جایزه نوبل شیمی برای پنجمین بار در تاریخ به یک زن داده شد

جایزه نوبل شیمی برای پنجمین بار در تاریخ به یک زن داده شد

از سال ۱۹۰۱، زمانی که جایزه نوبل شیمی اولین بار اهدا شد، ۱۷۷ نفر این افتخار را بدست آورده اند. در روز چهارشنبه، فرانسیس هان آرنولد پنجمین زنی بود که این جایزه را دریافت کرد.

دکتر آرنولد، ۶۲ ساله، استادیار آمریکایی رشته مهندسی شیمی، مهندسی زیست شناسی و بیوشیمی در موسسه فناوری کالیفرنیا در پاسادنا، جایزه اش را برای کاری در ارتباط با ارزیابی مستقیم آنزیم بدست آورد.

او در سال جاری Nobel شیمی را با جایزه ای به ارزش ۱ میلیون دلار به همراه جورج اسمیت، ۷۷ ساله و جورجی پی وینتر ۶۷ ساله به صورت اشتراکی دریافت کرد. دکتر آرنولد نیمی از جایزه را دریافت کرد و دکتر اسمیت و دکتر وینتر نیمه دیگر را به طر مساوی دریافت کردند.

اولین اقدامات برای جایزه نوبل

دکتر آرنولد برای انجام کار خود به منظور هدایت روند تکامل آنزیم ها، پروتئین هایی که واکنش های شیمیایی را به وجود می آوردند، در این زمینه برنده شد. او ابتدا روش زیستی مهندسی را پیشگام کرد، که در دهه ۱۹۹۰ میلادی شبیه به شیوه تولید جفت سگ ها بود و از اوایل دهه ۱۹۹۰، این مسئله را بهبود داده است.

آنزیم های آن برای تولید سوخت های زیستی، دارو و مواد شوینده استفاده می شود. در بسیاری از فرایندها، آن ها جای مواد شیمیایی سمی را گرفته اند.

[روز سه شنبه یک زن جایزه نوبل فیزیک را برای سومین بار گرفت.]

دکتر اسمیت برای توسعه یک روش شناخته شده به نام صفحه نمایش فاژ که در آن ویروس ای که باکتری را آلوده می کند می توانست برای تکامل پروتئین های جدید استفاده شود. دکتر وینتر برای جلوگیری از بیماری های خود ایمنی از طریق صفحه نمایش فاژ برای تکثیر آنتی بادی ها برنده شد و در برخی موارد سرطان متاستاتیک را درمان می کرد.

مصاحبه دکتر آرنولد

دکتر آرنولد در مصاحبه ای با NobelPrize.org گفت: “من به آنچه که به عنوان فرایند طراحی کپی از طبیعت انجام می گیرد فکر می کنم.” “همه این زیبایی های عظیم و پیچیدگی دنیای بیولوژیک همه به یک الگوریتم ساده طراحی زیبایی می پردازند.”

در دهه ۱۹۸۰، دکتر آرنولد تلاش برای بازسازی آنزیم ها را انجام داده بوود، اما به دلیل اینکه مولکول های بسیار پیچیده ساخته شده از آمینو اسیدهای مختلف که می تواند بی نهایت ترکیب شود، کارش را دشوار کرده بود که ژن های آنزیم را تغییر داده و خواص جدیدی به آن ها بدهد.

در دهه ۱۹۹۰، او از آنچه به نام “رویکرد تقریبا متکی به” تلاش برای ایجاد آنزیم های اصلاح شده از طریق منطق و دانش خود رها کرده است نامید، و شیوه طبیعت را برای انجام کارها مورد بررسی قرار داد. او به تکامل نگاه کرد.

دکتر آرنولد – جایزه نوبل – باراک اوباما !!

جایزه نوبل شیمی برای پنجمین بار در تاریخ به یک زن داده شد

دکتر آرنولد از رئیس جمهور باراک اوباما در مراسم اهدای جایزه مدال ملی تکنولوژی و نوآوری را در سال ۲۰۱۳ دریافت کرد. دکتر آرنولد در سال ۲۰۱۱ برنده این جایزه شده بود.

