جوهر نمک یا همان اسید کلریدریک یک اسید بسیار پر مصرف در سطح کشور می باشد که از نمک طعام به وجود می آید و کاربرد های فراوانی دارد قابل ذکر است جوهر نمک نام دیگر اسید کلریدریک می باشد که در درصد های متفاوتی یافت می شود که بیشترین کاربرد آن ۳۲ درصد می باشد .

 

شرکت اذر اسید جوهر نمک ۳۲ و ۳۳ درصد برای مشتریان خود ارائه می دهد .

 

جوهر نمک ارائه شده توسط شرکت آذر اسید کاملا بی رنگ بوده و دارای کیفیت صادراتی می باشد که بوی نسبتا غلیظی دارد که استشمام مستقیم آن میتواند موجب آزار فرد گردد . جوهرنمک یا اسید کلریدریک ۳۲% ارائه شده توسط این شرکت به صورت فله ، بشکه ، کالن و … می باشد و هیچگونه محدودیتی در این مورد وجود ندارد .

 

جوهر نمک های ارائه شده تولید بهترین کارخانه کشور می باشد که در ارومیه تولید می شود . مشتریان میتوانند بهترین جنس و کیفیت اسید کلریدریک کشور را از طریق قسمت تماس با ما با بهترین قیمت از ما بخواهند و در سریعترین زمان جنس خود را تحویل بگیرند .

شرکت دارای دو انبار یکی در تهران و یکی در تبریز می باشد . مشتریان میتوانند در هر جای ایران بنا به موقعیت منطقه محل زندگی از انبار نزدیک به خود خریداری نمایند . با این حال انبار تبریز مزیت هایی نسبت به انبار تهران دارد که به شرح زیر است :

  • مشتریان برای خرید از انبار تبریز نیازی نیست که هیچ گونه هزینه انبارداری و هزینه بارگیری پرداخت نمایند
  • مشتریان می توانند ظروف خود را به انبار تبریز فرستاده و جوهر نمک ۳۲% را در ظروف خود تحویل نمایند . بازهم هزینه ای برای بارگیری یا … از مشتری گرفته نخواهد شد و کاملا رایگان می باشد .
  • مشتریان برای خرید نیازی نیست مسافت زیادی را تا تهران متحمل هزینه حمل و بارگیری و انبارداری شوند .

لازم بذکر است رایگان شدن هزینه های فوق بدین صورت انجام نگرفته است که در قیمت جنس جبران شود بلکه شرکت بزرگ آذراسید سود بیشتر خود را در فروش بیشتر و رضایت مشتریان خود میبیند . همچنین انبار های تبریز تحت مالکیت خود شرکت و متعلق به خود شرکت می باشد و یکی از دلایل رایگان بودن هزینه های فوق الذکر همین مورد می باشد .

 

اطلاعات تماس

شماره های تماس :

  • دفتر شرکت                ۰۴۱۳۲۹۰۷۰۰۱
  • آقای مرتضی بخشایشی  ۰۹۱۴۱۰۳۲۲۹۲
  • آقای رضا بخشایشی       ۰۹۱۴۱۰۳۲۳۲۹

آدرس انبار ها :

  • انبار تبریز : جاده مایان – شهرک صنعتی مایان – فلکه دوم
  • انبار تهران : جاده قدیم قم – شور آباد

قیمت اسید کلریدریک

معرفی اسید کلریدریک

ترکیبات شیمیایی اسید کلریدریک ها (یا موریاتیک اسید ها ) ترکیباتی آبی هستند (بر پایه آب هستند  ) و این نوع ترکیبات با گاز هیدروژن کلراید ها به حالت محلول در می آیند . این اسید کلریدریک قوی به میزان بالایی خورنده است و باید بوسیله ی تحت شرایط کنترل شده و ایمنی ای به کار گرفته شود و این نکته یک نکته اساسی و حیاتی برای گاز های معده است .

