انواع فراوانی برای خرید آب اکسیژنه
کشور سازنده / درصد35 درصد50 درصد
ترکیهصنعتی و خوراکیصنعتی و خوراکی
ایرانصنعتیصنعتی

هیدروژن پراکسید که با نام رایج آب اکسیژنه شناخته می شود یک ماده شیمیایی با فرمول H2O2   می باشد.     آب اکسیژنه حدود ۲ قرن پیش توسط مطالعات و کارهای علمی بسیار و زحمت های فراوان یک شیمی دان فرانسوی به نام ژاک تانارد کشف شد. این ماده همان گونه که از نامش پیداست دارای حالت فیزیکی مایع بوده و از رنگ های زیبای موجود در طبیعت رنگ آبی کم رنگ را برای خود برگزیده است. این مایع نسبت به آب کمی سنگین و چگالتر بوده و اندکی نیز چسبناک می باشد و بسیار شبیه به آب بوده و این ویژگی ها تشخیص آب اکسیژنه را از آب دشوار نموده است.

ویژگی قابل توجه آب اکسیژنه خاصیت اکسیدکنندگی آن بوده که در زمره اسیدهای نه چندان نسبتا ضعیف طبقه بندی می شود و همین ویژگی منحصر به فرد آن باعث شده تا نام سفیدکننده را برای خود برگزیند و ما نیز از آن به عنوان سفیدکننده بهره ها زیادی ببریم.آب اکسیژنه دارای طبقه بندی ها و ویژگی های متفاوتی برای مصارف گوناگون می باشد که در خرید آب اکسیژنه باید به آنها توجه نمود به همین دلیل شرکت آذراسید آماده ارائه آب اکسیژنه مورد نیاز مشتریان عزیز برای مصارف گوناگون از معروف ترین و معتبرترین برندهای داخلی و خارجی با مناسب ترین قیمت و درکمترین زمان ممکن می باشد.

برای خرید آب اکسیژنه تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • شرکت                         ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹
  • آقای امید بخشایشی      ۰۹۱۴۵۸۴۵۵۲۹

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

آب اکسیژنه

تاریخچه آب اکسیژنه:

آب اکسیژنه در قرن ۱۸ توسط یک شیمی دان فرانسوی به نام لوئیس ژاک تانارد کشف شد . وی با انجام تحقیقات بسیار و آزمایش های متعدد از جمله الکترولیز و اکسایش سرانجام توانست با اضافه نمودن اسید به محلول باریم پراکسید و جدا نمودن آب اضافی آن در خلاء آب اکسیژنه را در آزمایشگاه تولید نماید.

ویژگی های کلی آب اکسیژنه:

آب اکسیژنه شامل دو عنصر اکسیژن و دو عنصر هیدروژن می باشد و به دلیل دارا بودن ساختار خاص شیمیایی تمایل زیادی برای ایجاد پیوند و واکنش شیمیایی با سایر عناصر و مواد شیمیایی دارد و به همین دلیل در تولید بسیاری از محصولات دارویی و آزمایشگاهی و صنعتی از آن استفاده شده و خود نیز به تنهایی دارای کاربردها و مصارف گوناگونی در زمینه ها و  صنایع مختلف می باشد. آب اکسیژنه یکی از ساده ترین پراکسیدها بوده و دارای خاصیت بالای اکسندگی می باشد که درک ما از این خاصیت همان خاصیت سوزانندگی آن می باشد که همراه با خارش فراوان و سفید شدگی سطح پوست است.

بررسی آب اکسیژنه از لحاظ شیمیایی:

فرمول شیمیایی:

H2O2  فرمول شیمیایی آن می باشد که نشان می دهد این ماده از ترکیب و پیوند دو اتم هیدروژن و دو اتم اکسیژن به وجود آمده است.

