تولید بوراکس

خلاصه

بوراکس یکی از محصولات مهم و با اهمیت شیمیایی می باشد که روز به روز طرفداران و مصرف کنندگان جدیدی را به سمت خود جذب می نماید. علت این امر نیز طیف وسیع و گسترده بوراکس در زمینه های گوناگون می باشد. و خود این موضوع باعث حائز اهمیت شدن فرآیند خرید بوراکس و تولید بوراکس شده است.

شرکت های شیمیایی زیاد و گوناگونی در زمینه تولید بوراکس فعالیت می نمایند. اما مساله ای که در این بین مهم است تولید بوراکس باکیفیت و مقرون به صرفه از لحاظ قیمت و سایر زمینه ها می باشد. درصد خلوص و کیفیت تولید بوراکس با توجه به زمینه کاربرد آن عامل مهمی از سوی خریداران در نظر گرفته می شود. و اکثر تولید کنندگان این محصول را در تناژهای بالا به فروش می رسانند.

به همین سبب شرکت آذر اسید آماده ارائه بوراکس با بالاترین خلوص ، بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت. در وزن های دلخواه مشتری به صورت عمده و خرده  با قابلیت ارسال به تمامی نقاط کشور و از معتبرترین تولید کنندگان داخلی و خارجی. در سریعترین زمان ممکن به تمامی مشتریان عزیز می باشد.

برای خرید بوراکس تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • شرکت                         ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹
  • آقای امید بخشایشی      ۰۹۱۴۵۸۴۵۵۲۹

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

مقدمه

مطالعات کمی وجود دارد که کاربرد صنعتی بوراکس را در زمینه تولید بوراکس نشان می ‌دهد. در این مطالعه از ترکیبات بور به ‌عنوان پرکننده در مواد پلاستیکی استفاده می‌گردد تا مصرف این مواد اولیه بیشتر شود. اثر ماده معدنی بوراکس در خصوصیات ترمومکانیکی و تریبیولوژیکی هر دو کربنات کلسیم پر نشده و پرشده پلی پروپیلن بررسی شده ‌است. ویژگی ‌های سایش و ترمومکانیکی مواد پلی پروپیلن ویژه حاوی مواد افزودنی با استفاده از تست کننده سایش پین دیسک ، TMA ، DSC و سختی SHORE D  مورد بررسی قرار گرفته ‌است.

این مطالعه برای اولین ‌بار از ترکیبات بوراکس به ‌عنوان ماده افزودنی در پلاستیک‌ ها استفاده می‌ کند. و درنتیجه افزایش مقدار بور در نمونه‌ ها ضریب اصطکاک را نیز افزایش می‌ دهد. افزایش مقدار کربنات کلسیم به‌عنوان ماده افزودنی در نمونه‌ های حاوی همان درصد بور مقدار ضریب اصطکاک را کاهش می‌ دهد. استفاده از بوراکس و کربنات کلسیم به ‌عنوان ماده افزودنی در یک ماده پلی پروپیلن طبیعی تغییر قابل‌توجهی در دمای ذوب کریستالی ماده ایجاد نکرد.

کاهش وزن برای  روند تولید بوراکس افزایش می ‌یابد درحالی‌ که در مقایسه با PPB  طبیعی برای کربنات کلسیم کاهش می ‌یابد. اگر مقدار بوراکس افزایش یابد مقدار کاهش وزن نیز افزایش می‌ یابد. و حداقل کاهش وزن برای ده درصد کربنات کلسیم دیده می‌شود. این  روند با افزایش مقدار کربنات کلسیم افزایش‌ یافته و به مقدار طبیعی PPB نزدیک ‌تر می‌گردد.

بررسی پلی پروپیلن و ارتباط آن با فرآیند تولید بوراکس

پلی پروپیلن یک پلاستیک صنعتی می ‌باشد که به دلیل قابلیت کارکرد آسان ، استحکام بالا و مقاومت در برابر سایش کاربردهای گسترده‌ای در صنعت و تولید بوراکس دارد. مقاومت در برابر سایش پلی پروپیلن کمتر از سایر پلاستیک‌ های مهندسی مانند پلی ‌اتیلن با چگالی بالا و نایلون می ‌باشد. رفتارهای تری بیولوژیک و سایش مواد پلاستیکی هم در عناصر دستگاهی مانند چرخ ‌دنده‌ها ، یاتاقان‌های دنده ‌ای و سورتمه ‌ها مهم هستند. رفتارهای تری بیولوژیک پلی پروپیلن که یک ماده ترموپلاستیک می ‌باشد با فلزات متفاوت می ‌باشد.