این گاز ( گاز معده که به آن گاستریک اسید نیز میگویند ) در تحقیقات شیمیایی برای آزمایشگاه ها و ساخت گیاهان به طور معمول استفاده میشود و استفاده از این نوع گاز در آزمایشگاه ها رواج دارد .در طرح هایی که میزان زیادی از این مواد هارا شامل می شود مانند ترکیب وینیل کلراید برای پلی وینیل کلراید ( پی وی سی ) که برای بوقوع پیوستن این فرایند باید از زنگ زدن و پوسیده شدن مقیاس ها در مقابل فلزات جلوگیری کرد

همچنین باید به مواد خام نفتی و پردازش های فلزی دقت کرد . در برنامه و طرح هایی با مقیاس های کوچکتر معمولا  شامل فرآورده های ژلاتینی و بقیه ی مواد اولیه در غذا و یا چرم میشود . تخمین زده میشود که ۲۰ میلیون تن از اسید کلریدریک اسید ها سالیانه تولید می شود .

تاریخچه تولید و قیمت اسید کلریدریک 

کلریدریک اسید برای اولین بار در حدود سال های ۸۰۰ میلادی توسط کیمیا گر جابرابن حیان کشف شد که توسط مخلوط کردن نمک با ویترویل ( سولفوریک اسید ) بود . جابرابن حیان مواد شیمیایی مهمی را کشف کرد و کشفیات خود را در بیش از ۲۰ کتاب ذخیره کرد که شامل دانش شیمیایی خود او از قیمت اسید کلریدریک و بقیه ترکیبات اساسی میشد را در بر میگرفت .

اختراع و ابداع جابرابن حیان درباره ی محلول هایی برای طلا بود که شامل اسید کلریدریک و اسید نیتریک میشد و دلیل این کار ها به خاطر علاقه شدید او به تبحر فیلسوف ها در این زمینه بود . در قرون وسطی ، قیمت اسید کلریدریک را برای کیمیاگران اروپایی بعنوان یک تعریف برای نمک و سالیس اسید ها در نظر میگرفتند . گاز اسید کلریدریک را اسید های دریایی در هوا می نامیدند .

اسم موریاتیک اسید نیز منشاء واحدی داشت که به معنی ماده ی مربوط به آب و نمک میشد بود. محصولات قابل توجهی توسط باسیلیوس والنتینوس ثبت شد که این کیمیاگر یک نوع ماده ی کنیاک مقوی را در صومعه ی سانکت پتر در ارفورت آلمان در قرن ۱۵ ام کشف کرد . یوهان رودلف گلابر از کارلستادام ماین آلمان از نمک سدیم کلراید و اسید سولفوریک و قیمت اسید کلریدریک برای آماده کردن سدیم سولفات در مرحله ی مانهایم استفاده کرد،

که در مرحله ی مذکور گاز هیدروژن کلراید آزاد میشد . جوزف پریستلی از لیدز انگلستان ، هیدروژن کلراید خالص را در سال ۱۷۷۲ آماده کرد و در سال ۱۸۱۸ هومفری داوی از پنزاسه انگلستان ثابت کرد که ترکیبات شیمیایی شامل هیدروژن و کلراین میشوند .

کاهش قیمت اسید در انقلاب صنعتی

در طی انقلاب صنعتی در اروپا ، درخواست های زیادی مبنی بر مواد قلیایی وجود داشت مانند موادی که باعث افزایش یافتن خاکستر سودا میشوند،و در صنعت جدید این مراحل توسط نیکلاس لبانس (از اسوندون فرانسه ) ارزان تر شد و در مقیاس های بزرگ تری تولید و عرضه شد.

در فرآیند لبانس، نمک به خاکستر سود پرک تبدیل و تغییر می یافت و از آن برای سولفوریک اسید ، سنگ آهک و زغال سنگ استفاده میشد . هیدروژن کلراین توسط این محصول آزاد میشد .  تا زمانی که واژه قلیا کشف نشده بود که در سال ۱۸۶۳ اعلان شد هیدروکلراید در هوا در نظر گرفته میشد .

بعد از اعلان شدن و به حقیقت پیوستتن این موضوع ، خاکستر سودا که تولید کننده هایی را داشت این مواد تولید کننده مجبور به جذب میزان گاز موجود در آب شدند که این فرآیند باعث تولید شدن قیمت اسید کلریدریک در مقیاس های صنعتی شد .

