات احتیاطی را اتخاذ نمایند. در هنگام تماس اتفاقی با سود پرک ، فورا قسمت آلوده شده را با مقدار فراوانی از آب شست وشو دهید و به پزشک مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر به بخش ایمنی در جا به جایی سود مراجعه کنید.

آماده سازی واگن حامل سود در هنگام تخلیه

۱- پس از قرار گرفتن قطار در محل تخلیه، طبق مقررات سازمان حمل و نقل ایالات متحده ی امریکا (DOT)، ترمز دستی باید کشیده شود و چرخ های قطار قفل گردد.

۲- طبق مقررات این سازمان، باید در بالا یا کنار ریل، علامت هشدار نصب گردد. این علامت ها باید تا هنگام اتمام کامل عملیات تخلیه در آن مکان ها باقی بمانند. جنس این علامت ها باید از فلز یا سایر مواد مناسب، و در ابعاد حداقل ۳۰ در ۴۰ سانتی متر باشد. عنوان های ((stop، تانکر در حال تخلیه است)) یا ((stop، کارگران مشغول کارند)) بر روی این علامت ها نوشته شود.

۳- پیشنهاد می شود در انتهای قطار در حال تخلیه ، حداقل به اندازه طول یک واگن ، یک سوئیچ قفل کننده ریل یا یک سوئیچ تغییر مسیر بر روی ریل نصب گردد.

۴- تنها زمانی باید تخلیه انجام شود که نور کافی وجود دارد (طول روز).

۵- برای دسترسی به قسمت فوقانی تانکر باید از سطح شیبدار مناسب استفاده گردد.

اقدامات احتیاطی در هنگام تخلیه سود مایع ۵۰ درصد (سود پرک نشده )

 • قبل از هر گونه اقدامی بررسی کنید و مطمئن شوید که تانکر حاوی سود پرک می باشد.
 • چشم شور ها و دوش های ایمنی را در روز تخلیه بررسی و تست کنید.
 • تنها افراد مجاز و آموزش دیده مجاز هستند که عملیات تخلیه را انجام دهند. عملیات تخلیه باید زیر نظر ناظر صورت گیرد.
 • از آنجایی که ممکن است در هنگام تخلیه، برای چشم و پوست، سوختگی های شدیدی به وجود آید لذا پیشنهاد می شود از تجهیزات ایمنی فردی زیر استفاده شود.
  • کلاه ایمنی
  • عینک
  • محافظ صورت
  • چکمه های پلاستیکی با نوک استیل
  • دستکش های شیمیایی
  • لباس کامل مقاوم در برابر مواد شیمیایی
  • ماسک های تنفسی
 • مخزنی که سود مایع ۵۰ درصد به داخل آن تخلیه می شود باید دارای تهویه مناسب باشد و از لحاظ ظرفیت قادر باشد کل محتویات تانکر ریلی را در خود جای دهد.
 • در هنگام عملیات تخلیه، دسترسی افراد به محل تخلیه را به شدت محدود کنید.
 • اگر تانکری که بخشی از آن تخلیه شده، نیازمند این باشد که جا به جا شود، طبق مقررات DOT، باید تمامی خطوط اتصالی جهت تخلیه قطع و تانکر به صورت کامل بسته و پلمپ شود.
 • ممکن است لازم شود از یک تانکر ریلی، نمونه بردای صورت گیرد. در این صورت نباید از قسمت تحتانی تانکر نمونه برداری شود. اگر محتویات تانکر به صورت نیمه مایع است، در این صورت باید از تکنیک های خاص برای نمونه برداری استفاده شود زیرا ممکن است غلظت های مختلفی به وجود آمده باشد.
 • سود پرک خریداری شده از شرکت اکسیکم در تانکرهای ریلی عایق بندی شده فرستاده می شود. در ضمن این تانکرها مجهز به خطوط (lining) می باشند. خطوط معمولی می توانند حداکثر تا دمای ۱۰۷ درجه سانتی گراد (۲۲۵ درجه فارنهایت) را تحمل کنند. به همین دلیل فشار ((بخار محبوس)) در کویل ها، حداکثر باید ۱۵ psig (پوند بر اینچ مربع) یا ۱۰۳۴۲۱ پاسکال باشد. بیشتر مشتریان برای گرم کردن تانکرها، از بخار جوی موجود در کویل ها استفاده می کنند.
 • خطوط تخلیه در آب و هوای سرد، باید عایق بندی و گرم شوند. بهترین روش برای گرم کردن این خطوط، ایجاد گرمای الکتریکی یا بخار در اطراف آنها و تحت عایق می باشد. روش دیگر برای گرم کردن این خطوط این است که قبل از شروع عملیات تخلیه، از داخل این خطوط، بخار یا آب داغ عبور داده شود.
 • مراقب باشید در این روش، هرگز آب یا بخار داغ را مستقیما وارد تانکر نکنید. توجه: عبور بخار از داخل سیستم های لوله کشی استیل می تواند منجر به خوردگی شدید شود و ممکن است خرده هایی از آهن در داخل محصول دیده شود.
 • در صورت تخلیه از طریق فشار، باید از سیستم مناسب استفاده شود. هوای فشرده رایج ترین گاز برای تخلیه است. از نیتروژن هم می توان استفاده کرد اما هزینه ی آن بسیار سنگین تر خواهد شد و در ضمن احتیاط بیشتری را نیز می طلبد. قبل از استفاده حتما تمامی واشرها و اتصالات را بررسی نمایید.
 • سیستم تغذیه هوا باید عاری از روغن، دارای یک دریچه ی تخلیه فشار (تنظیم شده بر روی ۲۵psig) و یک رگولاتور فشار (تنظیم شده بر روی ۱۸ تا ۲۰ psig) باشد. لوله ی اتصال استفاده شده بر روی تانکر تک دریچه ای باید همچنین دارای آمپر فشار، ونت تخلیه و دریچه ی شات آف باشد.