سایر نام های علمی:

*هیدروژن پراکسید

*اکسیدول

*سوپراکسول

*دی اکسیدان

خواص شیمیایی و فیزیکی:

* دارای نام آیوپاک هیدروژن پراکسید

* دارای فرمول مولکولی H2O2

* دارای جرم مولی برابر با   ۳۴/۰۱۴۷ g/mol

* دارای چگالی برابر با  ۱/۱۱۰ g/cm3  در دمای ۲۰ درجه سلسیوس و با خلوص ۳۰ درصد

* دارای PH  برابر با ۷۵/۱۱

* دارای حالت فیزیکی مایع

* دارای خاصیت امتزاجی در حلالیت در آب

* دارای دمای جوش ۲/۱۵۰ سلسیوس

* دارای دمای ذوب ۴۳/۰- سلسیوس

* داری چگالی به نسبت بیشتر از آب

* دارای رنگ آبی کم رنگ و از لحاظ ظاهری تقریبا شبیه به آب

* در زمره اسیدهای ضعیف طبقه بندی می شود

* دارای خاصیت اکسندگی قوی

* طبقه بندی در گروه ساده ترین پراکسیدها یعنی ماده ای که دارای اکسیژن با پیوندهای یگانه در ساختار خود می باشد

* دارای عدد اکسایش برابر با ۱-

* قابلیت تجزیه سریع بر اثر نور و گرما

آنالیز درصدی و مشخصه های آب اکسیژنه:

جدول مشخصات آب اکسیژنه

جدول مشخصات آب اکسیژنه

مقدار / عنوانمشخصه / ویژگی
هیدروژن دی اکسایدنام علمی (آیوپاک)
H2O2فرم مولکولی
-۰٫۴۳ °C, 273 K, 31 °Fدمای ذوب

۱۵۰٫۲ °C, 423 K, 302 °F

دمای جوش

۳۴٫۰۱۴۷ g/m o l

جرم مولی

۲۰° C , 30percent 1.110 (g/cm3)x

چگالی
۱۱/۷۵PH
۱٫۲۶۷ J/g K (gas)
۲٫۶۱۹ J/g K (liquid)
ظرفیت گرمایی
-۴٫۰۰۷ kJ/gآنتالپی استاندار تشکیل
محلول درآب و اتر و الکل و نا محلول در هیدروکربن های سبکحلالیت

ساختار آب اکسیژنه:

آب اکسیژنه ترکیبی با شکل مولکولی ناهمسان و نامسطح بوده و دارای پیوندهای یگانه مابین دو اتم اکسیژن می باشد که این خود عاملی برای تغییر شکل مولکول می باشد که به اصطلاح به آن ممانعت دورانی می گویند عامل دیگر آن نیز وجود الکترون های غیرپیوندی اتم های اکسیژن و تاثیر نیروی جاذبه آن ها بر یکدیگر می باشد.

در شکل های  زیر تصویر ساختار بلوری و تصویر حالت گازی آن را مشاهده می نماییم که در آن ها تفاوت هایی در زوایای پیوندی و طول پیوندها مشاهده می گردد که عامل آن نبود پیوند هیدروژنی در حالت گازی شکل این مولکول می باشد.

انواع کاربردهای آب اکسیژنه:

*  به عنوان  سفید کننده:

بخش اعظمی از آب اکسیژنه تولید شده در دنیا و صنعت جهت بهره بردن از خاصیت سفیدکنندگی آن می باشد و به همین دلیل است که اغلب کارخانجات تولید مواد شیمیایی تولید آب اکسیژنه را به عنوان محلول سفید کننده در دستور کار خود دارند.

از خاصیت سفید کنندگی  به دو شکل اسفاده می شود شکل اول استفاده از آن در صنایع کاغذ سازی و چوب سازی بوده و شکل دوم آن ترکیب شدن آن با دو ماده پرکربنات سدیم و سدیم پربورات و تولید یک مایع سفید کننده ملایم و استفاده از آن در شستشوی البسه و پوشاک می باشد.