در ابتدای قرن ۲۰ ام میلادی فرآیند لبانس به طور تاثیر گذاری جایگزین فرآیند سولوای شد که این کار بدون اسید کلریدریک انجام شد . اسید کلریدریک هم اکنون بعنوان یک المنت و عنصر مقرر شده در بسیاری از ترکیبات شیمیایی به شمار می آید .در برنامه های تجاری ابتکار عمل در این است که برای رسیدن به محصولات از راه های مختلفی استفاده کنیم همینطور که در قسمت زیر توضیح داده شده است .

امروزه ، بیشترین میزان اسید کلریدریک ها توسط جذب شدن هیدروژن کلراید توسط محصولات ترکیبات ارگانیک و صنعتی ساخته میشوند . اسید کلریدریک در لیستی در سال ۱۹۸۸ بعنوان یک ماده ی تشکیل دهنده و اصلی در برابر با قاچاق مواد مخدر و زیر مجموعه ی مواد روان گردان به شمار میرفت که این فرایند به دلیل این بود که این ماده در مواد مخدری مانند کوکاین ، هروین و متاآمفیتامین (شیشه ) یافت میشود .

علم شیمی 

هیدروژن کلراید یک اسید پروتونه است که این به این معناست که هر یک از مولکول ها میتوانند جدا کننده ( یونیزه شده ) باشند و فقط یکبار قادر به این هستند که یک مولکول هیدروژنه یونیزه شده را ازاد کنند ( یک پروتون ) . در اسید های هیدروکلریکیه آبی ، مولکول هیدروژن به سریه مولکول های اب در یک یون هیدرونیوم متصل میشود که فرایند آنها به شکل زیر است :

صورت دیگر این یون به صورت کلره یکباره منفی است که به آن یون کلرید میگویند . قیمت هیدروژن کلریک اسید میتواند باعث شود که توسط نمک هایی که کلرید نامیده میشوند استفاده و به کار گرفته شوند مانند سدیم کلرید . اسید کلریدریک یک اسید قوی است و این قوی بودن در آب تضعیف میشود .

قیمت اسید های پروتونه یک اسید تفکیک کننده و تثبیت کننده ایی دارند که به آن کلسیم کلرید میگویند که میزان تضعیف شدن آب را مرحله به مرحله نشان میدهد .برای یک اسید قوی ای مانند اسید کلریدریک میزان کلسیم در این ماده زیاد است .

از لحاظ تئوری میتوان از کلسیم نیز قیمت اسید کلریدریک را همچنین تولید کرد .هنگامی که نمک های کلریدی مانند نمک طعام به محلول های اسید کلریدریک اضافه میشوند این مواد عملا هیچ تاثیری روی میزان پی هاچ ندارند که این به این معنی است که میزان کلر یکبار منفی به طور مزدوج و در میزان بسیار ضعیفی اساس هیدروکلرید را تشکیل میدهند که بیشتر میزان آن در محلول های آبی تضعیف میشوند .

برای محلول های متوسط و معمولیه قیمت اسید کلریدریک ها میزان فرضی هیدروژن یکبار مثبت مولاریته شده در نظر گرفته میشود که برابر با هیدروکلرید مولاریته شده است میباشد که عالی است که این فرآیند چهار عدد مهم را رقم میزند . بعنوان هفت اسید قوی و تاثیر گذار در شیمی ، تمامی فرایند های معدنی و اسید کلریدریک ها با اسید پروتونه در کمترین میزان باز هم به یکدیگر شباهتی داشته اند که باعث کاهش اکسیداسیون میشوند .

تاثیر اکسیداسیون در روند تولید اسید کلریدریک

یکی از خطرناک ترین اسید های قوی برای به کارگرفتن همین واکنشی است که تحت تاثیر کاهش اکسیداسیون بوجود می آید و برخلاف اسیدیته بودن این واکنش ها محصولی که از این واکنش شامل میشود میزان بسیار کمی واکنشی است و از یون های کلریدی غیر سمی تشکیل شده است . قدرت متوسط اسید کلریدریک ها و محلول های آنها کاملآ پایدار هستند و میتوان میزان غلظت آنها را بیش از حد معمول ثابت نگه داشت . این میزان اسید کلریدریک باعث میشود که غلظت آنها در طور زمان ثابت باقی بماند .

