خرید سود سوز آور سود پرک

سود سوزآور یا همان سودپرک یا همان سود کاستیک از جمله مواد پرمصرف بازار می باشد که دارای مصارف بسیار زیادی می باشد و همواره مشتریان خاص خود را نیز دارد . سود سوزآور ارائه شده در این شرکت به صورت کاملا بهداشتی و پلمپ شده و دارای دو لایه پوشش برای جلوگیری از رطوبت گیری و به صورت صادراتی می باشد . سود پرک ارائه شده در این شرکت به صورت ۹۸% و ۹۹% می باشد . شما مشتریان عزیز میتوانید با سفارش خود بهترین سود پرک های تولیدی کشور را در سریعترین زمان در درب کارخانه خود تحویل بگیرید . سود پرک سمنان و سود پرک کلرپارس و سود پرک آراکس و سوکا از جمله بهترین جنس های بازار می باشند که همگی به صورت تناژ بالا در شرکت آماده بارگیری می باشد و هر لحظه از شبانه روز شما قادر به ارائه سفارش به شرکت می باشید . قیمت های سود کاستیک این شرکت کمترین قیمت های بازار می باشد و میتوانید با خیال راحت از کیفیت و قیمت اقدام به خرید نمایید .

برای خرید سود پرک تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

 • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
 • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

 • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
 • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

جا به جایی و حمل و نقل ایمن سود سوزآور

مقدمه

در قانون کشور ژاپن سود سوزآور به عنوان یک ماده ی مضر محسوب می شود که به شدت خورنده است. افرادی که با این ماده سر و کار دارند و آن را جا به جا می کنند باید از قوانین و مقررات مربوط به آن مطلع باشند، مشخصات و خصوصیات آن را بشناسند و از اقدمات احتیاطی و نحوه ی صحیح حمل و نقل آن باخبر باشند. و همواره این موارد را رعایت نمایند تا نهایت ایمنی برای آنها حاصل شود. این کتابچه یا جزوه حاوی اطلاعاتی است که فروشندگان، حاملان، و مصرف کنندگان سود سوزآور باید به عنوان راهنما از آن استفاده کنند تا از وقوع حوادث جلوگیری شود.

I– آشنایی با سود سوزآور

۱- سود سوزآور تجاری

سود سوز آوری تجاری با توجه به فازهای آن، در دو فاز مایع و جامد طبقه بندی می شود، همان طور که با توجه به کاربرد یا مصرفش در درجه های مختلفی از قبیل صنعتی، معرف شیمیایی، و داروسازی تقسیم می شود. در میان انواع مختلفی که نوع جامد آن دارد، سود پرک [که به صورت پرک و پولک است] نیز به عنوان یکی از محصولات تجاری به شمار می آید.

انواع مختلف سود سوزآور جامد در جدول زیر نشان داده شده است، و روش های آزمایش و کیفیت های مختلف آن به صورت مجزا در استانداردهای JSIA [انجمن صنعت سود ژاپن]، JIS [استانداردهای صنعتی ژاپن]، قوانین داروسازی ژاپن، و استانداردهای JSFA [استانداردهای مربوط به افزودنی های غذایی ژاپن] بیان شده است.

کیفیت سود سوزآور

گریدنوعکیفیتروش آزمایش
سود سوزآور صنعتیمایع، نوع ۱، نوع ۲

جامد، نوع ۱، نوع ۲

استاندارد شماره JSIA-01

استاندارد شماره JSIA-02

JIS K 1200

JIS K 1200

معرف شیمیاییدرجه خاص، کلاس ۱JIS K 8576
سود داروسازیNaOH بزرگتر یا مساوی ۹۵%روش آزمایش داروسازی ژاپنی

کیفیت سود سوزآور برای افزودنی های غذایی (JSFA) [استانداردهای مربوط به افزودنی های غذایی ژاپن]

خلوصسود سوزآور بلورین: ۷۰ تا ۷۵%

سود سوزآور، بی آب یا خشک: بیشتر یا برابر ۹۵%

فرم یا شکلنوع بلورین: پودر یا دانه های ریز کریستال سفید

نوع خشک: پرک های سفید گرد شکل، یا سایر شکل های جامد، یا پودر سفید رنگ

حالت محلول یا حل شدهبی رنگ، به شدت شفاف
درصد سدیم کربنات موجودکمتر یا برابر ۲%
درصد آرسنیک موجودکمتر یا برابر ۴ میکروگرم در یک گرم
درصد فلزات سنگین موجودکمتر یا برابر ۳۰ میکروگرم در یک گرم
درصد جیوه ی موجودکمتر یا برابر ۰٫۱ میکروگرم در یک گرم

۲- خصوصیات عمومی سود سوزآور

 • سود سوزآور، یکی از رایج ترین مواد در بین قلیاهای غلیظ می باشد. اگرچه خطری از لحاظ انفجار و اشتعال ندارد، اما این ماده با انواع اسیدها از قبیل اسید هیدروکلریک واکنش می دهد و بر اثر خنثی شدن، حرارت قابل توجه ای را تولید می کند.
 • باعث خوردگی فلزاتی از قبیل آلومینیوم، قلع، و روی می شود. در طی این واکنش ها، باعث تولید هدروژن می شود که می تواند نقش یک گاز اشتعال آور را ایفا کند.
 • به شدت هدروسکوپیک است و رطوبت، دی اکسید کربن یا سولفور دی اکسید موجود در هوا را جذب می کند. همچنین به شدت تمایل دارد که به حالت مایع تبدیل شود و رطوبت را جذب می کند تا یک محلول آبی شکل دهد.
 • هنگام رقیق سازی سود مایع، مقدار قابل توجه ای حرارت ایجاد می شود. این تولید حرارت، در صورتی که آب را با بی دقتی به آن اضاف کنیم، ممکن است باعث پاشیدن محلول به بیرون شود، لذا در هنگام رقیق سازی و افزودن آب به سود مایع باید دقت و احتیاط لازم به خرج داده شود.
 • سود سوزآور به آسانی الیاف حیوانی را تجزیه می کند. اگرچه الیاف گیاهی را نیز تجزیه می کند، اما الیاف گیاهی نسبت به الیاف حیوانی مقاوم تر است. مواد مقاوم در برابر سود سوزآور عبارتند از استیل ضدزنگ، رزین های اپوکسی-استیل، و پلاستیک های فیبری مقاوم شده، اما با این وجود، استیل و استیل های با لایه لاستیکی، رایج ترین نوع مورد استفاده هستند.