خرید سود پرک بوسیله تانکر های ریلی

تانکرهای ریلی عمومی (برای حمل خرید سود پزک) به طور کلی تا ۱۰۰ psig طراحی شده اند، و نرخ افزایش سرعت آنها تقریبا ۵۰۰ psig می باشد. تانکرهای ریلی Per 49 CFR 179.15 (مخصوص سود) می توانند مجهز به دستگاه تخلیه ی فشاری شوند که بر روی ۷۵ تا ۱۶۵ psig تنظیم شده باشد.

در شرکت اکسیکم، بعد از بارگیری تانکر ریلی، از لحاظ نشتی کنترل می شود و تقریبا تا ۳۰ psig فشار داخل آن می شود تا با استانداردهای سازمان حمل و نقل آمریکا منطبق باشد. این فشار که برای تست کردن می باشد، قبل از اینکه تانکر به باربری ارسال شود، از تانکر آزاد می شود.

به خاطر جا به جایی ها و لرزش های هنگام حمل و نقل، ممکن است واشرها و اتصالات شل شوند، لذا مشتریان باید به این نکته توجه لازم داشته باشند.

جا به جایی سود  پرک در هوای سرد

از آنجایی که تانکرهای شرکت آکسیکم به خوبی عایق بندی می شوند و سود مایع به صورت گرم (دمای ۱۰۰ درجه فارنهایت) بارگیری می شود، لذا معمولا محصول به صورت مایع به مقصد می رسد. اما با این حال، از آنجایی که سود مایع  ۵۰% در دمای ۵۴ درجه فارنهایت شروع به کریستال شدن می کند، در مواردی که تاخیر غیرعادی در حمل و نقل به وجود آید، در هوای سرد ممکن است بخشی از محموله منجمد شود.

بهترین روش برای تشخیص اینکه آیا بخار دادن لازم است یا خیر، این است که میزان دمای سود پرک را اندازه گیری نماییم. اگر دمای محموله ی داخل تانکر ریلی ۶۵ درجه فارنهایت یا کمتر باشد، توصیه می شود قبل از تخلیه، آن را گرم نمایید. حتی اگر تمامل محموله به صورت مایع باشد، باز هم ممکن است که به صورت روان جریان پیدا نکند به خاطر چسبناک بودن آن.

اگر دمای یک تانکر ریلی بیشتر از ۶۵ درجه فارنهایت بود و از قسمت تحتانی تانکر، تخلیه نشد و روان حرکت نکرد، سعی کنید از بخار برای چند دقیقه استفاده کنید و قسمت های دهانه و دریچه ی لوله کشی را گرم کنید. این قسمت از لوله کشی که عایق بندی نشده است معمولا قبل از بقیه ی قسمت ها در معرض انجماد قرار دارد. در صورت انجماد مایع، باید مراحل زیر دنبال شود:

مراحل انجماد زدایی سود پرک خریداری شده

۱- ونت تخلیه ی هوای تانکر را باز کنید- اکسیکم به مشتریان توصیه می کند دریچه ی بالای تانکر را باز کنند. گزینه ی دیگر این است که دریچه ی ونت را باز کنید ولی باید مطمئن شوید که ونت تمیز و باز باشد و گرفتگی نداشته باشد.

۲-  یک خط بخار را به انتهای اتصال لوله و یا به اتصالات BOV یا (دریچه ی انتهایی تانکر) متصل نمایید. یک خط بازگشت بخار سرد را به لوله ی خارجی وصل کنید. اگر در خروجی تانکر ریلی، از یک ((محبوس کننده ی بخار)) استفاده شده، شرکت اکسیکم توصیه می کند فشار بخار ورودی به کویل ها را بر روی حداکثر ۱۵ psig تنظیم کنید.

با این کار می توانید از داغ شدن بیش از حد یک نقطه از خطوط جلوگیری کنید که باعث آسیب رسیدن به خط می شود. اگر لوله ی برگشت بخار سرد استفاده نشده، توصیه می شود با رعایت قوانین و مقررات محیط زیست (آن منطقه)، بخار سرد را به زمین یا فاضلاب هدایت کنید.

مقدار موادی که در یک تانکر جاده ای منجمد می شود به دمای هوای بیرون، میزان سرمای باد، و زمان بارگیری تا تخلیه بستگی دارد. در دمای بسیار سرد زمستان، یک تانکر سود مایع، احتمال دارد که به صورت کامل منجمد شود. در این صورت، لازم خواهد بود که تانکر جاده ای را تا سه روز (۷۲ ساعت) بخار دهید تا همه ی محموله به حالت مایع درآید.

