خرید اسید سولفوریک

خلاصه

اسید سولفوریک یکی از ترکیبات بسیار مهم شیمیایی می باشد که امروزه تولید آن به عنوان یک عامل مهم رشد اقتصادی برای کشور تولید کننده در نظر گرفته می شود. به همین جهت روند خرید اسید سولفوریک نیز اهمیت خود را نشان می دهد. زیرا مصرف کنندگان و خریداران خواستار جنسی مرغوب و با کیفیت هستند. به همین جهت ما افتخار داریم که اسید سولفوریک را با بالاترین کیفیت و خلوص و با مناسب ترین قیمت در اختیار خریداران و مصرف کنندگان قرار دهیم.

در این مقاله مشخصات شیمیایی ، فیزیکی و مکانیکی ورق های کامپوزیت پلیمری تقویت ‌شده با الیاف کربن تحت اسید سولفوریک بررسی و ارائه شده ‌است تا در روند خرید اسید سولفوریک مورد بررسی قرار گیرد. کوپن‌ های آزمایشی حداکثر تا شش هفته در محلول پنج درصد اسید سولفوریک غوطه‌ ور می ‌شوند. و پاسخ آن‌ها با طیف ‌سنجی جرمی مادون ‌قرمز تبدیل فوریه ، تجزیه ‌و تحلیل حرارتی ، اندازه‌گیری مکانیکی پویا و بارگذاری مکانیکی مخرب اندازه‌ گیری می ‌شود.

اسید سولفوریک چیست

اسید سولفوریک  با نام قدیمی جوهر گوگرد و سولفات هیدروژن نیز شناخته می شود. این ماده توسط جابر ابن حیان کشف شد وی با فرآیند تقطیر کانی های سولفات آهن (زاج سبز) و سولفات مس این اسید را به دست آورد. این ماده یکی از انواع اسید های معدنی می باشد و از عناصر هیدروژن ، اکسیژن و گوگرد تشکیل شده است. و فرمول شیمیایی این ماده H2SO4 می باشد.

اسید سولفوریک دارای شکل ظاهری مایع و به صورت بی رنگ و بی بو می باشد. همچنین دارای چگالی بالا با قابلیت انحلال در آب می باشد. واکنش ترکیبی اسید سولفوریک و آب بسیار گرماده می باشد که در هنگام خرید اسید سولفوریک بسیار حائز اهمیت می باشد.

کاربردهای اسید سولفوریک

اسید سولفوریک یکی از ماده های اساسی و مهم در اکثر بخش صنایع  شیمیایی می باشد. از این ماده در ساخت کودهای شیمیایی ، فراوری سنگ های معدنی ، آبکاری ، پالایشگاه های نفت ، تصفیه خانه های فاضلاب ، و انواع سنتز شیمیایی ، رنگرزی ، صنایع فولادی و متالوژی به صورت وسیع و گسترده استفاده می شود. اسید سولفوریک به عنوان اسید باتری نیز کاربرد گسترده ای دارد.

بیشترین کاربرد اسید سولفوریک در حدود ۶۰ درصد جهت تولید کودهای کشاورزی از جمله فسفات آمونیوم ، سولفات های آمونیوم و سوپر فسفات ها می باشد. همچنین در سایر صنایع شیمیایی از قبیل تولید مواد شوینده ، رزین های مصنوعی ، مواد رنگی ، ترکیبات دارویی ، کاتالیزورهای نفتی ، حشره کش ها ، ضد یخ ها. و سایر فرآیند های شیمیایی مانند اسیدی سازی چاه های نفتی ، کاهش آلومینویم ، تولید کاغذهای روغنی مورد استفاده قرار می گیرد که باید در خرید اسید سولفوریک به آن توجه ویژه ای نمود.