۳- تاثیرات و عوارض سود سوزآور بر بدن انسان

 • قلیاها، بر روی پروتئین ها، تاثیرات خورندگی و تجزیه کنندگی می گذارند که ممکن است به مرور و به تدریج به بافت های عمقی نیز نفوذ کنند، مگر اینکه قلیای پایدار از آن کاملا حذف گردد. به طور خاص اگر چشم در معرض یک قلیا قرار گیرد، از آنجایی که بافت چشم فورا تحت تاثیر قرار می گیرد، می تواند باعث کاهش یا از بین رفتن دید شود، لذا باید به شدت مراقب این مطلب بود.
 • حتی محلول رقیق این ماده نیز، در صورت دائمی بودن تماس، می تواند بر بافت پوست اثر بگذارد، و ممکن است باعث التهاب پوست، دراماتیت و یا اگزومای مزمن شود.
 • اگر غلظت محلول بالا باشد، بافت های تحت تاثیر قرار گرفته به سرعت تجزیه می شوند.
 • اگر محلول سهوا بلعیده شود، می تواند باعث سوختگی دهان، گلو، معده یا مری شود.
 • استنشاق گرد یا بخار آن می تواند باعث آسیب جدی و شدید دستگاه تنفسی گردد. به همین دلیل میزان گرد و غبار یا بخار آن در محیط کار نباید بیشتر از ۲ mg/m3 باشد و این حد مجاز آن است.

II– مخازن نگهداری سود سوزآور

۱- انواع مخازن

 • سود سوزآور جامد در مخازن [بشکه] باریک استیل نگهداری و ذخیره می شود.
 • سود پرک در بشکه یا بسته های کاغذی [با لایه ی PVC] همان طور که در جدول زیر نشان داده شده است ذخیره و نگهداری می شود.
شمارهقطر بیرونی

(mm)

ارتفاع

(mm)

دهانه یا مجرای خروج (mm)وزن کل یا ناخالص (kg)وزن خالص بشکه (kg)وزن خالص

سود (kg)

نام
۱۵۷۵۹۰۰۴۰۳۱۷۴۲۴۱۵۰بشکه
۲۴۵۰۷۳۵۳۲۶۸۳۸۷۵بشکه
۳۲۳۵۳۷۵۱۲۵۱۶۱۱۵بشکه
۴۴۰۰۵۵۰۳۹۵۵۳٫۵۳٫۵۵۰بشکه فیبری
۵طول: ۷۰۰

عرض: ۴۰۰

۱۰۰دوخت ماشین۲۵٫۳۰٫۳۲۵بسته کاغذی با لایه PVC
 • سود سوزآور مایع در قوطی های مستطیل شکل یا بشکه ها نگهداری می شود. برای حمل و نقل مقادیر زیاد سود سوزآور مایع، از تانکرهای جاده ای، ریلی، و یا کامیون های تانکربر استفاده می شود.
 • سود سوزآور ری ایجنت [معرف شیمیایی] در بتری های شیشه ای ذخیره و نگهداری می شود.

۲- علامت های روی مخازن و کانتینرهای حامل سود سوزآور

بر اساس ((قانون کنترل مواد خطرناک و سمی)) لازم است که موارد زیر بر روی مخازن حاوی سود نصب شوند:

 • علائمی که باید در قسمت خارجی مخزن نصب شوند: ((غیر مصارف پزشکی)) و ((ماده خطرناک))، (حروف با رنگ قرمز و زمینه ی تابلو سفید باشد). نام، گرید، و وزن خالص ماده. نام و آدرس تولید کننده یا واردکننده.
 • کامیون تانکربر: ((سمی)) (حروف سفید و زمینه سیاه باشد) (در قسمت های جلو و عقب کامیون نصب شود).
 • در هر دو طرف تانکر ریلی: ((مخصوص سود سوزآور))
 • باید دقت شود که سایر قوانین و مقررات مربوط به علامت های لازم، رعایت گردد.

III– حمل و نقل و جا به جایی سود سوزآور

۱- حمل و نقل

(۱) اقدامات احتیاطی عمومی و کلی

 • درب یا کاور مخزن را به نحوی محکم ببندید تا مطمئن شوید در طول حمل و نقل، هیچ گونه رطوبتی از هوا جذب نمی شود.
 • اگر قرار است سود سوزآور را در بشکه حمل و نقل کنید، سعی کنید از واگن های مسقف استفاده کنید و اگر قرار شد از واگن های گاندولا [واگن روباز لبه دار] استفاده کنید، حتما روی بشکه ها را با استفاده از شیت بپوشانید.
 • اگر قرار شد سود را با سایر اسیدها باهم حمل و نقل کنید، اسیدهای دیگر را از سود دور کنید، و مخازن سود را روی سایر مخازنی که حاوی مواد شیمیایی آلی هستند قرار ندهید.
 • از آنجایی که احتمال دارد در هنگام کاهش دما، سود مایع به کریستال و بلور تبدیل شود، به همین دلیل سعی کنید آن را به مدت طولانی در معرض دمای پایین قرار ندهید. نقطه انجماد سود مایع استاندارد بین ۵ تا ۱۲ درجه سانتی گراد است.
 • هنگامی که می خواهید سود سوزآور یا سود مایع را مستقیما جا به جا کنید، حتما از عینک محافظ، دستکش پلاستیکی، چکمه یا پوتین پلاستیکی و لباس پلاستیکی لازم استفاده کنید.
 • اشیاء و آیتم هایی که به بخار و گرد سود سوزآور آلوده شده اند و یا در درون سود مایع فرو برده شده اند، را پس از استفاده، ابتدا آنها را با استفاده از شیوه های مناسب، از مضر بودن و خطرناک بودن، خالص کنید و سپس به دور بیاندازید.
 • از آنجایی که سود سوزآور در هنگام رقیق شدن توسط آب یا خنثی شدن توسط یک اسید، گرما تولید می کند، و از آنجایی که احتمال دارد بخار تولید کند، لذا مراقب باشید که چشم ها و پوست در معرض این بخار قرار نگیرند.

