خرید اسید استیک

معرفی اجمالی اسید استیک

اسید استیک یک نوع اسید آلی از زیر مجموعه کربوکسیلیک اسیدها می باشد. و دارای فرمول شیمیایی CH3COOH می باشد. اسید استیک با نام های دیگری از جمله جوهر سرکه ، جوهر انگور و با نام آیوپاک اتانوئیک اسید نیز شناخته می شود. که این مساله در فرآیند خرید اسید استیک بسیار حائز اهمیت می باشد. این ماده دارای طعمی ترش و بسیار شبیه به طعم سرکه می باشد.

اسید استیک به دلیل جدا شدن بخشی از قسمت اسیدی در محلول آبی یک اسید نسبتا ضعیف بوده و در رده بندی ساده ترین کربوکسیلیک اسیدها قرار دارد. این به ماده به طور خالص بدون رنگ بوده و میل زیادی به جذب آب دارد. و جزو یکی از مهمترین معرف های شیمیایی می باشد. اسید استیکی که به صورت رقیق توسط روند تخمیر طبیعی تولید می شود سرکه نامیده می شود. به همین سبب باکتری های مخمر سرکه به سبب داشتن میل زیاد جهت ایجاد اسید استیک به این اسم شناخته می شوند.

سرگذشت اسید استیک

اسید استیک به خاطر استفاده در فرآیند تخمیری درست کردن نوشیدنی های الکلی از گذشته برای انسان شناخته شده می باشد. لذا بشر در هنگام روند تخمیر به وجود سرکه نیز پی برده است. در عهد باستان از سرکه جهت تولید رنگ دانه ها و تولید شربت های خاص نوشیدنی که حاوی استات سرب فراوان بود استفاده می کردند. دانشمند ایرانیس جابر حیان نیز طی روند تقطیر سرکه را از اسید استیک به دست آورد.

کاربردهای اسید استیک

اسید استیک به عنوان یک ترکیب شیمیایی بسیار مهم کاربردهای فراوانی در زمینه های دارویی ، غذایی ، صنعتی ، آزمایشگاهی و خانگی دارد که این مساله در فرآیند خرید اسید استیک بسیار مهم می باشد. در زمینه صنعتی اسید استیک کاربردهایی مانند ماده حلال را دارا می باشد که در روند خالص کردن مواد آلی و تولید مواد پلیمری از آن استفاده می گردد.

در زمینه صنایع غذایی نیز دارای کاربردهایی نظیر تولید ترشی های صنعتی و استفاده در چاشنی ها و سس ها را دارا می باشد. و در ترکیب با جوش شیرین باعث پف کردن ماده خوراکی مورد نظر می گردد. در شاخه پزشکی و دارویی به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده موثر و در بعضی بیماری های مشخص جهت درمان عفونت به کاربرده می شود.

در مصارف خانگی از اسید استیک رقیق به عنوان سرکه استفاده های فراوانی به عنوان پخت پز و ضد عفونی و تهیه ترشی ها یخانگی و غیره برده می شود. این ماده همچنین دارای کاربردهای فراوانی در تهیه جوهرها و مواد رنگی و همچنین در صنایع پلاستیک سازی و لاستیک سازی می باشد.

 روش های تهیه اسید استیک

روش کربونیلاسیون متانول

روش اکسیداسیون استالدئید

روش اکسیداسیون بوتان

روش اکسایش اتیلن

برای خرید اسید استیک تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

دفتر فروش تهران :

  • خانم الناز بخشایشی        ۰۹۱۲۰۳۱۲۱۴۸

دفتر فروش تبریز :

  • آقای مرتضی بخشایشی    ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

مقدمه

مطالعه میکرو هیدراتاسیون گونه های شیمیایی خنثی و باردار موضوع تحقیقات فشرده ای برای درک جنبه های ساختاری ، انرژی ، طیف سنجی و دینامیکی هیدراتاسیون روند خرید اسید استیک در سطح مولکولی بوده است. هنگامی که یک ماده حل شونده به یک استخر آب حلال اضافه می شود مولکول های آب در همسایگی محلول محلول دوباره مرتب می شوند. و یک خوشه پیوند هیدروژنی از مولکول های آب حلال و آب تشکیل می دهند.