خطرات و نکات ایمنی اسید سولفوریک

اسید سولفوریک در دسته اسید های معدنی قوی و بسیار خورنده و خطرناک دسته بندی می شود. تماس این ماده با پوست باعث تحریک زیاد و سوختگی شدید می گردد. همچنین تماس آن با چشم ممکن است باعث کوری چشم شود. و استنشاق بخار سمی آن باعث بروز تحریکات تنفسی و وارد شدن آسیب به مخاط بینی و حلق می گردد. و در صورت ادامه تنفس باعث بروز سرفه های شدید و تنگی نفس می شود.

تماس مداوم با اسید سولفوریک باعث تحریک شدید سیستم تنفسی و آسیب به ریه ها می شود. و همچنین آسیب به دستگاه گوارشی و دندان ها را نیز در پی دارد. لذا هنگام خرید اسید سولفوریک و استفاده از آن باید دستورالعملهای برگه ایمنی آن به طور کامل مطالعه و رعایت شود.

برای خرید اسید سولفوریک تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

دفتر تهران :

  • خانم بخشایشی            ۰۹۱۲۰۳۱۲۱۴۸

دفتر تبریز :

  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

مقدمه

تغییرات اسیدیته محلول و بافت سطح میکروسکوپی نمونه ‌ها با افزایش زمان قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک بررسی می‌ شود. گروه ‌های عملکردی آمین آلیفاتیک و آلکان CFRP به وسیله اسید سولفوریک فعال می ‌شوند. از جمله واکنش‌ های برش زنجیره‌ ای که باعث خراب شدن سطح بین فیبرهای کربن و رزین می‌ شوند. قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک طی فرآیند خرید اسید سولفوریک ظرفیت ذخیره‌ سازی و اتلاف انرژی CFRP و همچنین دمای انتقال شیشه آن را کاهش می ‌دهد.

آسیب ناشی از فعل ‌و انفعالات شیمیایی در رابط فیبر و رزین باعث کاهش ظرفیت حمل بار CFRP همراه با نرم شدن کرنش است. یک مدل تحلیلی بر اساس توزیع ویبول ساخته‌ شده است که میزان اطمینان و خطر مرتبط با CFRP  آسیب ‌دیده به اسید را کمی می‌کند. یک عامل کاهش محیطی درجه ‌بندی‌ شده برای جایگزینی فاکتور استاندارد جهت تقویت CFRP در گیاهان شیمیایی و تصفیه ‌خانه ‌های فاضلاب پیشنهاد و ارائه می‌ گردد .

تشریح روند استفاده از کامپوزیت ها در فرآیند خرید اسید سولفوریک

از کامپوزیت های تقویت ‌شده با الیاف کربن ممکن است جهت به‌ روز رسانی سازه‌ های موجود به‌ ویژه اعضای بتن استفاده شود. چنین ارتقاعاتی مزایای زیادی را طی خرید اسید سولفوریک به ‌همراه دارد یعنی خصوصیات مهندسی مطلوب ، عدم خوردگی ، حداقل تغییرات در تنظیمات بار دائمی و سازه ‌ای و نصب سریع با اختلال در حاشیه ترافیک. ازآنجا که سازه‌ های ساخته ‌شده با بیش ‌از پنجاه سال خدمت در حال استفاده هستند دوام طولانی‌ مدت CFRP مورد توجه می ‌باشد.

استفاده از کامپوزیت های CFRP جهت بازسازی ساختاری به ‌طور گسترده در محیط‌ های تهاجمی مانند انجماد و ذوب ، خشک شدن ، مرطوب شدن ، غوطه ‌ور شدن در آب و دمای زیاد مورد مطالعه قرار گرفته ‌است. پس‌از تخریب یا خرابی زودرس CFRP به دلیل پریشانی محیطی عملکرد اعضای تقویت ‌شده آن با الزامات مورد نظر در مرحله طراحی اولیه روند خرید اسید سولفوریک مطابقت ندارد. جهت رفع این مشکل بالقوه عوامل کاهش محیطی در عمل به کار برده شدند.