دمای توصیه شده برای سود مایع ۵۰ درصد

بهترین روش برای تشخیص اینکه محتوای تانکر به صورت کامل مایع شده است یا خیر، این است که دمای محموله را اندازه گیری نمایید. دمای توصیه شده برای تخلیه سود با غلظت ۵۰%، حداقل ۷۰ درجه فارنهایت است.

برای کاهش میزان چسبندگی مایع ممکن است بخار دادن با دمای ۷۰ تا ۹۰ درجه فارنهایت لازم باشد. اگر بخار دادن با دماهای بالا، قادر نبود که محموله را به حالت مایع تبدیل کند، با پشتیبانی فنی شرکت اکسیکم تماس بگیرید.

نکته:

بر روی کاور یا پوشش، فشار بخار ۱۵psig اعمال نکنید. برخی از خط کشی های خاص در تانکرهای ریلی ممکن است بر اثر استفاده از فشار بیش از ۱۵psig آسیب ببینند.

در هنگام تخلیه ی محموله از تانکر ریلی، حتما بخار دادن را متوقف کنید. آشکار کردن کویل های بخار بدون حضور مایع برای از بین بردن گرما، می تواند پوشش را از بین ببرد به خاطر گرمای موضعی ایجاد شده.

محموله را بیش از ۱۲۰ درجه فارنهایت گرم نکنید تا خورده شدن تجهیزات و سیستم های لوله کشی استیل بدون پوشش را به حداقل برسانید.

 

شکل 3 سود پرک

شکل 4 سود پرک

 

 

 

تخلیه تانکرهای ریلی

این تانکرها را هم می توان از طریق تخلیه از کف (با استفاده از جاذبه یا پد فشار) تخلیه کرد، و هم می توان از طریق تخلیه از بالا (با استفاده از پد فشار) تخلیه کرد. به شکل ۲ مراجعه کنید تا با انواع روش های تخلیه آشنا شوید.

تخلیه سود پرک از کف – با استفاده از جاذبه ی زمین

 1. مطمئن شوید که محتوای تانکر در حالت مایع، و دمای آن نیز در حد دمای مناسب برای تخلیه باشد. اگر این طور نبود به قسمت ((جا به جایی سود در هوای سرد)) مراجعه کنید.
 2. در ابتدا هوای داخل تانکر را از طریق باز کردن درپوش دریچه ی manway تخلیه کنید. یا اینکه می توانید با بازکردن دریچه ی هوا این کار را انجام دهید، فقط باید مطمئن شوید که دریچه ی هوا پاک باشد و گرفتگی نداشته باشد.
 3. به شکل ۲A یا ۲B مراجعه کنید. مطمئن شوید که دریچه ی خارجی کف محکم بسته شده باشد.
 4. پلاگ یا درپوش دریچه ی ۲aux را بردارید سپس خطوط تخلیه و واشرهای مناسب را متصل کنید. از آنجایی که تانکر ریلی در حال تخلیه است لذا بخشی از آن به سمت بالا بلند خواهد شد، به همین دلیل استفاده از یک شیلنگ اتصال انعطاف پذیر توصیه می شود.
 5. خطوط تخلیه را بررسی کنید تا همه ی دریچه ها در محل مناسب خود قرار داشته باشند.
 6. دریچه ی aux2 را باز کنید، سپس دریچه ی خارجی کف را باز کنید تا مواد شروع به حرکت کردن کنند و به سمت پمپ را مخزن جریان پیدا کنند. اگر با باز کردن دریچه ی کف، مواد تخلیه نشد، احتما در کف تانکر مواد یخ زده جمع شده است. در این صورت باید به دریچه ی کف، مقداری بخار وارد کنید تا مواد یخ زده ذوب شود. به بشخ ((جابه جایی درهوای سرد)) مراجعه کنید.
 7. پس از تخلیه ی کامل تانکر ریلی و خشک شدن لوله های تخلیه، دریچه ی کف و دریچه ی ۲aux را ببندید.
 8. واشرها و شیلنگ های تخلیه را باز کنید، و دریچه ها را با پلاگ ها، محکم مسدود کنید و ببندید.
 9. دریچه ی manway را بسته و تمامی پیچ ها را محکم کنید.
 10. تانکر ریلی را برای بازگشت مهیا و آماده کنید.

تخلیه سود پرک خرید شده  از کف- از طریق پدِ فشار

برای افزایش سرعت جریان سود پرک خرید شده  یا افزایش سرعت انتقال سود به مخزن بدون استفاده از پمپ، می توان از هوای فشرده شده استفاده کرد. در صورت استفاده از هوای فشرده شده، مراحل تخلیه به صورت زیر خواهد بود:

۱- درپوش دریچه ی manway را محکم ببندید و محفوظ کنید.

۲- درپوش دریچه ی هوای ۱ را برداشته و لوله ی منبع هوای فشرده شده و لوله ی انعطافپذیر را به آن متصل کنید.