*به عنوان ماده ضدعفونی کننده:

آب اکسیژنه ماده فوق العاده کاربردی و موثری در نابود کردن ویروس ها و باکتری های بیماری زا می باشد به گونه ای  اکنون آن را جایگزین مناسبی برای ماده ضد عفونی کننده کلر می دانند زیرا در مقایسه با کلر کم خطرتر بوده و هنگام واکنش دو ماده اکسیژن و آب به عنوان فراورده تولید می نمایید و این ویژگی آن باعث شده تا به عنوان محلول ضد عفونی کننده سطوح و دست نیز استفاده بسیاری داشته باشد . همچنین از آب اکسیژنه در گندزدایی و استریل کردن تجهیزات و ابزار آلات جراحی و پزشکی نیز استفاده می شود.

یکی دیگر از کاربردهای آب اکسیژنه در زمینه ضدعفونی کردن استفاده از آن گندزدایی و تصفیه پسابها و فاضلابها می باشد این ماده به وسیله آزاد کردن رادیکالهای آزاد هیدروکسیل باعث حذف و نابودی ترکیبات مضر موجود در پسابها و فاضلابها می گردد.

* جهت مصارف پزشکی و دارویی:

۱) جهت سفیدکردن دندان ها:

آب اکسیژنه امروزه به عنوان یک ماده موثر در رفع رنگ دندانها و سفید کردن آن ها می باشد به گونه ای که متخصصان حوزه بهداشت دهان و دندان استفاده از آب اکسیژنه در چندین نوبت جهت سفید کردن دندان ها توصیه می نمایند.

۲) درمان بیماری های دهان و لثه:

آب اکسیژنه با توجه به خاصیت ضدعفونی کنندگی و درمانی آن جهت درمان بیماری های دهان و رفع التهاب لثه به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد البته هنگام استفاده از این ماده باید بسیار دقت نمود تا وارد گلو و حلق نگردد زیرا با آسیب رساندن به ناحیه مخاطی حلق و گلو باعث ایجاد التهاب و تحریکات غشایی در این نواحی می گردد. همچنین توصیه متخصصان بر این است که استفاده از این ماده برای بیماری های دهان باید با غلظت و خلوص بالا باشد تا اثر بخشی کافی را ایجاد نماید.

۳) برای درمان لکه های پوستی:

یکی دیگر از خاصیت جالب درمانی آب اکسیژنه اثر بخشی آن در از بین بردن و پاکسازی لکه های پوستی می باشد نحوه استعمال آن به این شکل است که به مدت دو هفته یک پنبه یا پد آغشته به آب اکسیژنه را فقط به ناحیه دارای لکه می مالیم و باید مراقب باشیم که این ماده به نواحی اطراف لکه های پوستی مالیده نشود زیرا باعث بروز تحریکات و ناراحتی های خفیف پوستی می گردد.

۴) درمان عفونت های قارچی و باکتریایی :

آب اکسیژنه در ترکیب با آب در حدود ۵۰% یک ترکیب ضد قارچ موثر تولید می نماید به طوری که از این ترکیب ضد قارچ برای درمان عفونت های قارچی اغلب نقاط بدن بویژه قارچ لای انگشتان پا استفاده می گردد. یکی از عاملین تولید این عفونت های قارچی کاندیدا آلبیکنز می باشد که با درگیر کردن نقاط مختلف بدن باعث تولید مقدار زیدی مخمر و در نهایت ایجاد عفونت پوستی می گردد همچنین این ماده می تواند در موارد خفیف باعث درمان عفونت های گوشی که بوسیله نوعی از باکتریها بوجود می آیند گردد.

* استفاده در صنایع بهداشتی و آرایشی:

اکسیدان نام تجاری آب اکسیژنه می باشد که برای اکثر خانم هایی که موهای خود را رنگ کرده اند آشنا هست. این ماده جهت روشن تر رنگ موی سر استفاده می گردد و به طور معمول یا به هنگام رنگ کردن موها توسط آرایشگر در ترکیب با رنگ استفاده می گردد یا بعد از رنگ کردم موها می توان از درصد کم آن در ترکیب با آب و اسپری کردن آن به موها از این ماده استفاده نمود. همچنین اکسیدان ترکیبی می باشد با ترکیب کردن آن با رنگ مو رنگ های متنوعی بدست آورد.