(۲) حمل و نقل سود سوزآور توسط تانکرهای جاده ای

 • بر اساس قوانین، باید به همراه هر تانکر حاوی سود سوزآور، سندی وجود داشته باشد و تمامی مشخصات ماده ی مورد حمل از قبیل نام، ترکیبات، گرید، و همچنین اقدامات اولیه در موقع بروز حادثه، تجهیزات ایمنی و محافظتی، ابزارآلات و غیره در آن ارائه شده باشد. در مسافت های طولانی، باید یک راننده ی کمکی در کنار راننده ی اصلی وجود داشته باشد.
 • راننده موظف است که تمامی دریچه ها و ورودی های تانکر را بررسی نماید و مطمئن شود که ماده به بیرون نشتی نمی کند.

(۳) حمل و نقل سود سوزآور توسط کشتی

 • برای آشنایی با اطلاعات در این خصوص به ((قانون ایمنی کشتی)) در قسمت های پایانی این کتابچه مراجعه گردد.

۲- اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه برای ذخیره سازی سود سوزآور

 • با توجه به اینکه سود سوزآور بر اساس ((قانون کنترل مواد خطرناک و سمی)) به عنوان یک ماده ی خطرناک غیرپزشکی شناخته شده، لذا علاوه بر توضیح مختصری از محتوای تانکرهای ذخیره سازی، باید علامت ((مصرف پزشکی ندارد)) و علامت (((ماده خطرناک)، با حروف قرمز)) با زمینه های سفید رنگ بر روی تانکرها نصب گردد.
 • به علاوه، محل نگهداری باید در برابر سرقت و گم شدن ایمن باشد، و اقدامات لازم صورت گیرد تا از پاشش، نشتی، سرریز یا نفوذ به محیط بیرون پیشگیری شود.
 • در محل نگهداری، سود سوزآور باید از سایر مواد جداگانه نگهداری و ذخیره شود. برای پیشگیری از شکسته شدن مخازن سود سوزآور، باید آنها را به صورت ایزوله از سایر اسیدها، فلزات، مواد انفجاری و غیره نگهداری کنید.
 • هنگامی که سود سوزآور را در بشکه های استیل ذخیره می کنید، سعی کنید بشکه ها را در مکان های مسقف و تا حد ممکن خشک نگهداری کنید تا از پوسیدگی و خورده شدن بیرون بشکه ها، جذب رطوبت، و انجماد جلوگیری شود.
 • اگرچه می شود از مخازن استیل برای نگهداری محلول سود سوزآور نگهداری کرد، اما ایمن تر این است که از سایر مخازنی که دارای لایه ی پلاستیکی یا ضد-قلیایی هستند استفاده کنید.
 • بهتر است تانکرها و مخازن نگهداری سود که قرار است در فضای باز نگهداری شوند، به تجهیزات لازم برای گرم کردن و عایق بندی مانند کویل های گرمایشی مجهز باشند.
 • باید در کنار مخازن نگهداری سود سوزآور، امکاناتی از قبیل آّب فراوان در دسترس باشد تا بتوان سود سرریز شده یا ریخته شده را شست و شو داد.

IV– تانکرهای ریلی، جاده ای و دریایی [کشتی های نفت کش]

 • ظرفیت تانکرهای جاده ای معمولا ۸ متر مکعب است.
 • ظرفیت تانکرهای ریلی معمولا ۳۰ متر مکعب است.
 • ظرفیت تانکرهای دریایی معمولا ۵۰ تا ۳۰۰ متر مکعب است.

۱-ساختار

 • هنگامی که سود سوزآور در تانکرهای جاده ای، ریلی یا دریایی حمل و نقل می شود، بسیار مهم است که اطلاعات دقیقی از ساختار و جنس دریچه ها و لوله های آن داشته باشید و باید همه از آنها آگاه باشند.

۲- تخلیه از تانکرهای جاده ای، ریلی و دریایی

 • در هنگام دریافت، مطمئن شوید که مسئول تخلیه و دریافت، دائما لوله ها، و باز و بسته کردن دریچه ها را بررسی و نظارت کند. و شروع و پایان عملیات تخلیه و همچنین مقدار دریافتی را بررسی کند.
 • در هنگام تخلیه یا بارگیری تانکرهای جاده ای، مطمئن شوید که ترمز دستی کشیده شده باشد تا کامیون در حین عملیات حرکت نکند. تحت هیچ شرایطی نظارت کامیون را ترک نکنید.
 • هنگامی که تانکر را تخلیه می کنید، از یک پمپ یا هوای فشرده (یا نیتروژن) استفاده کنید. اگر از نیتروژن استفاده می کنید، فورا به اپراتور بارگیری اطلاع دهید یا این مطلب را روی مخزن درج کنید. اگر لازم بود که اپراتور وارد مخزن شود، محتوا را با آب عوض کنید، غلظت اکسیژن را اندازه بگیرید، و لباس ایمنی بپوشید تا دچار خفگی نشوید.
 • سرپرست تخلیه باید مطمئن شود که اپراتورها دارای دانش کافی از خصوصیات سود سوزآور، اتصالات و لوله ها باشند. و فقط پس از بررسی محتوای تانک و تست دریچه های هوا و دریچه های ایمنی، اجازه ی عملیات را صادر کند.
 • در هنگام تخلیه با استفاده از پمپ، فلنجی هوای مخزن را بردارید تا هوا وارد شود. درپوش لوله ی تحویل را بردارید، لوله ی تانک ذخیره سازی را به فلنجی لوله ی تحویل یا تخلیه متصل کنید، و پمپ را روشن کنید تا عملیات تخلیه آغاز گردد. پس از اینکه تانک تخلیه شد، پمپ را خاموش کنید، لوله ی تانک را از لوله ی تحویل جدا کنید و ونت و فلنجی تانک را ببندید. در طی این عملیات، باید مراقب باشید که محلول با سایر قسمت ها تماس نداشته باشد و یا سرریز نکند. اما اگر سرریز کرد با مقدار زیادی از آب آن را بشورید.
 • هنگامی که سود سوزآور از طریق تزریق هوا تخلیه می شود، از قبل مطمئن شوید که هیچ مانعی در روی درپوش تانک، فلنجی متصل به لوله، دریچه ها و غیره وجود نداشته باشد. اگر مانع وجود داشته باشد احتمال دارد که سود از آنجا به بیرون بزند و حادثه ایجاد کند. دریچه ی مانع را به آرامی باز کنید و به سرعت جریان به سمت تانک را در حد متناسب و صحیحی تنظیم کنید. اگرچه فشار داخلی تانک به سرعت پس از تخلیه ی کامل، افت پیدا می کند، اما با این وجود شما به تزریق هوا ادامه دهید تا زمانی که خط لوله کاملا تخلیه شود. در زمانی که فشار داخلی به حالت قبلی خود باز می گردد، هر گونه بخار که منتشر می شود باید در آب جذب شود و قبل از دور ریختن توسط یک اسید خنثی شود.
 • در صورت استفاده از تجهیزاتی مانند پمپ های فشار و لوله های انعطاف پذیر، حتما باید به آمپر فشار مجهز باشد و باید از شیلنگ های ضد خوردگی و مقاوم در برابر فشار استفاده شود. قبل از اعمال فشار، شیلنگ، آمپر فشار، اتصالات شیلنگ و تانک، را بررسی کنید و به حداکثر و حداقل فشار مجاز توجه نمایید.