این ویژگی علاوه براین که ثابت میکند معرف این ماده ها خالص است ، به این معنی است که قیمت اسید ها یک معرفی ترش مزه و تیترانت اسید را تولید می کنند تا بدینوسیله بتوان میزان کمیت تیتراتیون هارا در این ماده ها تعیین و مشخص کرد .اسید های تیترانت اسید های قوی ای هستند که این میزان قوی بودن باعث میشود که این اسیده تیترانت در تعیین اعتبار و عیار گیری دقیق تر شود .

قیمت اسید کلریدریک به طور مکرر در آنالیز های شیمیایی استفاده میشود و از نمونه خلاصه ها برای آنالیز ها استفاده میشود . بعضی از اسید کلریدریک ها که به طوری در قسمتی متمرکز هستند باعث میشوند که بعضی از فلزات به اکسید آن فلز تبدیل شوند و همینطور نیز میتوانند سبب تبدیل شدن آنها به گاز هیدروژن شوند .

این مجموعه فرآیند ها باعث میشود که کلر های فلزی از ترکیب های اصلی تولید شوند که این کلر های فلزی نیز میتوانند به شکل کلسیم کربنات ، کوپر ۲ اکسید باشند . همینطور نیز از این ترکیبات برای قیمت اسید های کاتالیسته در  بعضی از ترکیبات شیمیایی استفاده می شوند .

مشخصات فیزیکی اسید کلریدریک

مشخصات فیزیکیه اسید کلریدریک ، مانند غلیان و نقطه ذوب ،چگالی و پی هاچ این مواد بسته به غلظت و مولاریته بودن هیدروکلراید که در محلول های اسیدی موجود  هستند بستگی  دارد .همچنین نیز برای این مواد میتوان بازه و رنج هایی را نیز تعیین کرد که برای هیدروکلراید  نیز میتوان درصد بخار دادن آنهارا در آب از ۰ درصد تا ۴۰ درصد نیز در نظر گرفت .(برای قیمت هیدروکلریک اسید هم میتوان از این بازه استفاده کرد )

جدول ۱ برای این جدول در آخر این مقاله پی نوشتی نیز درج شده است

درصد

چگالی

مولاریته

ph

ویسکوزیته

مشخصات حرارت

فشار بخار

نقطه جوش

نقطه ذوب

۱۰%

۱٫۰۴۸

۲٫۸۷

۰٫۵-

۱٫۱۶

۳٫۴۷

۰٫۵۲۷

۱۰۳

۱۸-

۲۰%

۱٫۰۹۸

۶٫۰۲

۰٫۸-

۱٫۳۷

۲٫۹۹

۲۷٫۳

۱۰۸

۵۹-

۳۰%

۱٫۱۴۹

۹٫۴۵

۱٫۰-

۱٫۷۰

۲٫۶۰

۱٫۴۱۰

۹۰

۵۲-

۳۲%

۱٫۱۵۹

۱۰٫۱۷

۱٫۰-

۱٫۸۰

۲٫۵۵

۳٫۱۳۰

۸۴

۴۳-

۳۴%

۱٫۱۶۹

۱۰٫۹۰

۱٫۰-

۱٫۹۰

۲٫۵۰

۶۷۳۳

۷۱

۳۶-

۳۶%

۱٫۱۷۹

۱۱٫۶۴

۱٫۱-

۱٫۹۹

۲٫۴۶

۱۴۱۰۰

۶۱

۳۰-

۳۸%

۱٫۱۸۹

۱۲٫۳۹

۱٫۱-

۲٫۱

۲٫۴۳

۲۸۰۰۰

۴۸

۲۶-

همانطوری که در جدول بالا مشاهده می کنید هیدروکلریک اسید را نیز میتوان بعنوان یک سری ترکیب دوتایی از هیدروکلراید و آب محاسبه کرد که این ترکیب ها دارای یک نقطه ثابت جوش به نام آزئو در ۲۰٫۲ درصد هیدروکلراید و در دمای ۱۰۸٫۶ درجه ی سلسیوس میتوان این نقطه ی از پیش تعیین شده را برای این ماده در نظر گرفت .