*مصارف عمومی در منزل:

۱) برق انداختن آینه

۲)نظافت توالت

۳)نظافت سرامیک های حمام

۴)جهت درخشندگی ظروف با اضافه نمودن آن به ماشین ظرف شویی

۵)برای درخشان تر نمودن فرش

۶)تمیز نمودن برس های مو

۷)از بین بردن لکه های پرده ها

۸)ضد عفونی و گندزدایی سطوح آشپزخانه

۹)نظافت یخچال و از بین بردن بوی آن

۱۰)شستوی میوه ها و سبزیجات و ضدعفونی نمودن آن ها

شماتیک کلی کارخانه تولید آب اکسیژنه

واکنش های تولید آب اکسیژنه

*واکنش های آزمایشگاهی:

۱) آب اکسیژنه را می توان از واکنش دادن اسید سولفوریک رقیق با باریم پراکسید یا سدیم پراکسید در دماهای پایین تولید نمود. سولفات باریم یکی دیگر از فرآورده های این واکنش می باشد.

۲) در تهیه یون های باریم از باریت ها اندکی اکسید باریم حاصل می شود که بر اثر گرما در هوا اکسید شده و به پراکسید باریم تبدیل می شود و پراکسید باریم در واکنش با اسید فسفریک تولید آب اکسیژنه می نماید

۳) با عبور دادن گاز دی اکسید کربن از محلول باریم پراکسید در محیط آزمایشگاهی می توان فرآورده ای به نام آب اکسیژنه تولید نمود.

۴) سدیم پراکسید با سولفوریک اسید باغلضت ۲۰% در دماهای پایین و بعد ازخارج شدن سدیم سولفات متبلور شده از واکنش و بعد از خالص سازی و تغلیظ نمودن واکنش فرآورده ما آب اکسیژنه با غلظت حدود ۳۰% درصد خواد شد.

* واکنش های صنعتی:

در صنعت برای تولید آب اکسیژنه روش های متعددی وجود دارد اما دو روش از همه انها مهم و کاربردی تر می باشدکه یکی روش الکترولیز و دیگری روش اتو اکسایش (اکسایش خود به خود) می باشد.

  • اکسایش خود به خود:

در این واکنش یکی محصولات فرعی ماده آنتراکینون بخاطر واکنش با هیدروژن در حضور کاتالیزور پالادیوم تبدیل به آنتراهیدروکینون شده و با عبور دادن هوا از داخل محلول این ماده فرآورده تولید شده آب اکسیژنه با درصد وزنی حدود ۲۰% می باشد.

  • فرآیند الکترولیز:

در فرآیند الکترولیز محلول اسید سولفوریک حدودا با درصد وزنی ۵۰% به بالا و یا محلول اسید سولفوریک با سولفات هیدروژن آمونیوم به همراه عبور دادن شدت جریان بالا فرآورده هیدروژن در کاتد فرآورده پراکسو دی سولفات حاصل می شود که با هیدرولیز فرآورده کاتد آب اکسیژنه بدست می آید که با انجام چند مرحله خالص سازی در نهایت می توان غلظت آن را به ۳۰% وزنی رساند.

روش های شناسایی آب اکسیژنه به طریق شیمیایی

۱) برای شناسایی آب اکسیژنه متداولترین روش قرار دادن آب اکسیژنه در مجاورت پتاسیم یدید  و سولفوریک اسید و واکنش دادن آن ها با هم دیگر می باشد که بعد از اتمام واکنش فرآوده ید حاصل را با محلول نرمال و استاندارد تیو سولفات تیتر می نمایند.

۲) تغییر رنگ واکنش های شیمیایی یکی دیگر از روش های شناسایی ترکیبات آن ها می باشد برای شناسایی آب اکسیژنه به این روش ابتدا در یک لوله آزمایش مقداری بی کرومات پتاسیم و مقداری سولفوریک اسید رقیق شده می ریزیم سپس محلول حاوی آب اکسیژنه را به آن می افزاییم ومشاهده می نماییم که رنگ آب تند محلول رفته رفته تبدیل به سبز می گردد که این خود حاکی از وجود آب اکسیژنه در این محلول است.

