خرید بوراکس

برای خرید بوراکس تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

دفتر فروش تهران :

  • خانم الناز بخشایشی         ۰۹۱۲۰۳۱۲۱۴۸

دفتر فروش تبریز :

  • آقای مرتضی بخشایشی    ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

نکاتی در مورد خرید بوراکس

خواص شعله ای اوره فرمالدئید (UF) از فیبرهای خاکی اره ای قابل تشخیص ساخته شده است. مواد شیمیایی مقاوم در برابر انفجار عبارتند از اسید بوریک (BA) و بوراکس (BX) که با الیافی برای ساخت پنل های آزمایشگاهی ساخته شده است.

برای ساخت پنل های آزمایشی، سه سطح غلظت (۵/۰، ۱ و ۵ درصد) از مواد مقاوم در برابر آتش و ۱۰ درصد رزین اوره فرمالدئید بر پایه فیبر خشک استفاده شده است.

خواص فیزیکی و مکانیکی شامل جذب آب، مدول پارگی (MOR) و مدول الاستیسیته (MOE) تعیین شد. نتایج نشان داد که جذب آب و مقاومت خمشی به دلیل افزایش بازدارنده شعله کاهش می یابد.

بالاترین غلظت (اسید بوریک و بوراکس) باعث افزایش بازدارندگی آتش بیشتر از مواردی است که پایین تر بوده است. میکروسکوپ الکترونی روبشی و FTIR پنل های کامپوزیتی را مورد بررسی قرار داد.

مقدمه

چندین الیاف زیستی از قبیل چوب، سیزال، جوت، کتان، اباکا، موز، نخل، برگ های آناناس و بامبو به عنوان تقویت کننده های پلیمر مورد مطالعه قرار گرفته اند. در میان الیاف طبیعی، چوب بیشترین استفاده و نقش تقویت کننده را برای پلیمرها داراست.

با این حال، به دلیل گران قیمت بودن فرایند های تولید از فیبرهای چوبی، فرایندهای جایگزین های ارزان قیمت و پایدار مانند زباله های کشاورزی توجه قابل توجهی را به خود جلب کرده است [۱].

قابلیت اشتعال کامپوزیت های پلی پروپیلن، پودر خاک اره خرد شده، و اثر مهاری شعله ای هیدروکسید منیزیم برای این کامپوزیت ها با استفاده از آزمون سرعت افقی و شاخص های اکسیژن مورد بررسی قرار گرفت.

اثر بازدارنده های شعله ای مانند اسید بوریک و بورات روی در ترکیب با هیدروکسید منیزیم نیز مورد بررسی قرار گرفت.

مشخص شد که هیدروکسید منیزیم می تواند به طور قابل توجهی باعث کاهش اشتعال (تقریبا ۵۰٪) کامپوزیت های پلی پروپیلن با فیبر طبیعی باشد. در صورت استفاده از هیدروکسید منیزیم در ترکیب با اسید بوریک و بورات روی، هیچ اثر سینرژیکی مشاهده نشد. کاهش حاشیه ای خواص مکانیکی کامپوزیت ها با افزودن بازدارنده های شعله ای یافت شد [۲، ۳].

مواد آتش زا، مکانیکی و حرارتی در کامپوزیت های جدید دارای مواد اشتعالی به همراه مواد معمولی که در حال حاضر در هوافضا مورد استفاده قرار می گیرند، مانند مواد اپوکسی برای قطعات ساختاری و مواد فنولیک برای مبلمان داخلی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

بوراکس در شعله های هالوژن

این مواد به تازگی توسعه یافته و (رزین های خالص و کامپوزیت) بهبود قابل توجهی در خواص آنها از ۴۰ تا ۷۰ درصد بدون از دست دادن رفتار حرارتی و مکانیکی داشتند [۴].  موفق ترین مواد افزودنی بازدارنده شعله در بازار امروز، افزودنی های مقاوم به شعله های هالوژنی هستند [۵]. ترکیبات هالوژنی می توانند به صورت فیزیکی معرفی شوند یا با زنجیره پلیمری واکنش نشان دهند.