همچنین ۴ نقطه ی ثابت برای تبلور نیز وجود دارد که نقطه ی یوتکتیک برای اسید کلریدریک استفاده میشود که در بین کریستال ها میزان موجودیت این مواد در این حالت های مختلف به این شکل است که :

و در این بین برای یخ نیز این ۰درصد هیدروکلراید اسید است و میزان نقطه ی یوتکتیک پایدار در درصد ۲۴٫۸ در بین یخ و تبلور های آب و هیدروکلراید وجود دارند .

بازارهای صنعتی برای تعیین قیمت اسید کلریدریک

قیمت اسید کلریدریک در محلول ها تولید میشود و میزان هیدروکلراید آن نیز تا مقدار ۳۸ درصد نیز پیش میرود . در بعضی محلول ها نیز این امکان وجود دارد که میزان غلظت این مواد از مرز ۴۰ درصد نیز رد کند و از لحاظ شیمیایی نیز این امکان وجود دارد و به حقیقت پیوستن این عمل غیرعلمی نیست، اما میزان و نرخ تبخیر برای ذخیره کردن این مواد مقداره زیادی است و برای به کار گیری نیاز به یک سری مجموعه اقداماتی است که به اتفاق انجامیدن این فرایند را لازم اند،

به طور مثال میتوان دما و مقدار فشار را در فاز های پایین و میزان های کمتری امتحان کرد.در درجه های صنعتی و فله ایی باعث میشود که میزان این مواد ها بین ۳۰ الی ۳۴ درصد باشد (میزان دما و فشار) ، این میزان به صورتی است که برای حمل و نقل این موارد بهینه سازی شده و ایمن هستند و باعث می شوند که محصولات تولیدی را برای این مواد محدود کنند

و این فرآیند محدود سازی توسط بخار های هیدروکلراید انجام می شود . قیمت این محلول ها هدف هایی را دنبال میکنند که عمدتا از آنها برای تمیز کردن استفاده می شوند و به طور معمول بین ۱۰ الی ۱۲ درصد از این بخار ها برای تمیز کاری استفاده میشوند،از لحاظ ایمنی نیز توصیه میشود که قبل از استفاده کردن از این مواد آنهارا رقیق کنیم .

آمار استخراج اسید کلریدریک

درصد زیادی از تولیدکننده ها در سراسر جهان شامل داو های شیمیایی میشوند به طوری که سالیانه ۲ میلیون تن تولید میکنند و از این مواد بعنوان گاز هیدروکراید برآور شده ، همینطور به عنوان اف ام سی ، شرکت خلیج گرجستان ، شرکت توسوح ، آکزو نوبل و تساندرلو در سال در بین ۰٫۵ الی ۱٫۵ میلیون تن از این ماده تولید میکنند.

مجموع تولید و استخراج در بازار های جهانی برای مقایسه کردن این اهداف با یکدیگر بیشتر در قسمت هیدروکلراید است این به این معناست که این شرکت ها در این قسمت با یکدیگر رقابت میکنند و میزان استخراجی های خود را با یکدیگر مقایسه میکنند و تخمین زده میشود که ۲۰ میلیون تن در سال بهمراه ۳ میلییون تن به طور مستقیم در بخش های مقایسه ایی شرکت ها استفاده میکنند و بقیه این محصولات بعنوان ترکیب هایی مشابه به هم استفاده میشوند .

تاکنون، بیشتر اسید کلریدریک توسط تولید کننده ها استفاده میشوند . مقیاس و میزان بازار های جهانی حدود ۵ میلیون تن در سال برای این ماده تخمین زده میشود .