V– مصرف و استفاده از سود سوزآور

۱- احتیاطات عمومی

 • امکاناتی را فراهم کنید که بتواند مقادیر زیادی آب را به بیرون بپاشد تا در صورت نشتی یا سرریز سود، از آن استفاده کنید.
 • اگرچه در جابه جایی سود سوزآور باید نهایت دقت صورت گیرد تا نشتی رخ ندهد، اما در صورت نشتی اقدامات بیان شده در بخش VI را دنبال کنید.
 • هنگامی که سود سوزآور جامد از بشکه بیرون آورده می شود، به سرعت رطوبت موجود در جو را جذب می کند و حالت لیز پیدا می کند لذا مراقب باشید که لیز نخورید.
 • در مورد سود مایع، در حالتی که بشکه به صورت عمودی است، با دقت درپوش بشکه را از روی آن بردارید و لوله ی تخلیه را به سر خروجی بشکه متصل کنید. سپس بشکه را به آرامی روی زمین بخوابانید به صورتی که دریچه ی هوای آن به سمت بالا باشد و این دریچه را کمی آزاد کنید تا هوا وارد بشکه شود، سپس خروجی بشکه که لوله به آن متصل است را باز کنید تا سود مایع از آن خارج شود.

۲- روش های حل کردن سود سوزآور

 • سود سوزآور جامد، در هنگام حل شدن، مقدار فراوانی گرما تولید می کند. حل کردن مقدار زیادی از سود جامد به یکباره کار خطرناکی است زیرا به جوش خواهد آمد و اگر در ظرف یا فضای محدودی باشد ممکن است بالا آید و سرریز کند.
 • سود جامد مخصوصا نوع پرک آن، به سرعت در آب گرم حل می شود، به همین دلیل اگر سود پرک را در آب بدون هم زدن حل کنید، ممکن است منجر به پاشش آن شود، به همین دلیل سعی کنید به آرامی و با هم زدن دائم آن را حل کنید.
 • روش های ساده ی آب کردن سود سوزآور جامد در بخش های زیر توضیح داده شده است.

روش ۱

یک پلیت مش که بشکه ها روی آن قرار دارند در ارتفاع یک سوم از بالای تانک حل کننده با ارتفاع ۱٫۵  تا  ۲ متر قرار می گیرد، و بلوک های سود جامد که ½ تا ۲/۳ از شیت استیل از روی آنها برداشته شده در روی پلیت مش قرار می گیرند. هنگامی که به اندازه ی نصف ضخامتشان داخل آب شوند، شروع به حل شدن می کنند و هنگامی که قسمت بالایی با قسمت تحتانی جا به جا شود، فرآیند حل شدن ادامه پیدا می کند.

روش ۲

در این روش از همان سیستم روش ۱ استفاده می شود تنها با این تفاوت که همزمان با استفاده از یک پمپ، محلول شروع به گردش می کند. بدون وارد کردن سود جامد در آب، محلول از کف تانک به داخل تانک پمپاژ می شود و بر روی سود جامد اسپری می شود. اگر فشار و شدت دوش آبی که روی سود ها می ریزد بیشتر شود، سرعت آب شدن بیشتر خواهد شد.

روش ۳

در این روش، سود جامد بسته بندی شده در دورن خود بشکه آب می شود. بشکه های بسته بندی شده در روی میله هایی قرار می گیرند و از کف بشکه ها بخار تزریق می شود و کم کم آن را آب می کند.

۳- نحوه ی برخورد با مخازن خالی و ضایع

 • مخازن خالی که قبلا حاوی سود سوزآور بودند و یا احتمال این وجود دارد که سود مخلوط با آب در آن بوده باشد را قبل از دور انداختن کاملا شست و شو دهید.
 • ضایعات محلول سود را پس از محلول شدن با آب یا خنثی شدن با اسید، با استفاده از مقدار زیادی از آب بشورید و از بین ببرید. هرگز ضایعات محلول سود را بدون اینکه آن را خنثی کنید به داخل فاضلاب یا رودخانه نریزید.

۴- اقدامات لازم جهت پیشگیری از وقوع حادثه

(۱) آموزش و یاددهی

 • اپراتورهای حمل و نقل و جا به جایی سود سوزآور باید عملیات را با ایمنی های لازم و استاندارد های ایمنی انجام دهند. برای این کار، ضروری است که آموزش های زیر داده شود:
 • خصوصیات، میزان خطرناک بودن، و روش های جا به جایی سود سوزآور
 • محل محافظ ها، دوش ها، چشم شورها، شیرهای آب، شیلنگ های پاک کننده، و کمک های اولیه
 • روش های مناسب استفاده از وسایل ایمنی و کمک های اولیه
 • اقدامات اولیه در مواقع اضطرار
 • آموزش های لازم برای اپراتورهایی که مسئول بارگیری مخازن هستند، اقدامات لازم برای پیشگیری از کمبود اکسیژن

همچنین مهم است که به سرپرستان آموزش های زیر داده شود و دائما آموزش های مقابله با حوادث داده شود:

 • نحوه ی صحیح استفاده از کمک های اولیه
 • اقدامات اولیه و لازم در هنگام بروز مصدومیت های شیمیایی

(۲) قوانین عملیاتی

 • لازم است در خصوص نحوه ی استفاده ی صحیح از تجهیزات حمل و نقل و جا به جایی سود سوزآور یا دستگاه های مربوطه قوانین و دستورالعمل هایی تصویب شود و اپراتورهای ملزم باشند که طبق این قوانین از دستگاه ها استفاده کنند.