با این حال، ترکیبات هالوژنی می توانند اثرات منفی زیست محیطی و سمی داشته باشند [۶]. به عنوان یک نتیجه از این نگرانی زیست محیطی، ترکیبات بور با بازدارنده شعله یکی از امن ترین موارد در حال استفاده کنونی است، و هیچ اثر دیگر مضری به این دلیل یا دیگر استفاده های صنعتی رخ نداده است [۷].

ترکیبات بور به مدت زمان طولانی است که به عنوان نابود کننده قارچ ها و حشره کش ها برای حفاظت از چوب استفاده می شوند و در برابر موریانه ها نیز بسیار موثراند. به عنوان افزودنی در عملیات های مقاوم در برابر آتش ، استفاده از بافر بور نیز مورد استفاده قرار گرفت و شدت تخریب حرارتی آن به طور قابل توجهی کاهش یافت [۸، ۹].

ترکیبات بور باعث کاهش انتشار شعله در چوب می شوند، اما می تواند اثرات متنوعی بر روی هیروسکوپی داشته باشند.

چوب تحت عملیات قرار گرفته با نمک های ضد انجماد معدنی معمولا بیش از چوب های بدون عملیات به ویژه در رطوبت نسبی بالا، عملکرد بهتری را داراست. افزایش رطوبت متعادل در چنین چوب های تحت عملیات بستگی به نوع مواد شیمیایی، میزان احتباس شیمیایی و اندازه و گونه های چوب دارد [۱۰].

هدف از این کار بررسی تاثیر استفاده از ترکیبات بور در معرض بازدارندگی آتش و خواص دیگر کامپوزیت ساخته شده از گرده، اوره فرمالدئید و موم پارافین در نقش یک محصول نفتی دارد.

مواد و روش ها برای خرید بوراکس

گرد اره به عنوان منبع فیبر چوب استفاده شد. ابتدا در محلول سود پرک  (۲٪) در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱ ساعت نگهداری شد، در حالی که محلول سود پرک عمدتا یک عملکرد فعال کننده سطحی را دارد. پس از نگهداری در زمان مشخص، با آب گرم (۵۰ درجه سانتیگراد) شسته شد،

سپس برای تخلیه آب فشار داده شد و برای امر خشک کردن در یک کوره در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد نگهداری شد تا رطوبت به اندازه حدود ۱۳ درصد کاهش یابد. سپس خاک اره پیش پردازش شده با استفاده از Retsch GmbH 5657 HAAN (غرب آلمان) با یک صفحه نمایش ۳ میلی متری دانه بندی شد.

بازدارنده تجاری اوره فرمالدئید با مقدار جامد ۵۵٪ با نسبت ۱۰٪ w /w بر اساس وزن خشک ذوب گرد اره مورد استفاده قرار گرفت.

بور به UF به عنوان خرید اسید بوریک (BA) و خرید بوراکس (BX) در غلظت نهایی ۰٫۵، ۱ و ۵٪ (w / v) و مخلوطی از ۵: ۱ (BA: BX، w / w) با همان سطوح غلظت افزوده شد. چسب با اضافه کردن آمونیوم کلرید به عنوان سخت کننده (محتوای جامد ۳۳٪)  ۱٪ ای (بر اساس وزن چسب) و ذرات ریز موم پارافین به عنوان ماده هیدروپوف (PW) به چسب اضافه شد.

فشار ۵۰ KN ای و دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد به مدت ۵ دقیقه باعث شد تا به ضخامت مورد نیاز برسد. مدول پارگی (MOR) و الاستیسیته (MOE) بر اساس ابعاد اولیه نمونه محاسبه شد. پنج نمونه انتخاب شد که برای هر نمونه جداگانه مورد آزمایش قرار گرفت و میانگین مقادیر آن ثبت شد.