الگوی توزیع الکترون از املاح اضافه شده نقش اصلی را در ایجاد یک شبکه آب پیوند یافته با هیدروژن پایدار در اطراف ماده حل شده بازی می کند. طیف سنجی خوشه ای و اولین مطالعات شیمیایی کوانتومی مبتنی بر اصل برای تعیین ساختار دقیق پوسته هیدراتاسیون در اطراف با موفقیت انجام شده است. یک مولکول املاح خواص این خوشه های هیدراته شده برای درک فعل و انفعالات اساسی بین مولکول های حل شونده و حلال که مسئول فرایند حل شدن هستند مورد مطالعه قرار گرفته است.

بررسی ساختار کربوکسیلیک اسیدی در فرآیند خرید اسید استیک

چند مطالعه تجربی و نظری در مورد رطوبت رسانی مولکول های اسید که منجر به انتقال پروتون از مولکول اسید به مولکول های آب هستند طی روند خرید اسید استیک گزارش شده است. اسید های کربوکسیلیک یکی از طبقات غالب گونه های آلی است که در تروپوسفر تا استراتوسفر تحتانی یافت می شود. به طور خاص ، اسیدهای کربوکسیلیک با وزن مولکولی کمتر ، یعنی اسید فرمیک ، اسید استیک و اسید اگزالیک ، به دلیل قطبیت و رطوبت نمایی مشخص ، نقش بسزایی در تشکیل ابر دارند.

آنها اسیدهای کربوکسیلیک رایج هستند که در نمونه های باران ، مه و برف از سایت های شهری و روستایی یافت می شوند. این آلاینده ها به طور قابل توجهی به نگرانی های مهم زیست محیطی مانند اسیدی شدن باران و تشکیل آئروسل کمک می کنند. بنابراین ، درک متقابل این مولکول های اسید با مولکول های آب بسیار مهم است.

اسید استیک در آب بسیار محلول است و این به دلیل برهم کنش شدید مولکول های اسید استیک با مولکول های آب حلال از طریق اتصال هیدروژن است. مطالعات طیفی IR و Raman در فاز متراکم نشان داده است که در محلول آبی رقیق اسید استیک ، اجزای اصلی هیدرات اسیدهای استیک در روند خرید اسید استیک موجود می باشند.

تعیین تأثیر روند هیدراتاسیون ماکروسکوپی بر مرحله خرید اسید استیک

برای تعیین تأثیر روند هیدراتاسیون ماکروسکوپی بر مرحله خرید اسید استیک از مدلهای حلال ضمنی محبوب برای یافتن هندسه های بهینه استفاده شده است. و مشاهده شده است که هیدراتاسیون عمده اسید استیک با استفاده از مدل های حلال ماکروسکوپی مانند مدل پیوستار قطبی یا مدل تراکم حلال در سطح نظریه ساختار الکترونیکی ωB97X-D / aug-cc-pVDZ ، پارامترهای هندسی را به طور قابل توجهی مورد تغییر قرار نمی دهد.

شایان ذکر است که در مورد مدل PCM ، حفره به دلیل اتحاد کره های متمرکز بر هر اتم ایجاد می شود. مدل PCM اثر متقابل الکترواستاتیک بین عملکرد موج ماده حل شونده و یک مدل دی الکتریک حلال فله را به دست می آورد. که از مجموعه بارهای سطحی روی عناصر محدود حفره حاصل می شود. پایدارترین ساختار اسید استیک در شرایط فاز گاز جدا شده محاسبه شده با استفاده از عملکرد ωB97X-D  با توجه به مجموعه پایه اتمی aug-cc-pVDZ در شکل زیر نشان داده شده است.

شکل یک خرید اسید استیک

شکل یک خرید اسید استیک

پایدارترین ساختار خوشه مونوهیدراته در شکل زیر با پارامترهای فاصله پیوند انتخاب شده نشان داده شده است.