بررسی ساختار و تاثیر اپوکسی در روند خرید اسید سولفوریک

مشخص است که گونه ‌های شیمیایی مضر بوده و طول عمر سازه‌ های ساخته‌ شده را کوتاه می ‌نمایند. آسیب ناشی از اسید سولفوریک یکی از نگرانی ‌های اصلی سازه ‌های بتنی می‌ باشد.  زیرا ترکیبات آن‌ها در اثر قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک از لحاظ فیزیکی و شیمیایی تجزیه ‌شده و آسیب می ‌بینند. پارچه‌های یک‌ طرفه فیبر کربن به ابعاد پانزده میلی‌ متر در صد و پنجاه میلی ‌متر برش داده‌ شده. و با یک اپوکسی دو بخشی آغشته شده و کوپن ‌های کامپوزیتی CFRP در مرحله خرید اسید سولفوریک تولید می ‌شود.

که با اپوکسی متشکل از یک سخت کننده و یک رزین است. که باید به نسبت وزنی یک به سه مخلوط شود کوپن ‌ها نیز با ضخامت پنج میلی‌ متر و عرض ده میلی متر و طول صد میلی ‌متر ساخته شده‌ اند. برای اطمینان از فرآیندهای انتشار قابل‌ مقایسه ضخامت تمام نمونه ‌های آزمایش با فشار دادن اپوکسی های باقیمانده طی خرید اسید سولفوریک. پس ‌از اشباع پارچه ‌های الیاف کربن و با استفاده از قالب پلی تترا فلوراتیلن پیش‌ ساخته برای کوپن ‌های اپوکسی کنترل شد.

در جداول زیر مشخصات مهندسی فیبر کربن و مواد اپوکسی تهیه ‌شده توسط تولیدکنندگان آورده شده ‌است.

فیبر کربن
مقدار ویژگی
۳۰۰ وزن عرضی
۰/۱۶۵ ضخامت اسمی
۲۲۷ مدول کششی
۳۸۰۰ مقاومت کششی
۰/۰۱۶۷ فشار نهایی پارگی
اپوکسی
مقدار ویژگی
۲۰ ترکیب آلی فرار
۱۶۰۰ ویسکوزیته ترکیبی
۲/۶ مدول کششی
۵۲ مقاومت کششی
۰/۰۱۵ ازدیاد طول در نقطه شکستن

تجزیه و تحلیل خصوصیات CFRP و خصوصیات الیاف کربنی در خرید اسید سولفوریک

خصوصیات CFRP با خصوصیات الیاف براساس ضخامت ۰/۱۶۵ میلی ‌متر برابر می ‌شوند. اسید سولفوریک با آب‌ مقطر رقیق شد تا به غلظت پنج درصد برسد. این محلول برای نگهداری واکنش ‌های گرمازا در طی فرایند رقیق ‌سازی و روند خرید اسید سولفوریک در لیوان ‌های آب یخ ذخیره شد. وقتی محلول اسیدی به دمای اتاق رسید ۳۲ کوپن CFRP و اپوکسی تهیه شده. و غوطه‌ ور شدند و طبق شکل زیر تا شش هفته مطبوع شدند که برای زوال مواد در یک پروتکل آزمایش شتاب کافی می‌ باشد.

شکل یک خرید اسید سولفوریک

شکل یک خرید اسید سولفوریک

به شرطی که مکانیزم تخریب آن ‌ها تغییر نکند می‌توان از پروتکل‌های تست شتاب‌ دهنده برای کوتاه شدن زمان خرابی مواد استفاده کرد. میزان اسیدیته و درجه‌ حرارت محلول با اسیدیته‌ سنج و دماسنج کنترل شد. کوپن‌ها را هر دو هفته یک ‌بار از محلول بیرون آورده و با آب لوله ‌کشی شستشو داده و برای آزمایش ‌های شیمیایی و مکانیکی خشک می ‌نمایند.