همچنین، کامپوزیت خاک اره برای جذب آب با توجه به ASTM D-570-81 [11] آزمایش شد که در آن نمونه ها در آب جوش به مدت ۲ ساعت و در دمای اتاق به میزان ۲۴ ساعت و به مدت ۷ روز غوطه ور شدند. پس از تخلیه آب، وزن ها اندازه گیری شد. و معادله زیر اعمال شد:

معادلات استفاده شده

جایی که Wi وزن اولیه و Ww وزن رطوبت است.

۲٫۱ تست بازدارندگی آتش. تعدادی از پنل ها با توجه به استاندارد صنعتی ژاپن JISA 1322 (1982) [12] مورد آزمایش قرار گرفتند . پنل های تخته ای ۱۵ سانتیمتری در ۳ سانتیمتری در ۰٫۸ سانتیمتری ضخامت با نگهدارنده های فولادی در معرض شعله گرما تحت زاویه ۴۵ درجه قرار می گیرند . شعله بنزن به عنوان منبع حرارت استفاده شد.

شعله گرما در ارتفاع ۷ سانتی متری تنظیم شد و به مدت ۱۰ دقیقه بر اساس آزمایش های اولیه که شعله به سطح دیگر پنل های کنترل نفوذ کرده بود اعمال شد. زمان هایی که پنل ها درهم ریخته شد و جرقه زدند ثبت ۲ورت گرفت. زمان پس از عملیات ثبت شد. خرید بوراکس نفوذ فلوم، کاهش وزن ر ا به دلیل مصرف و طول رشته تعیین کرد.

۲٫۲ میکروسکوپ الکترونی روبشی. میکروسکوپ الکترونی روبشی SEM سطوح شکسته نمونه آزمایش کامپوزیتی را بر روی میکروسکوپ الکترونی JEDL JEM-100 S با استفاده از طلا محاسبه کرد.

۲٫۳ طیف مادون قرمز برای فیبر تحت عملیات و بدون عملیات با استفاده از دستگاه اسپکتروفتومتر Jocco FTIR ژاپن اندازه گیری شد. نمونه ها به صورت دیسک های KBr در نظر گرفته شدند.

نتایج و بحث ها پیرامون بوراکس و نکاتی در مورد خرید آن

۳٫۱ خواص مکانیکی و جذب آب. بر اساس استاندارد TSEN 312، تنش ۱۱٫۵ N / mm2، حداقل مقدار مورد نیاز برای پنل های تخته خرده چوب MOR برای استفاده عمومی است [۱۳]. نوع پنل ۱ (کنترل) MOR بالاتر از الزامات عمومی را دارد.

نتایج خواص مکانیکی در مورد افزودن مواد شیمیایی بازدارنده شعله در جدول ۱ ارائه شده است. سطح پایین تر از بازدارنده آتش (۰٫۵٪) به نظر می رسد که MOR و MOE را افزایش دهد.

با این حال افزایش پس از آن، MOR و MOE را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. MOR نمونه های تحت عملیات به طور معمول کاهش یافت، زیرا درصد مواد شیمیایی بازدارنده شعله افزایش می یابد.

این احتمالا می تواند به علت حضور مواد شیمیایی بازدارنده شعله در الیاف تخته ها باشد که توسط SEM نشان داده شده است (شکل ۱)، یا می تواند به علت تخریب فیبر سلولز توسط بازدارنده های شعله باشد [۱۴] .

اوره فرمالدئید یک اتصال دهنده ضد آب نیست و در حین شرایط شدید رطوبت را جذب می کند. هنگامی که عامل در آب غوطه ور شد تورم به علت هیپوگلیسمی ذرات اتفاق می افتد، فنر عقبی (تولید نیروهای فشرده ساخته شده در طول تولید) و جذب آب مواد اتصال دهنده نقش دارند. پس از ۲۴ ساعت خیساندن مقدار جذب آب به ۸۰٪ افزایش یافت.