۳- دریچه ی هوای ۱ را باز کنید، سپس هوای فشرده شده را به آرامی به داخل تانکر وارد کنید تا زمانی که جریان مایع به سمت مخزن تخلیه، به یک سرعت مناسبی برسد. تا زمانی که تانکر به صورت کامل تخلیه نشده، فشار را از تانکر جدا نکنید.

شرکت اکسیکم توصیه می کند فشار بیشتر از ۲۰ تا ۲۵ psig وارد نکنید. افت فشار یا صدای هوای فشرده در داخل تانک نشان دهنده ی این است که تانکر تخلیه کامل شده است.

۴- پس از تخلیه ی کامل تانکر سود پرک خرید شده ، منبع تولید فشار را خاموش کنید و از تانکر جدا کنید. سپس اجازه دهید هوای باقیمانده در داخل تانکر از طریق دریچه ی هوا خارج شود.

۵- دریچه ی هوای ۱ را ببندید.

۶- منبع تولید هوا را باز کنید و درپوش ۱ را مجددا محکم نصب کنید.

نکته:

برای آشنایی بیشتر به شکل ۳ مراجعه کنید.

تخلیه از بالا از طریق لوله ی eduction پدِ فشار

 1. مطمئن شوید که محتوای تانکر در حالت مایع، و دمای آن نیز در حد دمای مناسب برای تخلیه باشد. اگر این طور نبود به قسمت ((جا به جایی سود در هوای سرد)) مراجعه کنید.
 2. به شکل ۲C مراجعه کنید. محافظ های دریچه ها را باز کنید.
 3. پلاگ را از دریچه ی eduction2 جدا کنید، سپس با استفاده از واشرهای مناسب، یک شیلنگ تخلیه ی انعطافپذیر متصل کنید. این کار لازم است زیرا که تانکر در زمان تخلیه به بالا بلند خواهد شد.
 4. درپوش یا پلاگ دریچه ی هوای ۱ را بردارید، و لوله ی منبع هوا و شیلنگ انعطافپذیر را به آن متصل کنید.
 5. دریچه ی eduction2 و سایر دریچه های لازم را باز کنید.
 6. دریچه ی هوای ۱ را باز کنید و فشار هوا را به آرامی به داخل تانکر وارد کنید، تا زمانی که مایع با سرعت مناسبی به سمت مخزن جریان پیدا کند. این فشار باید تا زمان تخلیه ی کامل حفظ شود. شرکت اکسیکم توصیه می کند حداکثر ۲۰ نا ۲۵ psig فشار وارد کنید. افت فشار یا صدای هوای فشرده در داخل تانک نشان دهنده ی این است که تانکر تخلیه کامل شده است.
 7. زمانی که تانکر خالی شد، منبع تولید فشار را خاموش کنید و اجازه بدهید که هوای باقیمانده در داخل تانکر، از طریق لوله ی تخلیه یا دریچه ی هوا به بیرون رود.
 8. زمانی که فشار تانکر به فشار جو رسید، دریچه ی eduction2 را ببندید و خط تخلیه را از تانکر ریلی جدا کنید.
 9. دریچه ی هوا ۱ را بسته و منبع تولید هوا را از تانکر جدا کنید.
 10. در صورت نیاز، درپوش دریچه ی manway را برداشته و مطمئن شوید که تانکر خالی است. هرگز برای بررسی کردن، به داخل تانکر وارد نشوید.
 11. پلاگ های ۱ و ۲ را در دریچه های مخصوص به خود قرار دهید و درپوش ها را محکم ببندید.
 12. تانکر را آماده ی برگشت کنید.

شکل ۴ را مشاهده کنید تا با نحوه ی تخلیه از بالا آشنا شوید. مراقب باشید که سود پرک بر روی تانکر نریزد، زیرا باعث از بین بردن رنگ تانکر خواهد شد و همچنین ممکن است به کارگران نیز آسیب برساند. هر گونه سود پاشیده شده یا سرریز شده بر روی تانکر را با شستن از بین ببرید.

آماده کردن یک تانکر تخلیه شده سود پرک و خالی برای برگشت

 1. مطمئن شوید هر دو دریچه ی بالا بسته باشند و پلاگ ها محکم بر روی آنها نصب شده باشند. بر روی دریچه ها کاور مناسب قرار دهید.
 2. درپوش دریچه ی manway سود پرک را ببندید تا مطمئن شوید واشرها به داخل آن نمی افتند، جا به جا نمی شوند یا تا نشوند. مطمئن شوید پیچ های درپوش دریچه ی manway محکم بسته شده باشند.
 3. تمامی خطوط بخار استفاده شده برای گرم کردن تانکر را جدا کنید. بر روی لوله های بخار تانکر هیچ گونه درپوشی قرار ندهید.
 4. مطمئن شوید که دریچه ی خارجی کف و دریچه ی aux2 بسته باشند و پلاگ ۲ محکم بر جای خود نصب شده باشد.