شکل دو خرید اسید استیک

شکل دو خرید اسید استیک

تجزیه و تحلیل علت پایداری بالای خوشه مونوهیدراته در فرآیند خرید اسید استیک

پایداری بالاتر این مجموعه خوشه مونوهیدراته به دلیل دو پیوند هیدروژنی قوی در مقایسه با تنها یک پیوند هیدروژنی در مجتمع های ضعیف تر طی روند خرید اسید استیک است. سازه ها و انرژی های نسبی کلیه سازه های به دست آمده در خوشه های مونوهیدراته acoh و همچنین خوشه های هیدراته بالاتر در اطلاعات پشتیبانی ارائه شده است. از چهار ساختار تعادلی کاملاً متفاوت به دست آمده برای خوشه اسید استیک هیدراته ، هندسه پایدارترین مکانی است.

که با هر دو مولکول آب یک ساختار حلقه بسته ایجاد می کند. همانطور که در شکل های زیر نشان داده شده است. یک ساختار حلقه بسته پیوندی با هیدروژن (شکل ۴) از نظر هفت ساختار تعادلی بدست آمده در مورد خوشه سه هیدراته ، از نظر انرژی مطلوب تر است. در بررسی روند طول پیوند O1-H محاسبه شده دیده می شود که به صورت ناچیزی افزایش می یابد.

شکل سه خرید اسید استیک

شکل سه خرید اسید استیک


شکل چهار خرید اسید استیک

شکل چهار خرید اسید استیک

شناخت ساختارهای هندسی تعادلی و تاثیر آن ها در خرید اسید استیک

در مورد خوشه تتراهیدراته ده هندسه تعادلی بدست آمده در روند خرید اسید استیک و پایدارترین خوشه تتراهیدراته دارای ساختار حلقه ای در شکل زیر نشان داده شده است. جالب است بدانید که در مورد خوشه هگزیدراته که در آن یک پروتون جدا کننده به یک مولکول آب حلال همسایه منتقل می شود پنج ساختار تعادلی بدست می آید.

شکل پنج خرید اسید استیک

شکل پنج خرید اسید استیک

این ساختارها در شکل زیر همراه با پارامترهای انتخاب شده فاصله پیوند و ثبات نسبی با توجه به پایدارترین ساختار نشان داده شده در شکل دوم زیر نشان داده شده است. همانطور که از مقادیر انرژی تثبیت کننده نسبی مشاهده می شود ، تمام این ساختارها که روند تجزیه ای در خرید اسید استیک را نشان می دهند ، دارای انرژی بالاتر از پایدارترین هستند.

شکل شش خرید اسید استیک

شکل شش خرید اسید استیک


شکل هفت خرید اسید استیک

شکل هفت خرید اسید استیک

طول پیوند محاسبه شده به وضوح نشان دهنده شکستن پیوند O1-H و انتقال پروتون به مولکول آب همسایه است. بیست ساختار حداقل انرژی نیز در مورد خوشه heptahydrated ، acoh · ۷H2O پیش بینی شده است. از این میان هشت ساختار (شکل زیر) تشکیل یک جفت یون بار و یون هیدرونیوم ،    H3O+ را نشان می دهد.

شکل هشت خرید اسید استیک

شکل هشت خرید اسید استیک

تاثیر پیوند هیدروژنی طی روند خرید اسید استیک در ساختارهای هندسی و اثر گذاری آن در پیوندهای بین مولکولی

به طور کلی ، در همه این موارد مشاهده شده است که ساختارهای حلقه بسته با پیوند هیدروژن در خوشه های کوچکتر و ساختارهای قفس در خوشه های اندازه بزرگ طی روند خرید اسید استیک ترجیح داده می شوند. پیوندهای هیدروژنی بین اسید استیک محلول و مولکول های آب حلال و همچنین بین دو مولکول آب در طی روند خرید اسید استیک می شوند.

اتم های کربونیل O ، هیدروکسیل H و O اتم های CH3COOH در پیوند H با مولکول H2O حلال شرکت می کنند. در شکل گیری پیوند هیدروژن حلال و حلال − حلال در شکل گیری ساختارهای ساختاری این خوشه های هیدراته شده اسید استیک تعادل ظریفی وجود دارد. طول پیوندهای انتخاب شده خوشه های اسید − آب به همراه خواص خاص محاسبه شده در جدول زیر ارائه شده است.