خرید بوراکس جدول 1

خرید بوراکس جدول ۱

جدول ۱ اثر ترکیبات بور را بر جذب آب از ۱ تا ۷ روز در دمای اتاق و به میزان ۲ ساعت در آب جوش نشان می دهد. این روش جذب آب را کاهش می دهد و بعد از ۲۴ ساعت (۵۵٫۲)٪ به پایین ترین مقدار می رسد. همچنین یافته شد که حضور ترکیبات بور باعث کاهش جذب آب تا ۵۰-۸۰ درصد برای نمونه های مختلف می شود.

توضیح ارتقاء مقاومت به آب به ساختار سلولزی مواد خام شبیه سازی شده است، زیرا مولکول سلولز شامل سه گروه هیدروکسیل است که مسئولیت ماهیت هیدروفیلی را بر عهده دارد [۱۵].

خواص مکانیکی و پیوند های بوراکس

علاوه بر این بور می تواند با سرعت بخشیدن به حداکثر اتصال بین گروه های هیدروکسیل UF-adhesive و موجود در مواد سلولز را افزایش دهد و از این رو تعداد هیدروکسیل ها را در مولکول سلولزی و چسب UF کاهش می دهد.

این باعث کاهش تشکیل پیوند هیدروژن با مولکول های آب می شود. علاوه بر این، اتصال متقابل گروه های OH از فیبرهای سلولزی آویزان با HCHO آزاد شامل -O-C-Obonds است. بنابراین پیوند هیدروژنی و توانایی رطوبت تا حد زیادی کاهش می یابد و در نتیجه، بازتاب آب افزایش می یابد [۱۶].

علاوه بر این، موم پارافین جذب آب را افزایش می دهد، اما بیش از حد بودن آن به عنوان ترکیب بور، از آنجایی که جذب آب بعد از ۲۴ ساعت به ۷۰٫۲ می رسد، افزایش می یابد. افزودن ترکیبات بور به پارافین یک سطح عالی ضد آب را فراهم می کند که یک سطح هیدروفوب به سمت کامپوزیت ها ایجاد می کند.

جدول ۱: خواص مکانیکی و جذب آب ترکیب کامپوزیت گرد اصلاح شده.

جدول ۱: خواص مکانیکی و آب ۳٫۲٫ میکروسکوپ الکترونی روبشی. از تصویر ۱ (a) واضح است که میکروگرافی سطح حالت بسیار نامنظم را نشان می دهد. برخی حفره ای و برخی به صورت افقی وجود دارد که ذرات فیبرهای آن احتمالا به علت شکستگی رخ داده است. جذب ترکیب کامپوزیت گرد اصلاح شده است.

SEM گرد + اوره فرمالدئید (شکل ۱ (b)) ساختار فشرده تر از الیاف گرد و غبار را نشان می دهد (شکل ۱ (a))؛ الیاف مسطح و گسترش می یابند. این نشان می دهد که ترموپلاستی بدست آمده است [۱۷].

می بینید که فیبرها کششی شده اند زیرا یک ارتباط مناسب وجود دارد و فیبریل ها در ۲ قسمت تقسیم شده اند، یعنی ترک خوردگی درون چوب ایجاد شده و نه در قسمت های یکپارچه که معمولا در سیستم هایی که چسبندگی خوبی دارند پیدا می شود.

تصویر میکروسکوپی با استفاده از تغلیظ بوراکس

تصویر میکروسکوپ الکترونی از چوب + ۱۰٪ اوره فرمالدئید + موم پارافین + کامپوزیت نشان می دهد که موم جنبه های ظاهری ماکروسکوپی الیاف را تغییر می دهد. همانطور که واکس های پارافین میکرو فیبرها را تشکیل می دهند، تمایل به تجمع افزایش می یابد که به دلیل افزایش وابستگی شیمیایی آن ها در شکل ۱ (c) نشان داده شده است.