شکل 5 سود پرک

مسئولیت های حامل سود پرک 

راننده های تانکرهای شرکت اکسیکم، در خصوص تجهیزات و روند تحویل، قبلا آموزش ها و دستورالعمل های لازم را دیده اند. اگر حامل این شرکت که مسئول تحویل سود پرک به کارخانه ی شما می باشد، دستورالعمل های لازم را رعایت نکرد، لطفا با شرکت اکسیکم تماس بگیرید تا اقدامات اصلاحی در این خصوص صورت پذیرد.

تجهیزات

تجهیزات باید مطابق با دستورالعمل های اداره ی حمل و نقل باشد. بند ۴۹ از قوانین فدرال.

مشخصات کامیون حامل مخزن یا تانکر

این کامیون ها باید استانداردهای لازم در خصوص حمل سود مایع که توسط سازمان حمل و نقل ایالات متحده ی امریکا (DOT)، مشخص شده است را دارا باشند. بر هر چهار طرف این تانکرها باید پلاکارد ((خورنده است)) نصب گردد.

تجهیزات برای تخلیه هنگام خرید سود پرک 

اگر تخلیه از طریق جاذبه یا پمپ تخلیه ی مشتری صورت می گیرد، در این صورت هیچ گونه تجهیزات خاصی مورد نیاز نیست.

اگر تخلیه از طریق ماشین های پمپ است، در این صورت فقط از نوع استیل کامل استفاده شود.

اگر تخلیه از طریق هوای فشرده صورت می گیرد، در این صورت مخزن باید مطابق با استانداردهای سازمان حمل و نقل ایالات متحده ی امریکا (DOT)، باشد. خط استفاده شده برای تامین و اعمال هوای فشرده به مخزن باید مجهز شده باشد

به: دریچه ی کاهش فشار، دریچه ی تخلیه ی فشار، آمپر فشار، دریچه ی تخلیه فشار باید حداکثر بر روی فشار ۲۰ psig تنظیم شود و دریچه ی کاهش فشار باید بر روی ۲ تا ۳ درجه پایین تر تنظیم شود. این تجهیزات، چه به صورت دائم بر روی مخزن باشند و چه به صورت موقت در هر تخلیه استفاده شوند، باید به صورت مناسب مورد تعمیر و نگهداری قرار گیرند و به صورت دوره ای مورد تست و آزمایش قرار گیرند.

در صورت استفاده از منبع هوای مشتری، یک شیلنگ هوای ۴۰ فوتی لازم خواهد شد. در صورتی که هوای فشرده شده در کارخانه ی مشتری در دسترس نباشد، ماشین های مجهز به پمپ فشار یا کمپرسورهای هوا را می توان تهیه کرد در صورت درخواست مشتری.

 

 

خطوط تخلیه سود مایع ۵۰ درصد 

شیلنگ های تخلیه باید از مواد مقاوم در برابر سود ساخته شده باشند. قطر این شیلنگ ها باید حداقل ۲ اینچ  (۵٫۰۸ سانتی متر) و طول آنها باید ۱۵ تا ۳۰ فوت (۴٫۵ تا ۹ متر) باشد.

راننده باید واشرهای مناسب و ابزارهای لازم برای اتصال به لوله ها را دارا باشد.

مسئولیت های راننده ی کامیون حامل سود پرک 

رانندگان باید از مسئولین مجوز تخلیه را دریافت کنند و دستورالعمل های خاص مشتریان در این خصوص را در نظر بگیرند.

رانندگان باید لباس های ایمنی محافظ مناسب را بپوشند. مشتریان نباید به رانندگان فاقد شرایط اجازه ی تخلیه دهند.

برای تخلیه پیشنهاد می شود از روند زیر پیروی کنید:

چشم شور ها و دوش های ایمنی را بررسی کنید. دوش ها را بشورید تا گرد و غبار جمع شده از بین برود.

اگر چشم شور یا دوش در دسترس نیست، باید یک شیلنگ آب که به منبع آب متصل است تهیه و آماده کنید. اگر فلکه ی شیر در نزدیکی محل تخلیه نیست، جریان آب را در زمان عملیات تخلیه باز بگذارید.

یک طرف شیلنگ تخلیه را به مخزن مشتری متصل کنید.

در هوای سرد، در صورت داشتن امکانات، برای گرم کردن خطوط، شیلنگ تخلیه، و دریچه ی تانکر از بخار استفاده کنید.

بررسی کنید که خط تخلیه باز باشد.

شیلنگ را به دریچه ی خارجی تانکر وصل کنید.

پمپ را استارت کنید تا به تانکر فشار وارد کند.

دریچه های روی خطوط تخلیه را باز کنید.

تا زمانی که تخلیه کامل شود در کنار باستید.

اگر از هوای فشرده شده استفاده می کنید، اجازه دهید فشار هوا تمامی خطوط را تخلیه کند و سپس آن را جدا کنید.

ملاحظات و توجهات عمومی

خرید سود پرک ، یک ماده ی شیمیایی خورنده است که به صورت عادی در استیل، نیکل، آلیاژهای نیکل، یا نوع خاصی از تجهیزات پلاستیکی حمل می شود. مواد خاص به شرایط استفاده بستگی دارد. دما، غلظت محلول، مکان و ملاحظات ایمنی، از جمله عوامل مهم در انتخاب تجهیزات هستند.