برای توصیف اثر اسید سولفوریک بر خصوصیات CFRP هنگام خرید اسید سولفوریک و مواد اپوکسی از چهار روش آزمایش طیف ‌سنجی مادون ‌قرمز تبدیل فوریه ، تجزیه ‌و تحلیل حرارت سنجی ، تحلیل مکانیکی پویا و کشش مکانیکی همانگونه که در شکل ‌های زیر نشان‌ داده  ‌شده است استفاده شده‌است.

شکل دو خرید اسید سولفوریک

شکل دو خرید اسید سولفوریک


شکل سه خرید اسید سولفوریک

شکل سه خرید اسید سولفوریک


شکل چهار خرید اسید سولفوریک

شکل چهار خرید اسید سولفوریک


شکل پنج خرید اسید سولفوریک

شکل پنج خرید اسید سولفوریک


شکل شش خرید اسید سولفوریک

شکل شش خرید اسید سولفوریک

آنالیز اطلاعات مربوط به شکل های روندهای آزمایشی فوق

طبق شکل اول طیف‌ سنجی مادون ‌قرمز تبدیل فوریه بر اساس انعکاس تضعیف ‌شده کامل در امتداد مو ج‌های حفره ساخته شده ‌است. دامنه محدوده تعداد موج از پانصد تا چهار هزار معکوس سانتی‌  متر ازپیش‌تعیین ‌شده بود. و سیگنال ‌های بازتاب در عمق نفوذ دو میکرومتری تشخیص داده شدند.  این روش آزمون گروه‌های عملکردی فعال مرتبط با ساختارهای پیوند شیمیایی را مطابق با پاسخ تعداد موج‌ های فردی در زمان خرید اسید سولفوریک شناسایی می‌کند.

طبق شکل دو آنالیز گرما سنجی پیشرفت تجزیه مواد ناشی از قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک را بررسی می‌کند.  جرمی وابسته به دمای هر نمونه در دمای بالا از صفر تا هزار درجه سانتی‌گراد بادقت هم دمای یک دهم درجه سانتی‌گراد اندازه‌گیری شد. براساس شکل سوم تحلیل مکانیکی پویا خاصیت ویسکوالاستیسیته نمونه را تحت بارگذاری ترمودینامیکی در فرآیند خرید اسید سولفوریک مشخص می‌کند.

به‌عنوان مثال در دمای ۵۰- تا ۲۵۰ درجه سانتی‌ گراد همراه با پریشانی مکانیکی سینوسی با فرکانس یک هرتز. شکل ‌های زیر تصاویر میکروسکوپی اپوکسی را در معرض اسید سولفوریک نشان می ‌دهند. در سطح بزرگ‌  نمایی بیست برابر طبق شکل زیر تغییر رنگ مشاهده گردید. رنگ تیره اولیه هنگامی‌که دوره و مدت ‌زمان قرار گرفتن در معرض اسیدسولفوریک تا شش هفته  افزایش یابد تضعیف می‌شود.

شکل هفت خرید اسید سولفوریک

شکل هفت خرید اسید سولفوریک


شکل هشت خرید اسید سولفوریک

شکل هشت خرید اسید سولفوریک

بررسی اثر سفید کنندگی در مواد قرارگرفته در معرض اسید هنگام خرید اسید سولفوریک

این اثر سفیدکنندگی در مواد مهندسی که تحت اثر اسید هنگام خرید اسید سولفوریک قرار می‌گیرند معمول و متداول می ‌باشد. همانگونه که توسط تصاویر ۷۲۰ برابر بزرگ ‌نمایی شده مشاهده شد تغییر بافت سطح با افزایش دوره نوردهی آشکار می‌گردد. سطح صافی که در هفته آغازین وجود دارد طی دو هفته چروکیده می ‌شود. و پس ‌از آن ، سطح کششی سطح که درجه آن متناسب با زمان قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک است.

