تهیه صابون با استفاده از سود پرک

۱) – مقدمه استفاده از سود پرک

استفاده اصلی از صابون شامل استحمام ، شست و شو  ، نظافت و انواع دیگر امور خانه‌ داری است . صابون به عنوان سورفاکتانت عمل می‌کند. چون خواص فعال سطحی دارد . زمانی که صابون در آب حل می‌شود ، می‌تواند خاک را از سطوح جدا و روغن ها  را امولسیون کند. به علاوه ، در صنعت ، صابون ها اجزای مهم روان کاری بوده و گاهی هم در ریسندگی و بافندگی به کار می‌روند .

از لحاظ شیمیایی ، صابون،  یک نوع نمک سدیم یا پتاسیم قابل ‌حل در آب از اسیدهای چرب زنجیره های بلند است. هنگامی که تری گلیسیرید موجود در چربی یا روغن با سود پرک و یا KOH آبی واکنش می‌دهد ، به صابون تبدیل می‌شوند . تشکیل صابون از این طریق صابون سازی ( Saponification ) نامیده می‌شود .

۲) – مواد خام اعم از سود پرک و چربی حیوانی

مواد اولیه تهیه صابون شامل چربی وآب قلیا و سود پرک هستند.

چربی:

 • چربی حیوانی مواد چربی است که از حیوانات مشتق شده‌اند و از تری گلیسیریدها تشکیل شده‌اند . به لحاظ فیزیکی ، چربی‌های حیوانی جامد هستند . در گذشته ، مردم می‌توانستند به طور مستقیم چربی حیوانی را از کشتارگاه بدست آورند .
 • با این حال ، سازندگان حرفه ای صابون از چربی هایی استفاده می‌کنند که از اسیدهای چرب فرآوری شده‌اند . این ” چربی ” جدید بسیاری از ناخالصی‌ها را حذف می‌کند ، و محصول جانبی به جای گلیسیرین آب خواهد بود . علاوه بر چربی حیوانی ، بسیاری از چربی‌های گیاهی از جمله روغن نارگیل ، روغن نخل و روغن زیتون نیز در فرآیند تولید صابون استفاده می‌شوند .

سود پرک :

 • سود پرک یا آلکالی (قلیایی) جز اجزای ضروری صابون هستند . واکنش بین آب قلیا و چربی چیزی است که ما آن را saponification ( صابون سازی) می‌نامیم . هنگامی که واکنش بین آب قلیا و چربی ) کامل شد ، تمام آب قلیا به صابون تبدیل خواهد شد .
 • نوار صابون تکمیل‌شده حاوی هیچ نوع آب قلیا نیست . دو نوع آب قلیا بنام ، سود پرک  و هیدروکسید پتاسیم وجود دارد . سود پرک برای تولید صابون جامد استفاده می‌شود . صابون بر پایه پتاسیم صابون نرم نامیده می‌شود چون محصول نهایی یک صابون محلول در آب است .ترکیبی از صابون نیمه جامد و جامد معمولا ً در محصولات اصلاح و یا کرم های صابونی به کار می‌رود .

موارد دیگر:

 • بدون افزودن رنگ ، صابون خاکستری یا قهوه‌ای است . تولید کنندگان حرفه ای مواد افزودنی دیگری ، برای افزایش رنگ ، بافت و بوی صابون اضافه می‌کنند و صابون را برای مصرف‌کننده جذاب‌تر می‌سازند .

۳) – فرآیند تولید با استفاده از خرید سود پرک با قیمت ارزانتر

 • فرآیندهای تولید صابون ، شامل کتری جوشان و صابون سازی پیوسته می باشد . امروزه ، برخی از تولید کنندگان صابون کوچک هنوز از فرایندهای کتری که چهار تا یازده روز طول می‌کشد استفاده می‌کنند . و کیفیت هر گروه به علت انواع مختلف روغن‌ها کاملا ً متفاوت است .
 • مهندسان و دانشمندان یک روش کارآمدتر به نام فرآیند پیوسته را در سال ۱۹۴۰ توسعه دادند . این روش معمولا ً توسط تولید کنندگان صابون بزرگ در سراسر جهان استفاده می‌شود . صابون ها به طور مداوم به جای یک دسته در هر بار در فرآیند پیوسته ساخته می‌شوند. از این طریق چندین فرآیند بهبود ایجاد می شود.
 • اولا ، تنها ۶ ساعت طول می‌کشد تا یک مخلوط از صابون کامل گردد که بسیار سریع‌تر از فرآیند کتری است . دوما اینکه ، تکنسین‌ها می‌توانند به راحتی کیفیت تمام محصولات نهایی را کنترل نمایند .

۱-۳) – فرآیند کتری جوشان

فرآیند کتری جوشان در تولید صابون

  جوشاندن صابون

 • یک کتری ، مخزنی فولادی است که می‌تواند به بلندی یک ساختمان سه طبقه باشد و گنجایش چندین هزار پوند مواد را بصورت همزمان دارا می باشد. کویل های بخار موجود در کتری، مواد را گرم و سپس آن‌ها را به جوش می آورند. بعد از جوشیدن ، چربی با آلکالی ( قلیا) و یا سود پرک واکنش می‌دهد تا صابون و گلیسیرین تولید کند .