مواد ساخت و ساز برای محلول سود پرک 

آهن سیاه و استیل نرم، رایج ترین مواد ساخت و ساز برای جا به جایی و ذخیره ی محول خرید سود پرک سوزآور در دمای پایین تا دماهای متوسط هستند. اما سود سوزآور در دماهای بالاتر به این مواد فلزات حمله خواهد کرد. دمای ۸۰ تا ۱۰۰ درجه فارنهایت دمای ایده آل برای ذخیره ی محلول سود پرک می باشد.

در سیستم های استیل، دمای بیشتر از ۱۲۰ درجه فارنهایت باعث افزایش سرعت خورندگی سود خواهد شد در ضمن سود به آهن آلوده خواهد شد (در دمای بالاتر از ۱۲۰ درجه فارنهایت، اگر سود غلیظ در تجهیزات استیلی که استرس آنها تخلیه نشده، ادامه دار باشد،

ممکن است باعث به وجود آمدن ترک شود). در جایی که آلودگی به آهن یا خورده شدن قابل قبول نباشد، پیشنهاد می شود از استیل خطی ایپاکسی، استیل های ضدزنگ ۳۱۶L و ۳۰۴L استفاده شود. استیل ضدزنگ ۳۱۶L و ۳۰۴L تا دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت قابل قبول می باشد.

در دماهای بالاتر از ۲۰۰ درجه فارنهایت، معمولا از نیکل استفاده می شود اما همچنین می توان از آلیاژهای مونل، اینکونل یا هاستلوی استفاده کرد. در مورد دمای مورد نظر برای خط، با تامین کننده ی خود مشورت کنید.

پلاستیک هایی مانند پلی اتیلین، پلی پراپلین، PVC، و CPVC، از لحاظ شیمیایی با سود پرک مناسب می باشند. از آنها می توان برای جلوگیری از آلودگی آهن استفاده کرد در صورتی که دما از حداکثر دمای مجاز هر یک از آنها عبور نکند.

در خصوص جزئیات دقیق مشخصات پلاستیک مخزن، درام، لوله ها، یا تجهیزات باید با تولید کننده ی آنها تماس گرفته شود. آلومینیوم، مس، روی و سرب و آلیاژهای آنها، (مثلا برنج و برنز) اصلا مناسب این کار نیستند. سود پرک به شدت به این مواد حمله می کند.

تانکرهای ذخیره سازی برای سود پرک خرید شده 

تانکرها می توانند افقی یا عمودی باشند. آنها معمولا از صفحات فولادی حداقل ۱٫۴ اینچی ساخته می شوند. هنگام طراحی این تانکرها باید ۱٫۸ اینچ را به خورده شدن اختصاص دهند. اگر آلودگی آهن مشکل ساز است، می توان این تانکرها را از فولاد ضدزنگ ۳۱۶L و ۳۰۴L ساخت.

اگر تانکرها خیلی بزرگ هستند معمولا به صرفه است که یک تانکر را با فولاد ساخته و سپس با ایپاکسی پوشش دهند. تانکرهای پلاستیکی معمولا از پلی پراپلین یا پلاستیک های تقویت شده با پشم شیشه ساخته می شوند. از آنجایی که سود می تواند به پشم شیشه حمله کند، باید مراقب بود که تانکرهای از مواد تقویت شده، رزین ها و کاتالیست های مناسبی ساخته شده باشند.

رابط تخلیه محصول باید حداقل ۴ اینچ بالاتر از کف تانکر باشد و لوله ی زه کشی نیز باید در پایین ترین نقطه ی مخزن باشد. این کار باعث تسهیل روند خشک کردن تانکر پس از تنظیف دوره ای می شود. تانکرهای ذخیره سازی باید دارای دستگاهی باشند که سطح مایع داخل خود را نشان دهند.

استفاده از یک مبدل گرمای خارجی با پمپ چرخش دهنده یا یک کویل بخار داخلی روش های رایج در زمانی است که نیاز است به تانکر گرما داده شود. نیکل، مانول، یا اینکونل، مناسب ترین مواد برای ساخت کویل هستند. علیرغم این مواد،

به خاطر مسائل مالی و هزینه ای، استیل ضدزنگ رایج ترین نوع است که استفاده می شود (در دماهای بالا، ممکن است ترک بردارد). اگر لازم بود که تانکر عایق بندی شود، در این صورت فوم دو اینچی ساخته شده از پلیراتیلین یا شیشه های سلولی کافی خواهد بود.

طراحی مناسب و اصولی تانکر شامل این می شود که سیستم تانکر به نحوی طراحی شده باشد که در هنگام حادثه بتوان تانکر را تا حدی کنترل کرد. در هنگام طراحی تانکر همواره باید قوانین و مقررات محلی و منطقه ای را در نظر گرفت.

تمیز کردن و رویینگی (passivation) تانکر سود مایع 

تمیز کردن تانکر به مواد قبلی ذخیره شده در تانکر بستگی دارد. تانکری که قبلا حاوی سود پرک بوده، نیازمند این است که کف آن تمیز شود، رویینه شود (مقاوم در برابر خوردگی)، ضخامت آن تست شود، پوسته آن برداشته شود و فورا پر شود. تانکری که قبلا دارای محصول دیگری بوده، باید علاوه بر مراحل قبل، با یک محلول مناسب یا صابون نیز تمیز شود.