بررس نمودارهای علمی آب اکسیژنه

* نمودار چگالی :

نمودار چگالی آب اکسیژنه

نمودار چگالی آب اکسیژنه

باتوجه به نمودار محور افقی درصد آب اکسیژنه و محور عمودی چگالی می باشد با تئجه به نمودار مشخص می شود که چگالی درصدهای مختلف آب اکسیژنه با بالا رفتن دما کاهش می یابد و بالعکس با پایین آمدن دما چگالی آن ها افزایش می یابد.

*نمودار ویسکوزیته (گرانروی):

همانطور که از نمودار مشخص است محور عمودی ویسکوزیته و محور افقی درصد آب اکسیژنه می باشد نمودار بیان می کند که با افزایش دما و افزایش درصد آب اکسیژنه مقدار ویسکوزیته از قانون خاصی تبعیت نمی کند و مقدارآن در دمای پایین به صورت موج کسینوسی (ابتدا کاهشی سپس افزایشی) و در دمای بالا به صورت تقریبا صعودی می باشد.

نکات ایمنی و خطرات آب اکسیژنه:

نمودار ویسکوزیته آب اکسیژنه

نمودار ویسکوزیته آب اکسیژنه

خانه قرمز به معنی خطرات آتش سوزی ماده بوده و عدد صفر بیانگر این است که این ماده نمی سوزد

خانه زرد به معنی درجه واکنش پذیری این ماده بوده و عدد یک بیانگر این است که این ماده در برابر حرارت ناپایدار است

خانه آبی به معنی میزان خطرات بهداشتی این ماده می باشد و عدد دو بیانگر این است که این ماده خطرناک است

* تماس این ماده با پوست سبب ایجاد حساسیت و احساس سوزسش و تحریکات پوستی می گردد

* نوشیدن اشتباه این ماده باعث بروز مسمومیت می گردد

* استشمام و تنفس بخار این ماده باعث بروز برونشیت و ایجاد خلط در دستگاه مخاطی و تنگی نفس به همراه سرفه های شدید و به بافت های ریه ها آسیب

می رساند

* تماس طولانی مدت این ماده با پوست سبب ایجاد لکه های سفید بر روی پوست به همراه احساس سوزش و خارش می گردد

هرچقدر مدت زمان تماس با این ماده و میزان خلوص آن بیشتر باشد سبب بروز آسیب های جدی و طولانی مدت می گردد.

انواع گریدها و بسته بندی آب اکسیژنه:

آب اکسیژنه در سه گرید زیر تولید می گردد:

۱) گرید آزمایشگاهی:

گرید آزمایشگاهی آب اکسیژنه شامل درصدهای کم این ماده بوده و بیشتر در زمینه های دارویی و آزمایشگاهی و پزشکی کاربرد دارد

۲) گرید خوراکی:

گرید خوراکی آب اکسیژنه محبوبیت زیادی داشته و دارای مصارف زیادی در صنایع غذایی و بهداشتی می باشد و به دلیل کیفیت بالای آن قیمت آن نیز به نسبت گرید صنعتی بالاتر می باشد و درصدهای ۳۵% و ۵۰% متداولترین و پرکاربردترین درصدهای این ماده می باشند.

۳) گرید صنعتی:

گرید صنعتی آب اکسیژنه بیشترین استفاده را در صنایع گوناگون داشته و قیمت آن نیز مناسب و به صرفه می باشد و همانند گرید خوراکی آن در درصدهای ۳۵% و ۵۰% تولید شده و عمدتا در بسته بندی های ۳۰ و ۶۰ لیتری و در ظروف تیره بسته بندی می گردند این نوع بسته بندی بخاطر آسیب رساندن نور به این ماده و جلوگیری از تجزیه شدن آن و افت درصد و کیفیت آن می باشد. تمامی این ها نکاتی هستند که باید در خرید آب اکسیژنه به تمامی آن ها توجه نمود.

آب اکسیژنه ایرانی 3
خرید بوراکسخرید بوراکس
خرید اسید نیتریک در کالن 20 لیتری
سود پرک
اسید سولفوریک
متانول
کلر هندی 70 درصد