CO1 C=O2 O1H سیستم
۱/۳۵۲ ۱/۲۰۷ ۰/۹۶۵ acoh
۱/۳۳۳ ۱/۲۲۰ ۰/۹۸۵ acoh·H2O
۱/۳۲۱ ۱/۲۲۲ ۰/۹۹۶ acoh·۲H2O
۱/۳۱۹ ۱/۲۲۱ ۰/۹۹۷ acoh·۳H2O
۱/۳۱۱ ۱/۲۲۷ ۱/۰۱۱ acoh·۴H2O
۱/۳۱۴ ۱/۲۲۵ ۱/۰۰۷ acoh·۵H2O
۱/۳۱۸ ۱/۲۲۵ ۰/۹۹۹ acoh·۶H2O
۱/۳۲۰ ۱/۲۲۵ ۱/۰۴۸ acoh·۷H2O
۱/۳۱۷ ۱/۲۲۷ ۱/۰۱۹ acoh·۸H2O

نحوه اثر گذاری مولکولهای آب بر اشکال هندسی

با داشتن نه مولکول آب ، تعداد هندسه های ورودی ممکن بسیار زیاد می شود و تعیین روش حداقل ساختار جهانی با روش فعلی بسیار دشوار می شود. احتمال از دست دادن ساختارهای مهم نیز با افزایش تعداد مولکول های آب زیاد می شود. و بنابر این مطالعه حاضر ما را به تعامل روند خرید اسید استیک تا هشت مولکول آب محدود می کند. اگرچه به دلیل پیوند هیدروژن با آب ، قطبی از پیوند هیدروکسیل مولکول اسید خنثی وجود دارد.

تشکیل پایدارترین ساختار با فرم جفت یونی حتی با هشت مولکول آب نیز رخ نمی دهد. ساختار خوشه های دی و هیدراته شده مولکول های اسید استیک باردار با آنالوگ های خنثی آنها متفاوت است. آنها ساختارهای زنجیره باز را ترجیح می دهند. و جفت های یونی تماس ایجاد می کنند. پارامترهای انتخاب شده فاصله باند این سیستم های شارژ شده در جدول ۱ ذکر شده است.

فعل و انفعالات بین مولکولی در یک سیستم حل شده را می توان با پاسخ سیستم به یک میدان الکتریکی خارجی درک کرد. که با قطبش پذیری الکترونیکی آن ارائه می شود قطبش پذیری ایزوتروپیک یک خوشه هیدراته به عنوان میانگین عناصر مورب تانسور قابلیت قطبش محاسبه می شود. قطبش پذیری ایزوتروپیک (α) مولکول اسید استیک خنثی در سطح کنونی تئوری ۸/۳۳ Bohr3 محاسبه شده است.

آنالیز روند افزایش قطبش پذیری در فرآیند خرید اسید استیک

یک افزایش خطی در قطبش پذیری ایزوتروپیک با افزایش اندازه خوشه های هیدراته شده در فرآیند خرید اسید استیک مشاهده شده است. که در شکل زیر نشان داده شده است این گشتاور دو قطبی پیوند را به عنوان مجموع محصولات انتگرال های ماتریس چگالی و لحظه دو قطبی بین توابع پایه درگیر در پیوند انتخاب شده محاسبه می کند. هیچ تغییر مشخصه ای در گشتاور دو قطبی پیوند O1 − H با افزودن مولکول های آب در مورد پایدارترین ساختارهای اسید استیک خنثی یا باردار مشاهده نمی شود.

شکل نه خرید اسید استیک

شکل نه خرید اسید استیک

مقادیر محاسبه شده گشتاورهای دو قطبی پیوند O1 − H و H − O3 در جدول ۱ ذکر شده است. لحظه های دو قطبی پیوند محاسبه شده از پایدارترین ساختارهای سیستم اسید فرمیک و اسید تری فلوئوراستیک که قبلاً مورد مطالعه قرار گرفته است.  نشان می دهد که در لحظه دو قطبی پیوند O1 −  H برای اندازه خوشه ای که تشکیل یک جفت یون اتفاق می افتد  وجود دارد. یک ویژگی مشخصه مشابه در مورد پایدارترین ساختارهای خوشه مانند در روند خرید اسید استیک هیدراته وجود ندارد. زیرا تشکیل یک جفت یون انجام نمی شود.