برداشت پوسته، از طریق برخورد یک ساینده مانند ماسه یا پوست گردوی آمریکایی به دیواره های تانکر صورت می گیرد. استفاده از ساینده هایی که دارای درصد بالایی از فلزات هستند توصیه نمی شود.

ضخامت دیواره ی تانکر باید اندازه گیری شود تا مطمئن شد که تانکر توان این را دارد که تراکم و ارتفاع محصول را در خود جای دهد.

برای رویینه کردن تانکر لازم است دیواره های تانکر فولادی را مورد سرایت سود قرار دهید. این عمل از این طریق صورت می گیرد که به دیواره های تمیز شده ی تانکر مقداری محلول سود داغ، اسپری کنید. برای این کار، دمای ۱۰۰ تا ۱۴۰ درجه فارنهایت و غلظت ۵ تا ۲۰ درصد پیشنهاد می شود.

حالت استاندارد روبینه با سود پرک

حالت استاندارد این است که سود پرک با غلظت ۱۰ درصد و ۱۴۰ درجه ی فارنهایت را به مدت ۲ تا ۴ ساعت به دیواره ها اسپری کنید. مدت زمان این کار باید نسبت به حجم و بزرگی تانکر افزایش یابد، هرچقدر که تانکر بزرگتر بود مدت زمان بیشتری لازم است تا عمل رویینه شدن کامل شود. اگر از محلول با دما یا غلظت بالاتر استفاده می کنید، باید مدت زمان اسپری کردن را کمتر کنید.

بعد از رویینه کردن تانکر، باید کف تانکر را تا حد ممکن تمیز کرد و مواد را به بیرون ریخت. کیفیت محصول ذخیره شده در تانکر به شدت به این بستگی خواهد داشت که تا چه حد کف تانکر از ریزه های مواد ساینده پاکسازی شده باشد.

بعد از اسپری کردن، باید از یک طی برای پاک کردن کف تانکر استفاده کرد. بعد از تمیز کردن، تانکر باید در سریع ترین زمان و بلافاصله بارگیری شود. این کار باعث می شود دیواره ها خاصیت رویینگی خود را از دست ندهند.

اگر تمیز کردن تانکر به صورت کامل انجام نشده، ممکن است لازم شود محصول اولیه را از تانکر فیلتر کنید تا هر گونه مواد باقیمانده گرفته شود. این عمل لازم دارد که یک فیلتر سازگار با دما، فشار و مواد شیمیایی ۵ تا ۱۰ میکرونی تهیه شود.

لوله کشی و دریچه ها

خطوط لوله باید دارای حداقل ۲ اینچ قطر و از آهن سیاه SCH40 یا استیل کربنی با اتصالات جوشکاری شده یا فلنجی ساخته شده باشد. در قسمت اتصالات، ترجیحا از فلنجی استفاده شود. برای اتصالات فلنجی حتما باید از محافظ های ایمنی پلیپرپلین استفاده شود. در صورت نشتی یا خرابی یکی از واشرها، استفاده از این محافظ ها، مانع برخورد پاشش های مواد می شود.

طراحی مناسب خطوط لوله به این صورت است که دارای یک شیب مناسب باشد تا عمل خشک کردن لوله ها به صورت کامل انجام شود. سعی کنید از ایجاد هر گونه لوپ یا حلقه خودداری کنید. در ضمن باید به این خطوط اتصالات آب و هوا نیز متصل باشد تا بتوان بعد از هر بار استفاده از خطوط، آنها را شست و شو داد.

در مواردی که کوچکترین آلودگی فلزی هم مورد قبول نیست و لازم است که مواد با بیشترین خلوص ذخیره و نگهداری شوند، لوله های ساخته شده از CPVC، پلیپرپیلن، استیل پلیپرپیلن، و استیل تفلون، مناسب این کار هستند. در هنگام استفاده از این مواد باید به دما و فشار خاص هر کدام توجه نمایید.

برای انجام کارهای مختلف که با سود پرک در ارتباط باشد، توصیه می شود از پلاگ ها یا دریچه های توپی ساخته شده از آهن کوکی، استیل ریخته گری، استیل ضدزنگ، آلیاژ ۲۰، و تفلون استفاده شود. در ضمن از انواع مختلف دیگری از دریچه ها نیز می توان استفاده کرد.

پمپ ها

توصیه می شود از پمپ سانترفیوژی ساخته شده از استیل ضد زنگ یا آلیاژ ۲۰ استفاده شود. مواد بسته بندی باید از تفلون و فیبرهای مقاوم در برابر سود یا معادل آنها باشد.

مکان پمپ باید به دقت تمام انتخاب شود. برای راحتی عملیات خطوط ساکشن را تا حد ممکن کوتاه نگاه دارید. قسمت اتصال پمپ باید دارای یک محافظ ضد نفوذ مایع باشد.