(۳) بازرسی دوره ای

 • سود سوزآور ماده ای است که به شدت خاصیت خورندگی دارد. لازم است هر چند وقت یکبار به صورت دوره ای، وسایل و تجهیزات حمل و نقل و جا به جایی سود بازرسی شده و نتایج بازرسی ثبت و ضبط شود.

(۴) پیشگیری از وقوع عملیات اشتباه

 • برای اتصال لوله ی تجهیزات انتقال سود سوزآور، لازم است اقداماتی صورت گیرد تا از وقوع عملیات اشتباه جلوگیری شود. برخی از این اقدامات عبارتند از: مشخص کردن نام و جهت جریان مایع، کدگذاری از طریق رنگ و مشخص کردن جهت باز شدن و بسته شدن دریچه ها و شیب ها. به علاوه برای انجام بهتر این کار می توانید از یک چک لیست استفاده کنید.

۵- اقدامات پیشگیری در خصوص بهداشت

 • نگهداری غذا در مکانی که سود سوزآور در آنجا نگهداری می شود یا در مکان هایی که در آنجا سود جا به جا می شود، ممنوع است. ضمنا سیگار کشیدن، غذا خوردن و نوشیدن در چنین مکان هایی ممنوع است.
 • اپراتور سود سوزآور باید از لباس کار نخی یا پارچه ی مصنوعی، کلاه ایمنی، دستکش، چکمه ی پلاستیکی و پیش بند پلاستیکی استفاده کند. در مکان هایی که بخار یا غبار سود در هوا وجود دارد حتما از ماسک گرد گیر استفاده شود.
 • کرم های محافظتی هیچ تاثیری ندارند. صورت و دست ها را پس از کار، به صورت کامل بشورید.
 • در جاهایی که سود سوزآور جا به جا می شود، دوش و امکاناتی برای شست و شوی صورت فراهم کنید به نحوی که بتوان فورا و همیشه به آنها دست پیدا کرد و همواره در دسترس باشند.

VI– اقدامات لازم در مواقع نشتی

 • از آنجایی که سود سوز آور به شدت خورنده می باشد، سعی کنید از تماس با بدن به شدت جلوگیری کنید. اگر با بدن تماس پیدا کرد، فورا اقدامات بیان شده در بخش IX در صفحه ی ۱۵ را دنبال کنید.
 • در مورد سود جامد، سعی کنید تا حد ممکن آن را جمع کنید و در مخزنی بریزید، آن را با یک اسید خنثی کنید، و سپس با مقدار زیادی آب بشورید و از بین ببرید.
 • در مواردی که مقدار زیادی سود مایع نشتی پیدا کرده است، سعی کنید همه ی سود را در یک چاله یا گودال جمع کنید. اگر امکان پذیر نبود، دور آن را با خاک یا سایر مواد مسدود کنید و از دستورالعمل های دور ریختن بیان شده در بالا پیروی کنید.
 • در مواردی که سود مایع کمی نشتی پیدا کرده، با آب آن را بشورید و از بین ببرید و یا آن را پاک کنید، و مقدار زیادی سدیم بی کربنات روی آن اسپری کنید به طوری که هیچ سود سوزآوری باقی نماند. این آب که برای شستن استفاده شده است باید قبل از دور ریختن خنثی شود.
 • حوادث رخ داده در حین حمل و نقل را باید به بیمارستان، پلیس، و آتش نشانی گزارش کنید، و اقدامات بیان شده در بالا را باید انجام دهید.
 • برای شناسایی و کشف هر گونه نشتی، سعی کنید چندین قطره از شناساگر فنولفتالئین را روی آن بریزید. اگر سود سوزآور نشت شده باشد، رنگ آن به قرمز تبدیل خواهد شد.

VII– تعمیر و نگهداری وسایل و تجهیزات (تنظیف و تعمیر)

تعمیر و تنظیف وسایل و تجهیزات مربوط به سود سوزآور بعد از استفاده، باید تحت نظارت یک سرپرست باتجربه که به خوبی با خطرات سود آشناست، صورت گیرد. در ضمن برای احیاط بیشتر توصیه می شود موارد زیر نیز لحاظ گردد:

 • مطمئن شوید که محلول در قسمت ورودی تانک به صورت کامل مسدود شده باشد.
 • وقتی که یک اپراتور وارد تانک می شود تا حد ممکن مواد داخل تانک را با پمپ یا غیره خالی کنید و آن را به صورت کامل با آب شست و شو دهید و پاک کنید.
 • تمامی لوله های متصل به تانک یا دستگاه را باز کنید و از تانک جدا کنید. در صورت امکان آنها را در گروه های مختلف دسته بندی کنید.
 • از یک بلوئر یا دمنده ی هوا استفاده کنید و هوای تازه تامین کنید. هرگز از کمپرسور هوا استفاده نکنید زیرا خطرناک است.
 • وقتی که اپراتوری در داخل تانک است یک علامت هشدار روی تانک یا وسیله ی تحت تنظیف یا تعمیر قرار دهید.
 • هنگامی که در حال تعمیر لوله هستید، قبل از هر کاری، محلول داخل آن را تخلیه کنید و سپس لوله را با آب گرم یا سرد به صورت کامل شست و شو دهید و پاک کنید.

VIII– وسایل و تجهیزات ایمنی

برای اینکه سود نشت یافته از مخازن، به بیرون جریان پیدا نکند، بهتر است امکاناتی فراهم شود که بتوان آن مقدار از سود نشت یافته را بازیافت کرده و از بروز حادثه جلوگیری شود. برخی از این امکانات عبارتند از:

 • تانک های یدکی که در مواقع اضطرار بتوان سود را در آنها برای مدت کوتاهی نگهداری کرد.
 • ایجاد حاشیه یا لبه در اطراف تانک ها و پر کردن آن با آب
 • ایجاد گودال یا حوضچه ی آب در اطراف تانک

سود سوزآور نشت یافته باید جمع آوری شده یا به دور ریخته شود. برای دور ریختن، ابتدا، آن را با یک اسید خنثی کنید سپس با مقدار زیادی آب بشورید و از بین ببرید.