افزون بر این، افزایش درصد افزودنی های ترکیب بور باعث تغییر ترکیبات در مواد بسیار پلاستیکی مانند شکل ۱ (d)، ۱ (e) و ۱ (f) می شود. افزودن ترکیب بور به ترکیبات ماکرومولکول بهینه کمک می کند تا باعث ایجاد سطوح کامپوزیت مقاوم در برابر آب در برابر ترکیبات ساخته شده از ماکرومولکول های عضو-سیلیکون دارد[۱۸].

۳٫۳٫ تجزیه و تحلیل اسپکتروسکوپی FTIR کامپوزیت اصلاح چوب. کارایی پردازش شیمیایی با استفاده از طیف سنجی FTIR در جدول ۲ [۱۹، ۲۰] نشان داده شده است.

شکل ۲ (a) نوارهای جذب چوب خاک اره تحت عملیات با اوره فرمالدئید را نشان می دهد. این یک نوار جذب قوی در ابعاد ۳۳۸۹ سانتی متری نشان می دهد. این گروه گسترده و معمولی از هیدروژن پیوند NH و OH [21] دارد. همچنین ظاهر پیک تند در ناحیه ۲۶۰۰-۲۱۹۰ سانتی متر به علت احتمال وجود آمید های اولیه و ثانویه است.

جدول ۲: تخصیص مادون قرمز برای پیک های جذب چوب خاک اره اصلاح شده توسط اوره فرمالدئید و غلظت های مختلف (اسید بوریک و بوراکس).

خرید بوراکس جدول 2

خرید بوراکس جدول ۲

هیدروکسیل ها و بوراکس

شکل ۱: میکروسکوپ الکترونی روبشی (a) گرد چوب، (b) چوب + ۱۰٪ اوره فرمالدئید، (c) چوب + ۱۰٪ اوره فرمالدئید + موم پارافین، (d) چوب + ۱۰٪ اوره فرمالدئید + موم پارافین + ۵٪ (اسید بوریک و بوراکس)، (e) چوب + ۱۰٪ اوره فرمالدئید + موم پارافین + ۱٪ ( اسید بوریک و بوراکس ) و (f) چوب + ۱۰٪ اوره فرمالدئید + موم پارافین + ۵٪ )

شکل ۲ (b) جذب خاک اره با ۱۰٪ اوره فرمالدئید + موم پارافین را نشان می دهد. این اختلاف کمی بین دو طیف وجود دارد. شکل ۳، اره چوب با ۰٫۵٪ ( اسید بوریک و بوراکس )، چوب خاک اره دار dmodified با ۱٪ ( اسید بوریک و بوراکس )، و چوب اره اصلاح شده با ۵٪ ( اسید بوریک و بوراکس) تحت عملیات است.

از شکل ۳ روشن است که بیشتر غلظت بوراکس  در شدت باند B-O در بازه ۱۳۱۰-۱۳۵۰ سانتی متر است. علاوه بر این، باند جذب در ۱۷۳۴-۱۷۴۵ سانتی متر به علت گروه کربونیل اسید بوریک شدت را افزایش می دهد، که به صورت غلظت حاصل جمع اسید بوریک و بوراکس افزایش از ۰٫۵٪ به ۵٪ رخ داده است.

۳٫۴٫ تاخیر شعله ای از کامپوزیت ذوب اصلاح شده. عملیات با مواد ضدعفونی کننده محصولات چوب تولید شده با تنش فشاری با اضافه کردن مواد فرسوده به مواد خام قبل از مرحله فشرده سازی، اجرا می شود. شایع ترین نمونه از این محصولات، تخته خرده چوب مقاوم در برابر آتش است.