کاربردهای اسید

اسید کلریدریک یک اسید معدنی قوی است به طوری که در بسیاری از فرآیند های صنعتی استفاده میشود و کاربرد دارد . کاربرد این ماده اکثرا برای تعیین میزان کیفیت و دقت محصول است و برای مشخص کردن آن به کار میرود.

باززایی یون های تبادلی

یکی از کاربرد های مهم اسید کلریدریک ها با کیفیت بالا قابلیت باززایی از یون های تبادلیه رزین است .تبدیل کننده های کاتیون ها به طور گسترده ای برای حذف یون هایی مانند سدیم یکبار مثبت و کلسیم دو بار مثبت است که میتوان این عناصر را از ترکیب ها و محلول های آبی حذف کرد و املاح آبی را تولید کرد .

تبادل کننده های یون ها و املاح های آبی در صنایع شیمیایی استفاده می شوند و کاربرد دارند و همچنین برای تولید محصولات آبی ، و در بسیاری از صنعت های غذایی نیز کاربرد دارند.

کنترل پی هاچ و خنثی سازی

یکی از کاربردی و رایج ترین کاربرد های اسید کلریدریک این است که حالت بنیانی و پایه ای پی هاچ محلول هارا می توانند کنترل و تنظیم کنند.

در صنعت ممکن است که این میزان خلوص سخت باشد و خواستار بعضی اقداماتی باشد مثل چیز هایی که در صنعت به محلول های آبی ، غذا و چیز های دارویی مربوط میشوند است که کیفیت بالای اسید کلریدریک برای کنترل کردن میزان پی هاچ جریان آب استفاده میشود. در تعداد کمی از صنعت ها اسید های هیدروکریک دارای کیفیت فنی مطلوبی هستند و استطاعت این را دارند که برای خنثی کردن جریان های آبی و شنا درمانی در استخر از انها استفاده کرد .

فولاد دادن آب

مرحله ی ترشی انداختن (افزایش ترش بودن آب ) یکی از مهم ترین مراحل در بخش ترش شدن در سطح فلزات است که از این کار برای برداشتن زنگ و یا اکسید آهن از روی آهن یا فلز استفاده میشود که این کار های باید بعد از انجام فرآیند صورت گیرند ، به طور مثال اکستروژن ، غلت ، گالوانیره کردن و بقیه تکنیک ها نیز نیاز دارند که برای انجام شدن زنگ زدگی و اکسید های آهن آنها حذف شوند. هیدروکلراید هایی که کیفیت فننی خوبی دارند عمدتا ۱۸ درصد آنها در قسمت معیینی جمع میشوند و و یکی از رایج ترین عامل های ترشی میتواند بخاطره کربن باشد .

اسیدی که استفاده شده و مصرف شده می تواند برای مدت طولانی ای دوباره استفاده شود و این دلیل میتواند به حالت محلول های کلرید آهن باشد، اما در بعضی مراحل در فرآیند هایی برای مشروبات الکلی و ترشی ها این مراحل کاهش پیدا میکند.

در سال های اخیر ، علی رقم این که این صنعت فولاد در قسمت های باززایی اسید های هیدروکلریکی پیشرفت و گسترش داشته است مانند اسپری های سرخ کننده یا بستر های سیال های هیدروکلرایدی که برای فرآیند های باززایی استفاده میشوند که قیمت اسید کلریدریک این اجازه را می دهند که هیدروکلراید از ترش میزه بودن در بیاید. یکی از رایج ترین این فرآیند های باززایی فرآیند پیروهیدرولیس است که از رابطه زیر پیروی می کند:

توسط مصرف کردن این اسید باعث میشود که این حلقه ها مثبت شوند . اکسید هایی که دارای ترکیبات آهنی هستند و توسط محصولات فرآیند های باززایی بوجود می آیند ترکیباتی با ارزش و گرانبها هستند که در بسیاری از صنعت های ثانویه استفاده می شوند و کاربرد نیز دارند .هیدروکلراید یک عامل ترشی برای ماده های فلزی نیست (حداقل یک عامل رایج برای این مواد نیست).