IX– اقدامات اضطراری

۱- تماس با پوست

 • اگر سود سوزآور با لباس تماس پیدا کرد، فورا لباس را از تن جدا کرده و پوست را با مقدار زیادی از آب با فشار برای مدت طولانی شست و شو دهید. سپس سود را با محلول اسید بوریک یا آمونیام کلراید خنثی کنید. سعی نکنید آن را با یک اسید ضعیف خنثی کنید زیرا می تواند خطرناک باشد.
 • بهترین روش برای پاک کردن پوست این است که آن قسمت را زیر دوش آب، شست و شو دهید.
 • از آنجایی که ممکن است بر اثر سوختگی و آسیب شدید، فرد مصدوم دچار شوک شود، به همین دلیل سعی کنید مصدوم را به آرامی روی زمین درازکش نمایید و وی را گرم کنید و فورا با آمبولانس تماس بگیرید.

۲- تماس با چشم

 • اگر سود به داخل چشم رفت، فورا با مقدار زیادی از آب به مدت ۱۵ دقیقه چشم را بشورید. در این مواقع سعی کنید پلک ها باز نگاه دارید تا آب به همه ی قسمت های داخلی چشم برسد.
 • با آمبولانس یا چشم پزشک تماس بگیرید. اگر رسیدن متخصص به طول انجامید، شستن چشم را برای ۱۵ دقیقه ی دیگر ادامه دهید.
 • در ابتدا چشم را برای مدت ۱۵ دقیقه با آب معمولی بشورید، سپس چشم ها را با محلول اسید بوریک یا سدیم بی کربنات بشورید. مناسب است که به عنوان اقدام اولیه، چند قطره محلول پنتوکائین یا محلول بی حس کننده به چشم ها بریزید.
 • ضروری است که شستن چشم ها را به مدت طولانی ادامه دهید تا قلیای موجود که به داخل چشم رفته است از بین برود.

۳- بلعیدن یا خوردن سود سوزآور

 • اگر سود بلعیده شود حتی اگر محلول سود هم بلعیده شود، می تواند بر غشاهای مخاطی دهان، گلو، مری و معده اثرات و عوارض مخربی ایجاد کند.
 • هرگز مصدوم را مجبور نکنیدکه بالا بیاورد، زیرا دیواره ی معده که توسط سود آسیب دیده و نازک شده، ممکن است سوراخ شود.
 • اگر بیمار بیهوش شد، از طریق دهان، به او غذا یا نوشیدنی ندهید.
 • اگر بیمار به هوش بود، دهان وی را با مقدار زیادی از آب بشورید و به بیرون بریزید، در صورت امکان به وی مخلوط شیر و سفیده ی تخم مرغ بدهید. در ضمن، به وی سرکه، روغن زیتون، یا آب میوه دهید تا سود را خنثی کند.
 • اگر اقدامات بالا را نمی توانید فورا انجام دهید، سعی کنید تا حد ممکن به مصدوم آب بدهید تا بنوشد.
 • جزئیات حادثه و مکان حادثه را به صورت کامل برای متخصص یا پزشک شرح دهید.

X– مرجع

۱- خصوصیات سود سوزآور

 • فرمول شیمیایی: NaOH
 • جرم مولکولی: ۴۰٫۰۰
 • چگالی نسبی: ۱٫۴۸ (غلظت ۴۵%) ۵۰ (غلظت ۵۰%)
 • دمای آب شدن: ۹ درجه سانتی گراد (غلظت ۴۵%)
 • دمای جوش: بین ۱۳۶ تا ۱۳۷ درجه سانتی گراد (غلظت ۴۵%)
 • فشار بخار: ۲۴ mmHg (20 درجه سانتی گراد، غلظت ۴۵%)

۲- چگالی نسبی و غلظت محلول سود سوزآور

۳- چگالی نسبی، غلظت و دمای محلول سود سوزآور

۴- حرارت و گرمای ناشی از حل شدن سود سوزآور در آب

۵- نمودار فازهای سود سوزآور

۶- نقطه ی جوش محلول سود سوزآور

۷- ظرفیت گرمایی محلول سود سوزآور

 

 

 

XI– قوانین و مقررات مربوط به سود سوزآور

سود سوزآور تحت قانون کنترل مواد سمی و خطرناک می باشد. ضمنا از آنجایی که این ماده تحت قوانین مختلفی از قبیل قانون داروسازی، قانون مواد غذایی، قانون ایمنی کشتیرانی، قانون کنترل آلودگی آب و قانون دفع ضایعات و پاکسازی عمومی نیز می باشد، لذا در هنگام کارکردن با آن باید نهایت دقت و احتیاط صورت گیرد.

(۱) قانون کنترل مواد سمی و خطرناک

سود سوزآور، از دسته ی مواد سمی و مضر است و خرید و فروش، ذخیره سازی، مصرف و حمل و نقل آن باید تحت مقررات این قانون انجام گیرد.

(الف) معامله کنندگان سود سوزآور و کامیون داران با ظرفیت حمل ۵ تن یا بیشتر، یا ظرفیت حمل ۱۰۰۰ لیتر یا بیشتر، موظف هستند به منظور پیشگیری از حوادث جانی، فردی را مسئول حمل و نقل مواد سمی و خطرناک قرار دهند تا از بروز حادثه جلوگیری کند. تمامی افرادی که سود را جا به جا می کنند، مطابق با این قانون، در خصوص مسائلی از قبیل نشتی، گم شدن، از بین رفتن، اقدامات پیشگیرانه، علامت ها و تابلوهای لازم، اقدامات ضروری در هنگام بروز حادثه و غیره دارای مسئولیت مدیریتی هستند.

(ب) هنگامی که فروشنده ای، سود سوزآور را می فروشد یا ارائه می دهد، آیتم ها و موارد لازم باید ثبت شود و این ثبت باید حفظ و نگهداری شود.

(ج) اگر سود سوزآوری که توسط کامیون حمل و نقل می شود ۵ تن یا بیشتر بود، باید علامت ها و تابلوهای لازم نصب شود، و همچنین تجهیزات ایمنی لازم باید برای حداقل ۲ نفر وجود داشته باشد. اگر زمان مجاز رانندگی (۴ ساعت رانندگی متوالی، یا ۹ ساعت رانندگی در روز) تمام شد، حتما یک کمک راننده باید راننده را کمک نماید.