لحظه دو قطبی پیوند وقتی که فاصله بین اتم های متصل شده توسط پیوند زیاد شود. ناچیز می شود مانند مورد خوشه اسید یونیزه. شکل زیر تغییر لحظه دو قطبی پیوند O1 − H اسید استیک ، اسید فرمیک و اسید تری فلوئوراستیک را با افزایش تعداد مولکول های آب در سازگارترین ساختار تعادلی نشان می دهد.

شکل ده خرید اسید استیک

شکل ده خرید اسید استیک

در مورد اسید فرمیک و اسید تری فلوئوراستیک ، انتقال پروتئین از مولکول اسید به مولکول های حلال آب به ترتیب در حضور هفت و شش مولکول آب اتفاق می افتد. این پارامترهای انرژی محاسبه شده در شکل زیر در برابر اندازه (n) خوشه های هیدراته رسم شده اند. همانطور که در شکل مشاهده می شود ، Estab به طور خطی با n متفاوت است در حالی که Eint با افزودن مولکول های آب به طور نامنظم تغییر می کند. این روند بستگی به هندسه خوشه اسید هیدراته خنثی دارد.

شکل یازده خرید اسید استیک

شکل یازده خرید اسید استیک

تجزیه و تحلیل مکانیزم انرژی تثبیت کننده حلال و نحوه اثر گذاری آن

همانطور که در جدول زیر به وضوح مشاهده شده است. فعل و انفعالات مولکول های آب حلال با مولکول اسید املاح را می توان به صورت کیفی توسط انرژی تثبیت کننده حلال و انرژی برهم کنش در زمان خرید اسید استیک تجزیه و تحلیل کرد. لازم به ذکر است که انرژی های تثبیت کننده حلال خوشه های اسید استیک خنثی بیشتر از انرژی های متقابل حلال است.

EInt EStab سیستم
-۱۱/۱ -۱۰/۲ acoh·۱H2O
-۱۹/۷ -۲۲/۱ acoh·۲H2O
-۲۱/۵ -۳۲/۰ acoh·۳H2O
-۲۷/۴ -۴۲/۲ acoh·۴H2O
-۲۵/۴ -۵۲/۳ acoh·۵H2O
-۲۳/۱ -۶۳/۴ acoh·۶H2O
-۳۵/۵ -۷۶/۳ acoh·۷H2O
-۳۲/۸ -۸۹/۳ acoh·۸H2O

این امر توجیه پذیر است زیرا انرژی تثبیت کننده حلال شامل فعل و انفعالات پراکندگی حلال و حلال است در حالی که انرژی برهمکنش فقط عامل تعامل پراکندگی خالص بین خوشه های ماده حل شونده و حلال است. در مورد خوشه های هیدراته شده اسید استیک باردار ، فعل و انفعال بین املاح و حلال ماهیت الکترواستاتیکی دارد. و در مقایسه با فعل و انفعالات ضعیف ون در والس بین مولکول های حلال بسیار قوی است.

با این حال ، تشکیل انرژی آزاد از خوشه های هیدراته شده از مولکول اسید استیک باردار حتی در دمای اتاق و فشار جو نیز منفی است. انرژی تثبیت کننده حلال روند خرید اسید استیک با افزایش تعداد مولکول های آب به صورت خطی افزایش می یابد. و هیچ نشانه ای از تشکیل جفت یون یا تفکیک اسید نشان نمی دهد. هیچ ویژگی مشخصی در طرح تعامل مشاهده نمی شود و انرژی در مقابل تعدادمولکولهای آب موجود در خوشه ، قطبش پذیری ، گشتاور دو قطبی خالص و گشتاور دو قطبی پیوند خوشه های آب اسید استیک خنثی و باردار محاسبه می شود.

منبع:https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.jpca.6b09257

شکل شماره شش مصرف آب اکسیژنه
عکس شماره 1 فروش آب اکسیژنه