ترموپلاستیک ‌ها ضریب اصطکاک ساکن کمتری نسبت‌ به ضریب اصطکاک دینامیکی دارند. این روند ، ویژگی کشویی و چسبندگی یا رفتار ناپیوسته را به ترموپلاستیک‌هایی که با فلزات یا پلاستیک ‌های دیگر کار می‌ کنند می ‌دهد. و افزایش اصطکاک و سایش به انرژی سطح بستگی دارد. هنگامی‌که بار مقدار محدودی ایجاد می‌کند این روند افزایشی رخ می‌دهد. افزایش دما در سطوح تماس باعث شل شدن زنجیره‌ های مولکولی پلیمر می‌گردد و سایش UHMWPE به دمای سطح در روند تولید بوراکس بستگی دارد.

وقتی درجه‌ حرارت از یک مقدار بحرانی فراتر رفت سایش در یکسری مراحل جدا از هم ایجاد می‌گردد. که در اثر از بین رفتن ناگهانی یک لایه‌ مذاب یا نرم شده از پلیمر ایجاد می ‌شود. وقتی ضریب اصطکاک کمتر باشد گرمای اصطکاک کمتری تولید می‌شود بنابراین دمای سطح پایین ‌تر خواهد بود. که نشان‌دهنده خاصیت ضد سایش بهتر است. هزینه محصول نهایی به کیفیت محصول در هنگام تولید بوراکس با افزودن مواد افزودنی مانند کربنات کلسیم ، تالک و سولفات باریوم به مواد پلی پروپیلن بهبود می ‌یابد.

تجزیه و تحلیل نحوه اثر گذاری بر خواص پلی پروپیلن در روند تولید بوراکس

مشخص ‌شده است که مواد پلی پروپیلن بر روی کلیه خصوصیات فیزیکی و مکانیکی و همچنین میزان پرکننده غیر از نوع آن تاثیر می‌ گذارد. محققین اثرات مواد پرکننده مواد معدنی بر مقاومت در برابر سایش پلی پروپیلن را بررسی نمودند. آن‌ها از تالک ، کربنات کلسیم و سولفات باریوم به‌عنوان مواد پرکننده معدنی استفاده کردند. و افزودن پرکننده‌ های معدنی به پلی پروپیلن مقاومت در برابر سایش را در شرایط شدید ساینده کاهش طی تولید بوراکس می‌ دهد.

خواص مکانیکی و حرارتی پلیمرها را می‌توان با افزودن مواد معدنی مواد غیرآلی به‌طرز چشمگیری بهبود بخشید. پلی پروپیلن‌ ها با افزودنی ‌های مختلف به دلیل نسبت مقاومت و چگالی بالا به‌طور وسیعی برای ساخت ، بسته ‌بندی و مواد معماری مورد استفاده قرار می‌گیرند. هم چنین با پر کردن ذرات کربنات کلسیم می‌توان مقاومت پلی پروپیلن را در زمان تولید بوراکس افزایش داد. بادر نظر گرفتن پرکننده ‌های سنتی مانند پودرهای فلزی غیرآهنی کائولن و برخی اکسیدها مطالعات زیادی در مورد ویژگی ‌های سایشی کامپوزیت های پلی پروپیلن انجام ‌شده است.

پرکننده‌ های کائولن مقاومت کششی مواد پلیمری را تا حد زیادی بهبود می ‌بخشند. به‌ طور گسترده ‌ای معلوم شده ‌است که بعضی‌ وقت‌ ها رفتارهای تریبیولوژیکی پلیمرها را می‌ توان با پر کردن آن‌ها با ترکیبات ذرات معدنی به مقدار زیادی افزایش داد. کائولن پرشده با محتوای خاص برای کاهش اصطکاک و سایش مواد پلیمری در حالت کشویی در هنگام تولید بوراکس در برابر فولاد مؤثر می‌ باشد.