(د) استانداردهای مربوط به اقدامات اولیه در زمان حادثه، باید تدوین شود و رانندگان باید برگه ای به همراه داشته باشند که این اقدامات در آن مکتوب شده باشد. در ضمن در خصوص کمک ها و اقدامات اولیه نیز باید به رانندگان آموزش های لازم داده شود.

(ه) هنگامی که سود سوزآور به دور ریخته می شود، حتما باید با استفاده از روش های خنثی سازی، ابتدا خنثی شود سپس با مقدار زیادی از آب رقیق شده و شسته شود تا از بین برود.

(ذ) در خصوص جنس، ساختار، امکانات و تجهیزات تانک های نگهداری سود مایع (تانک های مخصوص زیرزمینی، فضای باز، و مسقف)، استاندارهایی تدوین شده است که باید رعایت گردد.

(۲) قوانین مربوط به داروسازی

طبق قانون داروسازی، سود سوزآور به عنوان ماده ی سمی و خطرناک محسوب می شود و باید مقررات حمل و نقل آن رعایت گردد.

(الف) روی بسته بندی ها و مخازن نگهداری سودسوزآور، باید کلمه ی ((خطرناک)) در یک چارچوب قرمز رنگ و زمینه ی سفید رنگ نوشته شود.

(ب) خرید و فروش و ذخیره سازی آن باید طبق مقررات باشد.

(۳) قانون بهداشت مواد غذایی

طبق این قانون، هنگامی که سود سوزآور به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود، در واقع یک ترکیب شیمیایی به حساب می آید که خرید و فروش، تولید و پردازش آن باید طبق قوانین و مقرارت این قانون صورت گیرد.

(۴) قانون ایمنی کشتی

طبق این قانون، سود سوزآور به عنوان یک ماده ی خطرناک و مضر (ماده ی خورنده) دسته بندی می شود و حمل و نقل این ماده توسط کشتی باید تحت مقررات این قانون باشد و حتما باید علامت هایی برای هشدار در خصوص خطرناک بودن این ماده نصب شود.

(۵) قانون کنترل آلودگی آب

از آنجایی که سود سوزآور روی غلظت یون هیدروژن اثر می گذارد، لذا در هنگام تخلیه و دفع این ماده توسط شرکت های تولید کننده، دقت و احتیاط لازم باید لحاظ گردد.

(۶) قانون دفع ضایعات و پاکیزگی عمومی

ضایعات قلیایی به عنوان ضایعات صنعتی به حساب می آید و جمع آوری، حمل و نقل، و تخلیه ی آن باید توسط خود شرکت ها و مطابق با استانداردهای مشخص شده صورت گیرد و یا اینکه این عملیات به شرکت هایی [خدمات دفع ضایعات صنعتی] واگذار گردد که دارای مجوز رسمی از دولت هستند.

XII– حوادث و اتفاقات مربوط به سود سوزآور

(۱) در یک شرکت صابون سازی، یک اپراتور در هنگام بیرون آوردن سود سوزآور جامد از بشکه از ناحیه ی چشم دچار آسیب دیدگی شد. حادثه به این صورت اتفاق افتاده که سود جامد از دست وی به زمین افتاده و خرد شده است و پودر و گرد و غبار آن به داخل چشم اپراتور رفته است زیرا اپراتور از عینک محافظ استفاده نمی کرده است.

(۲) در یک شرکت دیگر، سود جامد به زمین افتاده و خرد شده و تکه هایی از آن به داخل چشم اپراتور رفته است و از آنجایی که اپراتور دارای عینک محافظ نبوده از ناحیه چشم دچار آسیب دیدگی شده است.

(۳) در کارخانه ی تولید سود پرک، هنگامی که آب به داخل دستگاه تولید کننده پرک رخته شده، دستگاه با صدای نهیبی منفجر شده است و سود مذاب ناگهان به همه جا پراکنده شده است. دو اپراتوری که در معرض سود داغ بودند، بر اثر سوختگی کل بدن، جان خود را از دست دادند.

(۴) در آزمایشی برای تولید صابون در یک مدرسه ی ابتدایی، یک دانش آموز با بی دقتی و بدون دستکش به سود سوزآور دست زده و پوست وی دچار سوختگی شده است. دست را فورا با آب شسته بودند اما خیلی دیر شده بود و دست دچار سوختگی شدید شده بود.

(۵) پودر سود سوزآور در هنگام ریختن داخل لوله وارد چشم اپراتور شده است، اما وی فکر کرده بود که گرد و غبار عادی است و کاری برای درمان انجام نداده بود و درمان با تاخیر صورت گرفته بود. در نتیجه اوضاع چشم وخیم تر شده بود و منجر شده بود که شخص به مدت ۵ روز استراحت کند تا خوب شود.

(۶) یک اپراتور به همراه سه تن از همکارانش در حال شستن تانک الکترولیزی بوده است. هنگامی که آب کثیف موجود در تانک توسط یک شیلنگ پلاستکی به بیرون پمپاژ می شده، وی از سطح همکف پایین قرار داشته است و وقتی برای گرفتن انتهای شیلنگ پلاستیکی به بالا نگاه کرده است، چند قطره محلول سود به چشم وی چکه می کند زیرا عینک محافظ نداشته است.

(۷) هنگامی که اپراتوری در حال تنظیف و پاکسازی یک تانک الکتورلیزی بود، سود محلول با آب کثیف را به داخل یک بشکه تخلیه کرده و اقدام به جا به جایی آن از طریق غلتاندن نموده بود. سپس تعادل خود را از دست داده بود و محلول پاشیده بود و محلول به چشم چپ او رسیده بود زیرا وی از عینک محافظ استفاده نمی کرده است.

(۸) در هنگام آماده سازی جعبه ی نمک زیر بخارکننده ی الکترولیتی سود سوزآور، اپراتوری داخل تانک را تمیز کرده و محلول کثیف را به بیرون پمپاژ کرده بود. هنگامی که دریچه ی تخلیه را به صورت کامل باز کرده بود، قطره ای از محلول کثیف به چشم وی رفته بود.