نمک دهی به صابون

 • هدف از نمک زدن ، جدا سازی صابون و گلیسیرین است . مخلوط صابون و گلیسیرین با اعمال صابون انجام می‌شود . در نتیجه صابون به بالا خواهد رفت و گلیسیرین به پایین‌ترین سطح خواهد رسید . سپس گلیسیرین را از ته کتری استخراج می کنند .

تغییر قوی

 • محلول سود پرک به کتری اضافه می‌شود تا مقادیر کمی چربی غیر صابونی را از بین ببرد . سپس بار دیگر چربی را به جوش می آورند . تولید کننده می‌تواند در این زمان یا در مرحله بعدی پروسه نمک دهی را  اعمال کند .

تثبیت یا استقرار

 • آخرین مرحله ” تثبیت یا استقرار” نامیده می‌شود . ابتدا ، صابون باقی مانده در کتری را یکبار دیگر با آب می جوشانند. محصولات نیمه‌تمام به دو لایه مختلف تقسیم می‌شود . لایه بالایی شامل حدود ۷۰ درصد صابون و ۳۰ درصد آب است . ما آن را ” صابون تمیز ” می‌نامیم .
 • لایه پایینی که ” nigre ” نامیده می‌شود تقریبا ً حاوی مواد تیره از جمله خاک ، نمک و آب  است.  صابون تمیز در پایان گرفته می‌شود و خنک می‌شود . فرآیند نهایی برای هر دو روش کتری جوشان و روش پیوسته مشابه ‌است .

۲-۳) –فرآیند پیوسته و تاثیر قیمت سود پرک

فرآیند پیوسته در تولید صابون

 

 

·         اولین قدم ، تقسیم چربی طبیعی به اسیدهای چرب و گلیسیرین است . این تجهیزات هیدرولایزر نامیده می‌شود که ستونی عمودی از فولاد ضد زنگ به همراه بشکه است . ارتفاع ممکن است تا ۸۰ فوت ( ۲۴ متر ) باشد . پمپ‌ها و کنتورها متصل به ستون به اندازه‌گیری دقیق کمک می‌کنند .

 

·         در همین حال ، چربی ترانس گاز به یک طرف ستون فولادی پمپ می‌شود ، در حالی که در انتهای دیگر ، آب جوشیده  (۲۶۶°F [130°C])  و فشار وارد می‌شود . این ظرف بزرگ چربی را به دو جز مختلف ، اسیدهای چرب و گلیسیرین تقسیم می‌کند . در طول فرآیند ، اسیدهای چرب پیوسته و گلیسیرین وجود دارند که با ورود چربی و آب بیشتر  به بیرون پمپ می‌شوند . سپس از تقطیر ، برای خالص کردن اسیدهای چرب استفاده می کنند .

ترکیب کردن صابون و سود پرک

·         اسیدهای چرب تصفیه شده را با مقدار دقیق از آب قلیا مخلوط می کنند تا صابون را شکل دهد. سازندگان صابون می‌توانند مواد دیگری از قبیل عطر و  مواد پاک کننده را به طور همزمان با هم ترکیب کنند تا بوی جذابی ایجاد کنند . صابون مایع داغ می‌تواند با هوا ترکیب شود .

 

خنک سازی و اتمام کار

صابون ممکن است در مدل یا به حالت اسلب های بزرگ ریخته شود و در فریزر های ویژه خنک شود . سپس این اسلب ها به قطعات کوچک‌تر برش داده خواهند شد . کل فرآیند روش پیوسته ، از تقسیم تا مرحله  اتمام ، تنها در چند ساعت انجام می‌شود .

۴)- فرآیند آسیاب و پالایش صابون

فرآیند آسیاب صابون با سود پرک

·         علاوه بر فرآیند های اولیه ، اغلب صابون  ها در فرآیند آسیاب قرار میگیرند. صابون سازان از سه آسیاب سه نورد برای اصلاح صابون استفاده می‌کنند . اصلاح این است که تمام ذرات را به اندازه‌های کوچک آسیاب کنید . آسیاب سه نورد برای بهبود ظرافت و همگنی یک محصول استفاده می‌شود .

 

·         در نتیجه ، صابون های آسیاب شده ثبات بهتری دارند و در نتیجه خاصیت کف کنندگی بهتری نسبت به صابون های آسیاب نشده دارند . صابون سرد شده و خمیر شده بعد از اینکه از آسیاب سه غلطکه بیرون آمد ، نرم تر و خمیری تر می‌شود .

 

·         در طول آسیاب ، رایحه و مواد پاک کننده را می‌توان با استفاده از روغن‌های فرار در مخلوط سرد به کار برد .آخرین مرحله , مهر و بسته بندی محصول نهایی است . مهم‌ترین پارامتر آسیاب سه رول شکاف بین دو رول قبلی است . فاصله توصیه شده باید ۰.۱۵ یا ۰.۲۰ میلی متر باشد . افزایش یا کاهش فاصله ممکن است منجر به تفاوت نرخ تولید شود .

اختراع پارچه خنک کننده و یا عایق کننده خودکار
نیتروژن در مسیر سریع پیوند شیمیایی قرار می‌گیرد
پرورش گاه های مواد شیمیایی زمین در زیر زمین کشف شدند
الکترود صنعتی
کشف فلز مایع در ایمن سازی و آشامیدنی کردن آب سمی
اسید های چرب جدید کشف شد