از جدول ۳ واضح است که اضافه کردن ۰٫۵٪ ( بوراکس ) به کامپوزیت اوره فرمالدئید باعث کاهش زمان تا نیمی از ۹۰ ثانیه می شود. تا ۴۲ ثانیه علاوه بر این، کاهش وزن به ۶۷ می رسد و طول عدد از ۵۰ میلی متر در مورد ۱۰ درصد اوره فرمالدئید تا ۱۲ میلی متر در صورت عملیات با اضافه کردن ۰٫۵ درصد ( بوراکس ) کاهش می یابد. در صورت استفاده ۵٪ بوراکس ، طول عدد کاغذ به حداقل ۲ میلی متر کاهش می یابد.

اشکال مختلف نتیجه گیری از بوراکس

این نتایج نشان می دهد که افزودن ۵٪ بوراکس و اسید بوریک باعث افزایش بازدارندگی شعله می شود [۲۲]. ترکیب بوراکس و اسید بوریک همچنان در پلیمرهای حاوی سلولز و سایر هیدروکسیل ها استفاده می شود. این مکانیزم به وسیله تغییر پیررولیز چوب رخ می دهد.

در حالت ایده آل، واکنش ها به این ترتیب ادامه می یابد که سلولز به عوامل و آب تجزیه شود: (C6H10O5) n → n (6 C + 5 H2O). آب خنک کننده گرما، رقیق کننده های سوخت و سوخت موتور برای خارج شدن از شعله را فراهم می کند.

در عمل، بازدارنده های آتش بر اساس این اصل مقدار محصولات سوزاندن محصولات پیلوریلیز را کاهش می دهد و بنابراین گرما را از طریق محصول کاهش می دهد.

شکل ۲: (a) طیف FTIR خاک اره تحت عملیات با اوره فرمالدئید. (b) طیف FTIR از خاک اره تحت عملیات با اوره فرمالدئید + موم پارافین.

شکل ۳: (c) طیف FTIR خاک اره تحت عملیات با اوره فرمالدئید + موم پارافین + ۰٫۵٪ ( بوراکس ). (d) طیف FTIR خاک اره تحت عملیات با اوره فرمالدئید + موم پارافین + ۱٪ (BA + BX). (e) طیف FTIR خاک اره تحت عملیات با اوره فرمالدئید + موم پارافین + ۵٪ (BA + BX).

جدول ۳: اثر افزودن غلظت های مختلف بوراکس بر ترکیبات چوب اصلاح شده.

خرید بوراکس جدول 3

خرید بوراکس جدول ۳

نتیجه گیری

این مطالعه نشان دهنده مناسب بودن گرد اره برای ساخت تخته چوب اوره فرمالدئید در حضور ترکیبات بور به عنوان افزودنی های بازدارنده شعله است. بر اساس نتایج، نتیجه گیری های زیر انجام شد.

(i) افزایش غلظت بازدارنده های آتش از٪ ۰ تا٪ ۵ باعث کاهش استحکام خم شدگی تخته تا ۵/۱۲ نیوتن در میلی متر شد.

(ii) افزودن عناصر موم پارافین و ترکیبات بور باعث می شود سطح دافع آب عالی که سطح هیدروفی فیزیکی را به سمت کامپوزیت ها ایجاد می کند.

(iii) اضافه کردن بوراکس یک عامل خوب برای حفاظت مناسب شعله کامپوزیت است.

(iv) غلظت ایده آل مواد مقاوم در برابر آتش برای رسیدن به عملکرد مناسب شعله ۵٪ است. بر اساس این، تخته خرده چوب مقاوم در برابر آتش سوزی ارزان تر و با کیفیت بهتر می تواند از گرد خاکی ساخته شود.

این تخته ها را می توان در کاربردهای مختلف مانند کاشی های سقف، پارتیشن بندی، سقف کاذب و ورق های تزئینی داخلی استفاده کرد. این امر به منظور محافظت از زندگی و اموال در مقیاس وسیع، مانع خطر آتش سوزی خواهد شد.

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

شکل یک تولید اسید کلریدریک
فرآیند آسیاب صابون با سود پرک