ابزار سنجش یا اندازه گیری سود پرک

سود مایع را می توان با استفاده از دستگاه مخصوص (روتامتر) اندازه گرفت که دارای لوله های غیرشیشه ای و شناورهای نیکلی یا استیل ضد زنگ باشد. برای محلول های قوی تر و داغ تر ترجیحا از دستگاه های مغناطیسی استفاده شود. این دستگاه ها باید از مواد مقاوم در برابر خوردگی مانند استیل ضدزنگ، آلیاژ ۲۰، مونل یا نیکل ساخته شده باشند.

شکل 6 سود پرک

جدول 3 خرید سود پرک

جدول 1 سود پرک

جدول 2 سود پرک

نمودار 1 سود پرک

نمودار 2 سود پرک

نمودار 3 سود پرک

نمودار 10 سود پرک

نمودار 9 خرید سود مایع

نمودار 8 سود پرک خرید

نمودار 4 خرید سود پرک

نمودار 5 خرید سود پرک

نمودار 6 سود پرک

نمودار 7 خرید سود پرک

            

نحوه ی رقیق سازی محلول سود پرک

برخی اوقات، قبل از استفاده از سود پرک یا منجمد کردن آن، لازم می شود که آن را رقیق کنیم. روش محاسبه ی مقدار سود و غلظت آن و مقدار آب مورد نیاز به منظور رقیق کردن در ادامه بیان شده است.

رقیق کردن محلول

مسئله: رقیق کردن ۳۰۰۰ گالن سود ۵۰% و تبدیل آن به محلول  سود پرک ۲۰%. برای انجام این کار چه مقدار آب لازم است؟

جواب: عمل رقیق سازی را می توان با استفاده از فرمول زیر ساده سازی نمود:

D=V[A(B-C)/C]

در این فرمول، A برابر است با: جاذبه ی ویژه ی محلول غلیظ، B برابر است با: غلظت محلول غلیظ (درصد سدیم هیدروکسید)، C برابر است با: غلظت محلول مورد نظر، D برابر است با: حجم آب لازم، V  برابر است با: حجم محلول غلیظ.

با توجه به فرمول، جاذبه ی ویژه ی سود ۵۰% را از جدول ۲ می یابیم که برابر است با: ۱٫۵۳۷۲

بنابراین:

D= 3000 ((1.5372)(50-20)/20)

D=3000 (2.3058)= 6917 gallons

نتیجه: برای رقیق کردن ۳۰۰۰ گالن سود ۵۰%، و تبدیل آن به سود پرک ۲۰%، ۶۹۱۷ گالن آب لازم است.

حجم محلول سود پرک نهایی

توجه به این نکته لازم است که در هنگام رقیق سازی سود پرک، حجم ها قابل جمع کردن نیستند. بنابراین، در مثال قبل، حجم نهایی محلول جمع مقدار آب و سود نخواهد بود، یعنی بدین صورت نیست که بخواهیم ۶۹۱۷ گالن آب را بعلاوه ی ۳۰۰۰ گالن سود مایع ۵۰% کنیم و مجموع بشود ۹۹۱۷ گالن. حجم واقعی اندکی کمتر خواهد شد. برای محاسبه ی حجم نهایی، باید مقدار آب و سود را به واحد های وزنی تبدیل نماییم، و سپس بر غلظت محلول نهایی (محلول حاصل) تقسیم نماییم.

نمودار رقیق سازی

در ضمن می توان از نمودار ۱۰ برای مشخص کردن حجم تقریبی سود ۵۰% و آب لازم برای رسیدن به محلول با غلظت خاص استفاده کرد. برای مثال، فرض کنید قصد داریم ۳۰۰۰ گالن سود ۲۵% تولید کنیم، و اکنون می خواهیم بدانیم برای این کار به چه میزان آب و سود ۵۰% نیاز داریم.

با استفاده از نمودار، می توانید این مقدار را بدست آورید. ابتدا، از قسمت پایین نمودار، حجم مورد نظری که می خواهیم را انتخاب می کنیم (یعنی ۳۰۰۰ گالن)، سپس از آنجا به سمت بالا حرکت کرده و در قسمت آب،

در محلی که خط با نمودار آب در غلظت ۲۵% برخورد می کند می توانیم مقدار آب لازم را پیدا کنیم، سپس همان خط را امتداد داده تا به قسمت سود ۵۰% برسیم، در اینجا نیز جایی که خط با نمودار سود پرک برخورد می کند (قسمتی که ۲۵% است) را پیدا می کنیم و می توانیم حجم لازم برای این کار را پیدا کنیم.

بنابراین در این مثال، ۱۲۴۸ گالن سود مایع ۵۰% و ۱۹۲۰ گالن آب لازم است تا بتوانیم ۳۰۰۰ گالن سود با غلظت ۲۵% تولید کنیم.

 منبه مقاله : oxychem

شاخص سمیت بوارکس
مقاومت فشردگی پودر
متورم شدن چوب در اسید نیتریک 68.5 درصد
فرآیند آسیاب صابون با سود پرک
اختراع پارچه خنک کننده و یا عایق کننده خودکار
نیتروژن در مسیر سریع پیوند شیمیایی قرار می‌گیرد
پرورش گاه های مواد شیمیایی زمین در زیر زمین کشف شدند