دکتر رابرت آرنولد گفت: “متوجه شدم که بیشتر موادر در مورد پروتئین در حال نابودی هستند. “برای من واضح است که این راهی است که باید انجام شود.”

او سعی کرد آنزیم را به نام subtilisin تغییر دهد. او می خواست آن را با سرعت بخشیدن و تغییر در یک حلال آلی قرار داده، به طوری که با ایجاد جهش های تصادفی در کد ژنتیکی آنزیم و معرفی ژن mutated به باکتری به ایجاد انواع مختلف subtilisin بپردازد.

دکتر آرنولد نوع زیرتیلیسین را انتخاب کرد که بهترین کار را انجام داد. هنگامی که او بهترین نوع از subtilisin را پیدا کرد، او همچنان به تغییر آن تا زمانی که بهترین نسخه را داشته باشد ادامه داد.

دکتر آرنولد پنجمین زن برنده نوبل

با این تکامل انجام گرفته، او توانایی اش را به جای بستن منطق انسانی و درک اینکه چگونه ژن ها و آنزیم ها باید کار کنند، نشان می دهد. این گام اولیه به سوی انقلاب در جهش آنزیم بود.

دکتر آرنولد در بنیاد ملی علوم و فناوری مدرن گفت: هنگامی که رویکرد جدید خود را آغاز کرد، “بعضی از مردم به آن دیدی سطحی نگر داشتند.” “آنها ممکن است بگویند” این علم نیست “یا” موتاژنز تصادفی را انجام نمی دهند.

” اما من یک دانشمند نیستم، و من یک نجیب زاده نیستم، به همین دلیل من نگران نیستم. تمام راه به آن ها خندیدم، زیرا این کار درست است. ”

در حال حاضر، دکتر آرنولد گفت، این ها برخی از سوالاتی است که او می خواهد پاسخ دهد: «چگونه نوآوری را تحول می دهیم؟ چگونه فعالیت شیمیایی کاملا جدیدی را که قبلا نمی دانید بدست می آورید؟ چگونه می توانم یک تحول کلی ایجاد کنم؟ گونه جدید آنزیم چطور؟ ”

زندگینامه دکتر آرنولد

دکتر آرنولد در ۲۵ ژوئیه ۱۹۵۶ در پیتسبورگ متولد شد. در سال ۱۹۷۹ مدرک کارشناسی خود را در مهندسی مکانیک و هوافضا از دانشگاه پرینستون دریافت کرد. مدرک کارشناسی ارشد مهندسی شیمی را از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، در سال ۱۹۸۵ دریافت کرد.

او در سال ۱۹۸۶ در Caltech کار خود را آغاز کرد. در سال ۲۰۱۳ مدیر  موسسه مرکز بین المللی مهندسی زیست بنجامین روزن شد.

فقط هشت جایزه نوبل به زنان در فیزیک یا شیمی اختصاص داده شده است. این هم برای اولین بار است که زنی با نوبل شیمی و فیزیک در همان سال مورد احترام قرار گرفته است.

دکتر آرنولد، روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در کلتک، پیش بینی کرد که “جریان دائمی” جایزه های نوبل آینده در شیمی به زنان داده خواهد شد.

او گفت: “این فقط یک منبع غنی است.” “و تا زمانی که ما همه را تشویق می کنیم – رنگ و جنس، مهم نیست. همه کسانی که به دنبال علم هستند را تشویق می کنیم و این کار را انجام دهیم – ما قصد داریم جوایز نوبل را در همه گروه های مختلف ببینیم. زنان بسیار موفق خواهند بود. ”

پایداری سطحی اسید نیتریک بر روی آب
اختراع پارچه خنک کننده و یا عایق کننده خودکار
نیتروژن در مسیر سریع پیوند شیمیایی قرار می‌گیرد
پرورش گاه های مواد شیمیایی زمین در زیر زمین کشف شدند
الکترود صنعتی