این مشاهدات حاکی از آن می‌باشد که اپوکسی در ابتدا با اسید سولفوریک در سطح خود واکنش نشان داده و اسید با مرور زمان نفوذ کرده و منجر به تخریب خواص اپوکسی می‌ شود. همانگونه که در شکل زیر نشان داده شده ‌است اثر سفیدکنندگی فوق ‌الذکر با لکه‌ های سفید نیز در سطح CFRP طی فرآیند خرید اسید سولفوریک مشاهده شده‌ است.

شکل نه خرید اسید سولفوریک

شکل نه خرید اسید سولفوریک

با  افزایش زمان قرارگیری در معرض اسید سولفوریک الیاف کربن به دلیل سطح تخریب‌ شده اپوکسی آشکار و قابل‌ رؤیت شدند. اگرچه رزین اپوکسی در اثر قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک آسیب‌ دیده است. اما از الیاف کربن تعبیه ‌شده محافظت می ‌نماید درنتیجه هیچ آسیب فیزیکی به الیاف در تصویر زیر با بزرگ‌نمایی ۷۲۰ برابر مشاهده نگردید.

شکل ده خرید اسید سولفوریک

شکل ده خرید اسید سولفوریک

مقادیر اسیدیته موجود در محلول از ۰/۲۶ تا ۰/۶ در طول شش دوره قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک در حال تغییر بود. و این امر فعل ‌و انفعالات شیمیایی بین اپوکسی و اسید سولفوریک را تأیید می ‌نماید. و شکل زیر نشانگر این ‌موضوع می ‌باشد.

شکل یازده خرید اسید سولفوریک

شکل یازده خرید اسید سولفوریک

تجزیه و تحلیل ترمودیناکی فعل و انفعالات مربوط به آزمایش های خرید اسید سولفوریک

فعل ‌و انفعالات با توجه به دمای کنترل ‌شده در زمان خرید اسید سولفوریک گرمازا نبودند و دما به‌طور متوسط ۲۶/۵ درجه سانتی‌گراد بود. طیف پاسخی اپوکسی و CFRP در شکل‌های زیر به ‌ترتیب با توجه به مناطق جذب اوج و گروه‌ های عملکردی و انواع پیوند مشخص شد.

شکل دوازده خرید اسید سولفوریک

شکل دوازده خرید اسید سولفوریک


شکل سیزده خرید اسید سولفوریک

شکل سیزده خرید اسید سولفوریک

روند جذب  اپوکسی و CFRP به طور کلی مشابه بود زیر اولی بخشی از دومی می ‌باشد. با این ‌حال  اندازه‌ پاسخ‌ های اندازه‌ گیری شده توسط افزایش قله جذب قابل ‌تشخیص بود. جهت ارزیابی آماری اسید سولفوریک بر ظرفیت اپوکسی و CFRP آنالیز واریانس یک‌ طرفه انجام شد. فرضیه آزمایش ‌شده این بود که تمام ظرفیت ‌های متوسط نمونه ‌های آزمایشی که تحت دوره‌ های مختلف قرارگیری در معرض اسید هنگام خرید اسید سولفوریک قرار دارند برابر است.

همان‌طور که در جدول زیر ذکر شده ‌است آمار F برای تعیین این ‌که آیا فرضیه در سطح معنی‌ دار ۰/۰۵  رد شده‌است محاسبه شد.

CFRP اپوکسی  
۱۳۸/۸۸۶ ۳۳/۲ تخمین
۴/۰ ۴/۰ تعداد معنی k
۱۶/۰ ۱۶/۰ تعداد کلی داده N
۳/۸۲۹ ۳۱/۰ متوسط بزرگ
۷/۶ ۱۵/۲ F

منبع:https://ascelibrary.org/doi/10.1061/%28ASCE%29MT.1943-5533.0002008

شکل سه مصرف اسید سولفوریک
شکل شش تولید اسید سولفوریک
اسید کلریدریک با بشکه