(۹) در شرکتی، سود سوزآور الکترولیتی، کریستال بسته بود و در برج تخلیه باقی مانده بود و از خروجی سود بیرون نیامده بود لذا اپراتور با استفاده از بخار اقدام به گرم کردن قسمت تحتانی کولر سود کرده بود. در هنگام آب شدن کریستال های سود، محلول آب شده از قسمت فوقانی کولر به بیرون ریخته و از شکاف موجود در عینک محافظ وارد چشم راست وی شده بود.

(۱۰) در هنگام نمونه برداری از سود سوزآور با غلظت پایین، اپراتوری در هنگام دریافت محلول سود از لوله ی نمونه گیری نصب شده بر روی بخارکننده، از ناحیه ی چشم دچار آسیب دیدگی شد.

(۱۱) در هنگام تصفیه آب برای صابون سازی، هنگامی که اپراتور محلول سود را به ماده ی روغنی اضافه می کرد، قطراتی از محلول سود به بالا پاشیده و از آنجایی که اپراتور عینک نداشته، از ناحیه چشم دچار آسیب دیدگی شده است.

(۱۲) در تصفیه خانه ی یک کارخانه ی پاکسازی، یکی از لوله های سود سوزآور به علت جمع شدن کریستال های سود، مسدود شده بود. اپراتوری که دارای لباس ایمنی بود اقدام به بررسی نقطه ی تجمع کریستال با استفاده از بخار کرده بود. از آنجایی که عینک محافظ چشم او بخارگرفته بود، وی آنها را از چشم درآورده بود و شروع به پاک کردن بخار آن کرده بود که ناگهان سود چکه کرده بود و قطرات آن وارد چشم چپ وی شده بود.

(۱۳) هنگامی که سود سوزآور مایع از تانک حمل و نقل به تانک اصلی انتقال داده می شد، مصدوم (کمک راننده) مایع باقی مانده در شیلنگ پلاستیکی را به داخل یک قوطی کوچک ریخته بود و قطراتی از آن به چشم وی وارد شده بود.

(۱۴) در یک عملیات نمونه برداری، سود سوزآور از بالای تانکر ریلی سرریز کرده بود. اپراتوری برای بررسی رفته بود و قطراتی از شیلنگی که در دستان یک اپراتور دیگر بر روی واگن بود به داخل چشم وی رفته بود.

(۱۵) هنگامی که اپراتوری در حال گرم کردن کاکی بوده که سود در آن یخ زده بود، ناگهان دسته ی کاک کنده شده بود و محلول سود به بیرون ریخته و به داخل هر دو چشم اپراتور رفته بود.

(۱۶) هنگامی که در یک کارخانه ی متانول، پمپ مخصوص محول سود در حال عملیات بوده، و کاک آب اصلی باز بوده، سود محلول موجود در لوله ی تخلیه به عقب برگشته و به روی صورت اپراتور پاشیده و به هر دو چشم آسیب رسانده بود.

(۱۷) هنگامی که پمپی که برای حمل و نقل سود بود، تنظیف می شده، محلول سود وارد گوش اپراتور شده و شنوایی آن گوش را از بین برده است.

(۱۸) برای نصب لوله ی سرریز برای یک تانک محلول شوینده (محلول سود ۱۰%) در یک کارخانه، اپراتور سعی کرده بود از طریق پاگذاشتن روی لوله ی ¾ در ارتفاع ۱٫۵ متری از سطح زمین، به بالای تانک برود. لوله بر اثر خوردگی شکسته شده و محلول باقی مانده در لوله روی صورت اپراتور پاشیده بود و وی را دچار آسیب دیدگی کرده بود.

(۱۹) در بندری، عملیات پمپاژ سود از سمت کشتی شروع شد، اما محلول پمپاژ نشد. به همین دلیل اپراتور منبع را یکبار قطع کرد. به آهستگی دریچه ی تخلیه ی هوای پمپ را باز کرد و در آن لحظه سود به بیرون پاشیده و اپراتور آسیب دید.

(۲۰) در هنگام حمل و نقل محلول سود، در حالی که پمپ متوقف شده بود تا با یک پمپ دیگر تعویض شود، قیف آب اصلی شکسته و محلول سود به بیرون زده و روی سر اپراتور ریخت. قیف به خاطر فشار ناشی از به عقب برگشتن جریان محلول شکست.

(۲۱) هنگامی که اپراتوری در حال پاک کردن داخل یک تانکر ریلی مخصوص حمل و نقل سود مایع بود، به خاطر کمبود اکسیژن بیهوش شد. شخص دیگری که برای کمک به وی به داخل تانکر وارد شده بود نیز به علت نبود اکسیژن بیهوش شده و افتاده بود و هر دو از ناحیه ی فوقانی بدن خود (صورت، چشم، سر و سینه) دچار آسیب دیدگی شیمیایی شدند زیرا مقداری از محلول کثیف در کف تانکر باقی بود است.

(۲۲) اپراتوری در حال وارد کردن قوطی های رنگ در داخل محلول سود داغ بوده (۸۰ درجه سانتی گراد) که آنها را پاک کند، از آنجایی که کف خیس بوده، اپراتور لیز می خورد و به داخل ظرف افتاده و جان خود را از دست می دهد. ظرف به نحوی بوده که سطح بالایی آن با سطح همکف زمین، همسطح بوده و هیچ گونه حفاظی وجود نداشته است.

(۲۳) در یک کارخانه ی سود، دو اپراتور وارد یک تانکر ریلی که از مشتری برگشته بود شدند تا آن را تمیز کنند. اما به دلیل گاز موجود در داخل تانکر از قبیل مونواکسید کربن دچار خفگی شده و جان خود را از دست دادند. اپراتور سوم با یک ماسک و طناب ایمنی برای نجات آنها وارد تانکر می شود، اما ماسک وی به طناب گیر می کند و از روی صورت جدا می شود و در نتیجه مونواکسید کربن وارد بدن وی می شود و وی را بیهوش می کند و محلول سود قسمت هایی از بدن وی (پشت، گردن و سر) را دچار آسیب دیدگی شیمیایی می کند. سود مایع معمولا با استفاده از هوای فشرده تخلیه می شود، اما از انجایی در این مورد، مشتری، مایع را با استفاده از گاز خروجی از یک موتور تخلیه کرده بودند، به همین دلیل تانکر پر از مونواکسید کربن شده بود.

 

شکل هفت مصرف سود پرک
سود پرک شاهین
سود پرک شکل پنج
نمودار 2 سودپرک
سود پرک شکل 2
شکل 3 سود پرک