نمونه ‌هایی با ابعاد ۱۲*۱۲*۳ میلی ‌متر مکعب برای آزمایش سایش تهیه گردیدند. برای تجزیه و تحلیل روند اصطکاک و رفتار سایشی نمونه ‌های آزمایشی از دستگاه تست سایش پین دیسک طبق شکل زیر استفاده شد.

شکل یک تولید بوراکس

شکل یک تولید بوراکس

بررسی نحوه انجام آزمایش های سایشی و ارتباط آن با روند کاهش وزن در روند تولید بوراکس

آزمایش ‌های سایش با فشار ۵ نیوتن و سرعت کشویی ۱/۵ متر بر ثانیه مطابق با ISO4649 انجام شد. دیسک دستگاه سایش به قطر ۶۰ میلی‌متر  و از جنس فولاد ۹۵ HRB تولید شده ‌است. رابطه بین فاصله کشویی و کاهش وزن طی فرآیند تولید بوراکس در مواد پلیمری پلی پروپیلن طبیعی که با بوراکس و کربنات کلسیم مخلوط شده ‌اند در شکل زیر نشان داده شده ‌است.

شکل دو تولید بوراکس

شکل دو تولید بوراکس

با افزایش فاصله کشویی روند کاهش وزن نیز افزایش می ‌یابد. و افزایش مقدار افزودنی بوراکس در نمونه ‌ها سایش بیشتر در نمونه ‌ها همراه با فاصله کشویی مشاهده می‌ شود. اثرات بوراکس به کربنات کلسیم بر خواص تریبیولوژیک PPB متفاوت است. کاهش وزن برای روند تولید بوراکس افزایش می‌ یابد در حالی‌ که در مقایسه با PPB طبیعی برای کربنات کلسیم کاهش می ‌یابد.

کاهش سایش طبق مواد طبیعی در صورت افزودن بوراکس و کربنات کلسیم به مواد پلی پروپیلن مشاهده می‌ شود. در شکل زیر مشاهده می‌شود که استفاده از ده درصد کربنات کلسیم به‌عنوان افزودنی به هنگام تولید بوراکس در مواد پلی پروپیلن در مقایسه با مواد طبیعی باعث کاهش جدی در روند کاهش وزن می‌گردد.

شکل سه تولید بوراکس

شکل سه تولید بوراکس

در صورت استفاده از بوراکس به‌ عنوان ماده افزودنی در نمونه‌های حاوی ۱۵ درصد کربنات کلسیم اندکی روند کاهش وزن کم می‌ شود. که شکل زیر نشان‌ دهنده این ‌موضوع می ‌باشد.

شکل چهار تولید بوراکس

شکل چهار تولید بوراکس

اثر ماده افزودنی در مرحله تولید بوراکس

نمونه های حاوی بیست درصد کربنات کلسیم به‌ عنوان ماده افزودنی و مقادیر زیادی بوراکس در مقایسه با نمونه ‌هایی که طبیعی هستند. و فقط حاوی بیست درصد کربنات کلسیم هستند کمتر فرسوده شده ‌اند. افزایش درصد کربنات کلسیم و نمونه ‌های حاوی بوراکس در تولید بوراکس باعث کاهش جدی در روند کاهش وزن نمونه‌ ها طبق شکل زیر می‌گردد.

شکل پنج تولید بوراکس

شکل پنج تولید بوراکس

همچنین شکل زیر نشان می‌دهد که افزایش مقدار تولید بوراکس در نمونه‌ های حاوی صفر درصد کربنات کلسیم نیز باعث افزایش روند سرعت سایش می‌شود.

شکل شش تولید بوراکس

شکل شش تولید بوراکس

همچنین مشاهده شده ‌است که استفاده از بوراکس به‌عنوان ماده افزودنی در ماده حاوی ده و پانزده درصد کربنات کلسیم میزان سایش را در سطح قابل ‌توجهی افزایش می‌ دهد. درنتیجه طبق شکل‌ های زیر با توجه به ‌در دسترس بودن هر ماده پرکننده میزان سایش به‌طور قابل‌ توجهی طی روند تولید بوراکس کمتر از ماده طبیعی بود.

شکل هفت تولید بوراکس

شکل هفت تولید بوراکس


شکل هشت تولید بوراکس

شکل هشت تولید بوراکس

زمانی‌ که دو شکل فوق با هم بررسی شدند مشاهده شد که افزایش مقدار کربنات کلسیم نیز به‌طورکلی مقادیر سرعت سایش را افزایش می ‌دهد. میزان سایش مواد پلی پروپیلن حاوی بوراکس مخلوط شده با بیست درصد کربنات کلسیم در شکل زیر ارائه ‌شده است.

شکل نه تولید بوراکس

شکل نه تولید بوراکس

خصوصیات فیزیکی و مکانیکی نمونه های قالب گیری شده در روند تولید بوراکس

در این مطالعه که پلیمر بلوک پلی پروپیلن تولید شده با نام تجاری BEC5015 و در رنگ طبیعی و حالت گرانول خود به‌ عنوان ماده اولیه پلیمری استفاده می‌ شود. خصوصیات مهم فیزیکی و مکانیکی نمونه ‌هایی که با روش قالب ‌گیری تزریقی طی روند تولید بوراکس تولید می‌شوند در جدول زیر ارائه‌ شده است.

BEC5015 natural شرایط تست روش تست ویژگی ها
۳۰ ۵۰ mm/min ISO527-2 تنش کششی
۱۰ ۵۰ mm/min ISO527-2 کشش عملکرد کششی
۱۵۰۰ ۱ mm/min ISO527 مدول کششی
۷۰ +۲۳ C ISO179/1eU آزمون سایش
۷۲ Rockwell-R scale ISO2039-2 سختی
۰/۳ ۲۳۰_C / 2.16 kg ISO1133 شاخص جریان ذوب
۰/۹ ISO1183 چگالی

مشخصات اساسی و اصلی پرکننده مواد معدنی کربنات کلسیم

پرکننده معدنی کربنات کلسیم که به‌صورت دانه بندی ‌شده با نام تجاری IMERCAB-2XG توسط یک شرکت تولید می ‌شود. هنگام تهیه مواد اولیه PPB پر از مواد معدنی ترجیح داده می ‌شود. همچنین مشخصات اساسی و اصلی پرکننده مواد معدنی کربنات کلسیم هنگام فرآیند تولید بوراکس در جدول زیر آورده ‌شده است.

ماده معدنی سیستم واحد شرایط تست روش تست خصوصیات
۹۹/۲۸ درصد نسبت کربنات کلسیم
۲/۱۵ میکرومتر قطر متوسط ذره
۱۱/۶ میکرومتر بیشترین قطر ذره
۲/۷ گرم بر سانتی متر مکعب ISO787/10 چگالی
۹۷-۹۸ درصد Ry, C/2_ DIN 53163 درخشندگی

تجزیه و تحلیل تغییر مقدار سختی طی تولید بوراکس

در این مطالعه از ماده معدنی بوراکس با پودر کردن آن به قطر متوسط پنج میلی ‌متر طی تولید بوراکس استفاده می‌ شود. تغییر در مقیاس سختی D در نمونه ‌های پلی پروپیلن حاوی کربنات کلسیم بسته به مقدار بوراکس به‌ عنوان افزودنی نسبت  ‌به نمونه‌های طبیعی با درصد هایی که در شکل زیر مشخص ‌شده است. استفاده می‌ شود.

شکل ده تولید بوراکس

شکل ده تولید بوراکس

در معاینه مشاهده شد که سختی D در صورت افزودن بوراکس در پلی پروپیلن طبیعی کاهش می ‌یابد. سختی D بسته به مقدار کربنات کلسیم در پلی پروپیلن مخلوط با کربنات کلسیم افزایش می ‌یابد. و میکروگراف‌ های الکترونی روبشی تحت شرایط بار مشابه و همان فاصله لغزشی نمونه‌ های مخلوط نشده و مخلوط شده در زمان تولید بوراکس در شکل‌ های زیر نشان داده شده ‌است.

شکل یازده تولید بوراکس

شکل یازده تولید بوراکس


شکل دوازده تولید بوراکس

شکل دوازده تولید بوراکس

در سطح سایش نمونه ‌های طبیعی شکستگی‌ های مشهودتری نسبت ‌به نمونه  ‌های مخلوط دیده می‌شود.

منبع:https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0731684409355200

شکل ده تولید بوراکس
شکل یک فروش بوراکس
شاخص سمیت بوارکس
قیمت بوراکس 1