محصولات ترکیبات معدنی

بسیاری از محصولات میتوانند بوسیله ی اسید کلریدریک در واکنش های اسیدی پای ایه معمولی و نرمالی تولید شوند، که میتوان این مواد را  در ترکیبات معدنی نیز پیدا کرد.در مواد شیمیایی که برای تصفیه آب استفاده میشوند باید به طوری باشد که از ساختار زیر مواد پیروی کنند:

در این فرآیند نیز از موادی مانند آهن ۳ کلرید و پلا آلومینیوم کلرید نیز استفاده میشود که هردوی اینها بعنوان یک سری عامل انعقاد کننده و لخته کننده در بخش های تصفیه آب استفاده میشوند و همینطور میتوان از آنها برای محصولات آبی و کاغذی نیز استفاده کرد. دیگر محصولاتی که از ترکیب های معدنی به دست می آیند نیز شامل قیمت اسید کلریدریک و نمک کلسیم کلرید، نیکل ۲ کلرید برای کارهای مربوط به آب و زینک کلرید برای صنعت گالوانیره کردن و صنعت باطری سازی نیز این مواد استفاده میشوند.

محصولات ترکیبات آلی

بیشترین میزان مصرف اسید کلریدریک در محصولات و ترکیبات آلی پیدا می شود مانند وینل کلرید برای پی وی سی ، و ام دی آی و تی دی آی برای پلی اورتان ها  . این عناصر بیشتر حالت منزوی دارند و این باعث میشود که میزان اسید کلریدریک در قسمت های محلی این ماده تحلیل رود

در حقیقت هیچگاه نمیتواند قادر باشد که با بازار های تجاری راهی پیدا کند. دیگر محصولاتی که از ترکیب های آلی ساخته میشوند حاوی اسید کلریدریک هستند که برای پلی کربنات ها کاربرد دارند و همینطور میتوان آنها را در بسیاری محصولات دارویی نیز پیدا کرد.

بقیه کاربردهای اسید کلریدریک

هیدروکربنیک اسید یک ماده ی شیمیایی اساسی و بنیادی است به گونه ایی که نمیتوان از آن چشم پوشید و از آن برای شمار کوچکی برنامه نیز استفاده می کنند مانند فرآیند های لثر(چرم) ، تمیز کردن خانه و کارهایی که مربوط به ساخت و ساز ساختمان نیز می شوند از این ماده ی شیمیایی استفاده میشود. بعلاوه ،

یکی از راه های  شبیه سازی محصولات نفتی بوسیله ی تزریق کردن اسید کلریدریک به ساختار های سنگی بعنوان نفت و روغن است که باعث میشود که قسمتی از این سنگ ها تحلیل بروند و به حالت محلول در بیایند و باعث می شود که ساختاری با منافذ بزرگ تولید شود. چاه های نفتی ای که اسیدیزه شده اند

و بیشتر این مدل فرآیند ها در دریاهای شمالی برای صنعت نفتی استفاده میشود . بسیاری از واکنش های شیمیایی  شامل هیدروکلریک اسیدی میشوند که در محصولات غذایی ، مواد معدنی غذایی و نگهدارنده های غذایی استفاده میشوند تائید شده هستند. و این محصولات عمدتا شامل آسپارتام ، فروکتوز ، سیتریک اسید ، لیسین و پروتئین های موجودی که در سبزیجات هستند را این محصولات شامل میشوندو این اسید کلریدریک نیز میتواند هنگامی که محصول نهایی تولید شد تائید و استفاده شود.

فیزیولوژی و آسیب شناسی

اسید کلریدریک متشکله ی بسیاری از قسمت های اسید های معده میشود که میتواند یکی از آنها میزان مایعات اضافیه بدن انسان است. در طی یک فرآیند پیچیده و وسیع میتوانند این ماده ها توسط سلول های مخصوصی از یکدیگر جدا شوند .

این سلول ها حاوی یک شبکه ی ترشحی وسیع است که آنرا کانالیکولی نیز مینامند و از هر یک از این قسمت ها میتواند باعث شود که هیدروکلراید در قسمت لومنه شکم جدا میشوند. اینها قسمت هایی از غدد فوندیک هستند . یک مکانیزم و عملکرد ایمنی نیز وجود دارد که باعث میشود به اپیتلیوم دستگاه گوارش آسیبی که قرار است به آن وارد شود را از آن جلوگیری کند و مانع آسیب رسیدن به آن شوند که این مواد نیز باید نکات زیر را رعایت کنند:

-هیچ یک از تنظیم کننده ها انتشار منفی نداشته باشند.

