جدول تناوبی هنوز بر تحقیقات مواد شیمیایی اثر میگذارد

جدول تناوبی هنوز بر تحقیقات مواد شیمیایی اثر میگذارد

 

خلاصه مطلب:

امسال صد و پنجاهمین سالگرد جدول تناوبی است و اصولی که دمیتری مندلیف را به بنیان نهادن این جدول واداشته، هنوز بر پیشرفت تحقیقات امروز اثر گذار بوده است.

امسال صد و پنجاهمین سالگرد جدول تناوبی است و اصولی که دمیتری مندلیف را به بنیان نهادن این جدول واداشته ، هنوز بر پیشرفت تحقیقات امروز اثر گذاربوده است.

در جشن سالگرد یکصدو پنجاه سالگی این موضوع علمی خاص ، دانشمند دانشگاه ایالتی میشیگان برخی از تحقیقات کنونی در سراسر جهان را تحت تاثیر نفوذ جدول مندلیف قرار می دهد.  جیمز McCusker ، شیمیدان “ام اس یو” می‌گوید :

جدول تناوبی هنوز بر تحقیقات مواد شیمیایی اثر میگذارد

” هدف ما نشان دادن تحقیقات معاصر در سراسر جهان از جمله تحقیقات حمایتی از دپارتمان انرژی ایالات‌ متحده در دانشگاه ” ام اس ام “، بوده است که برای درک رویکردهای جدید در جهت فرآیندهای شیمیایی ناشی از مواد شیمیایی کاربرد دارد .

تاثیز جدول تناوبی از جذب نور تا فوتو سنتز

مشارکت McCusker در فرایند جذب نور متمرکز شده است که شامل عناصر به اصطلاح “بلوک انتقال” جدول تناوبی است. ترکیباتی که از این رده گرفته می‌شوند در همه چیز از انرژی خورشیدی گرفته تا سنتز آلی دست دارند .

او گفت : ” جذب و استفاده موثر از نور خورشید – یک منبع انرژی آزاد , در دسترس و عاری از آلودگی – برای جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی و کاهش تغییرات آب و هوا حیاتی است . به منظور تحقق این هدف ، یکی از فرآیندهای کلیدی که باید بعد از جذب نور رخ دهد ، قیمت انتقال الکترون‌ها ، مشابه آنچه گیاهان در فوتو سنتز انجام می‌دهند ، است .

اما رها کردن این قابلیت چالش برانگیز است . به این دلیل که بخشی از ترکیباتی که در تبدیل نور به شارژ قابل استفاده ، مورد استفاده قرار میگیرند، کم و بیش نیاز به استفاده از برخی عناصر دیگر در این سیاره را دارند. به عنوان مثال روتنیم و ایریدیم را که به طور گسترده در کروموفورها استفاده می شود، می توانند این فرآیندهای شیمیایی را فعال کند.

او گفت : ” روتنیم یکی از پنج یا شش عنصر فراوان در پوسته زمین است و تنها گزینه قابل دوام برای یک مساله جهانی مانند تولید سوخت خورشیدی نیست . ” ما باید جایگزین هایی پیدا کنیم که روی زمین فراوان هستند ، مثل آهن , قیمت اسید کلریدریک , ، تا مقیاس پذیری جهانی را ممکن سازیم . این یک مساله مهندسی یا تولیدی نیست ، بلکه یکی از علوم بنیادین است که منشا آن در همان مفاهیم اولیه ای بود که مندلیف در زمان ایجاد جدول تناوبی کشف کرده بود.

اسید کلریدریک به عنوان اسید پایه جدول مندلیف

 

این دقیقا در جایی است که برخی از تحقیقات حمایتی در زمینه DOE دانشگاه ام اس یو  مورد حمایت قرار می‌گیرند . تحقیق  McCusker  بر پایه تلاقی مواد آلی و اسید ها و معدنی سنتتیک و همچنین برخی از تکنیک‌های طیف‌ سنجی انجام شده‌است .

لازم به ذکر است با توجه به تاثیر جدول منمدلیف در تولید مواد شیمیایی نباید فراموش کرد که تا چه حدی بر روی قیمت اسید کلریدریک تاثیر گذار بوده است .

به گفته McCusker  : از اهمیت ویژه در ارتباط با تلاش های ما برای تبدیل انرژی خورشیدی، طیف سنجی لیزر فوق العاده سریع است، که به ما این امکان را می‌دهد که تکامل یک سیستم شیمیایی همانند اسید کلریدریک را کم‌تر از یک تریلیون ثانیه پس از جذب نور دنبال کنیم.

” توانایی ترکیبی از سنتز و طیف سنجی فوق سریع در یک آزمایشگاه، یکی از مهمترین جنبه های تحقیق است؛ زیرا من اجازه می دهم دانش آموزان و من ارتباط فوری بین ترکیب مولکول هایی که آماده می شوند و خواص ناشی از نور آنها را ایجاد کنیم.” او افزود که چشم انداز این حوزه در مورد اسید کلریدریک قوی است.

McCusker گفت:

” اگرچه کارهای زیادی باید انجام شود ، درک ماهیت دوره‌ای مساله همراه با کار خلاقانه با تعداد رو به رشدی از گروه‌های تحقیقاتی در سراسر جهان نشان می‌دهد که چشم‌انداز یک تحول عظیم در نحوه ارتباط ما با شیمی معدنی مولکولی به علم جذب و تبدیل نور ، واقعا ً درخشان است.”

منبع : sciencedaily

اختراع پارچه خنک کننده و یا عایق کننده خودکار
نیتروژن در مسیر سریع پیوند شیمیایی قرار می‌گیرد
پرورش گاه های مواد شیمیایی زمین در زیر زمین کشف شدند
الکترود صنعتی
کشف فلز مایع در ایمن سازی و آشامیدنی کردن آب سمی
اسید های چرب جدید کشف شد
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *