ایمنی اسید نیتریک

اسید نیتریک ۵۷% شیراز یا اسید نیتریک ۶۲% کارون از جمله خطرناکترین اسید های شناخته شده می باشد که اگر موارد ایمنی آ« رعایت نشود میتواند آسیب های جبران ناپذیری به بدن انسان وارد کند که از سوختگی گرفته تا احتمال مرگ نیز را شامل میشود . همواره باید در خرید اسفتاده و کنترل اسید نیتریک موارد ایمنی باید به دقت رعایت شود و تمام موارد نیز در زیر به مشروح آمده است .

برای خرید اسید نیتریک تماس بگیرید .

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

برگه اطلاعات ایمنی مواد

نیتریک اسید، ۶۵%

 

بخش ۱: محصول شیمیایی و شناسایی شرکت
نام محصول: نیتریک اسید، ۶۵%

کدهای کاتالوگ: SLN2161

#CSA: مخلوط

RTECS: قابل اجرا نیست

TSCA: موجودی TSCA 8 بی: آب، اسید نیتریک، غلیظ

CI: قابل اجرا نیست

مترادف: نیتریک اسید، ۶۵%

نام شیمیایی: قابل اجرا نیست

فرمول شیمیایی: قابل اجرا نیست

اطلاعات تماس:

ایران – تهران

فروش تهران: ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲

فروش تبریز: ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

سفارش آنلاین: AzarAcid.com

بخش ۲: ترکیب و اطلاعات عناصر تشکیل دهنده
ترکیب:

نام:شماره ثبت CAS:درصد وزن
آب۷۷۳۲-۱۸-۵۳۵
نیتریک اسید، بخار۷۶۹۷-۳۷-۲۶۵

 اطلاعات مربوط به میزان زهرآگینی مواد تشکیل دهنده: نیتریک اسید، غلیظ: بخار (LC50): شدت: ۲۴۴  ppm 0.5 ساعت [Rat]. 344 ppm  ۰٫۵ ساعت [Rat].

بخش ۳: شناسایی خطرات
عوارض بالقوه شدید:

در صورت تماس با پوست (باعث سوزش، خارش، عفونت)، تماس با چشم (باعث خارش، سوزش) و یا فرو بردن بسیار خطرناک است. در صورت استنشاق کمی خطرناک است (باعث ایجاد حساسیت در ریه می شود). نوع مایع آن و یا مایع اسپری آن ممکن است به بافت های بدن مخصوصا مخاط غشاء چشم، دهان و دستگاه تنفسی آسیب برساند. در صورت تماس با پوست بدن، ممکن است باعث سوختگی شود. استنشاق مایع اسپری آن ممکن است باعث تحریک شدید دستگاه تنفسی شود و از علائم آن می توان به سرفه، خفگی و یا تنگی نفس اشاره کرد. در صورت قرار گرفتن در معرض آن به مدت طولانی مدت، ممکن است پوست شما دچار سوختگی و یا زخم گردد. استنشاق بیش از حد ممکن است باعث مشکلات و تحریکات دستگاه تنفسی شود. در معرض بودن شدید و دائمی ممکن است باعث مرگ شود. قرمز شدن، جاری شدن آب از چشم، و خارش چشم از علائم التهاب چشم می باشند. از علائم التهاب پوست می توان به خارش، قرمز شدن، پوسته پوسته شدن، و گاهی اوقات تاول زدن اشاره کرد.

عوارض بالقوه ی مزمن:

عوارض سرطان زا: در دسترس نیست. عوارض متاژنیک: در دسترس نیست. عوارض تراتوژنیک: در دسترس نیست. تاکسیلوژی رشدی: در دسترس نیست. این ماده ممکن است به ریه، غشاهای مخاطی، دستگاه تنفس فوقانی، پوست، چشم و دندان ها آسیب برساند. قرار گرفتن در معرض این مواد، مکررا یا برای طولانی مدت، ممکن است باعث آسیب اندام در معرض شود. تماس طولانی مدت یا به کرار، با مایع اسپری ممکن است موجب تحریک مزمن چشم و سوزش شدید پوست شود. قرار گرفتن در معرض مایع اسپری، مکررا یا برای مدت طولانی، ممکن است باعث ایجاد التهاب مجاری تنفسی شود و منجر به حملات مکرر عفونت های برونش شود.

بخش ۴: اقدامات لازم در کمک های اولیه
تماس با چشم:

وجود لنز در چشم را بررسی کنید و در صورت لنزدار بودن مصدوم، لنزها را از چشم وی خارج کنید. در صورت برخورد ماده با چشم، فورا چشم ها را با مقدار آب زیاد و حداقل به مدت ۱۵ دقیقه شست و شو بدهید. بهتر است از آب خنک استفاده شود. فورا به پزشک مراجعه نمایید.

تماس با پوست:

در صورت تماس با پوست، فورا در حالی که لباس و کفش های آلوده شده را خارج می کنید، محل تماس را با مقدار آب زیاد و حداقل به مدت ۱۵ دقیقه شست و شو بدهید. محل آلوده شده را با نرم کننده، بپوشانید. بهتر است از آب خنک استفاده شود. لباس های آلوده را قبل از استفاده ی مجدد، حتما شست و شو دهید. کفش ها را حتما قبل از استفاده ی مجدد، به خوبی پاک نمایید. فورا به پزشک مراجعه نمایید.

تماس شدید با پوست:

محل آلوده شده را با یک صابون ضدعفونی کننده شست و شو دهید و سپس با یک کرم ضدباکتری کاملا روی آن قسمت را بپوشانید. فورا به پزشک مراجعه کنید.

استنشاق:

در صورت استنشاق، به هوا باز بروید. اگر شخص نمی تواند تنفس کند، به او نفس مصنوعی بدهید. اگر تنفس برای وی مشکل است، به او اکسیژن لازم را برسانید. فورا به پزشک مراجعه کنید.

استنشاق شدید:

مصدوم را به سرعت هر چه تمام تر به یک مکان امن منتقل کنید. لباس های تنگ او را باز کنید و همچنین کراوات، یقه، کمربند و یا دستبند او را باز کنید. اگر تنفس برایش سخت است، به او اکسیژن بدهید. اگر مصدوم تنفس نمی کند، به او نفس دهان به دهان بدهید. هشدار: توجه کنید که اگر مصدوم، بر اثر استنشاق مواد سمی، مسموم شده است، تنفس دهان به دهان ممکن است برای شخصی که این کار را انجام می دهد مضر باشد و عفونت را به او منتقل کند. فورا به پزشک مراجعه شود.

فرو بردن در حلق یا بلعیدن:

اگر مواد را در بلعیده اید، اقدام به بالا آوردن آن نکنید، مگر آنکه پزشک به شما تجویز کرده باشد. هرگز چیزی به یک شخص بیهوش، از طریق دهان ندهید. لباس های تنگ مانند یقه، کراوات، دستبند و کمربند را باز کنید. فورا به پزشک مراجعه کنید.

بلعیدن شدید:

در دسترس نیست.

بخش ۵: اطلاعات مربوط به احتراق و انفجار
اشتعال پذیری محصول: غیر قابل اشتعال

دمای سیستم جرقه زنی خودکار: قابل اجرا نیست.

نقطه اشتعال: قابل اجرا نیست.

محدودیت های قابل اشتعال: قابل اجرا نیست.

محصولات احتراق: قابل اجرا نیست.

خطرات احتمالی آتش سوزی در حضور مواد مخلتف: در حضور مواد قابل احتراق امکان دارد.

خطرات انفجار در حضور مواد مختلف: در حضور مواد کاهنده، مواد آلی، فلزات، و قلیاها احتمال انفجار وجود دارد. در حضور شعله ها و جرقه های باز و در حضور شوک ها، احتمال انفجار وجود ندارد.

وسایل و دستورالعمل های اطفاء حریق: قابل اجرا نیست.

نکات ویژه در مورد خطرات آتش سوزی: قابل اشتعال در حضور سلولز یا سایر مواد قابل احتراق. فسفین، سولفید هیدروژن، و سلناید  در هنگام تبدیل بخار اسید نیتریک به گاز، قابل احتراق هستند. (نیتریک اسید، غلیظ)

نکات ویژه در مورد خطرات انفجار: در واکنش با پودر های فلزی، کاربید، سیانید، سولفید، قلیاها و سنتز انفجاری است. در واکنش با عوامل کاهنده، ممکن است انفجاری باشد. آرسین، فسفین، و تتربوران، همگی در حضور نیتریک اسید، به صورت انفجاری اکسید می شوند.

همه مواد منفجره را در حضور اسید نیتریک اکسید شده است. سزیم و روبیدیوم استیلید ها در تماس با نیتریک اسید، منفجر می شوند. با نیتریک اسید+ نیتروبنزن+ آب، واکنش انفجاری می دهد. با نیتریک اسید+ ۴-متیل سیکل هگزین، قابل انفجار است. (نیتریک اسید، غلیظ).

بخش ۶: اطلاعات مربوط به انتشارات تصادفی
انتشارات کم: آن را با آب رقیق کنید و سپس با طی خشک کنید و یا با یک چیز خشک آن را جذب کنید و در یک سطل دفع زباله مناسب قرار دهید. در صورت لزوم، مقدار باقی مانده را با محلول رقیق سدیم کربنات، خنثی کنید.

انتشارات فراوان: مایع خورنده. ماده ی اکسید کننده. مایع سمی. در صورت بی خطر بودن، چکیدن را متوقف کنید. با خاک، ماسه خشک و یا سایر مواد غیرقابل اشتعال آن را جذب کنید. به داخل کانتینر [محفظه ی نگهدارنده] آب نریزید. از تماس با مواد قابل احتراق (مانند چوب، کاغذ، روغن، پارچه و غیره) بپرهیزید. سعی کنید مواد را از طریق اسپری آب، مرطوب نگه دارید. مواد انتشار یافته را لمس نکنید. سعی کنید با یک پارچه مرطوب از پخش شدن بخار جلوگیری کنید. از اسپری آب برای کاهش بخارات استفاده کنید. از ورود انتشارات به فاضلاب، زیرزمین، یا مکان های بسته و تنگ جلوگیری کنید. در صورت لزوم، جلوی پیشرفت جریان را با ایجاد مانع، بگیرید. با متخصصان دفع مواد تماس بگیرید. مقدار باقی مانده را با محلول رقیق سدیم کربنات، خنثی کنید. مراقب باشید که محصول با غلظت بالای TLV ارائه نشود. میزان TLV در برگ اطلاعات ایمنی را با مقامات دولتی چک کنید.

بخش ۷: مدیریت و ذخیره سازی
احتیاط:

کانتینر [ظرف نگهدارنده] دربسته و خشک نگهداری شود. دور از گرما نگهداری شود. دور از مواد آتش زا نگهداری شود.دور از مواد قابل احتراق نگهداری شود. نباید بلعیده شود. از تنفس گاز، دود، بخار، مایع سپری به شدت خودداری گردد. هرگز نباید به این محصول آب اضافه شود. در صورت کافی نبودن تهویه ی هوا، حتما از تجهیزات تنفسی مناسب استفاده شود. در صورت بلعیدن، فورا به پزشک مراجعه گردد و ظرف یا لیبل آن نشان داده شود. از تماس با پوست و چشم ها جلوگیری کنید. دور از مواد ناسازگار مانند عوامل کاهنده، مواد قابل احتراق، مواد آلی، فلزات، اسیدها، قلیاها، و رطوبت نگهداری شود. ممکن است باعث خورده شدن سطوح فلزی شود. آن باید در یک محفظه ی فلزی یا محفظه ای که با ورق فیبری ساخته شده و داخل آن از بسته بندی پلی اتیلین قوی ساخته شده است، ذخیره شود.

ذخیره سازی:

درب کانتینر باید محکم بسته شود. کانتینر در یک مکان خنک و دارای تهویه ی مناسب نگاه داری گردد. از اسیدها، قلیاها، مواد کاهنده و قابل احتراق به دور و جدا نگاه داشته شود. کد NFPA 43A، که به ذخیره سازی اکسیدکننده های مایع و جامع مربوط می شود، مطالعه شود. در دمای بالاتر از ۲۳ درجه سانتی گراد (۷۳٫۴ درجه فارنهایت) ذخیره سازی نشود.

بخش ۸: کنترل های در معرض قرار گرفتن/حفاظت های شخصی
کنترل های مهندسی:

باید سیستم تهویه ی هوای خروجی یا سایر کنترل های مهندسی به خوبی تعبیه گردند تا غلظت هوای بخارهای ایجاد شده به حد آستانه ی آن نرسد. از نزدیک بودن ایستگاه های شست و شوی چشم و دوش های ایمنی به محل کار، اطمینان حاصل گردد.

حفاظت شخصی:

محافظ صورت. لباس کار کامل. ماسک تنفس و تهویه بخار. از ماسک های تنفسی مجاز و معتبر استفاده گردد. دستکش. چکمه.

حفاظت شخصی در مواجه با نشتی های فراوان:

عینک ضد ترشح. لباس کار کامل. ماسک تنفس و تهویه بخار. چکمه. دستکش. برای جلوگیری از استنشاق محصول باید از یک دستگاه یا ماسک تنفس مصنوعی استفاده گردد. ممکن است موارد پیشنهاد شده در اینجا کافی نباشد؛ قبل از هر گونه اقدام، با یک متخصص مشورت شود.

حد اکثر میزان مجاز برای در معرض قرار گرفتن:

TWA: 2 STEL : 4 (PPM) از ACGIH (TLV) [ایالات متحده ی آمریکا]

TWA: 2 STEL : 4  از OSHA (PEL) [ایالات متحده ی آمریکا]

با مقامات رسمی محلی در خصوص محدوده ی مجاز و قابل قبول در معرض قرار گرفتن مشاوره شود.

بخش ۹: مشخصات شیمیایی و فیزیکی
وضعیت فیزیکی و ظاهر: مایع

بو: سوزاننده. نارحت کننده و باعث خفگی و سرفه. (بسیار شدید و غلیظ)

مزه: غیر قابل اجرا.

وزن مولکولی: قابل اجرا نیست.

pH (1% محلول/آب): اسیدی

نقطه ی جوش: ۱۲۱ درجه سانتی گراد (۲۴۹٫۸ درجه فارنهایت)

نقطه ی ذوب: -۴۱٫۶ درجه سانتی گراد (-۴۲٫۹ درجه فارنهایت)

دمای بحرانی: در دسترس نیست.

وزن مخصوص: ۱٫۴۰۸ (آب = ۱)

فشار بخار: ۶ kPa (در ۲۰ درجه سانتیگراد)

تراکم بخار: ۲٫۵ (هوا = ۱)

نوسان: در دسترس نیست.

آستانه بوی: ۰٫۲۹ ppm

ضریب توزیع آب/نفت: در دسترس نیست.

خاصیت فلزی (در آب): در دسترس نیست.

خواص پراکندگی: حلالیت در آب را مطالعه کنید، دی اتیل ایتر

حلالیت: به راحتی در آب سرد و آب گرم قابل حل است. در دی اتیل اتر قابل حل است.

بخش ۱۰: اطلاعات مربوط به ثبات و واکنش پذیری
ثبات: این محصول با ثبات است.

دمای بی ثباتی: در دسترس نیست.

شرایط بی ثباتی: در صورت وجود مواد ناسازگار

ناسازگاری با مواد مختلف: در برخورد با قلیاها، مواد آلی، عوامل کاهنده، مواد قابل احتراق، فلزات و اسیدها، به شدت واکنش پذیر است.

خورندگی، فرسایش: در حضور آلومینیوم، و مس به شدت دچار خوردنگی می شود. در حضور شیشه، استیل ضد زنگ (۳۰۴) و استیل ضد زنگ (۳۱۶) و فلز برنج خاصیت خورندگی ندارد.

نکات ویژه در خصوص واکنش پذیری:

به شدت اکسیدکننده است. به شدت در برخورد با الکل، مواد آلی، ترین، و زغال چوب واکنش پذیر است. به شدت در برخورد با نیتریک اسید+ استون و سولفوریک اسید واکنش پذیر است. نیتریک اسید در صورت واکنش با آب و یا بخار آب، گرما و بخارات اشتعال پذیر، خورنده، و سمی تولید خواهد کرد. (نیتریک اسید، غلیظ)

نکات ویژه در خصوص خاصیت خورندگی:

در حضور اثرات اکسید، به تمام فلزات معمولی به جز آلومینیوم و فولادهای خاص کروم حمله می کند. همچنین به برخی از انواع پلاستیک، رابر، و عایق ها حمله می کند. بر روی برنز خاصیت خورندگی ندارد. بر روی فلز روی و استیل خاصیت خورندگی ندارد.

پلیمریزاسیون: اتفاق نخواهد افتاد.

بخش ۱۱: اطلاعات سم شناسی
مسیرهای ورود به بدن: از طریق پوست جذب بدن می شود. از طریق تماس با چشم، استنشاق، و بلعیدن وارد بدن می شود.

سمی بودن برای حیوانات:

LD50: در دسترس نیست.

LC50: در دسترس نیست.

عوارض مزمن بر روی انسان:

حاوی موادی است که ممکن است به ریه، غشای مخاط ها، دستگاه تنفس فوقانی، پوست، چشم ها، و دندان ها آسیب برساند.

سایر عوارض سمی بر روی انسان:

در صورت استنشاق، به شدت خطرناک است (ریه ها را دچار پوسیدگی می کند). در صورت تماس با پوست (خورندگی، خارش، حساسیت، نفوذ)، در صورت تماس با چشم (باعث خورندگی) و در صورت بلعیدن بسیار خطرناک است.

نکات ویژه در خصوص عوارض سمی بر روی حیوانات:

LDL – کمترین دُز کشنده [انسان] – مسیر ورود: دهان؛ دز: ۴۳۰  mg/kg (نیتریک اسید، غلیظ)

نکات ویژه در خصوص عوارض مزمن بر روی انسان:

بر اساس داده های حیوانی، ممکن است اثرات جانبی باروری (بر روی نوزاد و جنین اثرات سمی دارد) ایجاد کند. (اسید نیتریک، غلیظ)

نکات ویژه در خصوص سایر عوارض سمی بر روی انسان:

عوارض شدید بالقوه: پوست: به شدت باعث تحریک پوست می شود. ممکن است باعث سوختگی پوست، و زخم های عمیق و نفوذی در پوست شود، که از علائم آن تغییر رنگ از زرد به قهوه ای می باشد. در صورت جذب توسط پوست، می تواند کشنده باشد. چشم: به شدت باعث تحریک و سوزش چشم می شود. باعث سوختگی چشم می شود. ممکن است باعث نقص دائمی چشم شود. بلعیدن: در صورت بلعیدن ممکن است کشنده باشد. باعث التهاب شدید یا سوختگی دستگاه گوارش با تهوع، استفراغ، و درد شدید شکم خواهد شد. ممکن است باعث سوراخ شدن دستگاه گوارش شود. استنشاق: ممکن است کشنده باشد. بخار آن به شدت خطرناک است. بخار ممکن است باعث مسمومیت از طریق گاز نیتروژن شود. عوارض ممکن است با تاخیر ظاهر شوند. ممکن است موجب تحریک غشاهای مخاطی و دستگاه تنفسی با احساس سوزش در بینی و گلو، سرفه، عطسه، خس خس، تنگی نفس و ورم ریه شود. علائم دیگر ممکن است تهوع و استفراغ باشد. عوارض جانبی مزمن: استنشاق دائمی ممکن است عملکرد ریه را دچار مشکل کند و یا برونشیت های مزمن را بوجود آورد. همچنین ممکن است بر رفتار (سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، تماس عضلانی یا اسپاستیک، ضعف، از دست دادن تعادل، سردرگمی روانی) و سیستم ادراری (کلیه، کاهش ادرار) عوارض جانبی داشته باشد.

بخش ۱۲: اطلاعات محیط زیستی
سمی بودن برای محیط زیست: در دسترس نیست.

BOD5  و COD: در دسترس نیست.

محصولات زیست فروسایی:

احتمال به وجود آمدن محصولات خطرناک تخریب کوتاه مدت کم است. با این حال، ممکن است محصولات تخریب بلند مدت ایجاد شوند.

سمی بودن محصولات زیست فروسایی: محصولات تخریب پذیر نسبت به خود محصول کمتر سمی هستند.

نکات ویژه در مورد محصولات زیست فروسایی: در دسترس نیست.

بخش ۱۳: ملاحظات مربوط به دفع ضایعات
دفع ضایعات:

دفع ضایعات باید طبق مقررات سازمان های کنترل کننده ی محیط زیست محلی، دولتی و یا فدارال صورت گیرد.

بخش ۱۴: اطلاعات حمل و نقل
طبقه بندی DOT: کلاس ۸: مواد خورنده

شناسایی: نیتریک اسید UNNA: 2031 PG:

مقررات ویژه حمل و نقل: آلودگی دریایی

بخش ۱۵: سایر مقررات
قوانین فدرال و ایالتی:

لیست گزارش انتشار نیویورک: نیتریک اسید غلیظ. مواد خطرناک رود آیلند طبق اصل RTK: نیتریک اسید غلیظ. RTK پنسیلوانیا: نیتریک اسید غلیظ. فلوریدا: نیتریک اسید غلیظ. مینی سودا: نیتریک اسید غلیظ. RTK ماساچوستس: نیتریک اسید غلیظ. نیوجرزی: نیتریک اسید غلیظ. موجودی TSCA 8(b) : آب؛ نیتریک اسید غلیظ SARA 302/304/311/312 . مواد به شدت خطرناک: نیتریک اسید غلیظ SARA 313. گزارش انتشار و اطلاع رسانی مواد سمی: نیتریک اسید غلیظ ۶۵%. مواد خطرناک: نیتریک اسید غلیظ: ۱۰۰۰ lbs. (453.6 kg)؛

سایر مقررات: اداره بهداشت و ایمنی حرفه ای: انجمن استاندارد خطر، آن را خطرناک تعریف کرده است. (۲۹ CFR 1910.1200).

سایر طبقه بندی ها:

سیستم اطلاعاتی مواد خطرناک محل کار (کانادا):

کلاس D-1A: موادی که عوارض سمی آنها سریع و شدید می باشد (بسیار سمی).

کلاس D-2A: موادی که عوارض سمی دیگری دارند (بسیار سمی).

کلاس E: مایع خورنده.

DSCL (EEC):

R8- تماس با مواد قابل احتراق ممکن است موجب آتش سوزی شود.

R35- سوختگی های شدیدی را موجب می شود.

S23- گاز، دود، بخار و اسپری تنفس نکنید.

S26- در صورت تماس با چشم، فورا با مقدار زیادی آب شست و شو دهید و به پزشک مراجعه کنید.

S36- لباس کار ایمن استفاده کنید.

S45- در صورت بروز حادثه، یا احساس خستگی و ناخوشی فورا به توصیه های پزشک رجوع کنید.

سیستم اطلاعاتی مواد خطرناک (ایالات متحده آمریکا):

خطر سلامتی: ۳

خطر آتش سوزی: ۰

واکنش پذیری: ۰

حفاظت شخصی:

سازمان اطفاء حریق ملی (ایالات متحده ی آمریکا):

سلامتی: ۴

اشتعال پذیری: ۰

واکنش پذیری: ۰

خطر خاص:

تجهیزات ایمنی:

دستکش. لباس کار کامل. ماسک تنفس بخار. حتما از ماسک های تنفس استاندارد و تایید شده استفاده شود. در فضاهایی که تهویه هوا کم است حتما از ماسک استفاده شود. محافظ صورت.

بخش ۱۶: سایر اطلاعات
منابع: در دسترس نیست.

سایر ملاحظات: در دسترس نیست.

تاریخ تدوین: ۲۵ شهریور ماه سال ۱۳۸۶

تاریخ آخرین آپدیت: ۱۵ تیر ماه سال ۱۳۹۶

اعتقاد بر این است که اطلاعات فوق دقیق هستند و بهترین اطلاعات موجود در دسترس ما را نشان می دهند. با این حال، ما هیچ گونه تضمین تجاری یا هر گونه ضمانت دیگر، چه به صورت آشکار و یا ضمنی، در رابطه با چنین اطلاعاتی نمی کنیم، و هیچ گونه مسئولیتِ ناشی از استفاده از آن را متحمل نمی شویم. کاربران باید خودشان در خصوص مناسب بودن این اطلاعات در راستای اهداف خاص خود، تحقیق کنند و تصمیم بگیرند. در صورت هر گونه ادعا، تلفات، خسارت شخص ثالث، از دست دادن سود، هر گونه خسارت خاصِ غیر مستقیم و تصادفی

آنالیز اسید نیتریک

کمک های اولیه اسید نیتریک 

احتراق اسید نیتریک

مشخصات اسید نیتریک

متورم شدن چوب در اسید نیتریک 68.5 درصد