– یک لایه ی ضخیم موکوس پوششی اپیتلیوم برای این ماده ها وجود داشته باشد

– بی کربنات های سدیم که در سلول های اپیتلیال گاستریک شده اند در اندازه ایی مشخص باشند.

– ساختار اپیتلوم رعایت شود (اتصالات بین عناصر قوی و محکم باشد).

– خون را به اندازه ی کافی تامین کنند.

– پروستاگلاندینها (اثراتی مختلف میتواند داشته باشد : شبیه سازی کردن موکوس ها ( ماده های مخطی ) و بی کربنات ها و همینطور میزان آسیب پذیری که امکان است به مخاط وارد شود را از ان جلوگیری کند).

هنگامی که با توجه به برخی دلایل این مکانیزم ها و عملکرد ها با شکست مواجه می شوند سره دل سوزش احساس میشود و زخم معده نیز گسترش پیدا میکند . دارو هایی که آنهارا پروتون مینامند هنگامی که مهار کننده هارا پمپ می کنند باعث می شوند که در بدن از تولید اسید مازاد در شکم جلوگیری کنند و مانع این اتفاق شوند. در بعضی از نمونه ها ، قیمت اسید کلریدریک کافی در شکم انسان تولید نمی شود و همین نیز باعث میشود که مواردی مربوط به هیپوکلرید و آکلورید رخ دهد و این ماده ها مستعد این هستند که باعث سوق دادن اسهال و استفراغ شوند.

اسید کلریدریک قیمت  سلاح های شیمیایی را کاهش داد

فوسنجن ( گاز بیرنگ سمی ) یکی از رایج ترین جنگ گاز های شیمیایی است که مامور ها در جنگ جهانی اول از آن استفاده کردند . تاثیر اصلی این سلاح این بود که بوسیله ی این سلاح گاز های ماده ی مخاطی به طور عمیقی در کبد جای میگرفت و باعث تبدیل شدن هیدرولیسیس به کربنیک اسید میشد و قیمت اسید کلریدریک خورنده میشد

و بدینوسیله این امر باعث میشد که کبد و ریه ها توسط پولموناری ادما که مایعی مختل کننده بود مختل شوند و در مکانیزم آنها اختلال ایجاد شود . همچنین گاز هایی نیز وجود دارند که باعث میشوند اسید کلریدریک حالتی مخرب به خود بگیرد به گونه ایی که باعث مرطوب شدن سطح چشم و کبد شود.

ایمنی در هنگام خرید اسید کلریدریک 

قیمت اسید کلریدریک در غلظت های بالا مبهم است به گونه ایی که محلول ها دارای غباری بر روی خود هستند و این باعث میشود که تاثیری خورنده بر روی بافت بدن انسان این مواد داشته باشند که این عمل بسیار تاثیر گذار و غیرقابل انکار است،این احتمال نیز وجود دارد که بر روی اندام های تنفسی انسان این مواد نیز تاثیر بگذارند و به آنها آسیب بزنند همینطور نیز میتوانند به چشم ها ، پوست  و روده ها نیز این مواد آسیب برسانند.

با توجه به مخلوط شدن اسید کلریدریک به همراه یک سری مواد شیمیایی اکسید کننده مانند سفیدکننده ها یا نمک پرمنگنات باعث میشوند که گاز سمی ای از کلراین بوجود بیاید و تولید شود. برای کاهش خطر های احتمالی در هنگام کار با قیمت هیدروکلریک اسید اقدامات حیاتی و ایمنی لازم است که این اقدامات میتوانند پوشیدن دستکش های پی وی سی و کائوچویی باشند و همینطور میتواند  شامل عینک های محافظت کننده ی چشم و لباس های مقاوم در برابر مواد شیمیایی باشند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *